Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınav Hakkında Bilgi ve Öneri

Çarşı ve mahalle bekçiliği başvurusunda bulunacak adaylar belli sınav aşamalarına tabii tutulurlar. 2018 yılında 17 bin yeni bekçi alınacağının İçişleri bakanı tarafından duyurulmasından sonra adaylar bekçilik başvurusunda hangi sınavların yapıldığı merak etmeye başladı. İlk kademe olan 7 bin alımı için ise ön başvurular ve sağlık taraması sonlandı. Adaylar, sınava girebilme hakkı kazananların duyurulmasını ve sınav tarihini bekliyorlar. Bu yazımızda, bir adayın bekçilik başvurusunda bulunduğunda ilk aşamada gireceği bekçilik yazılı sınavı hakkında bilgiler paylaşacağız. Çarşı ve mahalle bekçileri, 2018 Mart ayında çıkan Çarşı ve mahalle bekçileri giriş yönetmeliğine göre işlemlere tabii tutulurlar. İlgili yönetmeliğin 13., 14. ve 15. maddesi, başvuruda bulunacak olan adayların gireceği yazılı sınavdan bahsetmektedir.

Ön sağlık kontrolünden geçen ve bekçilik yapması için herhangi bir engeli bulunmayan adaylar yazılı sınava alınırlar. Yazılı sınav soruları, soru hazırlama komisyonu tarafından hazırlanır. Mahalle bekçiliği yazılı sınavı, test  şeklinde yapılır. Sınavda adaylara beş şıklı, çoktan seçmeli, yüz soru sorulur. Yapılacak sınavda sorulacak soruların konuları aşağıda belirtilmiştir:

 • Türkçe ( Ortaöğretim düzeyi ) 20
  Sosyal Bilgiler ( İlköğretim düzeyi ) 15
  Fen Bilgisi ( İlköğretim düzeyi ) 15
  Hayat Bilgisi ( İlköğretim düzeyi ) 15
  Matematik ( İlköğretim düzeyi ) 15
  Genel Kültür (Ortaöğretim düzeyi ) 20
  GENEL TOPLAM 100

Mahalle bekçisi adayın, yazılı sınavda yüz puan üzerinden en az elli puan alması gerekir. 100 soru olacak en az 50 tane doğru yapmanız istenecektir. Elli puan alamayan aday elenir ve bekçilik fiziki parkur sınavı ve sözlü mülakata katılamaz. Bakanlık ihtiyaçlar çerçevesinde başarı puanını değiştirebilir; arttırabilir ya da azaltabilir. Yazılı sınavda yanlışlar doğruları götürmeyecek ve her soru bir puan olacak. Bu durumda yazılı sınavda çözemediğiniz soruları boş bırakmamanız gerekir.

Bekçilik Yazılı Sonuçlarına İtiraz edilebilir mi?

Çarşı ve Mahalle Bekçileri için son aşamalardan biri yazılı sınavdır. Yazılı sınav sonuçlarına itiraz edebilirsiniz fakat bunun için kısa bir süre verilmektedir. İtiraz işleyişi ise şu şekilde olur. Yazılı sınav sonuçlarının ilanını takip eden iki iş günü içerisinde bizzat aday tarafından başvuru merkezlerine veya doğrudan Başkanlığa yazılı olarak itiraz edilebilir. Başvuru merkezlerine yapılan itirazlar bir iş günü içerisinde Başkanlığa ulaştırılır. İtirazlar, itiraz süresi dolduktan sonra sınav değerlendirme komisyonu tarafından en geç dört iş günü içerisinde incelenir. Sonuçlar Başkanlık internet sayfasında duyurulur.

2017 Yılı Bekçilik Yazılı sınavında neler soruldu?

Çarşı ve mahalle bekçiliği yazılı sınavları genelde Ortaokul-lise karışık seviyede olmaktadır. 2017 yılında çıkmış yazılı sorusu örneklerine aşağıdaki bağlantılardan bakabilirsiniz:

2018 1. dönem Bekçilik yazılı sınav tarihi neden açıklanmadı?

Bu konuda Polis Akademisi bünyesinde çalışma ve planlamalar devam ediyor.

Yazılı sınav ne zaman olacak?

AÇIKLANDI! 

Yukarıdaki hususları baz alırsak, bekçi adayları yazılı sınava çalışırken çok çeşitliliğe yer vermelidirler diyebiliriz. Mobil uygulamalar ve yazılı eserleri alabilir genel kültür bilginizi ve konu eksikliklerinizi giderebilirsiniz. Bizim kendi mobil uygulamamızda bu yönde deneme sınavları bulunuyor. Fakat kesinlikle illa bizim ifade ettiğimiz sorular çıkar iddiasında bulunmuyoruz. Bu söyleme şansı kimsenin yok.

Bekçi adayları; 2019'da yapılacak 10 bin bekçi alımını kaçırmamak, yazılı ve sözlü sınavına çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Bu sayede on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 134 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

134
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Abdullah erman
Ziyaretçi
Abdullah erman

2018 yılında sınava girdim bu sınav puanım 2019 bekçi alımında geçerli mi yoksa 2019 yazılı sınavına girmeli miyim

durdu
Ziyaretçi
durdu

1.66 boy elenirmiyim

Aykut akbıyık
Ziyaretçi
Aykut akbıyık

Bekcilikteki yas siniri en son kac

tolga zengin
Ziyaretçi
tolga zengin

Admin merhabalar ,
Benim biraz geç haberim oldu bu bekçilik sınavından.ilk sınavı kaçırdık. İkinci veya devamı ne zaman olacak bilgi verirmisiniz rica etsem

Erhan eldek
Ziyaretçi
Erhan eldek

İkici kayıtlar ne zaman nereyi takip etmemiz lazım yardımcı olur musun Admin

İbrahim halil
Ziyaretçi
İbrahim halil

Mülakatım 30.10.2018 deydi kaçırdım rapor aldım o tarihe bi sonuç elde edebilirmiyim bilgi verirmisiniz

idris
Ziyaretçi
idris

Admin bekçilik parkur tarihleri açıklandı da peki parkur ile sözlü mulakat aynı gün mü olacak

MUHAMMED ÇAKAR
Ziyaretçi
MUHAMMED ÇAKAR

BUGÜN AÇIKLANAN PARKUR VE SÖZLÜ MÜLAKAT YERLERİNDE AYNI GÜN VE SAATTE Mİ YAPILACAK PARKUR VE SÖZLÜ MÜLAKAT

Latif
Ziyaretçi
Latif

Ön saglık ve yazılı dahıl olmak üzre bı sonraki asamada kac kişi kaldı 70 80 bın dedınız elenen sayısı kac kac kişi kaldı toplam suanda

H. İbrahim
Ziyaretçi
H. İbrahim

Bekçilik yazılı sınavdan 78 aldım sizce nasıl bir sonuç?
Girebilme ihtimalimi ne derece etkikeyebilir? Teşekkür ederim..

İsmail
Ziyaretçi
İsmail

Admin sınavda yanımızda telefon cüzdan vesayre götürebiliyor muyuz giriş belgelerinde bişey yazmıyor

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Samsun merkezden başvuru yapıp yazılı sınavın Sivas’a çıkması normal mi? Yoksa düzeltebileceğimiz birşey mi?

Sait
Ziyaretçi
Sait

Adminim sınav giriş belgesi bu gün den itibaren alabiliyormuyuz

İbrahim
Ziyaretçi
İbrahim

YAZILI SINAV VE MÜLAKAT aynı gündemi yapılacak

Turgay
Ziyaretçi
Turgay

1987 doğumluyum gece bekçisi olsbilirmiyim