Bekçilik Başarı-Giriş Puanı

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adayların heyecanı dorukta. 2018 1. dönem bekçi alım süreci Polis Akademisi tarafından başlatıldı. Bu süreçte, bekçi adayları polis adaylarında olduğu gibi zorlu bir sürece tabi tutulacaklar. Hatta polislerde istenmeyen yazılı sınav bekçi adaylarına uygulanacak. Tüm bu bekçi seçme süreci sonucunda, adaylar başarı puanlarına göre sıralanıp asil ve yedek listeleri oluşturacaklar. Asil adayları, sağlık raporu alma ve eğitimler, yedekleri ise sıra gelmesini beklemeyi içeren bir süreç bekleyecek. Tüm bu olayları belileyecek olan bekçilik başarı puanının hesaplanması konusunda, bu makalemizde detaylı bilgilere yer vereceğiz.

3400TL’den başlayan bir maaş ile(Bkz. Bekçi Maaşları) kendi memleketinde görev yapmak birçok gencin hayalini süslüyor. İş güvencesi ve vatan hizmeti konusunda sağladığı doyum nedeniyle bekçi olmak isteyen aday sayısı oldukça artmış durumda. 7 bin bekçi alımına tahmini olarak 40 ile 60 bin arasında bir başvurunun olmasını bekliyoruz. Tüm bu süreçte, ön plana çıkmak ve diğerlerinden ayrılarak bekçilik kadrosunu kazanmak isteyen adayları aşağıdaki sınav aşamaları bekliyor olacak:

  1. Yazılı sınav (Detay)
  2. Bekçilik fiziki parkuru (Detay)
  3. Sözlü mülakat (Detay)

Bekçi adayları, yazılı sınavda 100 soru üzerinden bir değerlendirmeye tabi tutulacaklar ve her doğruları için 1 puan alacaklar. 50 puan alamayan elenecek, aldığınız bu yazılı puanının %25’i başarı puanınıza eklenecek.

Bekçilik fiziki parkur sınavına girecek olan adaylar, yaptıkları dereceye göre 100 puan üzerinden değerlendirilecekler ve bu sınavdan aldıkları puanın %25’i başarı puanlarına eklenecek. Adayların bu aşamayı geçmek için en az 60 puan almaları gerekiyor.

Sözlü mülakat aşamasında ise adaylar 100 puan üzerinden değerlendirilecekler ve bu sınavdan aldıkları puanın %50’si başarı puanlarına eklenecek. Sözlü sınavdan başarılı olmanız için en az 70 puan almalısınız.

Tüm bu üç sınavdan aldığınız puanların yüzdeleri toplanıp sizin kişisel bekçilik başarı puanınızı oluşturacaktır. Bu puanınıza göre en yüksekten başlanarak listeleneceksiniz ve başvuru yaptığınız ilin kontenjanına göre en başarılıdan başlanmak üzere asil kazanan ve yedek kazanan şeklinde sıralanacaksınız.  Başarı sıralama puanında eşitlik olması halinde sırasıyla

  1. yazılı sınav puanı,
  2. mülakat puanı
  3. fiziki yeterlilik puanının yüksekliği

esas alınacaktır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilecektir. Misal; 7 bin bekçi alımında İstanbul’a 200 kontenjan verildi. İstanbul için başvuran adaylardan en yüksek başarı puanı olan ilk iki yüz kişi asil kazanan, sonraki 200 kişi ise yedek kazanan olarak listelenecektir. Bunun dışında kalanlar elenecektir.

Konu hakkında merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Bu makale ile alakalı toplam 123 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

123
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Bülent
Ziyaretçi
Bülent

Admin hepatit b var bende önsağlıkta belirtecekmiyim

Cenk
Ziyaretçi
Cenk

Admin bankaya para yatirdigima dail dekontu kaybettim ne yapabilirim

tolga
Ziyaretçi
tolga

bida olcakmı bu seneye filan lise ozaman bittiyor benim başka alımlar olurmu

Murat
Ziyaretçi
Murat

Merhaba bekcilik basvurusundaki seceneklerden istanbul ve ankara ilcelerini secip ucreti yatirdim fakat e devlet giris yaptigimda catalca disinda hic bir ilce cikmadi duzeltme yapilabilirmi nerden ve nasil yardimci olabilirmisiniz

mehmet kete
Ziyaretçi
mehmet kete

yaşım 32 başvuru yapabilirmiyim

RAMAZAN
Ziyaretçi
RAMAZAN

Atamalar bulunduğumuz ilçeye mi yapiliyo yoksa baska ilçelere de yapiliyor mu

Serhan
Ziyaretçi
Serhan

Sözlü mülakat sınavında neler soruyorlar buna nereden hazirlanicaz

Serhan
Ziyaretçi
Serhan

Ben doğma büyüme Çanakkale bigaliyim ama son bir yıldır burda yaşamıyorum 4ay falan oldu buraya nufusumu aldirali bu bekciligimi etkiler mi

Kadircan akin
Ziyaretçi
Kadircan akin

Selam ın aleyküm Aga başvuru sıralaması nasıl oluyor baştan bu söylermisin ilk önce parami yatiyo

Çetin
Ziyaretçi
Çetin

180 asıldan 16. Yedeğim sağlık raporu falan aldırttılar hepsi sağlam olma ihtimali nedir sizce

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Kpss den 64 aldım bekcilige girebilirmiyim

Seyfi
Ziyaretçi
Seyfi

Lise diplomasını 5 Mayıs’ta alıcam .2019 bekçi alımı 7 ocakta başlicak. Diploma almama engel bı durum sınav kalmadı . Bu durumda okuldan aldığım bi belge yani lise diplomasına hakkazanmıştır diye bir imzalı belge alsam . Daha sonra diploma yıl dosyaya teslim etsem bu şekilde başvuru yapabiliyor muyum? Herhangi bir engel yok sadece okul bitim süresini beklicem.?

Emre
Ziyaretçi
Emre

Gaziantep 100 alim var 15.yedegim sansim nedir

Nihat
Ziyaretçi
Nihat

142. Yedek diye bişeymi olur yav türkiye genelimi bu ????

Ahmet ucar
Ziyaretçi
Ahmet ucar

Kütahyadan 80 alim 36. Yedek sizce sıra gelir mi bide yedekler türkiye geneli mi teşekkürler