Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınav Hakkında Bilgi ve Öneri
yazılı sınav bilgi ve öneri

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınav Hakkında Bilgi ve Öneri

Çarşı ve mahalle bekçiliği başvurusunda bulunacak adaylar belli sınav aşamalarına tabii tutulurlar. 2019 yılı bekçi adayları yazılı sınav için beklemedeler.  Henüz yazılı sınav tarihi açıklanmasa da, ön sağlık sonuçları duyurulmasa da bekçi adayları şimdiden yazılı hakkında araştırma yapmakta ve sorular sormaktalar. Bu konuda yazılı sınavın ne zaman yapılacağı ve nerede gireceğiniz Polis Akademisi duyurusu ile sizlere duyurulacak. Bu yazımızda, bir adayın bekçilik başvurusunda bulunduğunda ilk aşamada gireceği bekçilik yazılı sınavı hakkında bilgiler paylaşacağız. Çarşı ve mahalle bekçileri, 2018 Mart ayında çıkan Çarşı ve mahalle bekçileri giriş yönetmeliğine göre işlemlere tabii tutulurlar. İlgili yönetmeliğin 13., 14. ve 15. maddesi, başvuruda bulunacak olan adayların gireceği yazılı sınavdan bahsetmektedir.

Ön sağlık kontrolünden geçen ve bekçilik yapması için herhangi bir engeli bulunmayan adaylar yazılı sınava alınırlar. Yazılı sınav soruları, soru hazırlama komisyonu tarafından hazırlanır. Mahalle bekçiliği yazılı sınavı, test  şeklinde yapılır. Sınavda adaylara beş şıklı, çoktan seçmeli, yüz soru sorulur. Yapılacak sınavda sorulacak soruların konuları aşağıda belirtilmiştir:

  • Türkçe ( Ortaöğretim düzeyi ) 20
  • Sosyal Bilgiler ( İlköğretim düzeyi ) 15
  • Fen Bilgisi ( İlköğretim düzeyi ) 15
  • Hayat Bilgisi ( İlköğretim düzeyi ) 15
  • Matematik ( İlköğretim düzeyi ) 15
  • Genel Kültür (Ortaöğretim düzeyi ) 20
    GENEL TOPLAM 100

Mahalle bekçisi adayın, yazılı sınavda yüz puan üzerinden en az elli puan alması gerekir. 100 soru olacak en az 50 tane doğru yapmanız istenecektir. Elli puan alamayan aday elenir ve bekçilik fiziki parkur sınavı ve sözlü mülakata katılamaz. Bakanlık ihtiyaçlar çerçevesinde başarı puanını değiştirebilir; arttırabilir ya da azaltabilir. Yazılı sınavda yanlışlar doğruları götürmeyecek ve her soru bir puan olacak. Bu durumda yazılı sınavda çözemediğiniz soruları boş bırakmamanız gerekir.

Mobil bekçilik yazılı ve sözlü hazırlık uygulamamızın tanıtımı:

Bekçilik Yazılı Sonuçlarına İtiraz edilebilir mi?

Çarşı ve Mahalle Bekçileri için son aşamalardan biri yazılı sınavdır. Yazılı sınav sonuçlarına itiraz edebilirsiniz fakat bunun için kısa bir süre verilmektedir. İtiraz işleyişi ise şu şekilde olur. Yazılı sınav sonuçlarının ilanını takip eden iki iş günü içerisinde bizzat aday tarafından başvuru merkezlerine veya doğrudan Başkanlığa yazılı olarak itiraz edilebilir. Başvuru merkezlerine yapılan itirazlar bir iş günü içerisinde Başkanlığa ulaştırılır. İtirazlar, itiraz süresi dolduktan sonra sınav değerlendirme komisyonu tarafından en geç dört iş günü içerisinde incelenir. Sonuçlar Başkanlık internet sayfasında duyurulur.

2018 BEKÇİLİK YAZILI SORU VE CEVAPLARI -RESMİ

2017 Yılı Bekçilik Yazılı sınavında neler soruldu?

Çarşı ve mahalle bekçiliği yazılı sınavları genelde Ortaokul-lise karışık seviyede olmaktadır. 2017 yılında çıkmış yazılı sorusu örneklerine aşağıdaki bağlantılardan bakabilirsiniz:

Yukarıdaki hususları baz alırsak, bekçi adayları yazılı sınava çalışırken çok çeşitliliğe yer vermelidirler diyebiliriz. Mobil uygulamalar ve yazılı eserleri alabilir genel kültür bilginizi ve konu eksikliklerinizi giderebilirsiniz. Bizim kendi mobil uygulamamızda bu yönde deneme sınavları bulunuyor. Fakat kesinlikle illa bizim ifade ettiğimiz sorular çıkar iddiasında bulunmuyoruz. Bu söyleme şansı kimsenin yok.

Bekçi adayları yazılı sınavda hangi dersler ve konular olduğunu soruyorlar. Bu maalesef açıklanmıyor. Genel olarak ilköğretim-lise dengi sorular soruluyor ve konular belli değil. Bu nedenle bekçilik yazılı sınavına çalışmak için konu anlatımlı kitap arayıcına girenler oluyor. Bu konuda bizim adaylara tavsiyemiz bekcialimi.com sistemimizin mobil uygulamasını satın almalarıdır. İçerisinde konu anlatımlı testler, sorular, deneme sınavları ve sözlü mülakat soruları barındıran mobil uygulamamız çıkmış bekçilik yazılı sorularını da içermektedir. Üstelik mobil uygulamamız sürekli güncellenmekte, yeni sorular eklenmektedir. Böylece yazılı eserleri bir sefer alıp kullanırken, mobil uygulamamızı bir sefer alıp sürekli eklenen içerikleri ile uzun aylar faydalanabilirsiniz. Aşağıdaki logolardan uygulamamızı satın alabilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
461 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Durdu Atabey
Durdu Atabey

Bekçilik sözlü mülakat sonuçları

Volkan
Volkan

Admin kolay gelsin
Acaba başvuru nereden yapılıor.?

Ali Nazmi unal
Ali Nazmi unal
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Başvurular açıklandı şimdi sınav tarihi 20 temmuz yazıyor evrakları daha önceki teslim etmemiz gerekiyor veya sınav tarihi günü mu olacak hepsi ön sağlık falan

Orhan
Orhan
Cevaplandı:   Ali Nazmi unal

Bu aday başvuru dilekçesi haricinde bi dilekçe daha yazacakmışız onunla ilgili bilginiz varmı var sa örneğini paylaşırmısınız

Gökhan
Gökhan

başvuru yapıktan ne kadar süre sonra ilk sınav oluyor

Gökhan
Gökhan

Iyi günler. Beni böbrek taşından elediler bana taşı düşürüp bi sağlık raporu alıp dava açmamı söylediler. Size sorum şu ben bu davayı nereye açacağım. Valiliğe mi ilçe emniyete mi ve nasıl yapacaz bilgi verir misiniz

Gökhan
Gökhan
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Direk dava mı yoksa dilekçe felan mı verecez

Soner
Soner

Admin kolay gelsin sınav ankaradamı oluyor yoksa herkes bulunduğu il emniyet müdürlüğü tarafındanmı yaptırılıyor.

fatih
fatih

admin kolay gelsin.
Ben kitap elimde olmalı o şekilde çalışabiliyorum. Uygulamanız eminim ki çok güzeldir ama kitap olarak daha iyi olur kendimce benim için. Hangi kitabı önerir siniz ve ikinci sorum da şöyle yazılı sınav hangi tarihte olur yaklaşık olarak tahmininize göre önceki sınav takvimlerini kıyaslayacak olursak.

İbrahim
İbrahim

Sol gogsumun ustunde kizimin adi yaziyor sorun olurmu

Mırat
Mırat

Başvuru süresi uzatılır mı yapamayanlar ıcın

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...