2018 Çarşı ve Mahalle Bekçiliği 1. Dönem Başvuru Kılavuzu

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylardan şanslı 7 bini, 2018 yaz aylarında yapılacak olan 2018 1. bekçi alım seçme süreci ile EGM bünyesine katılacak. Diğer alımlardan farklı olarak bu sefer iş yükü ve sürecin işletilmesi Polis Akademisi tarafından yapılacak. Bu da uygulamalarda birlik, standartların sağlanması ve sürecine ağlıklı işletilmesi bakımından fayda sağlayacaktır. Bu yazımızda, bu sürece dahil olmak isteyen adaylara başvuru kılavuzu ve rehber niteliğinde bilgiler vermeye çalışacağız.

2018 Bekçilik Başvuruları

Başvurular, Polis Akademisi bünyesinden internet üzerinden 08-22 Haziran 2018 tarihleri arasında alınacaktır. Adaylar, e-devlet bilgileri ile başvuru yapacaklar. Başvuru sırasında görev yapacağınız ili seçmelisiniz. O ilde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmanız gerekir. Bekçilik sınav ücretleri 100 TL dir. 100 TL yatırdıktan sonra başvurun.  Şartınız tutmuyorsa başvurmayın. Eleneceksiniz. 100 TL boşa gidecek. Sistem kabul etse bile ön başvuruda elenirsiniz.

Dekontu saklayın ön başvuruda vereceksiniz..

Bekçilik sınav ücretini nereye yatıracağız?

Halkbanka’a ATM, internet bankacılığı ya da şubeden yatıracaksınız. TC numaranızı işletin. ATM dekontunu vs kaybetmeyin onu evrak olacak sunacaksınız. Hesap numarası için TIKLAYIN.

Ön başvuruda hangi evrakları vereceğiz?

Ön başvuru sonrası Polis Akademisi gün ve okul tayin edecek. O zamanda istenilen yerde olacak ve aşağıdaki evrakları vereceksiniz. Başvuru dilekçesi ve diğer evraklar, sınav gününü belirten sayfada size sunulacak. Acele etmeyin.Çarşı ve Mahalle Bekçiliği alım sınavına katılmak isteyen adaylardan;

 • a. Sinav başvuru dilekçesi,
 • b. T.C. kimlik numarasını gösterir belgenin aslı ve fotokopisi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport),
 • c. Diploma veya geçici bitirme belgesinin aslı ve fotokopisi
 • d. Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ettiğini belirtir belge,
 • e. Son bir yıl içinde çekilmiş dört adet biyometrik fotoğraf,
 • f. Kendisi ve evli ise eşinin Yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen engel hallerinin bulunmadığını ifade eden yazılı beyanları,
 • g. Şehit veya vazife malulü olanların eş veya çocuklarından, şehitlik veya vazife malullüğü belgesinin ilgili kurumca onaylı örneği,
 • h. Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu,
 • i. Askerlik terhis belgesi aslı ve fotokopisi, (DETAY)
 • j. Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme belgesi,
 • k. Sağlık Bilgilendirme Formu istenecektir.(Sağlık Bilgilendirme Formu müracaat yerleri açıklandığında internet ortamında yayınlanacaktır.
Sorunsuz bir ön başvuru ve onayı.

Adaylarda hangi şartlar aranacak?

Duyurumuzda madde madde belirttik. Lütfen dikkatlice okuyun. Askerlik ödevini yapmış olmalısınız. Başvuracağınız ilde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmalısınız.OKUYUN

2018 7 Bin Bekçi Alımı yaş Şartı nedir?

2018 Bekçilik Yaş Şartı:   02/07/2000 tarihinde ve önce sinde doğmuş olmak ve 31 yaşından gün almamış  02/07/1988 tarihinde ve sonrasında doğmuş olmak aranır.

 • 2 Temmuz  1988 ve sonrası doğumlular başvurabilir.
 • 1 Temmuz 1988 ve öncesi başvuramaz.
 • 2 Temmuz 2000 ve öncesi başvurur.
 • 3 Temmuz 2000 ve sonrası başvuramaz.
Çarşı ve Mahalle Bekçiliği
Gün
Ay
Yıl
Sınava Girmek İstediğiniz Yıl

Hangi illere bekçi alınacak?

Günler önce açıkladığımız il kontenjanları geçerlidir. Eğer iliniz yoksa boşuna başvurmaya çalışmayın, para ödemeyin. KONTENJANLAR

Ön başvuruyu yaptım ne yapacağım?

Akademinin planlamasını bekleyin. Size hangi günde nerede ön başvuruya gideceğiniz belirtilecek. Dolduracağınız evrak ve dilekçeler sunulacak.

Boy-Kilo şartı var mı?

Evet, en az 167 cm ve üstü boya sahip olmalısınız. Bu boya uygun kiloda olmalısınız. Hesaplamak için TIKLAYIN.

Mezuniyet belgemi e-devletten alsam olur mu? Kaybettim?

Evet e-devlet belgeleri kabul ediliyor.

Liseden mezun değilim. Olur mu?

Hayır başvuramazsınız.

Liseden 1 ay sonra mezunum başvurayım mı?

Evet başvurun. Ön başvuruya çağrılana kadar mezun olmanız yeterli.

Ön başvuruyu yaptım. Ne olacak?

Polis Akademisi sizleri Polis Okullarına planlayacak. Randevu günü belirleyecek. O gün o okullara gideceksiniz. Ön başvuru evraklarını verecek, ön sağlık taramasına gireceksiniz. Bu başvuruyu şahsen yapmalısınız. Bu başvuruda yukarda ifade ettiğimiz başvuru evraklarını sunmanız gerekir. Sunamazsanız elenirsiniz. Mesela gidip ilkokul mezunu olmanıza rağmen başvurduysanız bu aşamada eleneceksiniz. Bu tarih değişmez, kaçırırsanız elenirsiniz.

Bu aşamada adaylar aşağıdaki sınavlara tabi tutulacaklar:

 • Ön sağlık değerlendirmesi
 • Yazılı sınav (Detay)
 • Bekçilik fiziki parkuru (Detay)
 • Sözlü mülakat (Detay)

Tüm sınavlar aynı gün de olabilir, ayrı günlerde planlanabilir. Bu ilerleyen günlerde netleşecek.

Ön sağlık kontrolü nedir?

Bekçi adayları ön sağlık kontrolüne tabi olacaklar. Boy-kilo, renk körlüğü, dövme iz kontrolü, diş kontrolü ve diğer ilk aşama kontroller bu aşamada yapılacak. Detaylı rapor alma kısmı burası değildir. Ön kontroller yapılır. Bu aşamayı geçeni yazılı sınav bekliyor olur. (DETAY)

Yazılı sınav nedir?

Ön sağlık kontrolünden geçen ve bekçilik yapması için herhangi bir engeli bulunmayan adaylar yazılı sınava alınırlar. Yazılı sınav soruları, soru hazırlama komisyonu tarafından hazırlanır. Mahalle bekçiliği yazılı sınavı, test  şeklinde yapılır. Sınavda adaylara beş şıklı, çoktan seçmeli, yüz soru sorulur. Yapılacak sınavda sorulacak soruların konuları aşağıda belirtilmiştir:

 • a) Türkçe,
 • b) Sosyal Bilgiler,
 • c) Fen Bilgisi,
 • ç) Hayat Bilgisi,
 • d) Matematik,
 • e) Genel kültür.

Mahalle bekçisi adayın, yazılı sınavda yüz puan üzerinden en az elli puan alması gerekir. Elli puan alamayan aday elenir ve bekçilik fiziki parkur sınavı ve sözlü mülakata katılamaz. Bakanlık ihtiyaçlar çerçevesinde başarı puanını değiştirebilir; arttırabilir ya da azaltabilir. Yazılı sınavda yanlışlar doğruları götürmeyecek ve her soru bir puan olacak. Bu durumda yazılı sınavda çözemediğiniz soruları boş bırakmamanız gerekir. Bizim uygulamamızı alsanız dahi bu aşamada çıkabilecek soruları kimse bilemez, bilen de söyleyemez. Lise-ortaokul KPSS türüne çalışmanız iyi olur.  Bu aşamayı geçerseniz fiziki parkura girersiniz. (DETAY)

Fiziki parkur nedir?

Bu uygulama bu alımdan itibaren başlayacak. Muhtemelen polis parkurlarına benzer bir süreç işletilecek. En az 60 almanız gerekir. Bu aşamadan başarıyla geçenleri sözlü mülakat bekler. Detay için OKUYUNUZ.

Bekçilik Sözlü Sınav Aşaması

En çok elemenin yapıldığı yer burasıdır. Kazanan burada belli olur. Bu aşama için mutlaka uygulamamızdan faydalanın. Çok iddialıyız bu konuda. Yazılı sınavda iddiamız olmadığını söylediğimiz gibi bu aşama için avantaj sağlamak isteyen adaylara bekçilik uygulamamızı tavsiye ederiz.

Sözlü Sınav esnasında adaylara, genel kültür konularından hazırlanan soruların yazılı olduğu bir kart çektirilecek ve konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için yeterli süre verilecektir..Konu ile ilgili olarak komisyonca adaya haricen sorular da yöneltilebilecektir.Bu aşamada değerlendirirken aşağıdaki kriterler dikkate alınır:

 1. Konu hakkındaki bilgi düzeyi,
 2. Kendisinden istenileni kavraması,
 3. Özgüveni,
 4. İfade etme yeteneği
 5. Beden dilini kullanma becerisi,

olmak üzere beş ayrı kritere göre ve her bir kriter (20) puan olmak üzere toplam (100)) tam puan üzerinden değerlendirilecektir. Sözlü sınavda (100) puan üzerinden en az (70) puan alanlar başarılı sayılacaktır.

Bekçilik Başarı Puanı Hesaplama

Tüm bu aşamaları geçen adayın, yazılı notunun %25’i, fiziki sınav puanının %25’i ve sözlü mülakat puanının %50si alınıp başarı puanı belirlenir. Bu puana göre adaylar illerinde sıralanır ve kontenjan kadarı asil, diğerleri yedek olarak listelenir. Görüldüğü gibi sözlüden yüksek alan kazanacaktır.

Tüm bu aşamaları geçenlerin, bu süreçte arşiv ve güvenlik taraması yapılır. Sorunlu olanlar elenir. Sağlık raporu alma, eğitimler ve EGM bünyesinde şanlı formayı giyme süreci ise bundan sonra olacaktır.

Evet arkadaşlar, oldukça detaylı ve derin bir makale ile tüm süreci anlattım. Bekçilik, artık polis gibi EGM’nin ana omurgasını oluşturan bir hüviyete çevriliyor. Bu nedenle polis atamaları gibi zorlu bir süreç uygulanıyor. İlerleyen dönemlerde, polisler daha profesyonel kısma kaydırılıp, ağırlık bekçilere verilecektir. Bu nedenle alım konuşulları ve süreç titizlikle yürütülüyor. Siz de bu şanlı kitleye katılmak için şimdiden hazırlanmalısınız.

Bekçi adaylarına ne tavsiye edersiniz?

Öncelikle boy-kilo oranınızı ayarlayın. Göbekler erimeli, kondisyon sağlanmalı. Yağlı yerinden zor kalkan nefes nefese insanların fiziki parkurda dökülmelerini izliyoruz. Kardiyo çalışın, spor yapın, güç yükleyin. Sınav için KPSS sorularına çalışın, genel kültürü arttırın. Muhtemelen yazılı sınav kolay yapılacak. Sağlık taraması yaptırıp kan değerlerinizi ölçtürün, vitamin vs eksiği varsa halledin. Renk körü iseniz yapacak birşey yok. Dövme vs varsa sildirin. Gözlerde gerekiyorsa lazer operasyonu olun. Sözlü mülakat için mobil uygulamamızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Binlerce insandan teşekkür ve dua aldık, deneyimliyiz. Onun dışında ayna karşısında kendinizi tanıtın, neden bu mesleği istediğinizi kendinize anlatın, komisyon yerinde olsanız siz kendinizi seçer misiniz bir düşünün. Ve sitemizi takipte kalın :). Başka bu alanda yayın yapan rehber site bulamazsınız : )). Aklınıza takılan, yukarıda cevapsız bir konu varsa çekinmeyin sorun, sosyal medyada paylaşın ve insanlara faydalı olun.

Bekçi adayları; Mahalle Bekçisi olup olmayacağınızı belirleyecek olan yazılı ve sözlü sınava, hazır ve donanımlı olarak göğüs germek için aşağıdaki sınav ve test uygulamalarını mutlaka satın alın. Binlerce çözümlü test ve sözlü mülakat soru-cevabı ile yazılıya ve sözlüye hazırlanın.40-50 TL fiyatlarla satılan kitapların yerine sadece 22.99 TL. Bir kez ödeyin, sürekli güncel ve hızlı bir çalışma imkanına sahip olun. Sürekli güncellenen içeriklerle yüz bine yaklaşan rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Bu uygulamalar bekcialimi.com sitemizin resmi ve desteklediği uygulamalardır.İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN

250 yorum

 1. admin iyi günler. ben ön başvuruya gittim ama elendiniz diye birşey söylemediler sonra geri gönderdiler internette sınav tarihleriniz yerleriniz açıklanır dedi ama hiç bir yerde bulamıyorum sınav tarihi yerler açıklandı mı yardımcı olur musun

 2. Sa. Bu evrak teslimi ve ön sağlık kontolü değil mi? Yazılı sınav değil. Ayrıca 9 da orda olmamı gerekli çünkü esenlerden sarıyerin karadeniz kısmına bulaşım zor.

  Sınav Tarihi : 19.7.2018
  Sınav Saati : 09.00
  Sınav Merkezi : İSTANBUL ASM PMYO-2
  Sınav Yeri : Gümüşdere Köyü Polis Koleji Sok.Sarıyer /İSTANBUL

 3. Admin 20.02.1987. doğumluyum ön başvurum onaylandı Kırıkkale çıkmış. Senin sayfada bi hesaplama yer var orda basvuramazsin diyor nasıl olacak bu 🙄🙄

 4. Merhaba admin. Tunceli ye bağlı birlikte uzman çavuş olarak görev yapıyorum. 2. Senemde sözleşmemi fesh edicem. Bekçilik için başvuruda yada alımda sorun olur mu. Daha önce askeri personel olan birisi kendisi yada kuvvet tarafından sözleşmesi fesh edilirse bekçi olabiliyor mu?

 5. Ben basvuru yaptım parayı yatırdım tüm işlemim tamam
  Ama suan ne yapacagımı bilmiyorum
  Bundan sonraki asama nedir pomem de bekcilikle ilgili hicbir duyuru yok
  Bundan sonra ne yapacagız nerden bilgisi yayınlanacak ?

 6. Merhaba ön başvurumu yaptım problem olmadı üniversiteye gitmiştim ama bitirmedim lise diplomam Hale’n üniversitede muhtemelen kaydımda silinmiştir lise diploma fotokopisi var ama üstünde aslının aynıdır yazıyor işe girerken vs hep onu kullandım burda problem okurum acaba nerden bilgi alabilirim arayabilirim yardımcı olurmusjnuz lütfen

 7. s.a suan askerdeyim.bitmesine 60 gun var.terhis belgesi yerine 60 gun sonra terhs olacagima dair belge sunsam kabul edilir mi.ki zaten mulakata cagirasiya kadar 30 gun kalir

 8. merhabalar,bu alımlarda adanaya kontenjan verilmemiş,bu sene sonuna doğru tekrar alım yapılacakmış heralde,adanayada kontenjan verilecekmiş,ben 10 temmuzda askere gidecem kısa dönem yapıcam 15 aralıkta bitirecem inşallah.yetişebilirmiyim sizce.ikinci alımlarla alakalı tahminleriniz nelerdir acaba.teşekkürler saygılar..

 9. Ben 2 yıldır aynı yerdeyim ssk da çalışıyorum burada 2 yıldır oturuyorum ikametgah adresimi 4 ay oldu değiştirelim ama ama 2 yıldır aynı yerde çalışıyorum nunu nasıl ispatliycam yardim lütfen

 10. Kolay gelsin ben askerim Ağusdost 7 de bitiyor teskere alıyorum başvuru yapabilirmiyim birde ikametgahım askerlikten dolayı Hakkari’de ancak Malatya’da yaşıyorum nasıl olacak bi yardımcı olabilşrmisiniz

 11. admin evrkları nereye teslim edeceğiz ikincisi Kendisi ve evli ise eşinin Yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen engel hallerinin
  bulunmadığını ifade eden yazılı beyanları derken evlilik cüzdanımı götürecegiz

 12. admin başvuru dilekçesi nasıl olacak internette hep valilige yazılı başvuru dilekçesi var bizde mi mesela eskişehir valiligi diye başlayacak olan dilekçe yazacagız yoksa emniyet genel müdürlügü diye mi ?

 13. k. Sağlık Bilgilendirme Formu istenecektir. (Adaylar, Sağlık Bilgilendirme Formu ile
  birlikte varsa ilaç raporu, durum bildirir sağlık kurulu raporu, engelli sağlık kurulu raporu,
  askerlikten muafiyet raporu, herhangi bir öğrenci adaylığından veya personel alımı
  adaylığından sağlık nedeniyle elenmesine neden olan raporları ile sağlık özgeçmişini
  tanımlayan bütün bilgi, belge ve raporları Ön Sağlık Kontrolü Komisyonuna sunmak
  zorundadır.) bu sağlık belgesi raporu nerden alınacak

 14. Admin ben dogma buyume kahramanmaraştayim 2017 de askerligimi astegmen olarak hatay da yaptim.ve hem kanun geregi hemde birlik komutanimin emriyle ikametimi hataya aldirdim.tezkeremi kasim ayinda aldim ve mayis gibi de ikametimi tekrar maraşa aldirdim.şuan ki duruma gore basvurabiliyormuyum.zorunluluktan ve kanunun gerekliliginden dogan gecici ikamet degisikligi yaptim son 1 yil icinde.

 15. Merhabalar eylülde istanbul ikametim ekimde istanbul da ikametim 1 yıl doluyor başvuru yapmamda sıkıntı olurmu ? Yada bi önceki il de başvuru yapabilirmiyim oradan da çıkalı 1 yıl olmadı .?

 16. Başvuru dilekçelerinde kaymakamlık olarak yazıyor. Ama alım il olduğu için valilik olması gerekmiyor mu? Edevletten çıkardığım ikametgah belgesinde ne kadar süredir adresimde kaldığım yazmıyor. Dilekçe’ de 6 tane fotoğraf ve adli sicil belgesi ektedir yazıyor fakat ilan da bunlar yok. Bu üç soru hakkında yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 17. Ben basvuru yapinca yanlis basvuru yaptim sehit ailesi ve yakinidiye kutucuk vardi orayi isaretledim sonra duyuru geldi dilekce gonderdim ama hala aynj ilk yaptigim kayit vr dilek ce gonderince eskk basvurunjn silinecegi yaziyodu

 18. Hocam 25 sene bi şehirde ikamet ediyodum doğma büyüme. iki seneligine başka bi şehre gittim
  Ikametimi oraya almıstm şimdi tekrar kendi sehrime döndüm ama tam bir sene olmadi burda ikamet ettiğim nasl olcak ? Teşekkürler

 19. Merhaba ben askerdeyim 78 gün sonra terhis olucam 15 gün erkende terhis olabilirim sınava veya asıl mülakata yetişebilirmiyim parayı yatırsam sıkıntı olurmu ön başvuruda illa terhis belgesini istiyorlarmı

 20. MERHABALAR f. Kendisi ve evli ise eşinin Yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen engel hallerinin
  bulunmadığını ifade eden yazılı beyanları, BU BELGEYİ NERDEN ALIYORUZ VE NEDEMEK anlamadım yardımcı olurmusunuz

 21. Merhaba ben bekçilik ile ilgili ikametgaha uyuyormuyum acaba ?
  14.11.2011 ile 11.05.2017 a kadar tekirdağ da yaşıyor gözüküyorum. Yeni adresimi 02.11.2017 yılında mersine aldırdım. o dönemde askerde olduğum için adresim boşa geçmiş görünüyor. Yani 02.11.2017 yılından beri 7 aydır mersinde yaşıyorum.önceki 6 yıl tekirdağda yaşadım. Tekirdağ bekçi alımı içinn başvuru yapabilir miyim.

  • Kardeşim ben 3yıldır hakkaride askeri personelim kütügüm burda otamatik geliyo ben memleketimde başvuru yapamammı başvuran kişinin başvurmadan önce en az bir sene ikamet ediyor olmak diyor kardeşim bi yol göstersen yardımcı olsan

 22. Selamün aleyküm kolay gelsin. 200 kişi alınacak bir şehirde 500 kişi başvurdu ve sınavlarda 400 kişi elendi. Kalan 100 kişi mi ise alınacak yoksa kalan 100 kisinin kontenjanı nasıl dolduracaklar. Bide çalışma için hangi kitabı alalım.ismini öğrenebilir miyim.

 23. Selamün aleyküm kolay gelsin. 200 kişi alınacak bir şehirde 500 kişi başvurdu ve sınavlarda 400 kişi elendi. Kalan 100 kişi mi ise alınacak yoksa kalan 100 kisinin kontenjanı nasıl dolduracaklar.

 24. Abicim benim 2 ikametgahim var biri istanbul biri sinop ayrica 2 yil sinopta okudum ve evliligimde orda oldu nikah memuru icin sinop icinde ikametgah cikarmam gerekiyordu ve cikardim yaklasik 2 senedir sinopta ikametgahim var halen e devlettede gozukuyor. Ben burda kaldigima dair belgelemede yapabilirim.sinop icin basvuru yaptim sence gecerli olur mu ?

 25. admin kolay gelsin lise ismi degişmiş eski ismimi yazayım yoksa yeni ismimi fatih lisesi fatih anadolu lisesi olmus . birde bende biraz kamburluk var sıkıntı olurmu ve ayrıca polis özal harekete girdim saglıkta gectim parkur spor sınavınıda girdim birde basvuru yaparken şehit aile işaretledim yaş akti işaretledim şora olmadı tekrar bilgilerimi grdim başvuru oldu numara verdi

 26. 22 haziran da ön başvuru son ve askerliğimi 4 ağustosa bitiyor şahsen müracaata yetişebilir miyim bazı sitelerde temmuzda şahsen müracaat diyo ama akademinin sayfasında bi tarih yazmıyo yetişir mi

 27. 22 haziran da ön başvuru son ve askerliğimi 4 ağustosa bitiyor şahsen müracaata yetişebilir miyim bazı sitelerde temmuzda şahsen müracaat diyo ama akademinin sayfasında bi tarih yazmıyo

 28. Admin ben askerde yeni geldim nisan 30 askeligim bitti para yatırdım ilk basta olmadi daha sobra basvuru numarasu verdi başvurum olurmu ikametgah kağıdı nerde alicam 1 yıl süre dolması lazım dedin de 1 yildir ikametgah olduguna dair belge ayrıca ben biraz kamburluk var özel hareket sınavına girdim sağlıktan geçtim parkurda girdim spora . Acaba burda sıkıntı olurmu .. askerdeki başarı belgesi ise yarar mı birde ben önlisans hem lisans mezunuyum başvuruda önlisans mezunu olduğumu belirteyim mi yoksa direk lisans mezunu olduğum işaretli yada okul adına hem lisans hem onlisans ı yazayyiimmi .teşekür ler simdiden

 29. Yönetmeliğin 5.maddesinde istenen yazılı beyan, adli sicil kaydı mı oluyor…. bir de terhis belgesi yerine askeriyeden askerliğimi yaptığıma dair imzalı yazı alsam olur mu

 30. Üniversitesi bittikten sonra sağda sola çalıştım ve ikametgahım üniversite okuduğum şehirdeydi sonra askere gittm yedek subay olarak ikameti Kıbrısa aldım ve 1 yıl sonra geldim kendi memleketime ikametgahımı aldım. Yaklaşık 3 aydır ikametgahım burda başvurabilir miyim ?

 31. Mrb kolay gelsin öncelikle sorum su ben 3 yıl önce İstanbul a geldim calışmak için hala İstanbul dayım ama ikametgahım ordu fatsada bekçilik için ikametgahım orduda olduğu için ordu için başvuruda bulunabilirmiyim

 32. Memleketim Aksaray yıllardır memleketimdeyim 3 aydır sakaryadayim ikametimmi sakaryaya aldım Aksaray’dan başvuru yapicam olur mu aceba bir sene şartı nasıl olucak

 33. Admin Aksaraylıyim yillardir memleketimdeyim 4 aydır sakaryadayim ikametimmi buraya aldırdım aksaraydan basvurucam sorun cikarmi ne için bu ikametgah aceba bilgin varmi

 34. Benim sormak istediğim sekiz haziran da ilan çıktı ama iki temmuz sonrası girebiliyor bekçiliğe ilana göre alım olmuyor mu acaba yaşı 35 yapsınlar sayın bakanlarımız duysun bunca kişinin mağduriyetini BİMER e herkes yazsın ki sesimiz duyulsun

 35. Şu an askerlikle ilişiğiniz var. İlişiğinizi nasıl keseceksiniz? Askerlik ödevini yapmış durumda mısınız?

  Evet ilişkimde askeriye ile önümüzdeki ay başı gibi kesilecek 15 TEMmuz da
  Zaten daha önce 15 ay askerlik yaptım Konya’da jandarma olarak
  Şu anki durumum sözleşmeli er yani sözleşmem bitti

 36. Selamın aleykum ben bundan onceki mulakata gırıp elenmıstım.Basket maçından ceza almıstım onu sordular bende soyledım evrakta cıkıyodu bu konu kamuyamı giriyor bilginiz varmı cezam biteli 4 sene oluyo kolay gelsin.

 37. Ben orta okul menzunuyum askerliğimi çankaya köşkü cumhurbaşkanlığın da yaptım 2012 de görevim ise sancaktar muhafız er olarak yaptı ve takdir vb hizmet belgelerim var baş vuruda buluna bilirmiyim

 38. merhaba
  Ben uzman çavuşum haksız yere sözleşmem fesh edildi bende birliğime dava aötım şuan mahkeme süreci devam ediyor bekçilik te güvenlik soruşturmasında yda başka evrelerde olumsuz etkiler mi ?

 39. Ön başvuruyu yapanlar sağlık kontrolüne yazılı veya sözlü sınava yapılacak parkura hazırlanmaya baslasinlar mı e devletten yapılan başvurularda iptal olabilir mi elenebilirmi yani sınavlar başvurudan ne zaman sonra yapılır bilgi var mı

 40. Meraba ben Hakkari’de sözleşmeli er olarak çalışıyorum
  Bu ay sonu görevim yani sözleşmem bitio 4 yıl Irak
  Sınırında kaldım askeriye oy kullanmamız için ikametimizi
  Buraya aldı alındığından haberimiz yoktu bundan önceki
  Yıllarda hep bulunduğum il sınırları içerisinde ikamet ettim
  Başvuru yapabilirmiyim diğer kalan bütün şartlara uymaktayım
  Teşekkürler.

 41. Merhaba ; ikametin 1 yıl süre zarfında bulunduğun ilde olacağına dair belgeyi muhtarlık veremiyor , yalnızca ikametgah belgesini veriyor . Süreyi de gösteren bu belgeyi başka hangi kurumdan almak gerekiyor acaba ?

 42. Selamlar ben Hakkari’de askerlik yapıyorum sözleşmeli
  Olarak 4 yıl çalıştım sözleşmem bu ay sonu bitio belirtilen
  Bütün şartları taşıyorum sadece ikametgah sıkıntısı var
  Hakkari de görünüo askeriye oy kullanmamız için
  Kendi aldırdı benim haberim yoktu şahsen diğer yılla da
  İse sürekli kendi ilimde ikamet ettim başvuru yapabilirmiş.

 43. Merhaba,

  Benim birkaç sorum olacak.

  1. “Kendisinin ve evli ise eşinin yönetmeliğin 5. maddesinde belirtilen engel hallerinin bulunmadığını ifade eden yazılı beyan”ı nasıl hazırlayacağız yada bunun hazır bir örneği varmı?

  2. Dövme konusu açıklamalarda çok şaibede kalmış görünüyor. Ön sağlık kontrolü nedir başlıklı konudaki yazınızda dövme iz kontrolü diyorsunuz (Yani genel olarak vicut da dövme varmı diye bakılacak) Fakat yazının sonundaki detaya tıkladığımızda oradaki maddelerde, vicudun herhangi GÖRÜNÜR bir yerinde eşkal belirleyici unsur olup olmadığı diyor (yani vicudun sadece görünen yerlerindeki dövmeler sorun oluyor anlamına geliyor bu). Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde ise vicudun neresinde olursa olsun dövme elenmeye sebeptir yazıyor. Ama çevredeki polis teşkilatı mensublarına soruyorum “bende görünmeyen yerimde dövme vardı birşey demediler” diyorlar. Bunun gibi de birçok örnek var. Bu konuda aydınlatır mısınız bizleri.

  3. Diploma konusu da muallak da kalmış. Polis akademisi sitesindeki başvuru şartlarında diplomanın aslı ve fotokopisi isteniyor. Fakat sizlerin yorumlara verdiğiniz bir cevapta e devletten çıkarılan diploma yeterli demişsiniz. Bunu da kesinleştirebilir miyiz lütfen.

  • 1) Beyaz bir kağıda “Benim ( ve eşimin) yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen engel hallerim bulunmamaktadır.” yazıp imzalayıp vereceksiniz. Bunu kafaya takmayın. Ön başvuruya gidince doldurturlar yardımcı olurlar.
   2) Ön sağlıkta görünür yerde dövme olup olmadığına bakılacak.
   3) E-devletten alınan belgeler aslı gibi kabul edilir.

  • Beyaz bir kağıda “Benim ( ve eşimin) yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen engel hallerim bulunmamaktadır.” yazıp imzalayıp vereceksiniz. Bunu kafaya takmayın. Ön başvuruya gidince doldurturlar yardımcı olurlar.

 44. mrb admin ben bu maddeyi anlamadım ( Kendisi ve evli ise eşinin Yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen engel hallerinin bulunmadığını ifade eden yazılı beyanları ) yardımcı olurmusun bana

 45. Merhaba bu başvuruda sağlık tarama süresi beli değil. 8 kilo fazlam var veremeyecek gibiyim. Bu yıl içinde tekrar alım olur mu acaba. Seneye kalırsa yaştan giremiyorum. Bilgisi olan cevaplarsa sevinirim.

  • Beyaz bir kağıda “Benim ( ve eşimin) yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen engel hallerim bulunmamaktadır.” yazıp imzalayıp vereceksiniz. Bunu kafaya takmayın. Ön başvuruya gidince doldurturlar yardımcı olurlar.

 46. Admin ikametgah şartında sadece il merkezi mi yoksa ilçeleridemi kapsıyo geçen sınavda illere verilen kontenjanda ilçe ilçe belirtilmişti şimdi nasıl olacak acaba örneğin ben antalyanın manavgat ilçesindeyim yani ben başvurabilirmiyim

 47. Ekim bir 1988 doğumluyum Sakarya da muhtemelen on bin alım içinde olacak sizce yaşım tutar mı bide temmuz iki den önceler alınmıyor ilan tarihi üzerindn hesaplanmıyir mu sekiz haziran yani

 48. Selamün aleyküm hayırlı cumalar askerlikten muafiyet aldım kılından dolayı ama daha sonra zamanla verdim yaşım 25 bekçilik için engel midir teşekkür ederim hayırlı ramazanlar

 49. Merhaba ben 12.05.2017 tarihinde evlendim ve evlendiğim günden beri şuanda bulunduğum adreste oturuyorum fakat ikametimi buraya aldıralı 2 ay oldu 1 yıldır bu adreste oturduğumu kanıtlayabilmek için ne yapmam gerekir apartman yöneticisinden veya muhtarlıktan burada oturduğuma dair imza alsam olurmu başvuru yapabilirmiyim

 50. Admin kardeşim gerçekten işini çok iyi yapıyorsun çok yardımcı oluyorsun insanlara Allah razı olsun. Bu son bildiriminde dahi son detaya kadar bilgilendirme yapmışsın… Ben mersin ‘den yazıyorum burda alım yok ama 2018 de burda da olacaktır İnşallah. Kolay gelsin iyi çalışmalar

 51. Merhabalar Admin e devlet üzerinden alınan belgeler askerlik durum belgesi ve mezuniyet belgesi başvuruda geçerli olur mu? Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*