Bekçilik Evraklarını Nereye Teslim Edeceğim?

Şuraya Atla

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar için 8187 bin bekçi alımı süratle devam ediyor. Bekçilik Ön başvuruların alındığı bu günlerde, sitemize ve facebook sayfamıza sıklıkla sorulan soruların başında bekçilik başvuru evrakları nelerdir ve bu evrakları nereye teslim edeceğiz konusu gelmektedir. Bu yazımızda, bekçilik başvuru evraklarının neler olduğunu, bu evrakları nereden alacağınızı ve nereye teslim edeceğinizi açıklayacağız.

ÖN BAŞVURU SONUÇLARI AÇIKLANDI!

2019 Bekçilik Başvuru Evrakları

Mahalle bekçisi olmak isteyen adaylardan, başvuruyu kabul eden ve süreci işleten Polis Akademisi’nin istediği evraklar aşağıdadır:

 1. Sınav başvuru dilekçesi,
 2. T.C. kimlik numarasını gösterir belgenin aslı ve fotokopisi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport),
 3. Diploma veya geçici bitirme belgesinin aslı ve fotokopisi, (Yurtdışından mezun olanlar için ilgili kurumda alınan denklik belgesi)
 4. Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ettiğini belirtir belge,(DETAY)
 5. Son bir yıl içinde çekilmiş dört adet biyometrik fotoğraf,
 6. Kendisi ve evli ise eşinin Yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen engel hallerinin bulunmadığını ifade eden yazılı beyanları,
 7. Şehit veya vazife malulü olanların eş veya çocuklarından, şehitlik veya vazife malullüğü belgesinin ilgili kurumca onaylı örneği,
 8. Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu,
 9. Askerlik terhis belgesi aslı ve fotokopisi,
 10. Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme belgesi,
 11. Sağlık Bilgilendirme Formu istenecektir.

Yukarıdaki belgelerden resmi olanların aslı elinizde yoksa e-devlet üzerinden alabilirsiniz. 6. madde çok soruluyor. Yapacağınız işlem şu: Beyaz bir kağıda “Benim ( ve eşimin) yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen engel hallerim bulunmamaktadır.” yazıp imzalayıp vereceksiniz.

Bekçilik Başvuru Evraklarını Temin Etme

Yukarıda listede yer alan başvuru dilekçesi ve sağlık bilgilendirme formunu nereden bulacağız diye çok soru geliyor. Bu belgeleri, ön başvurular bittikten sonra, bizzat başvuru hakkı kazananları açıklayacak olan Polis Akademisi sitesinde sonuç sayfasında bulacaksınız. Şu an internette gezenler eski başvuru evrakları, onlar geçersizdir. Polis Akademisi belgeleri açıklayınca sitemizden payalaşacağız.

Bekçilik Evraklarını Teslim Etme

Peki evrakları hazırladık nereye teslim edeceğiz? Bunu da Polis Akademisi açıklayacak. İnternetten Ön başvuru bitince, Polis Akademisi sizi polis okullarına yönlendirecek. Hangi tarihte ve nerede bizzat başvuracağınızı açıklayacak. O tarihte giderken bu başvuru evraklarını da bizzat götürüp sürece dahil olacaksınız. Bundan sonra neler olacağını açıkladığımız Bekçilik Ön Başvuru Süreci yazımızı da okursanız hiçbir sorunuz kalmayacaktır.

İnternetten ön başvuruyu yaptım, şimdi ne yapacağım?

2 Nisan’dan sonra ön başvuru sonuçları açıklanınca hangi okula ne zaman gideceğiniz size söylenecek. Sonuçların açıklanma zamanı henüz belli değil,O sayfada başvuru ve sağlık formu da olacak onu da indirip dolduracak, evrakları tamamlayacak ve denilen zamanda denilen yerde olacaksınız. Bu süreçte, fiziki parkur, yazılı ve sözlü sınava çalışabilirsiniz.Yine de aklıma şu takıldı diyorsanız çekinmeden sorabilirsiniz. Tüm bu süreçte, önemli olayları bildirim olarak telefonlarınıza ücretsiz atıyoruz. Mutlaka bildirimlerimize de abone olun ya da uygulamamızı alıp haberdar olun.

Bu makale ile alakalı toplam 461 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

461
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Ahmet asan
Ziyaretçi
Ahmet asan

Kilo ve boy ölçümü elbiselimi yapılıyor

Emre
Ziyaretçi
Emre

Merhabalar benim 18 04 2019 tarihinde bekçilik evraklarını teslim etmem gerekiyordu ben tarihi karistirdim hafta sonu diye biliyordum ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Diplomı bulamıyorum e devletteki kesin kabul görüyor mu ordan çıkarınca

Eyyüp
Ziyaretçi
Eyyüp

Biyometrik foto sakalsızmı olmak zorunda

burcu
Ziyaretçi
burcu

sınava girecegı yere danıstım en son 29 nısanmıs sınav. 23 mayısta terhıs olacagım dıye komutanlarından yazı alsa sınava gırebılır mı ? ankara polıs akedemısı baskanlıgı hep mesgul kımse yanıt vermıyor

Furkan
Ziyaretçi
Furkan

7. Madde ki yazılı beyan evrağı nasıl olucak?

Hd ft j n dd
Ziyaretçi
Hd ft j n dd

bekçilik e parayı yaptırdığımız GUN mu başvuru gunu oluyor hepsinde başvuru tarihini yazın dıyolarda

Vejdin
Ziyaretçi
Vejdin

Bankaya harcı yatiridm.basvuru yaptim dun sınav yeri beli oldu. Şimdi evrakalr istiyor .yerim elazig ama mardinde oturuyorum. Oraya gitmeden önce yapmam gereken bisi varmi. Evrakları oraya gidimcemi goturecwmh

Emre
Ziyaretçi
Emre

Merhabalar,
Ön başvuru ve evraklarım neredeyse tamamladım. Giriş Belgemde okulun ERZİNCAN olduğu ve 25 Nisanda olduğu yazıyor bu sınavın yeri ve tarihi dimi? Peki bu evrakları da mı aynı bu kuruma teslim edeceğim. Yoksa evrakları ikamet ettiğim yer olan Sivas’ta mı teslim edeceğim? Erzincan’a vericeksem sınavdan önce biraz belge teslimi vs işleriyle uğraşıcaz ardından sınav olucak o zaman.

Birde “Kendisi Ve Evli İse Eşinin Yönetmeliğin 5’inci Maddesinde Belirtilen Engel Hallerinin Bulunmadığını İfade Eden Yazılı Beyanları” belgesinin bi örneğini koysanız güzel olurdu. Bekarım yine de bu beyanı vericem değil mi?

burcu
Ziyaretçi
burcu

merhabalar nişanlım şuan asker 23 mayısta bitiyor askerlığı gecıcı terhis belgesi falan olsa olur mu cunku sınav tarıhı 26 nısanda 1 ay erteleme şansı varmı ? bu kadar erken sınava çağrılcagını düşünemedık tek sorunuzmus bu cok az sure kalmısken sınava çagrıldı yardımcı olurlar mı nereye aramamız gerekıyor

YUNUS ERCiYAS
Ziyaretçi
YUNUS ERCiYAS

bu yazılan belgeler 20 nisan günü sınavda getirelecek belgeler diyor sınavdamı teslim etcez belgeleri birde sağlık muayenesi olacakmıyız sınavdan önce

İlker Cengiz
Ziyaretçi
İlker Cengiz

Merhabalar, evrak teslim tarihinde degisiklik yaptirmak mumkun mudur acaba? Bilgisi olan var mi ?

Samet
Ziyaretçi
Samet

Merhaba, ilk önce yazılı sınav, daha sonrasında baska bir gün fiziki yeterlilik testi olacak değil mi? Aynı günde olmayacak?
Bir de biyometrik resim tıraşlı mi olmasi lazim?

Coskun aykac
Ziyaretçi
Coskun aykac

Evraklari bilgisayar uzerindenmi dolduralim normal tukenmez kalemlemi hangi renk

SİNAN ÇAPKIN
Ziyaretçi
SİNAN ÇAPKIN

Merhaba;
En az bir yıldır ikamet ettiğini belirten belge isteniyor bunu e-devletten çıkartsam olur mu yoksa nüfus müdürlüğüne mi gideceğim.