Bekçilik Yazılı Sınav Başarı Puanı Değişir mi? – BekçiAlımı

Bekçilik Yazılı Sınav Başarı Puanı Değişir mi?

Bekçi alımı için yapılan yazılı sınav dün yapıldı. 2018 1. dönem 7 bin bekçilik kontenjanı için on binlerce kişi yazılı sınava girdi. Yazılı sınav beklendiği gibi ilkokul düzeyinden başlayarak liseyi de kapsayacak şekilde yapıldı. Sorular oldukça basit olmakla birlikte ayırt edici 10 civarında da soru sınavda adaylara soruldu. Gerek sosyal medya hesaplarımızda, gerekse sitemize gelen sorularda şu konu ön plana çıkıyor; sınav çok kolaydı, eleme olmadı, 50 olan başarı puanı değişir mi?

Çarşı ve mahalle bekçiliği başvurusunda bulunacak adaylar belli sınav aşamalarına tabii tutulurlar. 2019 yılı bekçi adayları yazılı sınav için beklemedeler. Bu konuda yazılı sınavın ne zaman yapılacağı ve nerede gireceğiniz Polis Akademisi duyurusu ile sizlere duyurulacak.Bekçilik yazılı sınavı için başarılı sayılma puanı 50 ve üstüdür. Yani 100 sorudan 50 tanesini doğru yapan tüm adaylar başarılı sayılacaklar ve bir sonraki aşama olan bekçilik fiziki yeterlililik parkuru sınavına çağrılacaklar. Parkur sınavının Kasım-Aralık 2018 içinde yapılmasını bekliyoruz.

Sınav başarı puanı değişir mi konusuna gelirsek; HAYIR DEĞİŞMEZ. Çünkü yapılan duyuru ve bekçi alım ilanında bu husus net olarak kurala bağlanmış durumda. 50 ve üzeri doğru yapan herkes başarılı sayılacak ve bir sonraki aşama olan parkur sınavına çağrılacak. Burada çoğu adayın başarılı olması, sınavın eleme yeterliliğinin az olması konusu bir noktada haklı bir tespit olmakla birlikte asıl elemenin parkur ve bekçilik sözlü mülakat aşamasında yapılacağı da önemli bir husus olarak görülmelidir.ÖNEMLİ NOT: Yazılı sınav sonuçları son yapılan değişiklikle 26 Ekim 2018 tarihinde açıklanacaktır.

Yani yazılı sınav aşamasında zaten büyük bir elemenin olması beklenmiyordu. Hayat bilgisi dersinin (1-3. sınıf dersi) olduğu bir sınavın eleme yeterliliğinin az olduğu ve bunun apaçık bir gerçek olduğu zaten belliydi. Üstelik en az lise mezunu adayların yarıştığı bir süreçte bu sınav bir aşama olarak değerlendirilmeli, asıl eleme aşaması olan sözlü mülakat ve parkura daha fazla yoğunlaşılmalıdır.

Peki yazılı sınavdan 90 alan ile 50 alan aynı mı olacak? Tabiki HAYIR! Bekçilik başarı puanı hesaplama konulu yazılımda da bahsettiğimiz gibi sıralama tespiti aşağıdaki formülle yapılacak:

 • Yazılı sınavın %25’i
 • Fiziki parkur sınavının %25’i
 • Sözlü Mülakat’ın %50’si

On binlerce kişinin yarıştığı bir süreçte 1 puan bile binlerce kişiye yer değiştirtir. Bu sebeple, yüksek puan alanlar çok avantajlı bir konumda olacaklar. Üstelik herkes kendi ilindeki kontenjan için yarıştığı için ne kadar yüksek puanınız olursa işiniz o kadar kolay olacaktır.

Bekçi adayları olarak şimdi ne yapalım?

 1. Yazılı sınav bitti. Sanırım çoğu kişi sınavı geçti. Artık o konuyu bir kenara bırakma zamanıdır. Yapacağınız işler aşağıdaki gibidir:
 2. Fiziki parkur için spor yapmaya başlayın. Kiloluysanız rejim yapın, koşu ve kardiyo çalışmalarına başlayın. Polis parkurlarını baz alıp etaplar hazırlayın ve hazırlanın. Çevikliğinizi arttırın.
 3. Bekçilik sözlü mülakatına çalışın. Bundan önceki sözlü mülakatta çıkmış sorulara çalışın. Ülke gündemini takip edin. Kendinizi rahat ifade edebilmek için ayna karşısında çalışın, polis mülakatlarında çıkan sorulara bakın. Beni niye bekçi olarak seçsinler sorusuna verilecek bir cevabınız olsun. Bunu cevaplayamıyorsanız, neden bekçi seçilmeniz gerektiğinin nedenleştiremiyorsanız zaten işiniz zor demektir.

Tüm bekçi adaylarına duyurulur.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

10 Soru Cevaplandı

 1. Erdem kasalak

  Parkur PMYO parkuruyla aynı mı kardeşim bilgilendirirsen sevinirim

 2. Merhaba admin Bey İstanbul Avrupa Yakası Kuleli �lkokulu 400 kişi sınava girdi �stanbul için kaç kişi sınava girdi bilginiz var mı

 3. Mersinde daha alım olmadi sizce ne zaman olur bilgi verirseniz. Teşekkürler

 4. 100 sorudan 50 tanesini doğru yapan tüm adaylar başarılı sayılacaklar. Demişsiniz 1 soru 1 puan olarak anlıyorum bu cümleden doğru mudur??

 5. YENİ BAŞVURULAR NE ZAMAN OLUR ACABA BU SEFERKINI KAÇIRDIK TA 🙁

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir