Bekçilik Sözlü Sınav Aşamaları ve Tavsiyeler

Arkadaşlar madde madde herşeyi anlatayım mülakata girmemiş olan herkes rahatlasın.
İlk olarak sağda solda takım giymeyin diyen ömründe hiç bir kurumsal firmanın mülakatına girmemiş kişilere aldırış etmeyin. Ben toplamda 4 büyük bankanın mülakatına girmiş ve kazanmış birisi olarak bunları paylaşıyorum sizlerle. Yaşım 30

İÇERİ GİRMEDEN ÖNCE DİKKAT EDİLECEKLER
– Mülakattaki sıra numaranız saat kaç olursa olsun en az 2 saat önceden oraya gidin havayı koklayın ortama hakim olun hatta mümkünse sabah 08:45 de damlayın.
-Kesinlikle parlamayan ve siyah takım elbise giyin. (bugün birisi aliminyum folyo gibi parlayan bi takım giymişti alınmadığına adım gibi eminim)
-Sıfır sakal traşı, saçı olanlar mümkünse subay traşı şeklinde kessinler (diyeceksinizki ne alaka? İçerde albay Emniyet müdürü, yardımcısı, kaymakam ve 1 adet başkomser ile doktorlar var)
-Kravatınız ve ayakkabınızda siyah olsun gömleğin düğmeleri full iliklenmiş olsun ( Yine bugün birisi iliklemeden girdi, işitmediği azar kalmadı)
– Yüzük vs rozet takmayın
İÇERİ GİRİNCE …..
Arkadaşlar burayı saymadan önce size şunu kesinlikle söyleyebilirim.
Daha kapıdan adımınızı attığınız anda kazanıp kaybettiğinizin sonucu kafanız ile kaymakam beye selam verirken belli oluyor. Ordakiler öyle insan sarrafı olmuşki yemin ederim bakışlarınızın keskinliğinden sizi anında çözüyorlar.
Olasılıklar ve içerdeki tipler hakkındaki görüşüm ve düşüncem şöyle.

-Model 1 giyinimi mükemmel yüz siması uyanık ve çevik olanlara kendini tanıt diyorlar, eğer diksiyonu da dış görünüşü kadar iyiyse küçük bir ihtimal ile neden bekçilik diye soru sorup adamı koyveriyorlar. Bu adam kazanıyor. Neden bekçilik demeleri tamamen ezilip büzülüyormu diye bakmak için.

-Model 2 dış görünüşü kötü olan ama diksiyonu mükemmel olana kendini tanıttıktan sonra zarf çektiriyorlar, zarfı bilirse bunada olumlu bakıyorlar. ( Not bu adam dış görünüüne önem göstermediği için heyet karşısında saygısızlık etmiş sayıldığı için bunu model 1 e göre çok kasıyorlar. ki bence haklılar.)
-Model 3 diksiyon ve dış görünüş açısından kabiliyetsiz olanlara nerdeyse tüm heyet ayrı ayrı soru soruyor, çünki bu adam içeriye adımını attığı an özgüvensizliği içerde çözülüyor. Tabi saygısızlığıda cabası dış görünüşe önem vermediği için.

ÖNEMLİ:   Bekçi Alımında Askerlik Yapmış Olma Şartı Kaldırıldı

-Model 4 4 yıllık fakülte mezunları işiniz biraz zor. Kaymakam bey çok iyi tatlı bir insandı. Ancak 4 yıllık mezunlarını görünce birden bağırarak burda işiniz ne gidin polis olun diyerek direkt yüklendi.
Yemin ediyorum çocuk ağlayarak çıktı odadan. Ama şu tavsiyemi unutmayın, eğer aranızda 4 yıllık mezunu varsa kaymakam böyle bir cümle kurarsa efendim devlet bu hakkı bana tanıyor ise bu görevi istiyorum demekten çekinmeyiniz. Bu cümleyi kurarsanız ve diksiyon kısmından geçtiyseniz kesinlikle bu mülakatı bu cümle sayesinde geçmiş olursunuz.

Bu kadar önseziyi nasıl edindin diye sorarsanız,
90 kişilik grupta 89. sıradaydım resmen kapıda bekledim her çıkana sordum ve her çıkanın dış giyim diksyion vs duırumuna bakarak kendim empati kurarak yorumladım ki haklı çıktım.

Benim mülakatımı soracak olursanız, İçeriye dimdik girip kafa selamımı verdim. Evet çocuğum hoş geldin kendini anlat bakalım dedi. Çok ufak s vererek yani duraksayarak ismimi soy ismimi doğum tarihimi ve yerimi aslen nereli olduğumu mezuniyetimi mezuniyetten sonra ne işler ile meşgul olduğumu sert ancak saygılı bir şekilde anlattım. Neden bekçilik dedi, Kara kuvvetleri komutanlığında bir çok defa kolluk kuvveti personel alım sınavına girdiğimi ancak başarısız olduğumu söyledim. Bu hayalimin peşini bırakmak istemiyorum kolluk kuvveti olmak istiyorum dedim. Sana olumlu yazıyorum hayırlı olsun diyip heyete döndü ve sorusu olan varmı arkadaşlar dedi. Herkes yok efendim dedi kafa selamımı verip çıkarken emniyet müdürü yüzüme güldü.

Ancak bu gülüş beni test etmek içindi eğer bende gülseydim belkide o kağıtlarda yazan yılışıklık durumu testinden kalmıştım. Kaymakam beyin olumlu demesine aldırış etmiyorum herşey önümüzdeki günlerde belli olacak. Akif Aktaş arkadaşımız benim dalga geçtiğimi düşünmüş yazım biraz uzundu bu arada çay demledim beklettiysem hakkınızı helal ediniz Allah başarılar versin inşallah

-ARKADAŞLAR LÜTFEN ŞİVENİZ VARSA (KARADENİZ, KÜRTÇE, ANADOLU FARKETMEZ) AŞIRI DİKKAT EDİN ŞİVEYE ÇOK ÇOK DİKKAT EDİYORLAR

Yazıyı gönderen Serkan kardeşimize teşekkür ederiz.

Faydalı Makaleler: Mülakat Giren Adaylardan Bekçilik Sözlü Sınavı Tecrübeleri

0 0 vote
Yazıyı Oyla
TIKLA TAKİP ET!
Bildir
guest
172 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Onur
Onur
7 Şubat 2020 02:34

İçeride ceket iliklik ellerde önünde bağlı tutsak sorun olur mu

Ismail
Ismail
9 Kasım 2019 02:46

Merhaba admin ben bekcilikte bütün mülakatlara girdim şimdi sadece sonucu bekliyorum bisey merak ediyorum ön sağlık kontrolün de renk kötülüğünden geçtim peki kurul raporlarında bakicaklar mı tekrardan

Onur
Onur
1 Kasım 2019 20:07

Admin selam sınavdan 54 parkurdan 85 aldım. Sözlü mülakatta 3 soru soruldu.gündem ile alakalı bilmediğimi belirttim 1 tanesini bildim, ama baya konuşturdular kendimi çok güzel ifade ettim benden önce girenler 3-5 dakikada çıktılar beni yarım saate yakın tuttular. Sizce sonuç ne olabilir

BayRamM 🇹🇷
BayRamM 🇹🇷
13 Ekim 2019 22:10

Sözlü mülakat puanı hemen komisyon tarafından mi veriliyor Bakanlık mı karar veriyor

Ihsan
Ihsan
8 Ekim 2019 00:07

Hocam soru kartını 272 diye okudum yanls anlamslar 277 diye anlamslar
Sizce skıntı olur mu. Bide dediler yanls yazdırıyodun azdaha dediler .

Ihsan
Ihsan
Cevaplandı:   admin
8 Ekim 2019 00:31

Ama sürekli yardmcı oldular tebessum ederek bu sizce ne ifade eder.

Murat
Murat
6 Ekim 2019 21:09

Bana seneye bir daha denersin dedi daha yaşın gençmiş dedi güldü kaymakam ve Fikret Erkan diye bir fetöcü hakim bizim köylüymüş üç kere tanıyormuşun dedi tanımıyorum dedim ama seneye tekrar denersini benden başkasına dememiş ben elendim diye düşünüyorum sizce ? Ayrıca 5 dakika konuştuk kağıttaki ata sözü gibi bir deyim vardı onuda açıkladım

Burak
Burak
1 Ekim 2019 12:43

Hocam kafa selamı vermeyi unutup dısarıya cıktım sorun olur mu

EMINE
EMINE
21 Eylül 2019 08:33

BEKÇİLİK SÖZLÜ SINAV NE ZAMAN OLACAK LÜTFEN CEVAP BEKLIYORUZ

EMINE
EMINE
16 Eylül 2019 16:06

SÖZLÜ SINAV NE ZMAN OLACAK

çmb
çmb
16 Eylül 2019 15:54

Karta çektiğimiz Soruları bilemedim diyelim ama diksiyonum,Dış Görünüşüm, Bakışlarım yani hareket tarzım iyi geçermiyim hiç bir soruya tam cevap vermedim ama ? Teşekkürler.

Sinan ak
Sinan ak
16 Eylül 2019 14:42

Hocam selam aleyküm mülakata giderken giyiceğimiz takım elbisenin rengi nasıl olmalı

Mehmet
Mehmet
Cevaplandı:   admin
27 Eylül 2019 13:50

Hocam sıfır sakal trasımı olmalı uoksa cokta onemlı degılmı

emne guclu
emne guclu
14 Eylül 2019 09:49

MRH 1.DONEM SOZLU MULAKAT NEZAMN OLACAK

Ziyaretçi
Ziyaretçi
22 Ağustos 2019 18:14

Merhaba, Sizin mülakattan yola çıkarak örnek veriyorm yazılıdan 50 parkurdan 60 alan birisi sözlü mülakatta kendini sizin gibi beğendirdi ise direk kaymakam vs. talimatla bekçi yapılır mı herhangi bir ortalamaya girmeden.

Onur
Onur
Cevaplandı:   admin
1 Kasım 2019 20:05

Admin selam sınavdan 54 parkurdan 85 aldım. Sözlü mülakatta 3 soru soruldu.gündem ile alakalı bilmediğimi belirttim 1 tanesini bildim, ama baya konuşturdular kendimi çok güzel ifade ettim benden önce girenler 3-5 dakikada çıktılar beni yarım saate yakın tuttular. Sizce sonuç ne olabilir??

emne guclu
emne guclu
17 Ağustos 2019 09:56

fızikı parkur ve sozlu mulakat aynı gunmu olacak yanımzda ne götürücez nasl gıtmelıyz

Ibrahim
Ibrahim
7 Ağustos 2019 22:20

Bekci

Cihazınızda internet yok...

172
0
Hemen Destek İstex
()
x