Nasıl Bekçi Olunur?

Şuraya Atla

Çarşı ve mahalle bekçisi alımları hızla sürüyor. 2018 yılında alımı planlanan 1. dönem 7 bin bekçi adayı için sınav süreci bitmek üzere. Bu aşamdan sonra kazananlar eğitime alınacaklar ve kendi illerinde bekçi olacaklar. Kendi memleketinde çalışma, 4 bin tl civarı maaş, devlet güvencesi, kolluk kuvveti olma prestiji ve kesin iş garantisi gibi nedenlerle bekçiliğe oldukça talep var. Her alımda kontenjanın 10 katı civarı başvuru yapılıyor. Peki nasıl bekçi olunur? Neler yapmak lazım? Genel şartlar nedir? Kimler bekçi olabilir? Bu konuları makalemizde açmak ve açıklama istiyoruz.

Nasıl Bekçi Olunur?

Çarşı ve mahalle bekçisi alımları kontenjanlar ve alım ilanına göre yapılmaktadır. 2018 yılında 7 bin bekçi için ilan geldi ve alım yapıldı. İçişleri bakanımızın açıklamalarına göre 10 bin bekçi daha alınacak ve alımlar devam edecek. Bu süreçte adayların öncelikle alım ilanlarını takip etmeleri gerekiyor. Polis Akademisi bünyesinde yapılan bekçilik seçmeleri için gelişmeler sitemizden gün gün paylaşılmaktadır. Sitemizi takip ederek ve bildirimlerine abone olarak bekçi alımlarını izleyebilirsiniz.

Kimler bekçi olabilir?

Mahalle bekçisi olabilmeniz için bazı şartları taşımanız gerekiyor. Bunlardan en önemlileri şunlardır:

 1. Erkeklerde boy en az 167 cm olmalıdır. Kadın alımlarında şart 162 cm olur.
 2. Renk körü olmamalısınız.
 3. En az ilkokul şeklinde şart olmasına rağmen bakanlık genelde en az lise mezunu şartı koymaktadır.
 4. Bulunduğunuz ilde en az bir yıldır ikamet ediyor olmalısınız.
 5. Fiziki görünümünüzde, organlarınızda eksik kusur olmamalı
 6. Görünür yerde dövmeniz olmamalı
 7. Askerlik görevini yapmış olmalısınız.
 8. Yaş şartını sağlamalısınız. Misal 1 Ocak 2019 ‘da alım ilanı gelirse en az 1 Ocak 1989 ve sonrası doğumlu olmalısınız.

Genel şartlar yukarıdaki gibi olmakla birlikte detaylı sağlık şartlarını da sağlamanız gerekiyor. Tüm bu şartları sağlayan adaylar bekçi alım ilanlarına başvurabiliyor. Başvurulardan sonra üç aşamalı seçme yapılıyor.

 1. Evrak teslimi, ön sağlık taraması
 2. Bekçilik yazılı sınavı
 3. Bekçilik parkur sınavı ve sözlü mülakatı

Tüm bu aşamaları geçen adaylar, kendi illerindeki rakipleri ile yarışarak illerine alınacak bekçi kontenjanı içinde yer bulmaya çalışırlar. Bunu da başaran adaylar bekçilik eğitimine alınırlar ve 1 aylık hızlandırılmış eğitim görürler. Bu aşamadan sonra sağlık taraması ve güvenlik araştırmasından da sorun yoksa artık mahalle bekçisi olarak sokaklarda kamu görevi yapmaya başlarlar.

Evet yukarıdan da anlaşılacağı üzere bekçi olmak oldukça zor, çok inan istiyor. Fakat bekçi olduktan sonra kendi memleketinde 4 bin tl civarı maaş ile çalışmak oldukça cazip. Bu nedenle tüm bekçi olma hayali kuran adayların  sitemizi sık sık takip etmesi ve makalelerimizi dikkatlice okumaları kendi faydalarına olacaktır.

Konu ile ilgili her türlü soru ve görüşünüzü yorum bölümünden iletebilirsiniz.

 

Bekçi adayları; 2019'da yapılacak bekçi alımında YÜZ BİNLERCE rakibinizi geçmek için SÖZLÜ MÜLAKATTA yüksek almalısınız! Çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Yüzlerce kişiye bekçilik kazandırdık; bunlardan biri de siz olun. Uygulamamız sayesinde on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 45 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.
Utku DEMİR
Utku DEMİR hakkında 598 makale
Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

45
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Aziz
Ziyaretçi
Aziz

Merhaba admin bekçiliği kazandık diyelim eğitimler kaç saat çalıştığımız yerden izin alamazsak nolacak veya da eğitim süresi de maaşa dahil mi

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhabalar,
Alımlar Polis Akademisi tarafından yapılmaya başlandığından beri 1 ay yatılı olarak yapılmaktadır. Atanabilmeniz icin baska bir yerde çalışmıyor olmanız gerekmektedir. Atamanız yapılacağı zaman istifa edeceksiniz çalıştığınız yerden. Atamanız yapıldıktan sonra planlandıgınız egitim merkezinde 1 ay yatılı egitime tabi tutulacak olup, egitime başladığınız gunden itibaren meslege başlamış sayılacak ve maaşınız işlemeye başlayacaktır.

Hakan
Ziyaretçi
Hakan

Öncelikler slm benim askerlik muaf bekçilige başvuru yapabilirmiyim

Fatih
Ziyaretçi
Fatih

2019 bekçilik için başvuru yapmak istiyoruz ama nasıl yapılacağı ile ilgili bi ilan yok

Kürşat kurt
Ziyaretçi
Kürşat kurt

Yaşım 19 ve askerlik yapmadım sorun olur mu ortaokul mezunuyum

Hüseyin
Ziyaretçi
Hüseyin

Benim kolumda faça izleri var acaba bi sorun yasatırmı

Kemal
Ziyaretçi
Kemal

Bekçilik başvurusu ne zaman ve nereye başvurmamız gerekiyor

Tayfun
Ziyaretçi
Tayfun

Bekçi alımları varmı ortaokul

Nail
Ziyaretçi
Nail

Sadece İstanbul ve Ankara için mi yapılıyor bu uygulama ben Malatya da oturuyorum başvurabilir miyim?

yavuz
Ziyaretçi
yavuz

bedelli askerlik yapanlar için bu askerlik şartı nasıl olacak bedelimizi yatırdık 21 günlük temel eğitim tarihimiz 2019 hazıran da olacak bu tarihten önce alım olursa bizi askerlik yapmış sayıyorlar mı ?
şube ile görüştüm biz size belge veririz dediler ama yine de size de sormak istedim
tesekkür ederim

Ferhat
Ziyaretçi
Ferhat

15.01.1988 acaba basvuru yapabilir miyim ayrica ne zaman basvurular

Neslihan
Ziyaretçi
Neslihan

Boyum 160 bayanlar da sorun olurmu

Belgin Zelyurt
Ziyaretçi
Belgin Zelyurt

Bekçi başvuruları ne zaman bilgi alabilimiyim

Kemal
Ziyaretçi
Kemal

Askere giderken hafif renk körlüğü var denildi
bekçiliğe başvurmak istiyorum
sıkıntı olurmu kazanmam için?

MUSTAFA ÇELİK
Ziyaretçi
MUSTAFA ÇELİK

İYİ GÜNLER ;

ÖN LİSANS MEZUNUYUM ADALET BAKANLIĞINDA 4/D STATÜSÜNDE ÇALIŞIORUM (696 SAYILI KHK İLE ) MEMUR MESAİSİ İLE HAFTA SONU TATİL ÇALIŞMA SAATİM, 1990 DOĞUMLU 2 ÇOCUK BABASI YIM 2450 TL MAAŞ YILDA 800’ER TL OLMAK ÜZERE4 İKRAMİYE ALIYORUM BEKÇİ OLMAK İÇİN SİZCE BAŞVURU YAPMALI MIYIM ? SOSYAL ANLAMDA ÇOK MU KISITLI BİR MESLEK ZORLUKLARI NELERDİR ?

Hasan
Ziyaretçi
Hasan

Yaş artırımına gidilir mi acaba mesajla 35 olurmu