İkamet Süresi Gösteren Belge
ikamet suresi gosteren ikametgah

İkamet Süresi Gösteren Belge

Çarşı ve mahalle bekçisi alımında, başvurduğu ilde en az bir yıldır ikamet ediyor olması şartı aranmaktadır. Bekçi adayları, internetten ön başvuru yaparken bu şarta göre il seçimi yapmakta, daha sonra yapılacak olan bireysel başvuruda bu durumu belgelendirmek zorundadır. Bu nedenle ikamet süresini gösteren ikâmetgahının belgesi alınması gerekiyor. Peki ikamet süresi gösteren belge nasıl alınır? Bu makalemizde bekçi adayları ve diğer ziyaretçilerimiz için bu evrakın nasıl kolaylıkla alınabileceğini sizlere açıklayacağız. Bu işlem için 2 yol bulunmaktadır:

1) İlçe nüfus müdürlüğüne giderek, adresinizi gösteren rapor istediğinizi söylediğinizde görevli memur bu belgeyi size verecektir.

2) e-Devlet üzerinden e-devlet bilgileriniz ile alabilirsiniz. Öncelikle e-devlet portalına giriş yapıyoruz.

e devlet giris

Arama satırına “Tarihçeli Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama” yazıyoruz. Karşımıza gelen onay metnini kabul edip devam ediyoruz.

e devlet onay

 

Bu ekranda kimlik bilgilerimiz geliyor. Doğru ise aşağıda seçeneklerden uygun olanı seçeceğiz:

  • Kuruma İbraz: Herhangi bir resmi kuruma sunacaksanız bunu seçin.
  • Kurum Talebi: Herhangi bir kurum sizden istediyse bunu seçin.
  • Kişi Talebi: Diğer işlemler için bunu seçin.

Bekçi adayları “Kuruma ibraz” seçeneğini seçip “Polis Akademisi” yazıyoruz. Sorgula dediğimizde adres kayıt yerleşim bilgilerimiz ve süreleri gelecektir.

e devlet ibraz

Belgenin çıktısını almak için, yukarıda bulunan “Dosyayı İndir” düğmesine tıklayarak bilgisayarınıza indiriniz. İndirdiğiniz ikamet süresi gösteren belgeyi yazdırarak ilgili kurumlara, yerlere veya şirketlere verebilirsiniz.

ikamet belgesi e devlet

Belgenin altında Polis Akademisine ibraz edileceği, belgenin geçerlilik tarihi ve diğer notlar olacaktır. Bazılarının dediği e-devlet belgesi geçersizdir sözünün yanlışlığını, belgenin altında hukuken geçerli olduğunu da belirten notla görebilirsiniz. Bu belgeyi işlerinizde kullanabilir, Polis Akademisi’ne bireysel başvuru yaparken”Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ettiğini belirtir belge” olarak sunabilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
411 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet
Mehmet

Bekçi alımlarında gerekli evraklardan olan sınav başvuru dilekçesi isteniyor bu ne demek oluyor yardıci olursanız çok sevinirim. İyi çalışmalar

Adem
Adem
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Admin ben basvuru yaptim basvuru numarasini da aldm ne zamana kadar bekliyecez yda evrekları hazırliyimmi yardimci olabilirmisin

Polis
Polis

İyi bayramlar admin bi sorum olacak 2014 ten beri bulunduğum ilçeden astsubay olduğum için Başka yere taşıdım istifa ettikten sonra tekrar bulunduğum yere ile aldım 5 Aylık değişimden dolayı sorun olur mu bilginiz varsa paylaşabilirsiniz…iyi bayramlar

Aykut
Aykut

Admin merhaba vücudum da dövme var ama sıkıntı olur mu ?

Ismail
Ismail

Ben Şehir Değişikliği Yaptım 24.10.2018 Tam Bir Yıl Olacak Şimdi Başvuru Yapsam Eksik Ay Için Başvurum Red Olur mu

Mehmet
Mehmet

Iyi günler admin bu adres kağıdını çıkartıp oraya mi fax yapacaz mesela Bn gazi çocuğuyum dilekçe yazdim faxladim belgeleri bu belgeyi nasıl yapacaz bi yardımcı olursanız

Erdem
Erdem

Merhaba, şu an bulunduğum ikamet yerine 28.06.2017 tarihinde taşındığım görünüyor e-devlette. Son başvuru tarihi 22.06.2018. Yaklaşık 6 günlük bir oynama gözüküyor. Başvuru yapsam geçerli sayılırmı?

Ömer faruk
Ömer faruk

Bekçi alımlarında 31 yaşından gün almamış şartı var.Ben 21/01/1988 doğumluyum başvuruda bulunsam sıkıntı yaşarmıyım

Selim
Selim

Ön başvuru çıktısı almalimiyiz

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...