İkamet Süresi Gösteren Belge

Çarşı ve mahalle bekçisi alımında, başvurduğu ilde en az bir yıldır ikamet ediyor olması şartı aranmaktadır. Bekçi adayları, internetten ön başvuru yaparken bu şarta göre il seçimi yapmakta, daha sonra yapılacak olan bireysel başvuruda bu durumu belgelendirmek zorundadır. Bu nedenle ikamet süresini gösteren ikâmetgahının belgesi alınması gerekiyor. Peki ikamet süresi gösteren belge nasıl alınır? Bu makalemizde bekçi adayları ve diğer ziyaretçilerimiz için bu evrakın nasıl kolaylıkla alınabileceğini sizlere açıklayacağız. Bu işlem için 2 yol bulunmaktadır:

1) İlçe nüfus müdürlüğüne giderek, adresinizi gösteren rapor istediğinizi söylediğinizde görevli memur bu belgeyi size verecektir.

2) e-Devlet üzerinden e-devlet bilgileriniz ile alabilirsiniz. Öncelikle e-devlet portalına giriş yapıyoruz.

Arama satırına “Tarihçeli Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama” yazıyoruz. Karşımıza gelen onay metnini kabul edip devam ediyoruz.

 

Bu ekranda kimlik bilgilerimiz geliyor. Doğru ise aşağıda seçeneklerden uygun olanı seçeceğiz:

  • Kuruma İbraz: Herhangi bir resmi kuruma sunacaksanız bunu seçin.
  • Kurum Talebi: Herhangi bir kurum sizden istediyse bunu seçin.
  • Kişi Talebi: Diğer işlemler için bunu seçin.

Bekçi adayları “Kuruma ibraz” seçeneğini seçip “Polis Akademisi” yazıyoruz. Sorgula dediğimizde adres kayıt yerleşim bilgilerimiz ve süreleri gelecektir.

Belgenin çıktısını almak için, yukarıda bulunan “Dosyayı İndir” düğmesine tıklayarak bilgisayarınıza indiriniz. İndirdiğiniz ikamet süresi gösteren belgeyi yazdırarak ilgili kurumlara, yerlere veya şirketlere verebilirsiniz.

Belgenin altında Polis Akademisine ibraz edileceği, belgenin geçerlilik tarihi ve diğer notlar olacaktır. Bazılarının dediği e-devlet belgesi geçersizdir sözünün yanlışlığını, belgenin altında hukuken geçerli olduğunu da belirten notla görebilirsiniz. Bu belgeyi işlerinizde kullanabilir, Polis Akademisi’ne bireysel başvuru yaparken”Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ettiğini belirtir belge” olarak sunabilirsiniz.

Bekçi adayları; 2019'da yapılacak 8 BİN bekçi alımında 250 bine yakın rakibinizi geçmek, yazılı ve sözlü sınavına çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Yüzlerce kişiye bekçilik kazandırdık; bunlardan biri de siz olun. Uygulamamız sayesinde on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 380 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

380
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Süleyman
Ziyaretçi
Süleyman

Son 1 yıldır mı ikametgah ? Ben de asker de seçim için başka bi ile 4 aylık aldırmıştım. Oraya da başvuru yapamıcam nasıl olur ?

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Mrb ben ankara ve istanbul ic8n bekçilik alımına başvurdum ve ankara çankayada ikamehkahim ama kahramankazana başvurdum yani başka ilçeye başvurdum sıkıntı olurmu
Yardımcı olurmusunuz

Muharrem
Ziyaretçi
Muharrem

Admin merhaba ben ikametgahımı aynı il sınırları içinde başka bir adrese aldırdım bir sorun olur mu?

Serkan
Ziyaretçi
Serkan

Ben ikamet adresimi seçim için orduya aldırdım son 4 ay Ordu’da gösteriyor bi sıkıntı olurmu

Eray
Ziyaretçi
Eray

Merabalar admin ben e-devletten cikardigim ikametgah belgesinde 2 adet son adres gösteriyo birisi 2009 yilinda tasindigim bursa da hala ikamet ettigim adres 2. Si ise 2012 yilinda üniversiteye gittigimde kütahya ya aldirdigim gecici ikametgah sence problem olur mu? Sonucta en son ikametgah islemini kutahya ya aldirdim 2012 den bu yana orda ikamet ettigim dusunulur mu ?

Hasan
Ziyaretçi
Hasan

Ben ikametimi ocak ayında 1 aylığına başka bir il e aldırdım sonra tekrar eski adresime dönderdim.2007 den beri hiç değiştirmemiştim.İş başvurusu için değiştirmek zorunda kaldım.Bunu sıkıntı yaparlar mı Bilginiz varmı teşekkürler

ahmet çetin
Ziyaretçi
ahmet çetin

merhaba sınav giriş kağıdı çıkmış şimdi ön muayne nerede olacak bir bilgi göremedim yani bu evraklarla nereye baş vuracagız

Enes
Ziyaretçi
Enes

Merhaba benim indırdıgım nufus bilgilendırme formunda sadece adresim ve beyan tarihim cıkıyor. Açıklamalar kısmında eski ve yeni adres kutusunda bişe yazmıyor. Aynı şekilde kuruma ibraz Polis Akademisi açıklamsını yazmama ragmen cıkmadı. Bi sorun teşkil edermi. Beyan tarihim ve adresim cıkıyor sadece.

Fatih
Ziyaretçi
Fatih

Merhaba. Polis akademisi açıklamasında nüfus müdürlüğünden onaylı belge yazıyor yinede e devletten çıkarsak oluyor mu ?

Hamdullah
Ziyaretçi
Hamdullah

adminim 1 yıl ikemat etiğime dair belgeyi e devleten indirirsem kabul görürmü

Ferhat
Ziyaretçi
Ferhat

Merhabalar admin. Benim boy 170kilo 81-82 arasinda vki icin 77-78 olmam gerekiyorda bu aradaki 4-5 kilo sorun yapilirmi??

Süleyman
Ziyaretçi
Süleyman

Hocam bnm e devlette buraya girince uyari kayit bulunamadi dior nabcam nufs midirligunemi gitmem lazim

Murat Dinç
Ziyaretçi
Murat Dinç

Admin kolay gelsin siyasi partiye üyeliği yoktur yazısını nereden alıyoruz

Yunus
Ziyaretçi
Yunus

Doğdum doğalı mersinde yim ama ikametgah adıyamanda sıkıntı olurmu mersinde girmeme

Ibrahim
Ziyaretçi
Ibrahim

Admin bi sorum olacak benim diplomanın aslı üniversitede, fotokopisi var sadece elimde bi sıkıntı olur mu