Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınav Hakkında Bilgi ve Öneri

Çarşı ve mahalle bekçiliği başvurusunda bulunacak adaylar belli sınav aşamalarına tabii tutulurlar. 2019 yılı bekçi adayları yazılı sınav için beklemedeler.  Henüz yazılı sınav tarihi açıklanmasa da, ön sağlık sonuçları duyurulmasa da bekçi adayları şimdiden yazılı hakkında araştırma yapmakta ve sorular sormaktalar. Bu konuda yazılı sınavın ne zaman yapılacağı ve nerede gireceğiniz Polis Akademisi duyurusu ile sizlere duyurulacak. Bu yazımızda, bir adayın bekçilik başvurusunda bulunduğunda ilk aşamada gireceği bekçilik yazılı sınavı hakkında bilgiler paylaşacağız. Çarşı ve mahalle bekçileri, 2018 Mart ayında çıkan Çarşı ve mahalle bekçileri giriş yönetmeliğine göre işlemlere tabii tutulurlar. İlgili yönetmeliğin 13., 14. ve 15. maddesi, başvuruda bulunacak olan adayların gireceği yazılı sınavdan bahsetmektedir.

Ön sağlık kontrolünden geçen ve bekçilik yapması için herhangi bir engeli bulunmayan adaylar yazılı sınava alınırlar. Yazılı sınav soruları, soru hazırlama komisyonu tarafından hazırlanır. Mahalle bekçiliği yazılı sınavı, test  şeklinde yapılır. Sınavda adaylara beş şıklı, çoktan seçmeli, yüz soru sorulur. Yapılacak sınavda sorulacak soruların konuları aşağıda belirtilmiştir:

  • Türkçe ( Ortaöğretim düzeyi ) 20
  • Sosyal Bilgiler ( İlköğretim düzeyi ) 15
  • Fen Bilgisi ( İlköğretim düzeyi ) 15
  • Hayat Bilgisi ( İlköğretim düzeyi ) 15
  • Matematik ( İlköğretim düzeyi ) 15
  • Genel Kültür (Ortaöğretim düzeyi ) 20
    GENEL TOPLAM 100

Mahalle bekçisi adayın, yazılı sınavda yüz puan üzerinden en az elli puan alması gerekir. 100 soru olacak en az 50 tane doğru yapmanız istenecektir. Elli puan alamayan aday elenir ve bekçilik fiziki parkur sınavı ve sözlü mülakata katılamaz. Bakanlık ihtiyaçlar çerçevesinde başarı puanını değiştirebilir; arttırabilir ya da azaltabilir. Yazılı sınavda yanlışlar doğruları götürmeyecek ve her soru bir puan olacak. Bu durumda yazılı sınavda çözemediğiniz soruları boş bırakmamanız gerekir.

Mobil bekçilik yazılı ve sözlü hazırlık uygulamamızın tanıtımı:

Bekçilik Yazılı Sonuçlarına İtiraz edilebilir mi?

Çarşı ve Mahalle Bekçileri için son aşamalardan biri yazılı sınavdır. Yazılı sınav sonuçlarına itiraz edebilirsiniz fakat bunun için kısa bir süre verilmektedir. İtiraz işleyişi ise şu şekilde olur. Yazılı sınav sonuçlarının ilanını takip eden iki iş günü içerisinde bizzat aday tarafından başvuru merkezlerine veya doğrudan Başkanlığa yazılı olarak itiraz edilebilir. Başvuru merkezlerine yapılan itirazlar bir iş günü içerisinde Başkanlığa ulaştırılır. İtirazlar, itiraz süresi dolduktan sonra sınav değerlendirme komisyonu tarafından en geç dört iş günü içerisinde incelenir. Sonuçlar Başkanlık internet sayfasında duyurulur.

2018 BEKÇİLİK YAZILI SORU VE CEVAPLARI -RESMİ

2017 Yılı Bekçilik Yazılı sınavında neler soruldu?

Çarşı ve mahalle bekçiliği yazılı sınavları genelde Ortaokul-lise karışık seviyede olmaktadır. 2017 yılında çıkmış yazılı sorusu örneklerine aşağıdaki bağlantılardan bakabilirsiniz:

Yukarıdaki hususları baz alırsak, bekçi adayları yazılı sınava çalışırken çok çeşitliliğe yer vermelidirler diyebiliriz. Mobil uygulamalar ve yazılı eserleri alabilir genel kültür bilginizi ve konu eksikliklerinizi giderebilirsiniz. Bizim kendi mobil uygulamamızda bu yönde deneme sınavları bulunuyor. Fakat kesinlikle illa bizim ifade ettiğimiz sorular çıkar iddiasında bulunmuyoruz. Bu söyleme şansı kimsenin yok.

Bekçi adayları yazılı sınavda hangi dersler ve konular olduğunu soruyorlar. Bu maalesef açıklanmıyor. Genel olarak ilköğretim-lise dengi sorular soruluyor ve konular belli değil. Bu nedenle bekçilik yazılı sınavına çalışmak için konu anlatımlı kitap arayıcına girenler oluyor. Bu konuda bizim adaylara tavsiyemiz bekcialimi.com sistemimizin mobil uygulamasını satın almalarıdır. İçerisinde konu anlatımlı testler, sorular, deneme sınavları ve sözlü mülakat soruları barındıran mobil uygulamamız çıkmış bekçilik yazılı sorularını da içermektedir. Üstelik mobil uygulamamız sürekli güncellenmekte, yeni sorular eklenmektedir. Böylece yazılı eserleri bir sefer alıp kullanırken, mobil uygulamamızı bir sefer alıp sürekli eklenen içerikleri ile uzun aylar faydalanabilirsiniz. Aşağıdaki logolardan uygulamamızı satın alabilirsiniz.

Bu makale ile alakalı toplam 458 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

458
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Nurullah
Ziyaretçi
Nurullah

Dövme sorun oluyor mu ?

Yasemin
Ziyaretçi
Yasemin

Bekçikikte atama nasıl yapılıyor memlekete mi atıyorlar yoksa istediği yerde yapabiliyor mu

Ben
Ziyaretçi
Ben

Duyduguma gore mulakattan sonra 6 ay egitim goruyorlar ankarada bu dogru mu

Bedi
Ziyaretçi
Bedi

Sozlu mulakati gecersek sonra hemen iş başi mi olcak

Kadir
Ziyaretçi
Kadir

Admin sınavda süre yetmedi cevap kağıdına tam isaretliyemedim itiraz etsem bi sonuç alirmiyim sizce

isa
Ziyaretçi
isa

merhaba ben dün sınava girdim sınavda başımı kaldırdım görevli hoca geldi elini sırtıma vurdu bana dedi önüne bak kağıdımı masanın ortasına bıraktı ondan sonra bana dedi sınavı iptal olabilir haberin olsun dedi bana ama optiğimi ve sınav kağıdımı almadı herkes gibi devam ettim sonra herkesin optik ve kağıtlarını topladılar bende verdim herkes gibi imzada attim sınavdan sonra adıma birşey yaparmı yada kopya çekmiş olsam sınavımı nie durdurmadı sınavdan sonra adıma birşey yapabilirmi sınavım geçerlimidir cevap verin

selim
Ziyaretçi
selim

yazılı sınav için gerekenler neeler

Gürkan
Ziyaretçi
Gürkan

Hocam giriş belgesini ben çıkartamamıştım imkanım olmadığı için şimdi meb e girdiğimde Tokenın geçerlilik süresi doldu. hatası alıyorum acil yardım edermisiniz ne yapmam gerekiyor?

bilal
Ziyaretçi
bilal

admin sınav dokuzda saat dokuzdan sonra sınava alım oluyomu yani 9 5 geçe gibi çünkü başka illerden çok gelenler var hani su saat ten sonra içeri adam alınmıyor gibi bi kural var mı teşekkür ederim

Şakir
Ziyaretçi
Şakir

Sevgili admin sınav yerinde yanimzadaki telefon cüzdan vs eşyaları bırakabileceğimiz emanet bulunuyormu?

Servet
Ziyaretçi
Servet

Hocam bu sene ilkokul mezunlarıda basvurabiliyormu

Onur
Ziyaretçi
Onur

Admin yazılı sınava giderken saç sakal kıyafet serbest mi. Sadece kimlik ve sınav belgesi mi tek istenilen

isa çavuş
Ziyaretçi
isa çavuş

admin sınava giderken yanımızda götürülmesi gerekenler hakkında bilgi verir misin.?

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Yazılı sınava sakalla gitsek problem oluşturuyormu?

Ebru💕Halit
Ziyaretçi
Ebru💕Halit

13 temmuzda dugunumuz var mazeret dilekçesi yazsak faydası olurmu daha sonra telafi edilebilirmi

YAŞAR
Ziyaretçi
YAŞAR

Hayirli olsun arkadaşlar benimde 13 temmuz düğün tarihi inslalah sinav belgemizi alip sınava gireriz:) hayirlisi olsun inşallah