Nasıl Bekçi Olunur? – BekçiAlımı

Nasıl Bekçi Olunur?

Çarşı ve mahalle bekçisi alımları hızla sürüyor. 2018 yılında alımı planlanan 1. dönem 7 bin bekçi adayı için sınav süreci bitmek üzere. Bu aşamdan sonra kazananlar eğitime alınacaklar ve kendi illerinde bekçi olacaklar. Kendi memleketinde çalışma, 4 bin tl civarı maaş, devlet güvencesi, kolluk kuvveti olma prestiji ve kesin iş garantisi gibi nedenlerle bekçiliğe oldukça talep var. Her alımda kontenjanın 10 katı civarı başvuru yapılıyor. Peki nasıl bekçi olunur? Neler yapmak lazım? Genel şartlar nedir? Kimler bekçi olabilir? Bu konuları makalemizde açmak ve açıklama istiyoruz.

Nasıl Bekçi Olunur?

Çarşı ve mahalle bekçisi alımları kontenjanlar ve alım ilanına göre yapılmaktadır. 2018 yılında 7 bin bekçi için ilan geldi ve alım yapıldı. İçişleri bakanımızın açıklamalarına göre 10 bin bekçi daha alınacak ve alımlar devam edecek. Bu süreçte adayların öncelikle alım ilanlarını takip etmeleri gerekiyor. Polis Akademisi bünyesinde yapılan bekçilik seçmeleri için gelişmeler sitemizden gün gün paylaşılmaktadır. Sitemizi takip ederek ve bildirimlerine abone olarak bekçi alımlarını izleyebilirsiniz.

Kimler bekçi olabilir?

Mahalle bekçisi olabilmeniz için bazı şartları taşımanız gerekiyor. Bunlardan en önemlileri şunlardır:

 1. Erkeklerde boy en az 167 cm olmalıdır. Kadın alımlarında şart 162 cm olur.
 2. Renk körü olmamalısınız.
 3. En az ilkokul şeklinde şart olmasına rağmen bakanlık genelde en az lise mezunu şartı koymaktadır.
 4. Bulunduğunuz ilde en az bir yıldır ikamet ediyor olmalısınız.
 5. Fiziki görünümünüzde, organlarınızda eksik kusur olmamalı
 6. Görünür yerde dövmeniz olmamalı
 7. Askerlik görevini yapmış olmalısınız.
 8. Yaş şartını sağlamalısınız. Misal 1 Ocak 2019 ‘da alım ilanı gelirse en az 1 Ocak 1989 ve sonrası doğumlu olmalısınız.

Genel şartlar yukarıdaki gibi olmakla birlikte detaylı sağlık şartlarını da sağlamanız gerekiyor. Tüm bu şartları sağlayan adaylar bekçi alım ilanlarına başvurabiliyor. Başvurulardan sonra üç aşamalı seçme yapılıyor.

 1. Evrak teslimi, ön sağlık taraması
 2. Bekçilik yazılı sınavı
 3. Bekçilik parkur sınavı ve sözlü mülakatı

Tüm bu aşamaları geçen adaylar, kendi illerindeki rakipleri ile yarışarak illerine alınacak bekçi kontenjanı içinde yer bulmaya çalışırlar. Bunu da başaran adaylar bekçilik eğitimine alınırlar ve 1 aylık hızlandırılmış eğitim görürler. Bu aşamadan sonra sağlık taraması ve güvenlik araştırmasından da sorun yoksa artık mahalle bekçisi olarak sokaklarda kamu görevi yapmaya başlarlar.

Evet yukarıdan da anlaşılacağı üzere bekçi olmak oldukça zor, çok inan istiyor. Fakat bekçi olduktan sonra kendi memleketinde 4 bin tl civarı maaş ile çalışmak oldukça cazip. Bu nedenle tüm bekçi olma hayali kuran adayların  sitemizi sık sık takip etmesi ve makalelerimizi dikkatlice okumaları kendi faydalarına olacaktır.

Konu ile ilgili her türlü soru ve görüşünüzü yorum bölümünden iletebilirsiniz.

 

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

45 Soru Cevaplandı

 1. RAbbim İnşAllah kazanmayı nasip eder. herkese başarılar

 2. Mehmet sinan fındıkkıran

  Slm ben ortaokul diplomasına sahibim ve açıktan liseyi okuyorum bekçilik sınavına girebilir miyim ve bekçilik için başvurulacak yer neresi teşekkürler

 3. bana sozlude ataturkun ilkelerin soruldu 5 tanesini saydım 6’sı Bir türlü aklıma gelmedi malum insanla orada ismini de unutuyor Efendim diğeri bir türlü aklıma gelmiyor dedim O da bana tamam aklına geldiğinde bize de söylersin dedi sizce ne demeye çalıştı çalış tekrar gel Bir dahaki bekçi alımında bize de söylersin seni eledik demeye çalıştı yoksa şaka mı yaptı

 4. Mehmet sinan fındıkkıran

  Tamam tesekkurlr

 5. Askerlik konusunu aciklarmisiniz ben askere gitmedim tecilliyim başvuru yapabilirmiyim

 6. Yaş artırımına gidilir mi acaba mesajla 35 olurmu

 7. MUSTAFA ÇELİK

  İYİ GÜNLER ;

  ÖN LİSANS MEZUNUYUM ADALET BAKANLIĞINDA 4/D STATÜSÜNDE ÇALIŞIORUM (696 SAYILI KHK İLE ) MEMUR MESAİSİ İLE HAFTA SONU TATİL ÇALIŞMA SAATİM, 1990 DOĞUMLU 2 ÇOCUK BABASI YIM 2450 TL MAAŞ YILDA 800’ER TL OLMAK ÜZERE4 İKRAMİYE ALIYORUM BEKÇİ OLMAK İÇİN SİZCE BAŞVURU YAPMALI MIYIM ? SOSYAL ANLAMDA ÇOK MU KISITLI BİR MESLEK ZORLUKLARI NELERDİR ?

 8. Askere giderken hafif renk körlüğü var denildi
  bekçiliğe başvurmak istiyorum
  sıkıntı olurmu kazanmam için?

 9. Belgin Zelyurt

  Bekçi başvuruları ne zaman bilgi alabilimiyim

 10. Boyum 160 bayanlar da sorun olurmu

 11. 15.01.1988 acaba basvuru yapabilir miyim ayrica ne zaman basvurular

 12. bedelli askerlik yapanlar için bu askerlik şartı nasıl olacak bedelimizi yatırdık 21 günlük temel eğitim tarihimiz 2019 hazıran da olacak bu tarihten önce alım olursa bizi askerlik yapmış sayıyorlar mı ?
  şube ile görüştüm biz size belge veririz dediler ama yine de size de sormak istedim
  tesekkür ederim

 13. Sadece İstanbul ve Ankara için mi yapılıyor bu uygulama ben Malatya da oturuyorum başvurabilir miyim?

 14. Bekçi alımları varmı ortaokul

 15. Bekçilik başvurusu ne zaman ve nereye başvurmamız gerekiyor

 16. Benim kolumda faça izleri var acaba bi sorun yasatırmı

 17. Kürşat kurt

  Yaşım 19 ve askerlik yapmadım sorun olur mu ortaokul mezunuyum

 18. 2019 bekçilik için başvuru yapmak istiyoruz ama nasıl yapılacağı ile ilgili bi ilan yok

 19. Öncelikler slm benim askerlik muaf bekçilige başvuru yapabilirmiyim

 20. Merhaba admin bekçiliği kazandık diyelim eğitimler kaç saat çalıştığımız yerden izin alamazsak nolacak veya da eğitim süresi de maaşa dahil mi

  • Merhabalar,
   Alımlar Polis Akademisi tarafından yapılmaya başlandığından beri 1 ay yatılı olarak yapılmaktadır. Atanabilmeniz icin baska bir yerde çalışmıyor olmanız gerekmektedir. Atamanız yapılacağı zaman istifa edeceksiniz çalıştığınız yerden. Atamanız yapıldıktan sonra planlandıgınız egitim merkezinde 1 ay yatılı egitime tabi tutulacak olup, egitime başladığınız gunden itibaren meslege başlamış sayılacak ve maaşınız işlemeye başlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir