Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınav Hakkında Bilgi ve Öneri

Çarşı ve mahalle bekçiliği başvurusunda bulunacak adaylar belli sınav aşamalarına tabii tutulurlar. 2019 yılında 8 bin yeni bekçi alınacağının İçişleri bakanı tarafından duyurulmasından sonra adaylar bekçilik başvurusunda hangi sınavların yapıldığı merak etmeye başladı. İlk kademe olan 8 bin alımı için ise ön başvurular ve sağlık taraması bekleniyor. . Bu yazımızda, bir adayın bekçilik başvurusunda bulunduğunda ilk aşamada gireceği bekçilik yazılı sınavı hakkında bilgiler paylaşacağız. Çarşı ve mahalle bekçileri, 2018 Mart ayında çıkan Çarşı ve mahalle bekçileri giriş yönetmeliğine göre işlemlere tabii tutulurlar. İlgili yönetmeliğin 13., 14. ve 15. maddesi, başvuruda bulunacak olan adayların gireceği yazılı sınavdan bahsetmektedir.

Ön sağlık kontrolünden geçen ve bekçilik yapması için herhangi bir engeli bulunmayan adaylar yazılı sınava alınırlar. Yazılı sınav soruları, soru hazırlama komisyonu tarafından hazırlanır. Mahalle bekçiliği yazılı sınavı, test  şeklinde yapılır. Sınavda adaylara beş şıklı, çoktan seçmeli, yüz soru sorulur. Yapılacak sınavda sorulacak soruların konuları aşağıda belirtilmiştir:

 • Türkçe ( Ortaöğretim düzeyi ) 20
  Sosyal Bilgiler ( İlköğretim düzeyi ) 15
  Fen Bilgisi ( İlköğretim düzeyi ) 15
  Hayat Bilgisi ( İlköğretim düzeyi ) 15
  Matematik ( İlköğretim düzeyi ) 15
  Genel Kültür (Ortaöğretim düzeyi ) 20
  GENEL TOPLAM 100

Mahalle bekçisi adayın, yazılı sınavda yüz puan üzerinden en az elli puan alması gerekir. 100 soru olacak en az 50 tane doğru yapmanız istenecektir. Elli puan alamayan aday elenir ve bekçilik fiziki parkur sınavı ve sözlü mülakata katılamaz. Bakanlık ihtiyaçlar çerçevesinde başarı puanını değiştirebilir; arttırabilir ya da azaltabilir. Yazılı sınavda yanlışlar doğruları götürmeyecek ve her soru bir puan olacak. Bu durumda yazılı sınavda çözemediğiniz soruları boş bırakmamanız gerekir.

Bekçilik Yazılı Sonuçlarına İtiraz edilebilir mi?

Çarşı ve Mahalle Bekçileri için son aşamalardan biri yazılı sınavdır. Yazılı sınav sonuçlarına itiraz edebilirsiniz fakat bunun için kısa bir süre verilmektedir. İtiraz işleyişi ise şu şekilde olur. Yazılı sınav sonuçlarının ilanını takip eden iki iş günü içerisinde bizzat aday tarafından başvuru merkezlerine veya doğrudan Başkanlığa yazılı olarak itiraz edilebilir. Başvuru merkezlerine yapılan itirazlar bir iş günü içerisinde Başkanlığa ulaştırılır. İtirazlar, itiraz süresi dolduktan sonra sınav değerlendirme komisyonu tarafından en geç dört iş günü içerisinde incelenir. Sonuçlar Başkanlık internet sayfasında duyurulur.

2017 Yılı Bekçilik Yazılı sınavında neler soruldu?

Çarşı ve mahalle bekçiliği yazılı sınavları genelde Ortaokul-lise karışık seviyede olmaktadır. 2017 yılında çıkmış yazılı sorusu örneklerine aşağıdaki bağlantılardan bakabilirsiniz:

Yukarıdaki hususları baz alırsak, bekçi adayları yazılı sınava çalışırken çok çeşitliliğe yer vermelidirler diyebiliriz. Mobil uygulamalar ve yazılı eserleri alabilir genel kültür bilginizi ve konu eksikliklerinizi giderebilirsiniz. Bizim kendi mobil uygulamamızda bu yönde deneme sınavları bulunuyor. Fakat kesinlikle illa bizim ifade ettiğimiz sorular çıkar iddiasında bulunmuyoruz. Bu söyleme şansı kimsenin yok.

Bekçi adayları; Mart 2019'da yapılacak 8 BİN bekçi alımını kaçırmamak, yazılı ve sözlü sınavına çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Yüzlerce kişiye bekçilik kazandırdık; bunlardan biri de siz olun. Uygulamamız sayesinde on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 213 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

213
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
yusuf
Ziyaretçi
yusuf

admin sınav sıralaması nasıl ilk sinav ne olacak ve kaç gün aralıklı olur tahminen

Zeki
Ziyaretçi
Zeki

Abi merak ediyom.
Türkce, Matematik, Fen, Hayat bilgisi, Sosyal bilsi bunlardan cikacak diyorlar tamam bunlat kolay.
-Önemli: Peki coğrafya, tarih, geometri, fizik, kimya, biyoloji bunlara calismaya gerek varmi cok zor bunlarda?

BEN HANGI DERSE CALISICAM YARDIM ETTIGINIZ ICIN TESEKKURLER…

rıdvan
Ziyaretçi
rıdvan

parayı bilmeden ankara-istabula yatırdım nasıl düzeltebilirim durumu 81.il için olanı olarak düzeltmek istiyorum.

snane
Ziyaretçi
snane

bankanın içine girin düzeltirler

hasas izer
Ziyaretçi
hasas izer

para yatırma işlemi son günü ne zaman?

mehmet
Ziyaretçi
mehmet

meraba admin ben 3 yıldır muğlada ikamet ediyordum 1 aydır bursadayım sınava bursa yazsam sorun olur mu

hüseyin
Ziyaretçi
hüseyin

Benim üzerime vergi levhası bulunmakta bekçilik için başvuru yapacagım vergi levhasını ne zaman iptal ettirmeme gerek

Handsome
Ziyaretçi
Handsome

Admin uygulamanızı 10.000 bekçi alımı sürecinde indirdim mülakatlar çok iyiydi aynı sorular çıktı fakat yazılı sınavda sadece genel kültürden 1 tane çıktı onu da yanlış yaptım 8.000 lik alımda uygulama üzerinden çalışsam yeterli olur mu sence

Aykut
Ziyaretçi
Aykut

Sinavlar hafta ici mi oluyo hafta sonu mu ?

Can
Ziyaretçi
Can

Admin merhaba. Dogum yerim mersin 26 yildir burada ikamet ediyorum. 1 yil ankarada astsubaydim. Smdi geri geldim mersine bu bir engel olur mu?

Batuhan sefa
Ziyaretçi
Batuhan sefa

Admin hatayda ikamet ediyorum.Sinav yeri kendi ilimizdemi acaba ?

Admn Mhr
Ziyaretçi
Admn Mhr

Sınav konuları lise düzeyi mi

Mehmet Ali
Ziyaretçi
Mehmet Ali

Merhaba benim iki sorum olacak ben Haziran’da bedelli yapacağım bu askerlik durumu açısından sorun olur mu bide burun ameliyatı oldum 6 ay spor yapmam yasak mülakat sporlumu ?

Mahir
Ziyaretçi
Mahir

Askerlik ile ilişkisi bulunmamalı şartı muafiyeti de kapsamaktadır mı?

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

İyi günler ben askerdeyim bitmesine 2 ay var başvuru yapsam geçerli sayılır mı ?

Gürkan
Ziyaretçi
Gürkan

Merhaba , şuan da teğmenim 40 günüm kaldı gelmeme, şimdi başvuru yapsam sorun olur mu?