Ana Sayfa / Hesaplama Araçları / Bekçilik Başarı-Giriş Puanı

Bekçilik Başarı-Giriş Puanı

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adayların heyecanı dorukta. 2019 1. ve 2. dönem bekçi alım süreci Polis Akademisi tarafından başlatıldı. Bu süreçte, bekçi adayları polis adaylarında olduğu gibi zorlu bir sürece tabi tutulacaklar. Hatta polislerde istenmeyen yazılı sınav bekçi adaylarına uygulanacak. Tüm bu bekçi seçme süreci sonucunda, adaylar başarı puanlarına göre sıralanıp asil ve yedek listeleri oluşturacaklar. Asil adayları, sağlık raporu alma ve eğitimler, yedekleri ise sıra gelmesini beklemeyi içeren bir süreç bekleyecek. Tüm bu olayları belileyecek olan bekçilik başarı puanının hesaplanması konusunda, bu makalemizde detaylı bilgilere yer vereceğiz.

4100TL’den başlayan bir maaş ile(Bkz. Bekçi Maaşları) kendi memleketinde görev yapmak birçok gencin hayalini süslüyor. İş güvencesi ve vatan hizmeti konusunda sağladığı doyum nedeniyle bekçi olmak isteyen aday sayısı oldukça artmış durumda.Tüm bu süreçte, ön plana çıkmak ve diğerlerinden ayrılarak bekçilik kadrosunu kazanmak isteyen adayları aşağıdaki sınav aşamaları bekliyor olacak:

  1. Yazılı sınav (Detay)
  2. Bekçilik fiziki parkuru (Detay)
  3. Sözlü mülakat (Detay)

Bekçi adayları, yazılı sınavda 100 soru üzerinden bir değerlendirmeye tabi tutulacaklar ve her doğruları için 1 puan alacaklar. 50 puan alamayan elenecek, aldığınız bu yazılı puanının %25’i başarı puanınıza eklenecek.

ÖNEMLİ:   Destek Personeli Yaş Sınırı

Bekçilik fiziki parkur sınavına girecek olan adaylar, yaptıkları dereceye göre 100 puan üzerinden değerlendirilecekler ve bu sınavdan aldıkları puanın %25’i başarı puanlarına eklenecek. Adayların bu aşamayı geçmek için en az 60 puan almaları gerekiyor.

Sözlü mülakat aşamasında ise adaylar 100 puan üzerinden değerlendirilecekler ve bu sınavdan aldıkları puanın %50’si başarı puanlarına eklenecek. Sözlü sınavdan başarılı olmanız için en az 70 puan almalısınız. Aşağıdaki araç ile bekçilik adayı başarı  ve giriş puanınızı hesaplayabilirsiniz:

Tüm bu üç sınavdan aldığınız puanların yüzdeleri toplanıp sizin kişisel bekçilik başarı puanınızı oluşturacaktır. Bu puanınıza göre en yüksekten başlanarak listeleneceksiniz ve başvuru yaptığınız ilin kontenjanına göre en başarılıdan başlanmak üzere asil kazanan ve yedek kazanan şeklinde sıralanacaksınız.  Başarı sıralama puanında eşitlik olması halinde sırasıyla

  1. yazılı sınav puanı,
  2. mülakat puanı
  3. fiziki yeterlilik puanının yüksekliği

esas alınacaktır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilecektir. Misal; 8 bin bekçi alımında İstanbul’a 1000 kontenjan verildi. İstanbul için başvuran adaylardan en yüksek başarı puanı olan ilk bin kişi asil kazanan, sonraki bin kişi ise yedek kazanan olarak listelenecektir. Bunun dışında kalanlar elenecektir.

Konu hakkında merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

232
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Oktay
Ziyaretçi
Oktay

Malatya için alım ne zaman ve 50 yazılı da alan gecer mi parkura

Oktay
Ziyaretçi
Oktay

2020 alım ne zaman olacak ve yazılı 50 geçemez mi parkuru

çelik çekirdek
Ziyaretçi
çelik çekirdek

YAZILI : 56,56
SPOR : 80
SÖZLÜ : 71

TÜM DERECELERİ GEÇME NOTU ALMIŞIZ AMA SONUÇ BAŞARISIZ.

Serdar Keleşoğlu
Ziyaretçi
Serdar Keleşoğlu

Merhaba
Mülakattan kaç puan aldığımızı nasıl öğreneceğiz, bulamıyorum.

Ramazan Ardiclik
Ziyaretçi
Ramazan Ardiclik

Neden ben neden kazanamadim çok muhtactim bu işe herşeyi geçmiştim oysaki sözlü mülakatta n nasıl gecemedim

Levent
Ziyaretçi
Levent

Spor 💯 yazılı 58 şansım nedir sizce ?

Hamdi
Ziyaretçi
Hamdi

Yazılı64 parkur90 sansım nedir admın

Hamdi
Ziyaretçi
Hamdi

Yazılı64 spor90 sansım nedir

yusuf_
Ziyaretçi
yusuf_

merhaba istanbul sınav 53 parkur 80 mülakat 70 olsa ihtimal nedir?

ali yilmaz
Ziyaretçi
ali yilmaz

Hayırlı akşamlar admin. Kocaeli için yazılı 82 spor 65 . mülakat da bildim soruyu. Ama takdir yetkisi kurulda. Sence bu 147 puanla kocaeli için yeterli olabilir mi ?

Körfezli
Ziyaretçi
Körfezli

Sınav 53 spor 95 sözlü 90 Kocaeli için yeterli mi sence ?

Muhammet
Ziyaretçi
Muhammet

Sözlü 90 olduğunu nasıl anladın

Hamdi
Ziyaretçi
Hamdi

64 90 sozlu 70 ihtimal nedır

Ahmet KOÇ
Ziyaretçi
Ahmet KOÇ

Bekcilik sonucları neden açıklanması gecikti admin tesekkurler

Mehmet Ali
Ziyaretçi
Mehmet Ali

hocam tecrübe ve bilginize dayanarak bir soru soracağım rica ediyorum cevaplayın üst düzey kişilerlede konuştum teşkilattan mersin için bu seneki ortalama 78 yukarısı asil listeye girecek yönünde sınavın zorluğu ve geçen seneden çok daha zor ve seçici davrandıklarından dolayı sizce 78 üzeri olabilirmi cevaplarsanız çok sevinirim.

Bekciadayi
Ziyaretçi
Bekciadayi

Merhaba Admin Yazılı 60 Parkur 60 Mülakat 90 olsa şansımız nedir İstanbul için ?

Cihazınızda internet yok...