Bekçilik Sözlü Sınav Aşamaları ve Tavsiyeler
mülakat sınavı ve tavsiyeleri

Bekçilik Sözlü Sınav Aşamaları ve Tavsiyeler

Arkadaşlar madde madde herşeyi anlatayım mülakata girmemiş olan herkes rahatlasın.
İlk olarak sağda solda takım giymeyin diyen ömründe hiç bir kurumsal firmanın mülakatına girmemiş kişilere aldırış etmeyin. Ben toplamda 4 büyük bankanın mülakatına girmiş ve kazanmış birisi olarak bunları paylaşıyorum sizlerle. Yaşım 30

İÇERİ GİRMEDEN ÖNCE DİKKAT EDİLECEKLER
– Mülakattaki sıra numaranız saat kaç olursa olsun en az 2 saat önceden oraya gidin havayı koklayın ortama hakim olun hatta mümkünse sabah 08:45 de damlayın.
-Kesinlikle parlamayan ve siyah takım elbise giyin. (bugün birisi aliminyum folyo gibi parlayan bi takım giymişti alınmadığına adım gibi eminim)
-Sıfır sakal traşı, saçı olanlar mümkünse subay traşı şeklinde kessinler (diyeceksinizki ne alaka? İçerde albay Emniyet müdürü, yardımcısı, kaymakam ve 1 adet başkomser ile doktorlar var)
-Kravatınız ve ayakkabınızda siyah olsun gömleğin düğmeleri full iliklenmiş olsun ( Yine bugün birisi iliklemeden girdi, işitmediği azar kalmadı)
– Yüzük vs rozet takmayın
İÇERİ GİRİNCE …..
Arkadaşlar burayı saymadan önce size şunu kesinlikle söyleyebilirim.
Daha kapıdan adımınızı attığınız anda kazanıp kaybettiğinizin sonucu kafanız ile kaymakam beye selam verirken belli oluyor. Ordakiler öyle insan sarrafı olmuşki yemin ederim bakışlarınızın keskinliğinden sizi anında çözüyorlar.
Olasılıklar ve içerdeki tipler hakkındaki görüşüm ve düşüncem şöyle.

-Model 1 giyinimi mükemmel yüz siması uyanık ve çevik olanlara kendini tanıt diyorlar, eğer diksiyonu da dış görünüşü kadar iyiyse küçük bir ihtimal ile neden bekçilik diye soru sorup adamı koyveriyorlar. Bu adam kazanıyor. Neden bekçilik demeleri tamamen ezilip büzülüyormu diye bakmak için.

-Model 2 dış görünüşü kötü olan ama diksiyonu mükemmel olana kendini tanıttıktan sonra zarf çektiriyorlar, zarfı bilirse bunada olumlu bakıyorlar. ( Not bu adam dış görünüüne önem göstermediği için heyet karşısında saygısızlık etmiş sayıldığı için bunu model 1 e göre çok kasıyorlar. ki bence haklılar.)
-Model 3 diksiyon ve dış görünüş açısından kabiliyetsiz olanlara nerdeyse tüm heyet ayrı ayrı soru soruyor, çünki bu adam içeriye adımını attığı an özgüvensizliği içerde çözülüyor. Tabi saygısızlığıda cabası dış görünüşe önem vermediği için.

-Model 4 4 yıllık fakülte mezunları işiniz biraz zor. Kaymakam bey çok iyi tatlı bir insandı. Ancak 4 yıllık mezunlarını görünce birden bağırarak burda işiniz ne gidin polis olun diyerek direkt yüklendi.
Yemin ediyorum çocuk ağlayarak çıktı odadan. Ama şu tavsiyemi unutmayın, eğer aranızda 4 yıllık mezunu varsa kaymakam böyle bir cümle kurarsa efendim devlet bu hakkı bana tanıyor ise bu görevi istiyorum demekten çekinmeyiniz. Bu cümleyi kurarsanız ve diksiyon kısmından geçtiyseniz kesinlikle bu mülakatı bu cümle sayesinde geçmiş olursunuz.

Bu kadar önseziyi nasıl edindin diye sorarsanız,
90 kişilik grupta 89. sıradaydım resmen kapıda bekledim her çıkana sordum ve her çıkanın dış giyim diksyion vs duırumuna bakarak kendim empati kurarak yorumladım ki haklı çıktım.

Benim mülakatımı soracak olursanız, İçeriye dimdik girip kafa selamımı verdim. Evet çocuğum hoş geldin kendini anlat bakalım dedi. Çok ufak s vererek yani duraksayarak ismimi soy ismimi doğum tarihimi ve yerimi aslen nereli olduğumu mezuniyetimi mezuniyetten sonra ne işler ile meşgul olduğumu sert ancak saygılı bir şekilde anlattım. Neden bekçilik dedi, Kara kuvvetleri komutanlığında bir çok defa kolluk kuvveti personel alım sınavına girdiğimi ancak başarısız olduğumu söyledim. Bu hayalimin peşini bırakmak istemiyorum kolluk kuvveti olmak istiyorum dedim. Sana olumlu yazıyorum hayırlı olsun diyip heyete döndü ve sorusu olan varmı arkadaşlar dedi. Herkes yok efendim dedi kafa selamımı verip çıkarken emniyet müdürü yüzüme güldü.

Ancak bu gülüş beni test etmek içindi eğer bende gülseydim belkide o kağıtlarda yazan yılışıklık durumu testinden kalmıştım. Kaymakam beyin olumlu demesine aldırış etmiyorum herşey önümüzdeki günlerde belli olacak. Akif Aktaş arkadaşımız benim dalga geçtiğimi düşünmüş yazım biraz uzundu bu arada çay demledim beklettiysem hakkınızı helal ediniz Allah başarılar versin inşallah

-ARKADAŞLAR LÜTFEN ŞİVENİZ VARSA (KARADENİZ, KÜRTÇE, ANADOLU FARKETMEZ) AŞIRI DİKKAT EDİN ŞİVEYE ÇOK ÇOK DİKKAT EDİYORLAR

Yazıyı gönderen Serkan kardeşimize teşekkür ederiz.

Faydalı Makaleler: Mülakat Giren Adaylardan Bekçilik Sözlü Sınavı Tecrübeleri

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
172 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Cemo
Cemo

-Model 3 diksiyon ve dış görünüş açısından kabiliyetsiz olanlara nerdeyse tüm heyet ayrı ayrı soru soruyor, çünki bu adam içeriye adımını attığı an özgüvensizliği içerde çözülüyor. Tabi saygısızlığıda cabası dış görünüşe önem vermediği için.

Kardeşim herşey iyi hoş ama 3. Maddede yazdıklarına katılmıyorum. Bugün mülakata girdim saç sakal traşımı oldum takım elbisemde tamamdı.cektiğim zarfdaki soruya doğru cevap verdim.heyette psikolog dışında herkes bana soru sordu ama soruları muhabbet havasındaydı bende ciddiyetimi bozmadan cevap verdim hepsine kapıdan çıkarken komiser dahil ordaki polisler tebrik etti.

musab
musab

Takım elbise olayı hikaye ben şahsen giymeyeceğim takım giymeyip pomemi pohu uzmanlığı kaxanan bir cok arkadasım var düzgün bi kıyafet senin diksiyonuna ve öz güvenine cesaretine bakıolar gerisi hikaye…
acaba sözlü mülakatta kendini tanıt kısmında askerliğini nerede yaptığını söyleyen varmı ? Söylesek mi acaba bi yan etkisi olır mu

Cemo
Cemo
Cevaplandı:   musab

Asker liği şırnakta yaptığımı söyledim bunun üzerine yüzbaşı 3 4 tane soru sordu. Yan etki derken sonuçta kendini tanıtıyon ve bizlerin hayatında askerlik önemli bir yer tutuyor. Yinede sen bilirsin tabi

volkan
volkan

mülakatta muuhteşem gerildim ve kendini 4 maddede anlat sorunsunu cevaplayamadım dahada gerildim biraz daha baskı yaptılar daha sonra baskı altında bu şekilde konuşamıyorum dedim. daha sonra teşekkür edip gönderdiler sanırım elendim

Mehmet
Mehmet
Cevaplandı:   volkan

2018 Yilinda Sanliurfada Tekrar Bekci Alimi Olur mu?

Durdu
Durdu

Admin merhaba ben uzmanlıktan istifa ettim. Fizik fit, diksiyon olarak (s ve z) yi azda olsa peltek söylüyorum ve kıyafet konusunda her zaman askeri tarz takılıyorum yani ayagımda bot giyiyorum. Şüpheci, sezgilerine dikkat eden, ve hayatım boyunca yapmadıgım meslek kalmadı özel sektörde ve kendine güvenen biriyimdir sence benim geçme gibi ihtimalim nasıldır her türlü konuda.

byprof
byprof

Allah razı olsun değerli ve faydalı bilgiler vermişsin tecrübelerinle. Teşekkürler

Dilek
Dilek

Merhaba . Nişanlım 180 boyu 82 kilo sizce bı problem olur mu ?

şahin
şahin

başvuruda istenilen belgelerden 7. maddeyi nerden buluruz admin

Tuncer
Tuncer

Kardesim kolay gelsin ben bu detayli yerlesim nufus bildirgesini indirdim baktim ikametim baska bir ilde gozukuyor kendim uzm.erbasim otomatikman degisiyor ama eski ikametgah taihlerimde gozukuyor illa son bir sene mi olmasi lazim eskiden oturdugum yerde 20 yili askin suredir var ikametim

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...