Bekçilik Başarı-Giriş Puanı

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adayların heyecanı dorukta. 2019 1. ve 2. dönem bekçi alım süreci Polis Akademisi tarafından başlatıldı. Bu süreçte, bekçi adayları polis adaylarında olduğu gibi zorlu bir sürece tabi tutulacaklar. Hatta polislerde istenmeyen yazılı sınav bekçi adaylarına uygulanacak. Tüm bu bekçi seçme süreci sonucunda, adaylar başarı puanlarına göre sıralanıp asil ve yedek listeleri oluşturacaklar. Asil adayları, sağlık raporu alma ve eğitimler, yedekleri ise sıra gelmesini beklemeyi içeren bir süreç bekleyecek. Tüm bu olayları belileyecek olan bekçilik başarı puanının hesaplanması konusunda, bu makalemizde detaylı bilgilere yer vereceğiz.

4100TL’den başlayan bir maaş ile(Bkz. Bekçi Maaşları) kendi memleketinde görev yapmak birçok gencin hayalini süslüyor. İş güvencesi ve vatan hizmeti konusunda sağladığı doyum nedeniyle bekçi olmak isteyen aday sayısı oldukça artmış durumda.Tüm bu süreçte, ön plana çıkmak ve diğerlerinden ayrılarak bekçilik kadrosunu kazanmak isteyen adayları aşağıdaki sınav aşamaları bekliyor olacak:

  1. Yazılı sınav (Detay)
  2. Bekçilik fiziki parkuru (Detay)
  3. Sözlü mülakat (Detay)

Bekçi adayları, yazılı sınavda 100 soru üzerinden bir değerlendirmeye tabi tutulacaklar ve her doğruları için 1 puan alacaklar. 50 puan alamayan elenecek, aldığınız bu yazılı puanının %25’i başarı puanınıza eklenecek.

Bekçilik fiziki parkur sınavına girecek olan adaylar, yaptıkları dereceye göre 100 puan üzerinden değerlendirilecekler ve bu sınavdan aldıkları puanın %25’i başarı puanlarına eklenecek. Adayların bu aşamayı geçmek için en az 60 puan almaları gerekiyor.

Sözlü mülakat aşamasında ise adaylar 100 puan üzerinden değerlendirilecekler ve bu sınavdan aldıkları puanın %50’si başarı puanlarına eklenecek. Sözlü sınavdan başarılı olmanız için en az 70 puan almalısınız. Aşağıdaki araç ile bekçilik adayı başarı  ve giriş puanınızı hesaplayabilirsiniz:

Tüm bu üç sınavdan aldığınız puanların yüzdeleri toplanıp sizin kişisel bekçilik başarı puanınızı oluşturacaktır. Bu puanınıza göre en yüksekten başlanarak listeleneceksiniz ve başvuru yaptığınız ilin kontenjanına göre en başarılıdan başlanmak üzere asil kazanan ve yedek kazanan şeklinde sıralanacaksınız.  Başarı sıralama puanında eşitlik olması halinde sırasıyla

  1. yazılı sınav puanı,
  2. mülakat puanı
  3. fiziki yeterlilik puanının yüksekliği

esas alınacaktır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilecektir. Misal; 8 bin bekçi alımında İstanbul’a 1000 kontenjan verildi. İstanbul için başvuran adaylardan en yüksek başarı puanı olan ilk bin kişi asil kazanan, sonraki bin kişi ise yedek kazanan olarak listelenecektir. Bunun dışında kalanlar elenecektir.

Konu hakkında merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Bu makale ile alakalı toplam 152 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.
Utku DEMİR
Utku DEMİR hakkında 598 makale
Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

152
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Mahsun
Ziyaretçi
Mahsun

Selam-aleyküm kardesim
ben yazılıdan 52 aldım.
Sporuda 41 Saniyede tamamladım 95 puan ediyor heralde
Bütün iş sözlüye kaldı
Ne zaman olacak ve neresi dusunuyor bilgin var mi ?
Orduluyum…

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

3 ünün ortalaması en az kac olması gerekiyor

Huseyin
Ziyaretçi
Huseyin

Benim puanim 49.4949 ben sinav basarisiz diyor ne yapmam gerek iptal olan sorular var

Samet
Ziyaretçi
Samet

Merhaba 45 puan yedek listesine girebiliyormu

Aslan
Ziyaretçi
Aslan

Bugün baktım sınavdan 57 puan almışım ama altta başarılı diyor geçtim mi sınavı baraj kaç acaba

Eyüp bal
Ziyaretçi
Eyüp bal

Merhaba ön azı dişi eğri konuşmamda vs sorun yok ama uzaktan yokmuş gibi sizce sıkıntımı doktor takdirindemi teşekkürler

Barış taşbaş
Ziyaretçi
Barış taşbaş

Bugün baktım sorulara ve cevaplara 70 puan almışım

Büşra Bozyiğit
Ziyaretçi
Büşra Bozyiğit

Bekçilik yazılı sınavında 43 doğru kaç puana denk gelir

Hakan
Ziyaretçi
Hakan

Torpil olan oluyor boşuna paranıza yazık

veysel
Ziyaretçi
veysel

merhaba admin benim sol tesiste 3.6mm lik bir varikosel var amelyat olsam basarili gecse engel olurmu bekcilige.

samet alkaya
Ziyaretçi
samet alkaya

herhan gibi bir lise mezun olursak bekçi olabilir miyiz

Mustafa zeki yılmaz
Ziyaretçi
Mustafa zeki yılmaz

Selamun aleyküm admin kardeş bekçilik sınavı en yakın başvuru ne zaman

İbrahim
Ziyaretçi
İbrahim

merhabalar admin bey.ben bekçilik mulakattan sonra başarısız oldun denildi.cimere yazdım mülakat puanımı ogrenmek için cevapta 70 puan aldıgımı soylediler.yazılı sınavım 95 net sporum 48 sn.başarısız olmam saçma değil mi sizce sıralamaya bile sokulmadım.başarılı oldugum halde bana bir cevap yazarmısınız

Use
Ziyaretçi
Use

Güvenlik soruşturmasindan geçememişsin belki

BORA
Ziyaretçi
BORA

ADMİN KOLAY GELSİN DİĞER ÖNCE Kİ ALIM GİBİ BUNDADA KONTENJAN ARTMA DURUMU VARMI BU KONUDA BİR BİLGİNİZ VARMI YADA OLMA OLASILIĞI SİZE GÖRE NEDİR

Burak
Ziyaretçi
Burak

Merhaba daha önceki kazanan asil ve yedek bekçilerin puan sıralamasını nerden öğrenebiliriz