Hepatit Bekçiliğe Engel mi? – BekçiAlımı

Hepatit Bekçiliğe Engel mi?

2019 yılında yapılacak olan 8 bin bekçi alımı için süreç Mart ayı ile birlikte başlayacak. Bekçi olmak isteyen adaylarda, EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi aranır. A dilimi şartlarını taşımayan adaylar bekçi adayı öğrenci olamazlar. Tüm adaylarda A dilimi sağlık şartları aranır ve adayın bu kıstasları karşılamaları beklenir. Sağlık şartlarının bir kısmı ön sağlık taramasında kontrol edilir. Asıl kontrol ise sağlık raporu aldırma aşamasında yapılmaktadır.

Bekçi adaylarında aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle bekçi adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Hepatit Bekçilik Başvurusuna Engel mi? Hepatit sorun olur mu?

Hepatit çeşitle ve türlerinin bazıları şu şekildedir:

 • Hepatit a
 • Hepatit b
 • Hepatit c
 • Hepatit –
 • hepatit +

HBs antijeni (+) pozitif olanlar veya HBV DNA’sı (+) pozitif olanlar bekçiliğe kabul edilmez, ancak sağlık kurulu raporu ile inaktif hepatit B enfeksiyonu olduğu belirlenenler bekçiliğe kabul edilir. İnaktif hepatit B enfeksiyonu kararı aşağıdaki şekilde verilir;

 1. İlaç tedavisi ile regüle edilebilen durumlarda inaktif hepatit B enfeksiyonu kararı verilemez.
 2. Anlık ölçülen HBV DNA sonucu ile inaktif hepatit B enfeksiyonu kararı verilemez.
 3. HBsAg pozitif olanlarda inaktif hepatit B enfeksiyonu kararı verilebilmesi için kişinin en az 6 ay süreyle takip edilmesi, bu takiplerde;
  • – HBV DNA’nın 2000 IU/ml’nin altında saptanması, (Altı aylık süre içerisinde en az 3 ay ara ile en az iki kere HBV DNA’nın ölçülmesi ve bu ölçümlerde HBV DNA’nın 2000 IU/ml’nin altında saptanması koşulu aranır)
  • – ALT düzeyinin normal olması (Altı aylık süre içerisinde en az 3 ay ara ile en az iki kere ALT’nin ölçülmesi ve bu ölçümlerde ALT’nin normal düzeylerde saptanması koşulu aranır)
  • – Karar verme anında yapılacak olan karaciğer biyopsisinde (İshak skorlamasına göre) fibrozis evresinin F0 veya F1 saptanması gerekmektedir.
 4. HBs Ag (+) bulunduğu anda, bu madde hükümlerini karşılayacak şekilde en az 6 aylık sağlık özgeçmişini gösteren sağlık raporlarının bulunması durumunda, mevcut enfeksiyonun inaktif hepatit B enfeksiyonu olduğuna dair karar verilebilir.
 5. HBs Ag (+) bulunduğu anda, kişinin en az 6 aylık sağlık özgeçmişini gösteren sağlık raporlarının bulunmaması durumunda o anki giriş raporu “öğrenci olamaz” kararı ile sonuçlandırılır, bu karardan sonra, aynı veya başka bir sağlık hizmet sunucusunda kişi takiplerini yaptırabilir. Bu takipler, bu madde hükümleri çerçevesinde yapılır. Bu süreç sonrasında kişiler inaktif hepatit B enfeksiyonu açısından yeniden değerlendirilebilir.”

Konu hakkında merak ettiklerinizi soru ve yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

2 Soru Cevaplandı

 1. Mustafa Özdemir

  Hepatit b den dolayı askerlikten muaf oldum Dna degerim negatif diğer değerlerimde normal fakat ilac tedavisi alıyorum acaba bekcilige engel mi

 2. Hepatit d bekçiliğe engel mi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir