İkamet Süresi Gösteren Belge

Çarşı ve mahalle bekçisi alımında, başvurduğu ilde en az bir yıldır ikamet ediyor olması şartı aranmaktadır. Bekçi adayları, internetten ön başvuru yaparken bu şarta göre il seçimi yapmakta, daha sonra yapılacak olan bireysel başvuruda bu durumu belgelendirmek zorundadır. Bu nedenle ikamet süresini gösteren ikâmetgahının belgesi alınması gerekiyor. Peki ikamet süresi gösteren belge nasıl alınır? Bu makalemizde bekçi adayları ve diğer ziyaretçilerimiz için bu evrakın nasıl kolaylıkla alınabileceğini sizlere açıklayacağız. Bu işlem için 2 yol bulunmaktadır:

1) İlçe nüfus müdürlüğüne giderek, adresinizi gösteren rapor istediğinizi söylediğinizde görevli memur bu belgeyi size verecektir.

2) e-Devlet üzerinden e-devlet bilgileriniz ile alabilirsiniz. Öncelikle e-devlet portalına giriş yapıyoruz.

MUTLAKA OKU

Arama satırına “Tarihçeli Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama” yazıyoruz. Karşımıza gelen onay metnini kabul edip devam ediyoruz.

 

Bu ekranda kimlik bilgilerimiz geliyor. Doğru ise aşağıda seçeneklerden uygun olanı seçeceğiz:

  • Kuruma İbraz: Herhangi bir resmi kuruma sunacaksanız bunu seçin.
  • Kurum Talebi: Herhangi bir kurum sizden istediyse bunu seçin.
  • Kişi Talebi: Diğer işlemler için bunu seçin.

Bekçi adayları “Kuruma ibraz” seçeneğini seçip “Polis Akademisi” yazıyoruz. Sorgula dediğimizde adres kayıt yerleşim bilgilerimiz ve süreleri gelecektir.

Belgenin çıktısını almak için, yukarıda bulunan “Dosyayı İndir” düğmesine tıklayarak bilgisayarınıza indiriniz. İndirdiğiniz ikamet süresi gösteren belgeyi yazdırarak ilgili kurumlara, yerlere veya şirketlere verebilirsiniz.

Belgenin altında Polis Akademisine ibraz edileceği, belgenin geçerlilik tarihi ve diğer notlar olacaktır. Bazılarının dediği e-devlet belgesi geçersizdir sözünün yanlışlığını, belgenin altında hukuken geçerli olduğunu da belirten notla görebilirsiniz. Bu belgeyi işlerinizde kullanabilir, Polis Akademisi’ne bireysel başvuru yaparken”Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ettiğini belirtir belge” olarak sunabilirsiniz.

Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
411 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet
Mehmet

Bekçi alımlarında gerekli evraklardan olan sınav başvuru dilekçesi isteniyor bu ne demek oluyor yardıci olursanız çok sevinirim. İyi çalışmalar

Adem
Adem
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Admin ben basvuru yaptim basvuru numarasini da aldm ne zamana kadar bekliyecez yda evrekları hazırliyimmi yardimci olabilirmisin

Polis
Polis

İyi bayramlar admin bi sorum olacak 2014 ten beri bulunduğum ilçeden astsubay olduğum için Başka yere taşıdım istifa ettikten sonra tekrar bulunduğum yere ile aldım 5 Aylık değişimden dolayı sorun olur mu bilginiz varsa paylaşabilirsiniz…iyi bayramlar

Aykut
Aykut

Admin merhaba vücudum da dövme var ama sıkıntı olur mu ?

Ismail
Ismail

Ben Şehir Değişikliği Yaptım 24.10.2018 Tam Bir Yıl Olacak Şimdi Başvuru Yapsam Eksik Ay Için Başvurum Red Olur mu

Mehmet
Mehmet

Iyi günler admin bu adres kağıdını çıkartıp oraya mi fax yapacaz mesela Bn gazi çocuğuyum dilekçe yazdim faxladim belgeleri bu belgeyi nasıl yapacaz bi yardımcı olursanız

Erdem
Erdem

Merhaba, şu an bulunduğum ikamet yerine 28.06.2017 tarihinde taşındığım görünüyor e-devlette. Son başvuru tarihi 22.06.2018. Yaklaşık 6 günlük bir oynama gözüküyor. Başvuru yapsam geçerli sayılırmı?

Ömer faruk
Ömer faruk

Bekçi alımlarında 31 yaşından gün almamış şartı var.Ben 21/01/1988 doğumluyum başvuruda bulunsam sıkıntı yaşarmıyım

Selim
Selim

Ön başvuru çıktısı almalimiyiz

Kerem
Kerem

MERHABA BUGÜN İTİBARİYLE SİYASİ PARTİ ÜYELİĞİMDEN İSTİFA ETTİM.ÖN BASVURUMU 1 HAFTA ÖNCE YAPMİSTİM.ACABA HER HANGİ BİR SIKINTI YAŞAR MIYIM..?

Şaban
Şaban
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Arkadaş bizede bi cevap verin

Murat Şahin
Murat Şahin

Merhabalar ben ve başvuru yapan arkadaşlarımızın merak ettiği bir hususa açıklık getirirseniz çok seviniriz

Kendisinin ve evli ise eşinin yönetmeliğin 5.maddesine göre engel halinin bulunmadığı evrak
Bu nedemek nereden temin edebiliriz ?

Ufuk
Ufuk

Admin selamlar, öncelikle bizleri bilgilendirdiğin için teşekkürler. Ben doğma büyüme Kırklareli’liyim, ancak 16 mayıs 2018 tarihinde başka bir iş için Edirne’ye taşındım ikametgahımı da bu belirttiğim tarıihte Edirne’ye aldım. Başvuru da bulundum fakat başvuru ekranında ikametgahtan ötürü hata alıyorum. Son bir yıldır aynı yerde ikamet etmem ile ilgili. Akademiyi arıyorum ancak açmıyor, K.eli Emniyeti’ne sordum bu durumu bilmiyoruz dediler, Edirne Emniyeti’ne sordum onlar K.eli’ne başvurabilirsin dediler, ben senin de fikrini almak isterim. Sen ne dersin bu konuda? Acaba diyorum tekrar geri aldırsam mı ikametgahı mı, K.eli’ne, gerek var mı ya da sence hiç olmaz kabul etmezler mi, ne dersin, fikrin nedir?

Ufuk
Ufuk
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Yapma be adminim… :) Kısmet değilmiş demekki. Teşekkürler ilgin için… Kolay gelsin.

Aziz
Aziz

Merhaba iyi günler askerden gelelim bir buçuk ay oldu ikametgahla ilgili problem yaşarmıyım ? İyi günler

Melike
Melike

Merhaba en az ne kadar mecburi ikamet olması gerkiyor?

Mert
Mert

Merhabalar 27 yıla yakın izmirde hikamet ediyordum 2017 yılın ortaların da ankaraya taşındım iş dolayısıyla başvuru yapmadan önce de izmire tekrar geri taşındım hikametimi de tekrar izmire aldırdım bi problem çıkarmı

Efe
Efe

Admin merhabalar askerlik sıkıntı mi askerliğimi yapmadım. İki yıllık özel güvenlik ve koruma memurluğunu bitirdim başvurabilir miyim?

Remzi
Remzi
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Ikametgah da süre bilgisi göstermiyor ne yapmalıyız

Başa dön tuşu

Cihazınızda internet yok...