2018 Çarşı ve Mahalle Bekçiliği 1. Dönem Başvuru Kılavuzu – BekçiAlımı

2018 Çarşı ve Mahalle Bekçiliği 1. Dönem Başvuru Kılavuzu

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylardan şanslı 7 bini, 2018 yaz aylarında yapılacak olan 2018 1. bekçi alım seçme süreci ile EGM bünyesine katılacak. Diğer alımlardan farklı olarak bu sefer iş yükü ve sürecin işletilmesi Polis Akademisi tarafından yapılacak. Bu da uygulamalarda birlik, standartların sağlanması ve sürecine ağlıklı işletilmesi bakımından fayda sağlayacaktır. Bu yazımızda, bu sürece dahil olmak isteyen adaylara başvuru kılavuzu ve rehber niteliğinde bilgiler vermeye çalışacağız.

2018 Bekçilik Başvuruları

Başvurular, Polis Akademisi bünyesinden internet üzerinden 08-22 Haziran 2018 tarihleri arasında alınacaktır. Adaylar, e-devlet bilgileri ile başvuru yapacaklar. Başvuru sırasında görev yapacağınız ili seçmelisiniz. O ilde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmanız gerekir. Bekçilik sınav ücretleri 100 TL dir. 100 TL yatırdıktan sonra başvurun.  Şartınız tutmuyorsa başvurmayın. Eleneceksiniz. 100 TL boşa gidecek. Sistem kabul etse bile ön başvuruda elenirsiniz.

Dekontu saklayın ön başvuruda vereceksiniz..

Bekçilik sınav ücretini nereye yatıracağız?

Halkbanka’a ATM, internet bankacılığı ya da şubeden yatıracaksınız. TC numaranızı işletin. ATM dekontunu vs kaybetmeyin onu evrak olacak sunacaksınız. Hesap numarası için TIKLAYIN.

Ön başvuruda hangi evrakları vereceğiz?

Ön başvuru sonrası Polis Akademisi gün ve okul tayin edecek. O zamanda istenilen yerde olacak ve aşağıdaki evrakları vereceksiniz. Başvuru dilekçesi ve diğer evraklar, sınav gününü belirten sayfada size sunulacak. Acele etmeyin.Çarşı ve Mahalle Bekçiliği alım sınavına katılmak isteyen adaylardan;

 • a. Sinav başvuru dilekçesi,
 • b. T.C. kimlik numarasını gösterir belgenin aslı ve fotokopisi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport),
 • c. Diploma veya geçici bitirme belgesinin aslı ve fotokopisi
 • d. Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ettiğini belirtir belge,
 • e. Son bir yıl içinde çekilmiş dört adet biyometrik fotoğraf,
 • f. Kendisi ve evli ise eşinin Yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen engel hallerinin bulunmadığını ifade eden yazılı beyanları,
 • g. Şehit veya vazife malulü olanların eş veya çocuklarından, şehitlik veya vazife malullüğü belgesinin ilgili kurumca onaylı örneği,
 • h. Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu,
 • i. Askerlik terhis belgesi aslı ve fotokopisi,
 • j. Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme belgesi,
 • k. Sağlık Bilgilendirme Formu istenecektir.(Sağlık Bilgilendirme Formu müracaat yerleri açıklandığında internet ortamında yayınlanacaktır.
Sorunsuz bir ön başvuru ve onayı.

Adaylarda hangi şartlar aranacak?

Duyurumuzda madde madde belirttik. Lütfen dikkatlice okuyun. Askerlik ödevini yapmış olmalısınız. Başvuracağınız ilde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmalısınız.OKUYUN

2018 7 Bin Bekçi Alımı yaş Şartı nedir?

2018 Bekçilik Yaş Şartı:   02/07/2000 tarihinde ve önce sinde doğmuş olmak ve 31 yaşından gün almamış  02/07/1988 tarihinde ve sonrasında doğmuş olmak aranır.

 • 2 Temmuz  1988 ve sonrası doğumlular başvurabilir.
 • 1 Temmuz 1988 ve öncesi başvuramaz.
 • 2 Temmuz 2000 ve öncesi başvurur.
 • 3 Temmuz 2000 ve sonrası başvuramaz.
[YasHesaplama id=2]

Hangi illere bekçi alınacak?

Günler önce açıkladığımız il kontenjanları geçerlidir. Eğer iliniz yoksa boşuna başvurmaya çalışmayın, para ödemeyin. KONTENJANLAR

Ön başvuruyu yaptım ne yapacağım?

Akademinin planlamasını bekleyin. Size hangi günde nerede ön başvuruya gideceğiniz belirtilecek. Dolduracağınız evrak ve dilekçeler sunulacak.

Boy-Kilo şartı var mı?

Evet, en az 167 cm ve üstü boya sahip olmalısınız. Bu boya uygun kiloda olmalısınız. Hesaplamak için TIKLAYIN.

Mezuniyet belgemi e-devletten alsam olur mu? Kaybettim?

Evet e-devlet belgeleri kabul ediliyor.

Liseden mezun değilim. Olur mu?

Hayır başvuramazsınız.

Liseden 1 ay sonra mezunum başvurayım mı?

Evet başvurun. Ön başvuruya çağrılana kadar mezun olmanız yeterli.

Ön başvuruyu yaptım. Ne olacak?

Polis Akademisi sizleri Polis Okullarına planlayacak. Randevu günü belirleyecek. O gün o okullara gideceksiniz. Ön başvuru evraklarını verecek, ön sağlık taramasına gireceksiniz. Bu başvuruyu şahsen yapmalısınız. Bu başvuruda yukarda ifade ettiğimiz başvuru evraklarını sunmanız gerekir. Sunamazsanız elenirsiniz. Mesela gidip ilkokul mezunu olmanıza rağmen başvurduysanız bu aşamada eleneceksiniz. Bu tarih değişmez, kaçırırsanız elenirsiniz.

Bu aşamada adaylar aşağıdaki sınavlara tabi tutulacaklar:

 • Ön sağlık değerlendirmesi
 • Yazılı sınav (Detay)
 • Bekçilik fiziki parkuru (Detay)
 • Sözlü mülakat (Detay)

Tüm sınavlar aynı gün de olabilir, ayrı günlerde planlanabilir. Bu ilerleyen günlerde netleşecek.

Ön sağlık kontrolü nedir?

Bekçi adayları ön sağlık kontrolüne tabi olacaklar. Boy-kilo, renk körlüğü, dövme iz kontrolü, diş kontrolü ve diğer ilk aşama kontroller bu aşamada yapılacak. Detaylı rapor alma kısmı burası değildir. Ön kontroller yapılır. Bu aşamayı geçeni yazılı sınav bekliyor olur. (DETAY)

Yazılı sınav nedir?

Ön sağlık kontrolünden geçen ve bekçilik yapması için herhangi bir engeli bulunmayan adaylar yazılı sınava alınırlar. Yazılı sınav soruları, soru hazırlama komisyonu tarafından hazırlanır. Mahalle bekçiliği yazılı sınavı, test  şeklinde yapılır. Sınavda adaylara beş şıklı, çoktan seçmeli, yüz soru sorulur. Yapılacak sınavda sorulacak soruların konuları aşağıda belirtilmiştir:

 • a) Türkçe,
 • b) Sosyal Bilgiler,
 • c) Fen Bilgisi,
 • ç) Hayat Bilgisi,
 • d) Matematik,
 • e) Genel kültür.

Mahalle bekçisi adayın, yazılı sınavda yüz puan üzerinden en az elli puan alması gerekir. Elli puan alamayan aday elenir ve bekçilik fiziki parkur sınavı ve sözlü mülakata katılamaz. Bakanlık ihtiyaçlar çerçevesinde başarı puanını değiştirebilir; arttırabilir ya da azaltabilir. Yazılı sınavda yanlışlar doğruları götürmeyecek ve her soru bir puan olacak. Bu durumda yazılı sınavda çözemediğiniz soruları boş bırakmamanız gerekir. Bizim uygulamamızı alsanız dahi bu aşamada çıkabilecek soruları kimse bilemez, bilen de söyleyemez. Lise-ortaokul KPSS türüne çalışmanız iyi olur.  Bu aşamayı geçerseniz fiziki parkura girersiniz. (DETAY)

Fiziki parkur nedir?

Bu uygulama bu alımdan itibaren başlayacak. Muhtemelen polis parkurlarına benzer bir süreç işletilecek. En az 60 almanız gerekir. Bu aşamadan başarıyla geçenleri sözlü mülakat bekler. Detay için OKUYUNUZ.

Bekçilik Sözlü Sınav Aşaması

En çok elemenin yapıldığı yer burasıdır. Kazanan burada belli olur. Bu aşama için mutlaka uygulamamızdan faydalanın. Çok iddialıyız bu konuda. Yazılı sınavda iddiamız olmadığını söylediğimiz gibi bu aşama için avantaj sağlamak isteyen adaylara bekçilik uygulamamızı tavsiye ederiz.

Sözlü Sınav esnasında adaylara, genel kültür konularından hazırlanan soruların yazılı olduğu bir kart çektirilecek ve konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için yeterli süre verilecektir..Konu ile ilgili olarak komisyonca adaya haricen sorular da yöneltilebilecektir.Bu aşamada değerlendirirken aşağıdaki kriterler dikkate alınır:

 1. Konu hakkındaki bilgi düzeyi,
 2. Kendisinden istenileni kavraması,
 3. Özgüveni,
 4. İfade etme yeteneği
 5. Beden dilini kullanma becerisi,

olmak üzere beş ayrı kritere göre ve her bir kriter (20) puan olmak üzere toplam (100)) tam puan üzerinden değerlendirilecektir. Sözlü sınavda (100) puan üzerinden en az (70) puan alanlar başarılı sayılacaktır.

Bekçilik Başarı Puanı Hesaplama

Tüm bu aşamaları geçen adayın, yazılı notunun %25’i, fiziki sınav puanının %25’i ve sözlü mülakat puanının %50si alınıp başarı puanı belirlenir. Bu puana göre adaylar illerinde sıralanır ve kontenjan kadarı asil, diğerleri yedek olarak listelenir. Görüldüğü gibi sözlüden yüksek alan kazanacaktır.

Tüm bu aşamaları geçenlerin, bu süreçte arşiv ve güvenlik taraması yapılır. Sorunlu olanlar elenir. Sağlık raporu alma, eğitimler ve EGM bünyesinde şanlı formayı giyme süreci ise bundan sonra olacaktır.

Evet arkadaşlar, oldukça detaylı ve derin bir makale ile tüm süreci anlattım. Bekçilik, artık polis gibi EGM’nin ana omurgasını oluşturan bir hüviyete çevriliyor. Bu nedenle polis atamaları gibi zorlu bir süreç uygulanıyor. İlerleyen dönemlerde, polisler daha profesyonel kısma kaydırılıp, ağırlık bekçilere verilecektir. Bu nedenle alım konuşulları ve süreç titizlikle yürütülüyor. Siz de bu şanlı kitleye katılmak için şimdiden hazırlanmalısınız.

Bekçi adaylarına ne tavsiye edersiniz?

Öncelikle boy-kilo oranınızı ayarlayın. Göbekler erimeli, kondisyon sağlanmalı. Yağlı yerinden zor kalkan nefes nefese insanların fiziki parkurda dökülmelerini izliyoruz. Kardiyo çalışın, spor yapın, güç yükleyin. Sınav için KPSS sorularına çalışın, genel kültürü arttırın. Muhtemelen yazılı sınav kolay yapılacak. Sağlık taraması yaptırıp kan değerlerinizi ölçtürün, vitamin vs eksiği varsa halledin. Renk körü iseniz yapacak birşey yok. Dövme vs varsa sildirin. Gözlerde gerekiyorsa lazer operasyonu olun. Sözlü mülakat için mobil uygulamamızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Binlerce insandan teşekkür ve dua aldık, deneyimliyiz. Onun dışında ayna karşısında kendinizi tanıtın, neden bu mesleği istediğinizi kendinize anlatın, komisyon yerinde olsanız siz kendinizi seçer misiniz bir düşünün. Ve sitemizi takipte kalın :). Başka bu alanda yayın yapan rehber site bulamazsınız : )). Aklınıza takılan, yukarıda cevapsız bir konu varsa çekinmeyin sorun, sosyal medyada paylaşın ve insanlara faydalı olun.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

287 Soru Cevaplandı

 1. Bahattin Murat

  Merhabalar Admin e devlet üzerinden alınan belgeler askerlik durum belgesi ve mezuniyet belgesi başvuruda geçerli olur mu? Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar…

 2. Admin istanbul geneli 200 kisimi alincak simdi daha once ilce ilce alim yapiyorlardi

 3. Ergün YORULMAZ

  istenen evraklar hakkında bilgi verir mısınız nasıl yemin edebiliriz.
  Başvuru bittikten sonra internet ortamında mi yayınlanacak?

 4. Admin kardeşim gerçekten işini çok iyi yapıyorsun çok yardımcı oluyorsun insanlara Allah razı olsun. Bu son bildiriminde dahi son detaya kadar bilgilendirme yapmışsın… Ben mersin ‘den yazıyorum burda alım yok ama 2018 de burda da olacaktır İnşallah. Kolay gelsin iyi çalışmalar

  • 10 bin alımında kontenjan verilir düşüncesindeyim. 2. dönem alımı bekleyin.

 5. eşleri yabancı olanlar başvuru yapabilir mi. eşi azerbaycanli olan

 6. İkametgah kalkacak dediler niye ikamet şartı istediler admin

 7. Merhaba ben 12.05.2017 tarihinde evlendim ve evlendiğim günden beri şuanda bulunduğum adreste oturuyorum fakat ikametimi buraya aldıralı 2 ay oldu 1 yıldır bu adreste oturduğumu kanıtlayabilmek için ne yapmam gerekir apartman yöneticisinden veya muhtarlıktan burada oturduğuma dair imza alsam olurmu başvuru yapabilirmiyim

 8. Admin mrb askerlik sarti ilr ilgili sormak istyorum 30 aralik 2018 de askerlik bitiyor suanda askerim istanbulda bekci icin basvuru yapabilirmiyim..

 9. merhaba, aynı il sınırları içerisinde ikametgah değişikliği yaptım. bir sıkıntı olur mu acaba? teşekkür ederim

 10. Askerden yeni geldim ikametgah sarun olur mu

 11. Mehmet Yıldırım

  Merhaba iyi günler askerligimi yapmadım önlisans mezunuyum bsavursam kabul edilirmiyim. Teşekkürler

 12. ADMİN
  ÜNİVERSİTE MEZUNU BAŞVURU YAPABİLİYOR MU

 13. Selamün aleyküm hayırlı cumalar askerlikten muafiyet aldım kılından dolayı ama daha sonra zamanla verdim yaşım 25 bekçilik için engel midir teşekkür ederim hayırlı ramazanlar

 14. Ilkokul ve ortaokul girebilecek mi

 15. Ekim bir 1988 doğumluyum Sakarya da muhtemelen on bin alım içinde olacak sizce yaşım tutar mı bide temmuz iki den önceler alınmıyor ilan tarihi üzerindn hesaplanmıyir mu sekiz haziran yani

 16. Yaşı 35 yapsınlar onca kişi giremiyor on bin alimda kaldırsın lar diğer alımlarda otuz beş olmadı yaş bu alımlarda olsun herkes BİMER e yazsın

 17. Admin ikametgah şartında sadece il merkezi mi yoksa ilçeleridemi kapsıyo geçen sınavda illere verilen kontenjanda ilçe ilçe belirtilmişti şimdi nasıl olacak acaba örneğin ben antalyanın manavgat ilçesindeyim yani ben başvurabilirmiyim

  • Aynı il içerisinde bir yılı doldurman yeterli. ilçeler arasında yer değiştirmen etkilemiyor.

 18. Kendisi ve evli ise eşinin Yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen engel hallerinin bulunmadığını ifade eden yazılı beyanları bu nedir

  • Beyaz bir kağıda “Benim ( ve eşimin) yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen engel hallerim bulunmamaktadır.” yazıp imzalayıp vereceksiniz. Bunu kafaya takmayın. Ön başvuruya gidince doldurturlar yardımcı olurlar.

 19. Merhaba bu başvuruda sağlık tarama süresi beli değil. 8 kilo fazlam var veremeyecek gibiyim. Bu yıl içinde tekrar alım olur mu acaba. Seneye kalırsa yaştan giremiyorum. Bilgisi olan cevaplarsa sevinirim.

 20. mustafa kirbitçi

  mrb admin ben bu maddeyi anlamadım ( Kendisi ve evli ise eşinin Yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen engel hallerinin bulunmadığını ifade eden yazılı beyanları ) yardımcı olurmusun bana

  • Beyaz bir kağıda “Benim ( ve eşimin) yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen engel hallerim bulunmamaktadır.” yazıp imzalayıp vereceksiniz. Bunu kafaya takmayın. Ön başvuruya gidince doldurturlar yardımcı olurlar.

  • Ben basvuru yapinca yanlis basvuru yaptim sehit ailesi ve yakinidiye kutucuk vardi orayi isaretledim sonra duyuru geldi dilekce gonderdim ama hala aynj ilk yaptigim kayit vr dilek ce gonderince eskk basvurunjn silinecegi yaziyoduo

  • Bekleyeceksiniz.

 21. Kendisi ve evli ise eşinin Yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen engel hallerinin bulunmadığını ifade eden yazılı beyanları bu maddeyi anlamadım

  • Beyaz bir kağıda “Benim ( ve eşimin) yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen engel hallerim bulunmamaktadır.” yazıp imzalayıp vereceksiniz. Bunu kafaya takmayın. Ön başvuruya gidince doldurturlar yardımcı olurlar.

 22. Mehmet çağrı yılmaz

  Merhaba,

  Benim birkaç sorum olacak.

  1. “Kendisinin ve evli ise eşinin yönetmeliğin 5. maddesinde belirtilen engel hallerinin bulunmadığını ifade eden yazılı beyan”ı nasıl hazırlayacağız yada bunun hazır bir örneği varmı?

  2. Dövme konusu açıklamalarda çok şaibede kalmış görünüyor. Ön sağlık kontrolü nedir başlıklı konudaki yazınızda dövme iz kontrolü diyorsunuz (Yani genel olarak vicut da dövme varmı diye bakılacak) Fakat yazının sonundaki detaya tıkladığımızda oradaki maddelerde, vicudun herhangi GÖRÜNÜR bir yerinde eşkal belirleyici unsur olup olmadığı diyor (yani vicudun sadece görünen yerlerindeki dövmeler sorun oluyor anlamına geliyor bu). Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde ise vicudun neresinde olursa olsun dövme elenmeye sebeptir yazıyor. Ama çevredeki polis teşkilatı mensublarına soruyorum “bende görünmeyen yerimde dövme vardı birşey demediler” diyorlar. Bunun gibi de birçok örnek var. Bu konuda aydınlatır mısınız bizleri.

  3. Diploma konusu da muallak da kalmış. Polis akademisi sitesindeki başvuru şartlarında diplomanın aslı ve fotokopisi isteniyor. Fakat sizlerin yorumlara verdiğiniz bir cevapta e devletten çıkarılan diploma yeterli demişsiniz. Bunu da kesinleştirebilir miyiz lütfen.

  • 1) Beyaz bir kağıda “Benim ( ve eşimin) yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen engel hallerim bulunmamaktadır.” yazıp imzalayıp vereceksiniz. Bunu kafaya takmayın. Ön başvuruya gidince doldurturlar yardımcı olurlar.
   2) Ön sağlıkta görünür yerde dövme olup olmadığına bakılacak.
   3) E-devletten alınan belgeler aslı gibi kabul edilir.

 23. Eşimin Kolunda dövmesi var sıkıntı olur mu başvuru
  Yapmadan önce net bilgi verirmisiniz boşuna para yatırmayalım

 24. Öncelikle yardımlarınız için teşekkürler e devlet üzerinden başvuruyu yaptık numaramizi aldık başka yapacak bir işlem var mı istenilen belgeler ile ilgili.

 25. Gökhan keklik

  Selamlar ben Hakkari’de askerlik yapıyorum sözleşmeli
  Olarak 4 yıl çalıştım sözleşmem bu ay sonu bitio belirtilen
  Bütün şartları taşıyorum sadece ikametgah sıkıntısı var
  Hakkari de görünüo askeriye oy kullanmamız için
  Kendi aldırdı benim haberim yoktu şahsen diğer yılla da
  İse sürekli kendi ilimde ikamet ettim başvuru yapabilirmiş.

 26. 19 mayıs 1988 doğumluyum. 31 yaşımdan nasıl gün almış oluyorum. Basvuru yapamıyorum yardımcı olabilirmisin

  • Gün aldığınız için maalesef yapamıyorsunuz. Hesaplama düşündüğünüz şekilde olmuyor.

 27. Merhaba ; ikametin 1 yıl süre zarfında bulunduğun ilde olacağına dair belgeyi muhtarlık veremiyor , yalnızca ikametgah belgesini veriyor . Süreyi de gösteren bu belgeyi başka hangi kurumdan almak gerekiyor acaba ?

 28. Meraba ben Hakkari’de sözleşmeli er olarak çalışıyorum
  Bu ay sonu görevim yani sözleşmem bitio 4 yıl Irak
  Sınırında kaldım askeriye oy kullanmamız için ikametimizi
  Buraya aldı alındığından haberimiz yoktu bundan önceki
  Yıllarda hep bulunduğum il sınırları içerisinde ikamet ettim
  Başvuru yapabilirmiyim diğer kalan bütün şartlara uymaktayım
  Teşekkürler.

  • Şu an askerlikle ilişiğiniz var. İlişiğinizi nasıl keseceksiniz? Askerlik ödevini yapmış durumda mısınız?

  • Evet ben normal askerliğimi yaptım 15 ay Konya’da
   sonra yine sözleşmemi er olarak başvurdum 4 sene Hakkari’de çalıştım
   bu sene de sözleşmem bitio yani ilişkim kesilio temmuz da

  • Sorun olmaması lazım.

 29. Merhaba şöyle bir sıkıntım var 20 yıldır aynı ildeyim sadece 5 ay önce ilçe değiştirdim sorun çıkarmı.

 30. Ön başvuruyu yapanlar sağlık kontrolüne yazılı veya sözlü sınava yapılacak parkura hazırlanmaya baslasinlar mı e devletten yapılan başvurularda iptal olabilir mi elenebilirmi yani sınavlar başvurudan ne zaman sonra yapılır bilgi var mı

 31. Merhaba Sayin admin Lisans Mezunları başvuru yapabiliyor mu ?

 32. merhaba
  Ben uzman çavuşum haksız yere sözleşmem fesh edildi bende birliğime dava aötım şuan mahkeme süreci devam ediyor bekçilik te güvenlik soruşturmasında yda başka evrelerde olumsuz etkiler mi ?

 33. Internette baktigimizda ilkokul da girebilir diyo ama ilkokul giremez diyo bilgilendirebilirmisiniz

 34. Önlisans okudum ama altta derslerim kaldi mezun olamadım.lise mezunu olarak mi basvuru yapmaliyim?

 35. Ben orta okul menzunuyum askerliğimi çankaya köşkü cumhurbaşkanlığın da yaptım 2012 de görevim ise sancaktar muhafız er olarak yaptı ve takdir vb hizmet belgelerim var baş vuruda buluna bilirmiyim

 36. Kardeşim sorulara baktım ama cevabı bulamadım.? Ben 30 ağustosta terhis oluyorum. Ben şimdi başvuru yapsam onaylanır mi.?

  • Başvuru yapabilirsiniz, fakat o tarihe kadar ön başvuru başlarsa hakkınız yanar.

 37. Selamın aleykum ben bundan onceki mulakata gırıp elenmıstım.Basket maçından ceza almıstım onu sordular bende soyledım evrakta cıkıyodu bu konu kamuyamı giriyor bilginiz varmı cezam biteli 4 sene oluyo kolay gelsin.

 38. Şu an askerlikle ilişiğiniz var. İlişiğinizi nasıl keseceksiniz? Askerlik ödevini yapmış durumda mısınız?

  Evet ilişkimde askeriye ile önümüzdeki ay başı gibi kesilecek 15 TEMmuz da
  Zaten daha önce 15 ay askerlik yaptım Konya’da jandarma olarak
  Şu anki durumum sözleşmeli er yani sözleşmem bitti

  • Bu şartlarda başvurunuzda herhangi bir engel gözükmemekte.

  • Admin Aksaraylıyim yillardir memlketimdeydim şuan Sakarya’da kalıyorum 4 aydır ikametim burda aksaraydan başvuru yapcam olurmu

 39. Benim sormak istediğim sekiz haziran da ilan çıktı ama iki temmuz sonrası girebiliyor bekçiliğe ilana göre alım olmuyor mu acaba yaşı 35 yapsınlar sayın bakanlarımız duysun bunca kişinin mağduriyetini BİMER e herkes yazsın ki sesimiz duyulsun

 40. merhabalar jandarma da uzman cavuştum egıtımde bıraktım acaba bi sorun teşkil eder mi?

 41. Mehmet aksaray

  Admin Aksaraylıyim yillardir memleketimdeyim 4 aydır sakaryadayim ikametimmi buraya aldırdım aksaraydan basvurucam sorun cikarmi ne için bu ikametgah aceba bilgin varmi

 42. Memleketim Aksaray yıllardır memleketimdeyim 3 aydır sakaryadayim ikametimmi sakaryaya aldım Aksaray’dan başvuru yapicam olur mu aceba bir sene şartı nasıl olucak

 43. Ergün YORULMAZ

  Admin en son alımda kaç kişi başvuru yaptı ve kac kişi alındı bilgin var mi

 44. Merhaba admin fiziki yeterlilik sinavinda parkur mu olacak bi bilgin var mi bu konuda

 45. merhaba gözluk kullanıyorum ön saglik taramasinda sorun olur mu yoksa mulakatlari gectikten sonra mi ameliyat olmak gerekir

 46. On başvuruyu yaptıktan sonra asıl basvuruyu nereye yapcaz

 47. bi sorum olacak. il kontejanında diyarbakır yok . diyarbakırda yaşıyorum doğma büyüme . başvuru yapma şansım var mı

 48. Ergün YORULMAZ

  Admin geçen alımda kaç bin kişi başvuru yaptı bilgin ve mı

 49. Mrb kolay gelsin öncelikle sorum su ben 3 yıl önce İstanbul a geldim calışmak için hala İstanbul dayım ama ikametgahım ordu fatsada bekçilik için ikametgahım orduda olduğu için ordu için başvuruda bulunabilirmiyim

 50. Üniversitesi bittikten sonra sağda sola çalıştım ve ikametgahım üniversite okuduğum şehirdeydi sonra askere gittm yedek subay olarak ikameti Kıbrısa aldım ve 1 yıl sonra geldim kendi memleketime ikametgahımı aldım. Yaklaşık 3 aydır ikametgahım burda başvurabilir miyim ?

 51. Yönetmeliğin 5.maddesinde istenen yazılı beyan, adli sicil kaydı mı oluyor…. bir de terhis belgesi yerine askeriyeden askerliğimi yaptığıma dair imzalı yazı alsam olur mu

 52. Sınav başvuru dilekçesi nasıl oluyor biz mi dilekçe hazırlayacağız

 53. Admin ben askerde yeni geldim nisan 30 askeligim bitti para yatırdım ilk basta olmadi daha sobra basvuru numarasu verdi başvurum olurmu ikametgah kağıdı nerde alicam 1 yıl süre dolması lazım dedin de 1 yildir ikametgah olduguna dair belge ayrıca ben biraz kamburluk var özel hareket sınavına girdim sağlıktan geçtim parkurda girdim spora . Acaba burda sıkıntı olurmu .. askerdeki başarı belgesi ise yarar mı birde ben önlisans hem lisans mezunuyum başvuruda önlisans mezunu olduğumu belirteyim mi yoksa direk lisans mezunu olduğum işaretli yada okul adına hem lisans hem onlisans ı yazayyiimmi .teşekür ler simdiden

  • Askerlikten önce de şu an geldiğin adresteysen başvuru da sorun olmaz kanısındayım. Belge işi daha sonra açıklanacak. Başarılar.

 54. Admin çalışma saatleri kaçtır nekadar maaş

 55. Orta okul mezunu da olmalı bence haksızlık bu durumumuz yok diye okumadım yoksa okurdum

 56. Muhammet Bayramoglu

  ben gözlük kullanıyorum. sağ 3.25, sol 4.50 astigmat. elenir miyim?

 57. 22 haziran da ön başvuru son ve askerliğimi 4 ağustosa bitiyor şahsen müracaata yetişebilir miyim bazı sitelerde temmuzda şahsen müracaat diyo ama akademinin sayfasında bi tarih yazmıyo

 58. Ergün YORULMAZ

  Admin bir yıl oturdugumuza diar belgeyi nüfustan mi muhtarlıktan mi yoksa e devletten mi temin edecegiz

  • O belgenin temini nasıl olacak henüz açıklanmadı.

  • Açıklamasına gerek yok bu hizmet e devlette var Tarihçeli yerleşim yeri ve diğer adres bilgileri yazın çıkıyor nerde ne kadar kaldığınız en son nerede şuan kaç yıldır ikamet ettiğiniz belgelidir saygılarımla bekçi adayı fuatt

 59. 22 haziran da ön başvuru son ve askerliğimi 4 ağustosa bitiyor şahsen müracaata yetişebilir miyim bazı sitelerde temmuzda şahsen müracaat diyo ama akademinin sayfasında bi tarih yazmıyo yetişir mi

 60. Evlenelim 2 ay olduda daha kimlikleri yenilemedik bir sıkı tı olurmu

 61. Merhaba admin bey dilikce nasıl yazacağız

 62. admin kolay gelsin lise ismi degişmiş eski ismimi yazayım yoksa yeni ismimi fatih lisesi fatih anadolu lisesi olmus . birde bende biraz kamburluk var sıkıntı olurmu ve ayrıca polis özal harekete girdim saglıkta gectim parkur spor sınavınıda girdim birde basvuru yaparken şehit aile işaretledim yaş akti işaretledim şora olmadı tekrar bilgilerimi grdim başvuru oldu numara verdi

 63. Daha yeni liseden mezun oldum. Askerliğimi yapmadım yaşım 18 başvurabilir miyim?

 64. Abicim benim 2 ikametgahim var biri istanbul biri sinop ayrica 2 yil sinopta okudum ve evliligimde orda oldu nikah memuru icin sinop icinde ikametgah cikarmam gerekiyordu ve cikardim yaklasik 2 senedir sinopta ikametgahim var halen e devlettede gozukuyor. Ben burda kaldigima dair belgelemede yapabilirim.sinop icin basvuru yaptim sence gecerli olur mu ?

 65. Evlenelim 2 ay oldu kimlikleri değiştirmedim daha bekar görünüyor ama resmiyete evli görünüyorum sıkıntı olurmuş mlakatta

 66. Admin iyi gunler bu meslekde tayin durumu nedir kac yil görev yaptıktan sonra tayin olunur

 67. Selamün aleyküm kolay gelsin. 200 kişi alınacak bir şehirde 500 kişi başvurdu ve sınavlarda 400 kişi elendi. Kalan 100 kişi mi ise alınacak yoksa kalan 100 kisinin kontenjanı nasıl dolduracaklar.

 68. Selamün aleyküm kolay gelsin. 200 kişi alınacak bir şehirde 500 kişi başvurdu ve sınavlarda 400 kişi elendi. Kalan 100 kişi mi ise alınacak yoksa kalan 100 kisinin kontenjanı nasıl dolduracaklar. Bide çalışma için hangi kitabı alalım.ismini öğrenebilir miyim.

 69. İyi günler daha önceki gibi alımlar 5 ay i bulur mu yoksa polis akademisinde alımlar hızlı işler mi sağolun şimdiden

  • Polis Akademisi işlemleri hızlı olsa bile sonunda yine emniyet şubelerinde sonlanacağı için hızlı olmaz.

  • Kardeşim ben 3yıldır hakkaride askeri personelim kütügüm burda otamatik geliyo ben memleketimde başvuru yapamammı başvuran kişinin başvurmadan önce en az bir sene ikamet ediyor olmak diyor kardeşim bi yol göstersen yardımcı olsan

 70. Merhaba ben bekçilik ile ilgili ikametgaha uyuyormuyum acaba ?
  14.11.2011 ile 11.05.2017 a kadar tekirdağ da yaşıyor gözüküyorum. Yeni adresimi 02.11.2017 yılında mersine aldırdım. o dönemde askerde olduğum için adresim boşa geçmiş görünüyor. Yani 02.11.2017 yılından beri 7 aydır mersinde yaşıyorum.önceki 6 yıl tekirdağda yaşadım. Tekirdağ bekçi alımı içinn başvuru yapabilir miyim.

 71. MERHABALAR f. Kendisi ve evli ise eşinin Yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen engel hallerinin
  bulunmadığını ifade eden yazılı beyanları, BU BELGEYİ NERDEN ALIYORUZ VE NEDEMEK anlamadım yardımcı olurmusunuz

 72. Adana için alım bir daha olacak mı? Yardımınız için tesekkur ederim.

 73. Merhaba ben askerdeyim 78 gün sonra terhis olucam 15 gün erkende terhis olabilirim sınava veya asıl mülakata yetişebilirmiyim parayı yatırsam sıkıntı olurmu ön başvuruda illa terhis belgesini istiyorlarmı

 74. Hocam 25 sene bi şehirde ikamet ediyodum doğma büyüme. iki seneligine başka bi şehre gittim
  Ikametimi oraya almıstm şimdi tekrar kendi sehrime döndüm ama tam bir sene olmadi burda ikamet ettiğim nasl olcak ? Teşekkürler

 75. Ben basvuru yapinca yanlis basvuru yaptim sehit ailesi ve yakinidiye kutucuk vardi orayi isaretledim sonra duyuru geldi dilekce gonderdim ama hala aynj ilk yaptigim kayit vr dilek ce gonderince eskk basvurunjn silinecegi yaziyodu

 76. Başvuru dilekçelerinde kaymakamlık olarak yazıyor. Ama alım il olduğu için valilik olması gerekmiyor mu? Edevletten çıkardığım ikametgah belgesinde ne kadar süredir adresimde kaldığım yazmıyor. Dilekçe’ de 6 tane fotoğraf ve adli sicil belgesi ektedir yazıyor fakat ilan da bunlar yok. Bu üç soru hakkında yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 77. Merhabalar eylülde istanbul ikametim ekimde istanbul da ikametim 1 yıl doluyor başvuru yapmamda sıkıntı olurmu ? Yada bi önceki il de başvuru yapabilirmiyim oradan da çıkalı 1 yıl olmadı .?

  • Son 1 yıldır ikamet ediyor olduğun yerde olmalısın

  • Selamın aleyküm hocam ben pöh hazırlanmıştım hatta asıl yedek listesindeyim yanı bu şartları pa. göz önünde bulunduruyor mu acaba ?

 78. Merhaba. Ben ön başvuruyu cep telefonumdan yaptım ve farklı bir şekilde gösterdi başvuru numarasını. Ps den mi yapmamız gerek

 79. Admin ben dogma buyume kahramanmaraştayim 2017 de askerligimi astegmen olarak hatay da yaptim.ve hem kanun geregi hemde birlik komutanimin emriyle ikametimi hataya aldirdim.tezkeremi kasim ayinda aldim ve mayis gibi de ikametimi tekrar maraşa aldirdim.şuan ki duruma gore basvurabiliyormuyum.zorunluluktan ve kanunun gerekliliginden dogan gecici ikamet degisikligi yaptim son 1 yil icinde.

 80. Diploma nın fotokopi si aslı gibidir kaşesi gerekiyormu

 81. admin ben partiye üye olmuştum .bu ayın 10 nunda iptal dilekçesi verdim sıkıntı olurmu acaba

 82. k. Sağlık Bilgilendirme Formu istenecektir. (Adaylar, Sağlık Bilgilendirme Formu ile
  birlikte varsa ilaç raporu, durum bildirir sağlık kurulu raporu, engelli sağlık kurulu raporu,
  askerlikten muafiyet raporu, herhangi bir öğrenci adaylığından veya personel alımı
  adaylığından sağlık nedeniyle elenmesine neden olan raporları ile sağlık özgeçmişini
  tanımlayan bütün bilgi, belge ve raporları Ön Sağlık Kontrolü Komisyonuna sunmak
  zorundadır.) bu sağlık belgesi raporu nerden alınacak

 83. admin başvuru dilekçesi nasıl olacak internette hep valilige yazılı başvuru dilekçesi var bizde mi mesela eskişehir valiligi diye başlayacak olan dilekçe yazacagız yoksa emniyet genel müdürlügü diye mi ?

 84. Slm ben şehir dışında sigortalı olarak çalıştım ama ikametgah adresimi degistirmedim başvuru yaptım sıkıntı yaşar miyim

 85. admin evrkları nereye teslim edeceğiz ikincisi Kendisi ve evli ise eşinin Yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen engel hallerinin
  bulunmadığını ifade eden yazılı beyanları derken evlilik cüzdanımı götürecegiz

 86. önlisans okuyorum diplomamın aslını okul vermiyor onaylı fotokopi vericekler onunla başvuru yapabiliyormuyum
  bide göğsümde dövme var ama görünmüyor bu engel olurmu

 87. Iyi geceler kolay gelsin ben askeri personeldim.Ikametgahim izmirdeydi son 4 aydirda manisada simdi manisaya basvurmak istiyorum.Sorun yasar miyim.

 88. Kolay gelsin ben askerim Ağusdost 7 de bitiyor teskere alıyorum başvuru yapabilirmiyim birde ikametgahım askerlikten dolayı Hakkari’de ancak Malatya’da yaşıyorum nasıl olacak bi yardımcı olabilşrmisiniz

 89. Çalışma saati nasıl 12/36 mi

 90. Askeriyedeki sporda başarı belgesi sizce heyete sunulmalı mı faydası olurmu

 91. mustafa türkmen

  merhaba sırtımda ve kolumda dövme var bunlar engel teşkil eder mi

 92. admin temmuz aynının 2 sinden sonra doğanlar mı başvurabiliyor?

 93. Ben 2 yıldır aynı yerdeyim ssk da çalışıyorum burada 2 yıldır oturuyorum ikametgah adresimi 4 ay oldu değiştirelim ama ama 2 yıldır aynı yerde çalışıyorum nunu nasıl ispatliycam yardim lütfen

 94. Ön başvuruyu yaparken siyasi parti üyeliğim vardı. Bunu ön başvurudan 1 gün sonra siyasi üyeligimi sildirdim. sıkıntı olurmu ?

 95. Sağlık bilgilendirme formu sağlık raporu mu istiyor istiyorsa sağlık ocaklarından alınan olur mu

 96. merhaba tel numarasını yanlış yazmışız güncelle kısmından güncelledik sorun olur mu?

 97. merhabalar,bu alımlarda adanaya kontenjan verilmemiş,bu sene sonuna doğru tekrar alım yapılacakmış heralde,adanayada kontenjan verilecekmiş,ben 10 temmuzda askere gidecem kısa dönem yapıcam 15 aralıkta bitirecem inşallah.yetişebilirmiyim sizce.ikinci alımlarla alakalı tahminleriniz nelerdir acaba.teşekkürler saygılar..

 98. Admin HalkBankası Kartsız İşlemlerden Sınav ücreti nasıl yatırılıyor?

 99. Benim listede ismim yok başvurum kabul olmadimi yardımcı olursolursaniz

 100. Admin Osmaniyede 8 aydir ikamet ediyorum. Ama daha once liseye kadar Osmaniye’de ikamet etmistim. Başvuru yapamiyor muyum simdi ?

 101. s.a suan askerdeyim.bitmesine 60 gun var.terhis belgesi yerine 60 gun sonra terhs olacagima dair belge sunsam kabul edilir mi.ki zaten mulakata cagirasiya kadar 30 gun kalir

 102. Askerde iken ritim bozukluğundan dolayı anjiyo benzeri eps ablasyon yapıldı. Uzman erbaş olur komando olamaz yaziyor raporda bu sorun teşkil edermi. Teşekkür ederim

 103. bu f maddesi evli değilsek bile dolduracagız degilmi ki dolduracaksak boş a4 kagıda mı yoksa hazır evrak şeklinde dilekçede oldugu gibi mi olur tesekkürler

 104. Merhaba ön başvurumu yaptım problem olmadı üniversiteye gitmiştim ama bitirmedim lise diplomam Hale’n üniversitede muhtemelen kaydımda silinmiştir lise diploma fotokopisi var ama üstünde aslının aynıdır yazıyor işe girerken vs hep onu kullandım burda problem okurum acaba nerden bilgi alabilirim arayabilirim yardımcı olurmusjnuz lütfen

 105. Devam eden üniversiteyi yazıyormuyuz eğitim alanına yoksa tek liseyi yazsak yeterim

 106. K maddesini anlamadım sağlık raporumu istiyorlar yoksa asıl başvurda yapacaklarmı

 107. Parayı yatırdım ama başvuru saatine yetişemedim ve başvuru yapamadım. Mail ile irtibat kuracağım bir yer var mı? Veya ne yapmam gerekir yardım edebilir misimiz?

 108. Yönetmeliğin 5 maddesini nereden yapıyoruz açıklarmısımız nasıl oluyor ve saglık bilgilendirme formu nasıl oluyor açıklarmısınız teşekkür ederim

 109. Sınava sakallı girilse bi sorun çıkarmı admin

 110. Diş saglik konturolü yapiliyormu

 111. Ilk sozlu sinav mi yapilacak yazili mi

 112. İBRAHİM HALİL İSLAM

  Ben basvuru yaptım parayı yatırdım tüm işlemim tamam
  Ama suan ne yapacagımı bilmiyorum
  Bundan sonraki asama nedir pomem de bekcilikle ilgili hicbir duyuru yok
  Bundan sonra ne yapacagız nerden bilgisi yayınlanacak ?

 113. Merhaba admin. Tunceli ye bağlı birlikte uzman çavuş olarak görev yapıyorum. 2. Senemde sözleşmemi fesh edicem. Bekçilik için başvuruda yada alımda sorun olur mu. Daha önce askeri personel olan birisi kendisi yada kuvvet tarafından sözleşmesi fesh edilirse bekçi olabiliyor mu?

 114. basvrumu yaptım ama basvuru numaramı alamadım onu nasıl alabılrım bır daha bulamıyorum su an

 115. Selam admin başvuru dilekçesinde parti üyeliğinin olmadığına dair yazılı beyan diyor bunu nasıl halledecez

  • Parti üyeliğim yok yazacaksın.

  • Selam admin bu adli sicil olsun veya diğer belgeler olsun askerlik gibi bunları e devletten çıktı alıp yapsak oluyor mu muhakkak cevaplamıssındır bunu ama ben görmedim nasıl oluyor şimdiden teşekkürler

  • Okuldan okula değişiyor.

 116. Sınav tarihim 22 temmuz ve bu tarih KPSS ile çalışıyor. Ne yapmam lazım. Teşekkürler

 117. Seyfeddin Yüksel

  Admin 20.02.1987. doğumluyum ön başvurum onaylandı Kırıkkale çıkmış. Senin sayfada bi hesaplama yer var orda basvuramazsin diyor nasıl olacak bu 🙄🙄

 118. Sa. Bu evrak teslimi ve ön sağlık kontolü değil mi? Yazılı sınav değil. Ayrıca 9 da orda olmamı gerekli çünkü esenlerden sarıyerin karadeniz kısmına bulaşım zor.

  Sınav Tarihi : 19.7.2018
  Sınav Saati : 09.00
  Sınav Merkezi : İSTANBUL ASM PMYO-2
  Sınav Yeri : Gümüşdere Köyü Polis Koleji Sok.Sarıyer /İSTANBUL

 119. admin iyi günler. ben ön başvuruya gittim ama elendiniz diye birşey söylemediler sonra geri gönderdiler internette sınav tarihleriniz yerleriniz açıklanır dedi ama hiç bir yerde bulamıyorum sınav tarihi yerler açıklandı mı yardımcı olur musun

  • Henüz açıklanmadı. Uygulama üstünden telefonlara bildirim atacağız açıklanınca.

 120. Şuan ikamet değişikliği yaparsak sıkıntı olur mu

 121. 7 bin bekçi alımından sonra 10 bin bekçi alımı gerçekleşeçekmi olsa bile tahmini ne zaman olur herhangibi bir bilgi verebilirmisiniz?????

 122. S.a ben 7 bin bekçi alımında bütün aşamaları geçtim şuanda haber bekliyoruz ama sorum şu benim . Bu 7 bin bekçi alımı ilçelere de dağılım olacakmi acaba sadece belirtilen illeremi verilecek yardımcı olur musunuz acaba.

 123. Merhaba admin ben bekçilik için para yatırdım fakat ne sınav tarihi nede başvuru formu var 21.06.2018 de yatırdım parayı ben geç mi kalmışım sansım var mı başvuru için yardımcı olursan sevinirim.

 124. Bulunduğun il içerisinde ilçeden başka bir ilçeye gitme gibi bir şansın var mı

 125. slm admın bende basvuru yapmak istıyorum ama formu bulamadım bir turlu linki varmı

 126. muhammet gultekin

  23,03,1988 dogumluyum başvuru yapabılırmıyım bekcılık için

 127. Selamun aleyküm admin bu guvenlik ve arsiv sorusturmasi ne zaman yapılır sınava basvuruldugu andan itibaren mi yoksa bütün süreç bittiğin demi mesela ben 58. Yedek te kaldım soruşturmam yapıldı miki

 128. 2019 Kasımda bedelli olarak askerliğimi yapacağım başvurumu yapıp bedeli mi yatırdım. Yeni yayınlanacak olan ilana başvuru yapabilir miyim. Ya da bedelli olarak askerlik yapacak olanların başvuru yapabilmesi için bir düzenleme yapılır mı teşekkür ederim.

  • Merhabalar,
   Başvuru yapabilmek için askerliginizin bitmiş olması gerekmektedir. Belirttiğiniz tarihler bu başvuru icin uygun degildir. Terhis tarihinizden sonraki basvurulara gerekli şartları taşıyor olmanız halinde basvurabilirsiniz.

 129. Emniyet sağlık yönetmeliğine göre askerlikten muaf olup 2017-2018 de muaf olup sağlık yönetmeliğindeki maddeleri taşıyor ise olanları gördünuz mu bekçiyseniz bilirsiniz eski donemde emsaller olduğunu biliyorum 2017-2018 de olanları gördünüz mü ?

  • Yönetmelik hala aynı. Değişen maddeler bu hususla ilgili değildir. Zaten 18 yaşını bitirmiş olmak maddesindeki kasıt bu dur. Askere 20 yaşında gidiliyor, neden 18 yaş diyorlar sorusunun cevabı 18 yaşını doldurmuş askerlikle ilgili yükümlülüğü kalkan muaf olan kişiler kastedilmek istendiği içindir.

  • Çok sagolsun bunu düşünmemiştim o zaman ben şansımı deniyim çünkü korkuyordum muaf diyip direk elerler diye

 130. 2019 nisanda bedelli askerlik bitecek başvuru yapabilirmiyiz

 131. Mrb admin suan uzman cavus olarak calisiyorum bende basvuru yapabilir miyim?

 132. Merhaba, para yatırılıp ön başvuru yapıldıktan sonra bireysel başvuru için ne zaman çağırırlar. Önceki dönemlerde bu nasıl oldu bilginiz var mı? (2 hafta-1 ay gibi) 1 Nisan son başvuru şu an askerdeki yeğenim 29 Nisan’ da askerliğini bitirmiş olacak. Sizce bireysel başvuru için yeterli vakti olur mu? Başvuru yapalım mı?

 133. 1.donem le 2.donem arasındaki fark ney

 134. Başvuru yapıldı ama 1. Dönem 2. Dönem var bunların arasındaki fark ney acaba

 135. Ben dekontumu kaybettim ne yapmalıyım

 136. Merhabalar hastalik oldunda ne olur peki sınav günü orda olamazsak baska gune alirlar mi

 137. B şıkkında söylenen tc kimlik, ehliyet, pasaport 3 üde isteniyormu sadece 1 tanesi yeterli mi? 2020 alımları için soruyorum da.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir