Bekçilik Ön Sağlık Kontrolü

Çarşı ve mahalle bekçiliği bireysel başvurusunda evrak teslimi sonrası ön sağlık kontrolü yapılmaktadır. Bu aşamada bekçi adayının genel hatlar ile mesleğe uygun olup olmadığı kontrol edilmektedir. 2019 1. ve 2. dönem bekçi adaylarının evrak teslimi ve ön sağlık taramaları 15 Nisan tarihinde başlayacak ve 2 hafta sürecek. Adaylar bireysel başvuruda nasıl bir ön sağlık taramasına tabii tutulacaklarını merak ediyorlar. Bu yazımızda bir adayın, bireysel başvuruya davet edildiğinde evrak teslimi aşamasından sonra tabii tutulacağı bekçilik ön sağlık kontrolü aşamasını detaylı olarak sizlere anlatacağız.

Çarşı ve mahalle bekçileri, 2018 Mart ayında çıkan Çarşı ve mahalle bekçileri giriş yönetmeliğine göre işlemlere tabii tutulurlar. İlgili yönetmeliğin 10. maddesi, başvuruda istenen belgeler ve başvuruların alınması hususunu açıklamaktadır:

Bekçi adayları, yazılı, fiziki ve sözlü bekçilik sınavlara girmeden önce ön sağlık kontrolü komisyonu tarafından ön sağlık kontrolünden geçirilir. Ön sağlık kontrolü komisyonu: En az iki amir sınıfı personel ile bir doktordan oluşur.

Bekçi Ön sağlık kontrolü EGM Sağlık Yönetmeliğine göre yapılır. Adaylar, ön sağlık kontrolü komisyonuna;

 • ilaç raporu,
 • durum bildirir sağlık kurulu raporu,
 • engelli sağlık kurulu raporu,
 • askerlikten muafiyet raporu,
 • herhangi bir öğrenci adaylığından veya personel alımı adaylığından sağlık nedeniyle elenmesine neden olan raporları ve

sağlık özgeçmişini tanımlayan bütün bilgi, belge ve raporları sunmak zorundadır. Bütün bu bilgi, belge ve raporlar, aldırılacak olan memuriyete giriş raporları ile birleştirilerek Sağlık İşleri Daire Başkanlığına gönderilir. Ön sağlık kontrolü komisyonu adaylar hakkında “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı Olur” veya “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı Olamaz” şeklinde karar verir. “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı Olamaz” kararı verilen adaylar hakkında gerekçe belirtilir.

Hakkında “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı Olamaz” kararı verilen adaylar, sınavın diğer aşamalarına geçemezler. Geçen adayları ise aşağıdaki sınav aşamaları bekliyor olacak:

 • Yazılı sınav (Detay)
 • Bekçilik fiziki parkuru (Detay)
 • Sözlü mülakat (Detay)

Tüm bu aşamalar farklı günlerde yapılmaktadır ve bekçi adayları duyuru ile polis okullarına davet edilmektedirler. Peki ön sağlıkta genelde adaylarda nelere bakılır?

 • Boy şartını sağlayıp sağlamadığına
 • Boy-kilo vücut endeksini sağlayıp sağlamadığına
 • Renk körü olup olmadığına
 • Diş şartlarını sağlayıp sağlamadığına
 • Çene ileri-geriliği
 • Göz şartlarını sağlayıp sağlamadığına
 • Renk körlüğü
 • Dövme kontrolü
 • Faça-jilet izi kontrolü
 • Tırnak yeme vb psikolojik rahatsızlıklar
 • Kekemelik
 • Vücudunda görünür yerde yara, iz, ben vb. eşkal belirleyici unsur olup olmadığına
 • Vücut bütünlüğüne

bakılır. Bu şartları sitemizde arama yaparak bulabilir, kendi durumunuzu belirleyebilirsiniz. Aday bu aşamalarda şartlara uygunsa bekçilik alımı için uygulanacak diğer sınav aşamalarına geçebilir. Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum ve soru bölümünden uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Bekçi adayları; 2019'da yapılacak 8 BİN bekçi alımında 250 bine yakın rakibinizi geçmek, yazılı ve sözlü sınavına çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Yüzlerce kişiye bekçilik kazandırdık; bunlardan biri de siz olun. Uygulamamız sayesinde on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 1.139 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

1139
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Uğur
Ziyaretçi
Uğur

Atmin saglik kontrolune goderken nasil giyilmemiz gerekli bi sonraki sinava giderken nasil polis akademisime kadar gelindiginde akademide kahve rengi ayakkabimi siyah ayakkabimi tercih konusu

Ümit
Ziyaretçi
Ümit

Sınav zamanı sınava girmezsek başka güne alabiliyormuyuz acil başka sınavım var o gün

Volki
Ziyaretçi
Volki

Dün önsağlık kontrolü için gittim. Ama bende dahil kimseye geçtin yada şu sebepten elendin demediler. Sonucu nereden öğreneceğim. İnternet üzerinden öğrenebileceğim bir yer var mı

Halil
Ziyaretçi
Halil

Sakal tıraşı olmaya gerek var mı

Mfk
Ziyaretçi
Mfk

Selamun aleyküm Hepatit B taşıyıcısı olmak bekçi olmaya engelmi

Emre kıyak
Ziyaretçi
Emre kıyak

Sağlık kontrolünde sakal problem oluyor mu

Cuma
Ziyaretçi
Cuma

Küçük Ken kaşık fıtığından ameliyat olmuştum belirtmem gerekiyormu

Cakir cakir
Ziyaretçi
Cakir cakir

Merhaba kolumda faca izi var on saglik sinavinda bana yazlik gomlek goydirdiler iz gorunmuyordu sikinti olmaz dediler acaba onumuzdeki sinavlar bakip sorun yaratirlarmi

bülent emre gülenç
Ziyaretçi
bülent emre gülenç

15.05.19 tarihinde sınav gününe gelemedim sınav yerindeki okullamı iletişime gecicez yoksa faks yoluyla mı iletşim kuracağız yardımcı olabilirmisiniz ?

Ugur
Ziyaretçi
Ugur

Bireysel başvuruyu nasıl yapabilirim ve on sağlık merkezini nasıl ogrenebilirim

Asım
Ziyaretçi
Asım

Akademiden mi açıklanacak sınav yerleri

hakan subası
Ziyaretçi
hakan subası

14 sene önce kasıkdan fıtık ameliyatı oldum sıkıntı olurmu

Alpay
Ziyaretçi
Alpay

Kardeşim abantis ameliyatı oldum ameliyat izini sorun yapıyor larmi

Emrednc
Ziyaretçi
Emrednc

Lise diplomasının Aslı yok bende ancak fotokopisi var aslı gibidir sıkıntı olur mu

Onurcan
Ziyaretçi
Onurcan

Saçları kestirmeye gerek varmı ön sağlıkta baya uzun

Özal
Ziyaretçi
Özal

Yüzümde 4 cm bir iz var sıkıntı olur mu