İkamet Süresi Gösteren Belge

Çarşı ve mahalle bekçisi alımında, başvurduğu ilde en az bir yıldır ikamet ediyor olması şartı aranmaktadır. Bekçi adayları, internetten ön başvuru yaparken bu şarta göre il seçimi yapmakta, daha sonra yapılacak olan bireysel başvuruda bu durumu belgelendirmek zorundadır. Bu nedenle ikamet süresini gösteren ikâmetgahının belgesi alınması gerekiyor. Peki ikamet süresi gösteren belge nasıl alınır? Bu makalemizde bekçi adayları ve diğer ziyaretçilerimiz için bu evrakın nasıl kolaylıkla alınabileceğini sizlere açıklayacağız. Bu işlem için 2 yol bulunmaktadır:

1) İlçe nüfus müdürlüğüne giderek, adresinizi gösteren rapor istediğinizi söylediğinizde görevli memur bu belgeyi size verecektir.

2) e-Devlet üzerinden e-devlet bilgileriniz ile alabilirsiniz. Öncelikle e-devlet portalına giriş yapıyoruz.

Arama satırına “Tarihçeli Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama” yazıyoruz. Karşımıza gelen onay metnini kabul edip devam ediyoruz.

 

Bu ekranda kimlik bilgilerimiz geliyor. Doğru ise aşağıda seçeneklerden uygun olanı seçeceğiz:

  • Kuruma İbraz: Herhangi bir resmi kuruma sunacaksanız bunu seçin.
  • Kurum Talebi: Herhangi bir kurum sizden istediyse bunu seçin.
  • Kişi Talebi: Diğer işlemler için bunu seçin.

Bekçi adayları “Kuruma ibraz” seçeneğini seçip “Polis Akademisi” yazıyoruz. Sorgula dediğimizde adres kayıt yerleşim bilgilerimiz ve süreleri gelecektir.

Belgenin çıktısını almak için, yukarıda bulunan “Dosyayı İndir” düğmesine tıklayarak bilgisayarınıza indiriniz. İndirdiğiniz ikamet süresi gösteren belgeyi yazdırarak ilgili kurumlara, yerlere veya şirketlere verebilirsiniz.

Belgenin altında Polis Akademisine ibraz edileceği, belgenin geçerlilik tarihi ve diğer notlar olacaktır. Bazılarının dediği e-devlet belgesi geçersizdir sözünün yanlışlığını, belgenin altında hukuken geçerli olduğunu da belirten notla görebilirsiniz. Bu belgeyi işlerinizde kullanabilir, Polis Akademisi’ne bireysel başvuru yaparken”Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ettiğini belirtir belge” olarak sunabilirsiniz.

Bu makale ile alakalı toplam 402 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

402
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Faruk
Ziyaretçi
Faruk

Merhaba bulunduğumuz ılçede bir mahalleden bir mahalleye taşınmak sıkıntı olur mu.ayrica on sağlıktan geçtikten sonra yapıldı mahalle degisikligi

Eren
Ziyaretçi
Eren

Tekrar bekçi alımı okcak mı acaba bu yıl içerisinde

mustafa karataş
Ziyaretçi
mustafa karataş

ikametgahta e devlette barkod kodu istiyor bende nasıl alabilirim

Eren
Ziyaretçi
Eren

Eren
Ben 81 il için basvuru yaptım ankarada oturuyorum görev yeri ankara mı olur yoksa baska illerde olabilirmi

berke
Ziyaretçi
berke

e-devlet üzerinden alınan ikametgah belgesi bekçilik başvurusunda geçerli olurmu?

kaan
Ziyaretçi
kaan

tarihçeli yerleşim belgesini çıkarttım ama tescil tarihi olan kutucuk boş herhengi bir problem olur mu

Eren
Ziyaretçi
Eren

Ben 81 il için basvuru yaptım ankarada oturuyorum görev yeri ankara mı olur yoksa baska illerde olabilirmi

yasir
Ziyaretçi
yasir

boşanma aşamasında olan kişi bu eşiyle ilğili evrakları nasıl doldurucak eş bilgileri vermiyor

Mahmut
Ziyaretçi
Mahmut

Selam nüfus müdürlüğü ikamet vermiyor edevlette alacaksınız diyor e devletten alsak sıkıntı olurmu

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Admin ikametgah belgesini alırken nüfus müdürlüğünde bekçilik başvurusu için deneme rağmen memur ikametgah talebinin konusu yazan kısma POMEM için yazmış altada bu belge POMEM için ibraz edilmek üzere yazmış bir problem olur mu ?

Süleyman
Ziyaretçi
Süleyman

Son 1 yıldır mı ikametgah ? Ben de asker de seçim için başka bi ile 4 aylık aldırmıştım. Oraya da başvuru yapamıcam nasıl olur ?

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Mrb ben ankara ve istanbul ic8n bekçilik alımına başvurdum ve ankara çankayada ikamehkahim ama kahramankazana başvurdum yani başka ilçeye başvurdum sıkıntı olurmu
Yardımcı olurmusunuz

Muharrem
Ziyaretçi
Muharrem

Admin merhaba ben ikametgahımı aynı il sınırları içinde başka bir adrese aldırdım bir sorun olur mu?

Serkan
Ziyaretçi
Serkan

Ben ikamet adresimi seçim için orduya aldırdım son 4 ay Ordu’da gösteriyor bi sıkıntı olurmu

Eray
Ziyaretçi
Eray

Merabalar admin ben e-devletten cikardigim ikametgah belgesinde 2 adet son adres gösteriyo birisi 2009 yilinda tasindigim bursa da hala ikamet ettigim adres 2. Si ise 2012 yilinda üniversiteye gittigimde kütahya ya aldirdigim gecici ikametgah sence problem olur mu? Sonucta en son ikametgah islemini kutahya ya aldirdim 2012 den bu yana orda ikamet ettigim dusunulur mu ?