2018 Bekçilik Yazılı Sınav Takvimi – BekçiAlımı

2018 Bekçilik Yazılı Sınav Takvimi

2018 yılı 1. dönem 7 bin çarşı ve mahalle bekçisi alımı için yazılı sınav takvimi geçtiğimiz günlerde Polis Akademisi (PA) tarafından yayınlandı. Yapılan bekçi alımı duyurusu ile yazılı sınava yönelik tüm konular açıklığa kavuşturuldu.  Açıklamaya rağmen ziyaretçilerimiz anlayamadığı noktaları bize soru-cevap ve yorum bölümünden iletmeye devam ediyorlar. Bize en çok sorulan sorular dahil bu makalemizde, bekçilik yazılı sınavına yönelik oluşan takvimi detaylı bir şekilde açıklama çalışacağız.

2018 1. dönem 7 bin bekçi alımı için ön başvuru, evrak teslimi ve sağlık taraması süreçleri 23 Temmuz 2018 tarihinde sona erdi. Yani şu an başvuru yapılabilecek herhangi bir bekçilik başvurusu bulunmuyor. 10 bin bekçi alımı ise önümüzdeki aylarda gündeme gelecektir. Bu yazımızdaki süreç yukarıda da ifade ettiğim başvuru sürecini yerine getiren adayları ilgilendirmektedir.

ÖNEMLİ NOT: Yazılı sınav sonuçları son yapılan değişiklikle 26 Ekim 2018 tarihinde açıklanacaktır.

Bekçilik Yazılı Sınav Giriş Belgeleri

11 Ekim 2018 tarihinde,  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sitesinden bekçilik sınav giriş belgeleri açıklanacak. Bu bilgi ekranında, adaylar sınava girip giremeyeceklerini görecekler. Sağlık taramasında elenen ve güvenlik araştırmasında olumsuz sonuç alanlar ile evrakları eksik başvuru yapanlar burada bilgi göremeyecekler. Başvurusu sorunsuz olanlar bekçilik sınav giriş belgelerini alacaklar. Bu belgede bekçilik sınavına gireceğiniz il ve okul bilgisi yer alacak. Adaylar, bekçilik sınav merkezlerine yönlendirilecekler. Adaylar sınava girecekleri bekçilik sınav merkezinin yer aldığı ili seçme hakkına sahip değiller, hangi ile ve okula davet edilirlerse oraya gitmek zorundadırlar.

Bekçilik Yazılı Sınav Tarihi

11 Ekim 2018 tarihinde bekçilik sınav giriş belgesini alan adaylar, belirtilen il ve okulda 20 Ekim 2018 tarihinde yazılı sınava girecekler.

Yazılı Sınav Kitapçıkları

22 Ekim tarihinde yazılı sınavda kullanılan A ve B kitapçıkları ve cevap anahtarı Polis Akademisi tarafından duyurulacak.

Bekçilik Yazılı Sınav Sonuçları

Bekçi olmak için yazılı sınava giren adaylardan 50 ve üzeri alarak alım sürecine devam edecek olan ve sınavı geçemeyip kalanların açıklanacağı duyuru ise 7 Kasım 2018 tarihinde Polis Akademisi tarafından yapılacak. Sınavı 50 ve üzeri alarak geçen adayları ise bekçilik fiziki yeterlilik parkuru ve bekçilik sözlü mülakatı aşaması bekliyor olacak.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

29 Soru Cevaplandı

 1. Admin, Sınavı 50 ve üzeri alarak geçen adayları bekçilik sözlü mülakatı aşaması bekliyor olacak. demişsin ama bu sınavdan sonra parkur yok muydu? Benim bildiğim mülakat, parkurdan sonra ¿?

 2. Admin kolay gelsin güvenlik soruşturması yapıldı mı ki?

 3. adamın kardeşim sence 10.000 alımları bu yıl sonu olur mu?
  olursa da Mersin de açılır mı?
  89 doğumluyum lisans mezunuyum ve bu alımlara ben ve benim gibi arkadaşlarımın gerçekten çok ihtiyacı var zor durumdayız…

  • Bu konuda herhangi bir gelişme şu aşamada yok maalesef.

  • peki senin tahmini düşüncen nedir adamın kardeşim. 7 bin alımlarında Mersine yer verilmemisti. Bakanımız Suleyman Soylu 2018 yili icerisinde ivedilikle 10.000 alımı yapacaz demişti :/

  • Mersine kontenjan verilir, alım ne zaman olur bilemiyorum.

 4. parkur yokmu yazılı sınavdan sonra sözlü mülakat demişsin

 5. Güvenlik Soruşturması yapildimi suan.Birde yazılı sınavı geçenler sözlü mülakata tabi tutulacak diyorsunuz.fiziki yeterlilik sınavı yani Parkur ne oldu.

 6. Admin benim indirdigim programdaki sorular cikmiyor bulunamdi daha sonra tekrar deneyin diyor ben 3ay once falan indirmistim neden boyle öyle lldu bir bilgin varmi guncellemede yaptim

 7. 11 Ekim de sınav mı var

 8. Admin ilk bekciler alinirken kara düzen alindi diyorlar bir tane sağlık raporuyla bekci olanlar var bu konu hakkinda bir bilgin varmi

 9. Mehmet erkan demir

  Merhaba sorular güncelledim şu anda hiç soru çıkmıyor hata veriyor yardımci olurmusunuz. 05360603530

 10. başvuru nasıl yapacağız yardımcı olurmusunuz ?

 11. Merhaba, ön sağlık kontrolünde oradaki görevli doktor “olumlu” dedi . Ama 11 ekimde açıklanacak olan sınav giriş belgesinde herhangi bir sorun ile karşılaşma durumum var mı ? Yani sınava girememe gibi bir şey söz konusumu ?

 12. Başvurular ne zaman oldu,yapabiliyormuyuz birdaha başvuru olacakmi

 13. Daha sonraki alımlar ne zaman olucak birde acık ögretim okuyorum lise bitmedi problem olur mu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir