Nasıl Bekçi Olunur?
nasil bekci olunur

Nasıl Bekçi Olunur?

Çarşı ve mahalle bekçisi alımları hızla sürüyor. 2018 yılında alımı planlanan 1. dönem 7 bin bekçi adayı için sınav süreci bitmek üzere. Bu aşamdan sonra kazananlar eğitime alınacaklar ve kendi illerinde bekçi olacaklar. Kendi memleketinde çalışma, 4 bin tl civarı maaş, devlet güvencesi, kolluk kuvveti olma prestiji ve kesin iş garantisi gibi nedenlerle bekçiliğe oldukça talep var. Her alımda kontenjanın 10 katı civarı başvuru yapılıyor. Peki nasıl bekçi olunur? Neler yapmak lazım? Genel şartlar nedir? Kimler bekçi olabilir? Bu konuları makalemizde açmak ve açıklama istiyoruz.

Nasıl Bekçi Olunur?

Çarşı ve mahalle bekçisi alımları kontenjanlar ve alım ilanına göre yapılmaktadır. 2018 yılında 7 bin bekçi için ilan geldi ve alım yapıldı. İçişleri bakanımızın açıklamalarına göre 10 bin bekçi daha alınacak ve alımlar devam edecek. Bu süreçte adayların öncelikle alım ilanlarını takip etmeleri gerekiyor. Polis Akademisi bünyesinde yapılan bekçilik seçmeleri için gelişmeler sitemizden gün gün paylaşılmaktadır. Sitemizi takip ederek ve bildirimlerine abone olarak bekçi alımlarını izleyebilirsiniz.

Kimler bekçi olabilir?

Mahalle bekçisi olabilmeniz için bazı şartları taşımanız gerekiyor. Bunlardan en önemlileri şunlardır:

 1. Erkeklerde boy en az 167 cm olmalıdır. Kadın alımlarında şart 162 cm olur.
 2. Renk körü olmamalısınız.
 3. En az ilkokul şeklinde şart olmasına rağmen bakanlık genelde en az lise mezunu şartı koymaktadır.
 4. Bulunduğunuz ilde en az bir yıldır ikamet ediyor olmalısınız.
 5. Fiziki görünümünüzde, organlarınızda eksik kusur olmamalı
 6. Görünür yerde dövmeniz olmamalı
 7. Askerlik görevini yapmış olmalısınız.
 8. Yaş şartını sağlamalısınız. Misal 1 Ocak 2019 ‘da alım ilanı gelirse en az 1 Ocak 1989 ve sonrası doğumlu olmalısınız.

Genel şartlar yukarıdaki gibi olmakla birlikte detaylı sağlık şartlarını da sağlamanız gerekiyor. Tüm bu şartları sağlayan adaylar bekçi alım ilanlarına başvurabiliyor. Başvurulardan sonra üç aşamalı seçme yapılıyor.

 1. Evrak teslimi, ön sağlık taraması
 2. Bekçilik yazılı sınavı
 3. Bekçilik parkur sınavı ve sözlü mülakatı

Tüm bu aşamaları geçen adaylar, kendi illerindeki rakipleri ile yarışarak illerine alınacak bekçi kontenjanı içinde yer bulmaya çalışırlar. Bunu da başaran adaylar bekçilik eğitimine alınırlar ve 1 aylık hızlandırılmış eğitim görürler. Bu aşamadan sonra sağlık taraması ve güvenlik araştırmasından da sorun yoksa artık mahalle bekçisi olarak sokaklarda kamu görevi yapmaya başlarlar.

Evet yukarıdan da anlaşılacağı üzere bekçi olmak oldukça zor, çok inan istiyor. Fakat bekçi olduktan sonra kendi memleketinde 4 bin tl civarı maaş ile çalışmak oldukça cazip. Bu nedenle tüm bekçi olma hayali kuran adayların  sitemizi sık sık takip etmesi ve makalelerimizi dikkatlice okumaları kendi faydalarına olacaktır.

Konu ile ilgili her türlü soru ve görüşünüzü yorum bölümünden iletebilirsiniz.

 

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
45 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
ibrahim
ibrahim

RAbbim İnşAllah kazanmayı nasip eder. herkese başarılar

Mehmet sinan fındıkkıran
Mehmet sinan fındıkkıran

Slm ben ortaokul diplomasına sahibim ve açıktan liseyi okuyorum bekçilik sınavına girebilir miyim ve bekçilik için başvurulacak yer neresi teşekkürler

Mehmet sinan fındıkkıran
Mehmet sinan fındıkkıran
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Ama ilkokul da olur yazmışsiniz bu nasil iş

Abdullah
Abdullah

bana sozlude ataturkun ilkelerin soruldu 5 tanesini saydım 6’sı Bir türlü aklıma gelmedi malum insanla orada ismini de unutuyor Efendim diğeri bir türlü aklıma gelmiyor dedim O da bana tamam aklına geldiğinde bize de söylersin dedi sizce ne demeye çalıştı çalış tekrar gel Bir dahaki bekçi alımında bize de söylersin seni eledik demeye çalıştı yoksa şaka mı yaptı

Mehmet sinan fındıkkıran
Mehmet sinan fındıkkıran

Tamam tesekkurlr

Engin
Engin

Askerlik konusunu aciklarmisiniz ben askere gitmedim tecilliyim başvuru yapabilirmiyim

Hasan
Hasan

Yaş artırımına gidilir mi acaba mesajla 35 olurmu

MUSTAFA ÇELİK
MUSTAFA ÇELİK

İYİ GÜNLER ;

ÖN LİSANS MEZUNUYUM ADALET BAKANLIĞINDA 4/D STATÜSÜNDE ÇALIŞIORUM (696 SAYILI KHK İLE ) MEMUR MESAİSİ İLE HAFTA SONU TATİL ÇALIŞMA SAATİM, 1990 DOĞUMLU 2 ÇOCUK BABASI YIM 2450 TL MAAŞ YILDA 800’ER TL OLMAK ÜZERE4 İKRAMİYE ALIYORUM BEKÇİ OLMAK İÇİN SİZCE BAŞVURU YAPMALI MIYIM ? SOSYAL ANLAMDA ÇOK MU KISITLI BİR MESLEK ZORLUKLARI NELERDİR ?

Kemal
Kemal

Askere giderken hafif renk körlüğü var denildi
bekçiliğe başvurmak istiyorum
sıkıntı olurmu kazanmam için?

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...