Bekçilik Ön Sağlık Kontrolü

Çarşı ve mahalle bekçiliği ön başvurusunda adaylardan bir takım evraklar istenmektedir. 2018 yılında 17 bin yeni bekçi alınacağının İçişleri bakanı tarafından duyurulmasından sonra adaylar bekçilik başvurusunda sonra yapılan ön sağlık kontrolü hakkında bilgilenme ihtiyacı hissettiklerini bize ilettiler. Özellikle 7 bin bekçi alımı ön başvurusunun devam ettiği şu günlerde, adaylar bireysel başvuruda nasıl bir ön sağlık taramasına tabii tutulacaklarını merak ediyorlar. Bu yazımızda bir adayın bekçilik başvurusunda sonra incelendiği ön sağlık kontrolü aşamasını sizlere anlatacağız.

Çarşı ve mahalle bekçileri, 2018 Mart ayında çıkan Çarşı ve mahalle bekçileri giriş yönetmeliğine göre işlemlere tabii tutulurlar. İlgili yönetmeliğin 10. maddesi, başvuruda istenen belgeler ve başvuruların alınması hususunu açıklamaktadır:

Bekçi adayları, yazılı, fiziki ve sözlü bekçilik sınavlara girmeden önce ön sağlık kontrolü komisyonu tarafından ön sağlık kontrolünden geçirilir. Ön sağlık kontrolü komisyonu: En az iki amir sınıfı personel ile bir doktordan oluşur.

Bekçi Ön sağlık kontrolü EGM Sağlık Yönetmeliğine göre yapılır. Adaylar, ön sağlık kontrolü komisyonuna;

 • ilaç raporu,
 • durum bildirir sağlık kurulu raporu,
 • engelli sağlık kurulu raporu,
 • askerlikten muafiyet raporu,
 • herhangi bir öğrenci adaylığından veya personel alımı adaylığından sağlık nedeniyle elenmesine neden olan raporları ve

sağlık özgeçmişini tanımlayan bütün bilgi, belge ve raporları sunmak zorundadır. Bütün bu bilgi, belge ve raporlar, aldırılacak olan memuriyete giriş raporları ile birleştirilerek Sağlık İşleri Daire Başkanlığına gönderilir. Ön sağlık kontrolü komisyonu adaylar hakkında “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı Olur” veya “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı Olamaz” şeklinde karar verir. “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı Olamaz” kararı verilen adaylar hakkında gerekçe belirtilir.

Hakkında “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı Olamaz” kararı verilen adaylar, sınavın diğer aşamalarına geçemezler. Geçen adayları ise aşağıdaki sınav aşamaları bekliyor olacak:

 • Yazılı sınav (Detay)
 • Bekçilik fiziki parkuru (Detay)
 • Sözlü mülakat (Detay)

Tüm bu aşamalar tek günde de yapılabilir, ayrı günlerede paylaştırılabilir. Özellikle sözlü mülakatlar ilerleyen günlerde ayrı olarak yapılabiliyor. Yani bekçi adayları iki defa sınav için okullara çağrılabilirler.

Peki ön sağlıkta genelde adaylarda nelere bakılır?

 • Boy şartını sağlayıp sağlamadığına
 • Boy-kilo vücut endeksini sağlayıp sağlamadığına
 • Renk körü olup olmadığına
 • Diş şartlarını sağlayıp sağlamadığına
 • Göz şartlarını sağlayıp sağlamadığına
 • Vücudunda görünür yerde yara, iz, ben vb. eşkal belirleyici unsur olup olmadığına
 • Vücut bütünlüğüne

bakılır. Bu şartları sitemizde arama yaparak bulabilir, kendi durumunuzu belirleyebilirsiniz. Aday bu aşamalarda şartlara uygunsa bekçilik alımı için uygulanacak diğer sınav aşamalarına geçebilir. Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum ve soru bölümünden uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

2018 bekçilik bireysel başvuruları ne zaman başlar?

Bu konuda herhangi bir takvim henüz yok. 22 Haziran sonrası 1-2 ay içinde adaylar okullara davet edilir görüşündeyim.

Bu makale ile alakalı toplam 340 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

340
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Bilal
Ziyaretçi
Bilal

Merhaba sol kolumda sigara yarası ( yanığı) vardı bekçi olamadım elendim ve ameliyat oldum o yerden yeni bekçi alımı için başvuru yapacam yine sıkıntı olur mu ameliyat izi var

mehmet
Ziyaretçi
mehmet

ben % 5 engelli raporum var askerligim muaf acaba sorun olur mu yoksa illa ki askerlik yapmis olmalimiyim

Gokan
Ziyaretçi
Gokan

Bekçiliği asil olarak kazandim 18 dotordan sorunsuz gectim gozumun kenarinda cocukluktan olma bi iz var 5 metreden gozukmuyor ama doktor %50 olur yazdi cildiye dedi bes metreye uyuyor ama yuz ve boyunda iz kuralina uymuyor sizce benim durumum ne ilk sagliktada elenmedim

Erdem
Ziyaretçi
Erdem

Benim sağ kilağim tiz sesleri duymuyormuş sorun olurmu acaba

mustafa
Ziyaretçi
mustafa

merhaba burun içindeki kemik egriliği(septum deviasyonu) sorun teşkil edermi

Bekir
Ziyaretçi
Bekir

Merhaba kıl dönmesi sorun olur mu?

ali
Ziyaretçi
ali

Sağ el 3-5 mc epere edilmiş kaynama tam – sağlam bu şekilde bi sonuç heyette sıkıntı yaratırmı hocam. El içinde kalıcı pilatin yada benzeri hiç birşey yok. Hareket kısıklıkığı yok. Heyet operasyon geçirdiğim için sıkıntı yapar mı acaba. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

Melih
Ziyaretçi
Melih

Arka da iki adet diş eksiği var iki adette dolgu var sıkıntı olurmu teşekkürler

Ali
Ziyaretçi
Ali

Dizimde egzema var sıkintı olurmu

Tanju
Ziyaretçi
Tanju

Admin mrb ön sağkıkta göze bakıyorlar ama dercesine mi yoksa renk körlüğünemi. Eğer bakıyorlarsa lazer olmayı düşünüyorum fakat bakmıyorlarsa en son sağlıkta mı olcak yani tam kesinleştremedim

ŞİYAR
Ziyaretçi
ŞİYAR

Kolumda jilet izi var bekcilige engel mi omuza yakın

Zafer
Ziyaretçi
Zafer

İlk öğretim den aliyorlarmis bekçi şimdi dogrumu

Zafer
Ziyaretçi
Zafer

Anlimda iz var sıkıntı olurmu biraz beli

Agit
Ziyaretçi
Agit

Benim kanımda hptt var ama aileden gelme kan veremıyorumm elenirmiyim ??? Ama özel güvenlik için çıkarırken sorun olmadı şimdi bekçilik alımında sıkıntı olur mu ??

Gülay çakal
Ziyaretçi
Gülay çakal

Selamlar ailenin boşanmış olması sorun olurmu acaba