Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınav Hakkında Bilgi ve Öneri

Çarşı ve mahalle bekçiliği başvurusunda bulunacak adaylar belli sınav aşamalarına tabii tutulurlar. 2019 yılı bekçi adayları yazılı sınav için beklemedeler.  Henüz yazılı sınav tarihi açıklanmasa da, ön sağlık sonuçları duyurulmasa da bekçi adayları şimdiden yazılı hakkında araştırma yapmakta ve sorular sormaktalar. Bu konuda yazılı sınavın ne zaman yapılacağı ve nerede gireceğiniz Polis Akademisi duyurusu ile sizlere duyurulacak. Bu yazımızda, bir adayın bekçilik başvurusunda bulunduğunda ilk aşamada gireceği bekçilik yazılı sınavı hakkında bilgiler paylaşacağız. Çarşı ve mahalle bekçileri, 2018 Mart ayında çıkan Çarşı ve mahalle bekçileri giriş yönetmeliğine göre işlemlere tabii tutulurlar. İlgili yönetmeliğin 13., 14. ve 15. maddesi, başvuruda bulunacak olan adayların gireceği yazılı sınavdan bahsetmektedir.

Ön sağlık kontrolünden geçen ve bekçilik yapması için herhangi bir engeli bulunmayan adaylar yazılı sınava alınırlar. Yazılı sınav soruları, soru hazırlama komisyonu tarafından hazırlanır. Mahalle bekçiliği yazılı sınavı, test  şeklinde yapılır. Sınavda adaylara beş şıklı, çoktan seçmeli, yüz soru sorulur. Yapılacak sınavda sorulacak soruların konuları aşağıda belirtilmiştir:

  • Türkçe ( Ortaöğretim düzeyi ) 20
  • Sosyal Bilgiler ( İlköğretim düzeyi ) 15
  • Fen Bilgisi ( İlköğretim düzeyi ) 15
  • Hayat Bilgisi ( İlköğretim düzeyi ) 15
  • Matematik ( İlköğretim düzeyi ) 15
  • Genel Kültür (Ortaöğretim düzeyi ) 20
    GENEL TOPLAM 100

Mahalle bekçisi adayın, yazılı sınavda yüz puan üzerinden en az elli puan alması gerekir. 100 soru olacak en az 50 tane doğru yapmanız istenecektir. Elli puan alamayan aday elenir ve bekçilik fiziki parkur sınavı ve sözlü mülakata katılamaz. Bakanlık ihtiyaçlar çerçevesinde başarı puanını değiştirebilir; arttırabilir ya da azaltabilir. Yazılı sınavda yanlışlar doğruları götürmeyecek ve her soru bir puan olacak. Bu durumda yazılı sınavda çözemediğiniz soruları boş bırakmamanız gerekir.

Mobil bekçilik yazılı ve sözlü hazırlık uygulamamızın tanıtımı:

Bekçilik Yazılı Sonuçlarına İtiraz edilebilir mi?

Çarşı ve Mahalle Bekçileri için son aşamalardan biri yazılı sınavdır. Yazılı sınav sonuçlarına itiraz edebilirsiniz fakat bunun için kısa bir süre verilmektedir. İtiraz işleyişi ise şu şekilde olur. Yazılı sınav sonuçlarının ilanını takip eden iki iş günü içerisinde bizzat aday tarafından başvuru merkezlerine veya doğrudan Başkanlığa yazılı olarak itiraz edilebilir. Başvuru merkezlerine yapılan itirazlar bir iş günü içerisinde Başkanlığa ulaştırılır. İtirazlar, itiraz süresi dolduktan sonra sınav değerlendirme komisyonu tarafından en geç dört iş günü içerisinde incelenir. Sonuçlar Başkanlık internet sayfasında duyurulur.

2018 BEKÇİLİK YAZILI SORU VE CEVAPLARI -RESMİ

2017 Yılı Bekçilik Yazılı sınavında neler soruldu?

Çarşı ve mahalle bekçiliği yazılı sınavları genelde Ortaokul-lise karışık seviyede olmaktadır. 2017 yılında çıkmış yazılı sorusu örneklerine aşağıdaki bağlantılardan bakabilirsiniz:

Yukarıdaki hususları baz alırsak, bekçi adayları yazılı sınava çalışırken çok çeşitliliğe yer vermelidirler diyebiliriz. Mobil uygulamalar ve yazılı eserleri alabilir genel kültür bilginizi ve konu eksikliklerinizi giderebilirsiniz. Bizim kendi mobil uygulamamızda bu yönde deneme sınavları bulunuyor. Fakat kesinlikle illa bizim ifade ettiğimiz sorular çıkar iddiasında bulunmuyoruz. Bu söyleme şansı kimsenin yok.

Bekçi adayları yazılı sınavda hangi dersler ve konular olduğunu soruyorlar. Bu maalesef açıklanmıyor. Genel olarak ilköğretim-lise dengi sorular soruluyor ve konular belli değil. Bu nedenle bekçilik yazılı sınavına çalışmak için konu anlatımlı kitap arayıcına girenler oluyor. Bu konuda bizim adaylara tavsiyemiz bekcialimi.com sistemimizin mobil uygulamasını satın almalarıdır. İçerisinde konu anlatımlı testler, sorular, deneme sınavları ve sözlü mülakat soruları barındıran mobil uygulamamız çıkmış bekçilik yazılı sorularını da içermektedir. Üstelik mobil uygulamamız sürekli güncellenmekte, yeni sorular eklenmektedir. Böylece yazılı eserleri bir sefer alıp kullanırken, mobil uygulamamızı bir sefer alıp sürekli eklenen içerikleri ile uzun aylar faydalanabilirsiniz. Aşağıdaki logolardan uygulamamızı satın alabilirsiniz.

Bekçi adayları; 2019'da yapılacak 8 BİN bekçi alımında 250 bine yakın rakibinizi geçmek, yazılı ve sözlü sınavına çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Yüzlerce kişiye bekçilik kazandırdık; bunlardan biri de siz olun. Uygulamamız sayesinde on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 408 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

408
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Bekci adayı
Ziyaretçi
Bekci adayı

Sınav geçen seneye göre daha zor olur mu sizce

Bekci adayı
Ziyaretçi
Bekci adayı

Sınav bayramdan sonra mi olur

Bekci adayı
Ziyaretçi
Bekci adayı

Temmuzun sonunda kazananlar belli olur muhtemelen değil mi bakan yaz sonunda göreve başlanacak dedi

Topçuoğlu
Ziyaretçi
Topçuoğlu

Merhaba, Bekçilikten polisliğe geçiş oluyor mu?

soner
Ziyaretçi
soner

hangi konudan kaç soru çıkacağı belli mi ?

Bekci adayı
Ziyaretçi
Bekci adayı

Ne zaman olacak bu yazılı sınav açıklama

fatih
Ziyaretçi
fatih

admin dün de sordum aynı soruyu cevabını göremedim tekrar soruyorum yazılı sınavdan önce mülakat olacakmış doğru mu gazetelerin haber sayfalarında yazıyor alım süreci olarak önce mülakat daha sonra yazlı sınav olacakmış doğruluğu nedir

İsmail
Ziyaretçi
İsmail

Admin sağlıktan geçtim çok şükür aklıma takılan sadece bir soru var bu torpil muhabbetti gerçekten oluyormu. Alnımızın teriyle geçsem hepsinden öncelik torpili olanlarimi alıyorlar?

fatih
Ziyaretçi
fatih

admin önce yazılı sınav mı yoksa sözlü mülakat mı bi kaç gazete sayfasında önce sözlü mülakat daha sonra yazılı olacağı söyleniyor ?

ali
Ziyaretçi
ali

bekçilık sınavını ne zamn yapılacak mayıs bıtmeden acıklanır mı polislere sordum onlarda bılmıyo

Hrn
Ziyaretçi
Hrn

Bu ay içinde sınav tarihi belli olurmu sizce

Tuncay
Ziyaretçi
Tuncay

Evrak teslimi yaptığımız yer sınav ve parkur sınavının yapılacağı yer mi olacak hep aynı yermi yani

Admin
Üye
Admin

Farklı yerler olabilir

mustafa
Ziyaretçi
mustafa

Ön sağlik taramasini yaptim ama. kaldım geçtim nerden öğrenebilirim bir bilginiz varmi efendm

Ömer
Ziyaretçi
Ömer

Admin yazılı sınav sözlü sınav ve parkur ayrı günlerdemi

bwekçi
Ziyaretçi
bwekçi

bekçilıkte yazılı sınav yeri nerden ögrenılecek