2018 Çarşı ve Mahalle Bekçiliği 1. Dönem Başvuru Kılavuzu

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylardan şanslı 7 bini, 2018 yaz aylarında yapılacak olan 2018 1. bekçi alım seçme süreci ile EGM bünyesine katılacak. Diğer alımlardan farklı olarak bu sefer iş yükü ve sürecin işletilmesi Polis Akademisi tarafından yapılacak. Bu da uygulamalarda birlik, standartların sağlanması ve sürecine ağlıklı işletilmesi bakımından fayda sağlayacaktır. Bu yazımızda, bu sürece dahil olmak isteyen adaylara başvuru kılavuzu ve rehber niteliğinde bilgiler vermeye çalışacağız.

2018 Bekçilik Başvuruları

Başvurular, Polis Akademisi bünyesinden internet üzerinden 08-22 Haziran 2018 tarihleri arasında alınacaktır. Adaylar, e-devlet bilgileri ile başvuru yapacaklar. Başvuru sırasında görev yapacağınız ili seçmelisiniz. O ilde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmanız gerekir. Bekçilik sınav ücretleri 100 TL dir. 100 TL yatırdıktan sonra başvurun.  Şartınız tutmuyorsa başvurmayın. Eleneceksiniz. 100 TL boşa gidecek. Sistem kabul etse bile ön başvuruda elenirsiniz.

Dekontu saklayın ön başvuruda vereceksiniz..

Bekçilik sınav ücretini nereye yatıracağız?

Halkbanka’a ATM, internet bankacılığı ya da şubeden yatıracaksınız. TC numaranızı işletin. ATM dekontunu vs kaybetmeyin onu evrak olacak sunacaksınız. Hesap numarası için TIKLAYIN.

Ön başvuruda hangi evrakları vereceğiz?

Ön başvuru sonrası Polis Akademisi gün ve okul tayin edecek. O zamanda istenilen yerde olacak ve aşağıdaki evrakları vereceksiniz. Başvuru dilekçesi ve diğer evraklar, sınav gününü belirten sayfada size sunulacak. Acele etmeyin.Çarşı ve Mahalle Bekçiliği alım sınavına katılmak isteyen adaylardan;

 • a. Sinav başvuru dilekçesi,
 • b. T.C. kimlik numarasını gösterir belgenin aslı ve fotokopisi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport),
 • c. Diploma veya geçici bitirme belgesinin aslı ve fotokopisi
 • d. Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ettiğini belirtir belge,
 • e. Son bir yıl içinde çekilmiş dört adet biyometrik fotoğraf,
 • f. Kendisi ve evli ise eşinin Yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen engel hallerinin bulunmadığını ifade eden yazılı beyanları,
 • g. Şehit veya vazife malulü olanların eş veya çocuklarından, şehitlik veya vazife malullüğü belgesinin ilgili kurumca onaylı örneği,
 • h. Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu,
 • i. Askerlik terhis belgesi aslı ve fotokopisi, (DETAY)
 • j. Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme belgesi,
 • k. Sağlık Bilgilendirme Formu istenecektir.(Sağlık Bilgilendirme Formu müracaat yerleri açıklandığında internet ortamında yayınlanacaktır.
Sorunsuz bir ön başvuru ve onayı.

Adaylarda hangi şartlar aranacak?

Duyurumuzda madde madde belirttik. Lütfen dikkatlice okuyun. Askerlik ödevini yapmış olmalısınız. Başvuracağınız ilde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmalısınız.OKUYUN

2018 7 Bin Bekçi Alımı yaş Şartı nedir?

2018 Bekçilik Yaş Şartı:   02/07/2000 tarihinde ve önce sinde doğmuş olmak ve 31 yaşından gün almamış  02/07/1988 tarihinde ve sonrasında doğmuş olmak aranır.

 • 2 Temmuz  1988 ve sonrası doğumlular başvurabilir.
 • 1 Temmuz 1988 ve öncesi başvuramaz.
 • 2 Temmuz 2000 ve öncesi başvurur.
 • 3 Temmuz 2000 ve sonrası başvuramaz.
Çarşı ve Mahalle Bekçiliği
Gün
Ay
Yıl
Sınava Girmek İstediğiniz Yıl

Hangi illere bekçi alınacak?

Günler önce açıkladığımız il kontenjanları geçerlidir. Eğer iliniz yoksa boşuna başvurmaya çalışmayın, para ödemeyin. KONTENJANLAR

Ön başvuruyu yaptım ne yapacağım?

Akademinin planlamasını bekleyin. Size hangi günde nerede ön başvuruya gideceğiniz belirtilecek. Dolduracağınız evrak ve dilekçeler sunulacak.

Boy-Kilo şartı var mı?

Evet, en az 167 cm ve üstü boya sahip olmalısınız. Bu boya uygun kiloda olmalısınız. Hesaplamak için TIKLAYIN.

Mezuniyet belgemi e-devletten alsam olur mu? Kaybettim?

Evet e-devlet belgeleri kabul ediliyor.

Liseden mezun değilim. Olur mu?

Hayır başvuramazsınız.

Liseden 1 ay sonra mezunum başvurayım mı?

Evet başvurun. Ön başvuruya çağrılana kadar mezun olmanız yeterli.

Ön başvuruyu yaptım. Ne olacak?

Polis Akademisi sizleri Polis Okullarına planlayacak. Randevu günü belirleyecek. O gün o okullara gideceksiniz. Ön başvuru evraklarını verecek, ön sağlık taramasına gireceksiniz. Bu başvuruyu şahsen yapmalısınız. Bu başvuruda yukarda ifade ettiğimiz başvuru evraklarını sunmanız gerekir. Sunamazsanız elenirsiniz. Mesela gidip ilkokul mezunu olmanıza rağmen başvurduysanız bu aşamada eleneceksiniz. Bu tarih değişmez, kaçırırsanız elenirsiniz.

ÖNEMLİ:   Samsun 250 Bekçi Alımı

Bu aşamada adaylar aşağıdaki sınavlara tabi tutulacaklar:

 • Ön sağlık değerlendirmesi
 • Yazılı sınav (Detay)
 • Bekçilik fiziki parkuru (Detay)
 • Sözlü mülakat (Detay)

Tüm sınavlar aynı gün de olabilir, ayrı günlerde planlanabilir. Bu ilerleyen günlerde netleşecek.

Ön sağlık kontrolü nedir?

Bekçi adayları ön sağlık kontrolüne tabi olacaklar. Boy-kilo, renk körlüğü, dövme iz kontrolü, diş kontrolü ve diğer ilk aşama kontroller bu aşamada yapılacak. Detaylı rapor alma kısmı burası değildir. Ön kontroller yapılır. Bu aşamayı geçeni yazılı sınav bekliyor olur. (DETAY)

Yazılı sınav nedir?

Ön sağlık kontrolünden geçen ve bekçilik yapması için herhangi bir engeli bulunmayan adaylar yazılı sınava alınırlar. Yazılı sınav soruları, soru hazırlama komisyonu tarafından hazırlanır. Mahalle bekçiliği yazılı sınavı, test  şeklinde yapılır. Sınavda adaylara beş şıklı, çoktan seçmeli, yüz soru sorulur. Yapılacak sınavda sorulacak soruların konuları aşağıda belirtilmiştir:

 • a) Türkçe,
 • b) Sosyal Bilgiler,
 • c) Fen Bilgisi,
 • ç) Hayat Bilgisi,
 • d) Matematik,
 • e) Genel kültür.

Mahalle bekçisi adayın, yazılı sınavda yüz puan üzerinden en az elli puan alması gerekir. Elli puan alamayan aday elenir ve bekçilik fiziki parkur sınavı ve sözlü mülakata katılamaz. Bakanlık ihtiyaçlar çerçevesinde başarı puanını değiştirebilir; arttırabilir ya da azaltabilir. Yazılı sınavda yanlışlar doğruları götürmeyecek ve her soru bir puan olacak. Bu durumda yazılı sınavda çözemediğiniz soruları boş bırakmamanız gerekir. Bizim uygulamamızı alsanız dahi bu aşamada çıkabilecek soruları kimse bilemez, bilen de söyleyemez. Lise-ortaokul KPSS türüne çalışmanız iyi olur.  Bu aşamayı geçerseniz fiziki parkura girersiniz. (DETAY)

Fiziki parkur nedir?

Bu uygulama bu alımdan itibaren başlayacak. Muhtemelen polis parkurlarına benzer bir süreç işletilecek. En az 60 almanız gerekir. Bu aşamadan başarıyla geçenleri sözlü mülakat bekler. Detay için OKUYUNUZ.

Bekçilik Sözlü Sınav Aşaması

En çok elemenin yapıldığı yer burasıdır. Kazanan burada belli olur. Bu aşama için mutlaka uygulamamızdan faydalanın. Çok iddialıyız bu konuda. Yazılı sınavda iddiamız olmadığını söylediğimiz gibi bu aşama için avantaj sağlamak isteyen adaylara bekçilik uygulamamızı tavsiye ederiz.

Sözlü Sınav esnasında adaylara, genel kültür konularından hazırlanan soruların yazılı olduğu bir kart çektirilecek ve konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için yeterli süre verilecektir..Konu ile ilgili olarak komisyonca adaya haricen sorular da yöneltilebilecektir.Bu aşamada değerlendirirken aşağıdaki kriterler dikkate alınır:

 1. Konu hakkındaki bilgi düzeyi,
 2. Kendisinden istenileni kavraması,
 3. Özgüveni,
 4. İfade etme yeteneği
 5. Beden dilini kullanma becerisi,

olmak üzere beş ayrı kritere göre ve her bir kriter (20) puan olmak üzere toplam (100)) tam puan üzerinden değerlendirilecektir. Sözlü sınavda (100) puan üzerinden en az (70) puan alanlar başarılı sayılacaktır.

Bekçilik Başarı Puanı Hesaplama

Tüm bu aşamaları geçen adayın, yazılı notunun %25’i, fiziki sınav puanının %25’i ve sözlü mülakat puanının %50si alınıp başarı puanı belirlenir. Bu puana göre adaylar illerinde sıralanır ve kontenjan kadarı asil, diğerleri yedek olarak listelenir. Görüldüğü gibi sözlüden yüksek alan kazanacaktır.

Tüm bu aşamaları geçenlerin, bu süreçte arşiv ve güvenlik taraması yapılır. Sorunlu olanlar elenir. Sağlık raporu alma, eğitimler ve EGM bünyesinde şanlı formayı giyme süreci ise bundan sonra olacaktır.

Evet arkadaşlar, oldukça detaylı ve derin bir makale ile tüm süreci anlattım. Bekçilik, artık polis gibi EGM’nin ana omurgasını oluşturan bir hüviyete çevriliyor. Bu nedenle polis atamaları gibi zorlu bir süreç uygulanıyor. İlerleyen dönemlerde, polisler daha profesyonel kısma kaydırılıp, ağırlık bekçilere verilecektir. Bu nedenle alım konuşulları ve süreç titizlikle yürütülüyor. Siz de bu şanlı kitleye katılmak için şimdiden hazırlanmalısınız.

Bekçi adaylarına ne tavsiye edersiniz?

Öncelikle boy-kilo oranınızı ayarlayın. Göbekler erimeli, kondisyon sağlanmalı. Yağlı yerinden zor kalkan nefes nefese insanların fiziki parkurda dökülmelerini izliyoruz. Kardiyo çalışın, spor yapın, güç yükleyin. Sınav için KPSS sorularına çalışın, genel kültürü arttırın. Muhtemelen yazılı sınav kolay yapılacak. Sağlık taraması yaptırıp kan değerlerinizi ölçtürün, vitamin vs eksiği varsa halledin. Renk körü iseniz yapacak birşey yok. Dövme vs varsa sildirin. Gözlerde gerekiyorsa lazer operasyonu olun. Sözlü mülakat için mobil uygulamamızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Binlerce insandan teşekkür ve dua aldık, deneyimliyiz. Onun dışında ayna karşısında kendinizi tanıtın, neden bu mesleği istediğinizi kendinize anlatın, komisyon yerinde olsanız siz kendinizi seçer misiniz bir düşünün. Ve sitemizi takipte kalın :). Başka bu alanda yayın yapan rehber site bulamazsınız : )). Aklınıza takılan, yukarıda cevapsız bir konu varsa çekinmeyin sorun, sosyal medyada paylaşın ve insanlara faydalı olun.

0 0 vote
Yazıyı Oyla
TIKLA TAKİP ET!
Bildir
guest
287 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Nazmi
Nazmi
13 Nisan 2020 22:15

B şıkkında söylenen tc kimlik, ehliyet, pasaport 3 üde isteniyormu sadece 1 tanesi yeterli mi? 2020 alımları için soruyorum da.

Serpil
Serpil
22 Nisan 2019 19:52

Merhabalar hastalik oldunda ne olur peki sınav günü orda olamazsak baska gune alirlar mi

volkan
volkan
31 Mart 2019 07:49

Ben dekontumu kaybettim ne yapmalıyım

Murat
Murat
28 Mart 2019 16:37

Başvuru yapıldı ama 1. Dönem 2. Dönem var bunların arasındaki fark ney acaba

Murat
Murat
28 Mart 2019 16:36

1.donem le 2.donem arasındaki fark ney

AHMET
AHMET
27 Mart 2019 13:54

Merhaba, para yatırılıp ön başvuru yapıldıktan sonra bireysel başvuru için ne zaman çağırırlar. Önceki dönemlerde bu nasıl oldu bilginiz var mı? (2 hafta-1 ay gibi) 1 Nisan son başvuru şu an askerdeki yeğenim 29 Nisan’ da askerliğini bitirmiş olacak. Sizce bireysel başvuru için yeterli vakti olur mu? Başvuru yapalım mı?

Zeki
Zeki
17 Mart 2019 06:56

Mrb admin suan uzman cavus olarak calisiyorum bende basvuru yapabilir miyim?

Hafız
Hafız
10 Mart 2019 18:54

2019 nisanda bedelli askerlik bitecek başvuru yapabilirmiyiz

Soner
Soner
9 Mart 2019 18:54

Emniyet sağlık yönetmeliğine göre askerlikten muaf olup 2017-2018 de muaf olup sağlık yönetmeliğindeki maddeleri taşıyor ise olanları gördünuz mu bekçiyseniz bilirsiniz eski donemde emsaller olduğunu biliyorum 2017-2018 de olanları gördünüz mü ?

Admin
Admin
Cevaplandı:   Soner
9 Mart 2019 23:01

Yönetmelik hala aynı. Değişen maddeler bu hususla ilgili değildir. Zaten 18 yaşını bitirmiş olmak maddesindeki kasıt bu dur. Askere 20 yaşında gidiliyor, neden 18 yaş diyorlar sorusunun cevabı 18 yaşını doldurmuş askerlikle ilgili yükümlülüğü kalkan muaf olan kişiler kastedilmek istendiği içindir.

Soner
Soner
Cevaplandı:   Admin
10 Mart 2019 00:53

Çok sagolsun bunu düşünmemiştim o zaman ben şansımı deniyim çünkü korkuyordum muaf diyip direk elerler diye

Abdullah
Abdullah
25 Şubat 2019 17:22

2019 Kasımda bedelli olarak askerliğimi yapacağım başvurumu yapıp bedeli mi yatırdım. Yeni yayınlanacak olan ilana başvuru yapabilir miyim. Ya da bedelli olarak askerlik yapacak olanların başvuru yapabilmesi için bir düzenleme yapılır mı teşekkür ederim.

Admin
Admin
Cevaplandı:   Abdullah
25 Şubat 2019 17:49

Merhabalar,
Başvuru yapabilmek için askerliginizin bitmiş olması gerekmektedir. Belirttiğiniz tarihler bu başvuru icin uygun degildir. Terhis tarihinizden sonraki basvurulara gerekli şartları taşıyor olmanız halinde basvurabilirsiniz.

Adil
Adil
18 Şubat 2019 20:02

Selamun aleyküm admin bu guvenlik ve arsiv sorusturmasi ne zaman yapılır sınava basvuruldugu andan itibaren mi yoksa bütün süreç bittiğin demi mesela ben 58. Yedek te kaldım soruşturmam yapıldı miki

muhammet gultekin
muhammet gultekin
1 Şubat 2019 17:23

23,03,1988 dogumluyum başvuru yapabılırmıyım bekcılık için

süleyman
süleyman
17 Ocak 2019 17:36

slm admın bende basvuru yapmak istıyorum ama formu bulamadım bir turlu linki varmı

Ersan
Ersan
11 Ocak 2019 19:09

Bulunduğun il içerisinde ilçeden başka bir ilçeye gitme gibi bir şansın var mı

İbrahim
İbrahim
4 Aralık 2018 10:04

Merhaba admin ben bekçilik için para yatırdım fakat ne sınav tarihi nede başvuru formu var 21.06.2018 de yatırdım parayı ben geç mi kalmışım sansım var mı başvuru için yardımcı olursan sevinirim.

İbrahim
İbrahim
Cevaplandı:   admin
4 Aralık 2018 11:03

Teşekkürler admin.
bekçi alımı var mı acaba başka

Cihazınızda internet yok...

287
0
Hemen Destek İstex
()
x