Bekçilik Başarı-Giriş Puanı

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adayların heyecanı dorukta. 2018 1. dönem bekçi alım süreci Polis Akademisi tarafından başlatıldı. Bu süreçte, bekçi adayları polis adaylarında olduğu gibi zorlu bir sürece tabi tutulacaklar. Hatta polislerde istenmeyen yazılı sınav bekçi adaylarına uygulanacak. Tüm bu bekçi seçme süreci sonucunda, adaylar başarı puanlarına göre sıralanıp asil ve yedek listeleri oluşturacaklar. Asil adayları, sağlık raporu alma ve eğitimler, yedekleri ise sıra gelmesini beklemeyi içeren bir süreç bekleyecek. Tüm bu olayları belileyecek olan bekçilik başarı puanının hesaplanması konusunda, bu makalemizde detaylı bilgilere yer vereceğiz.

3400TL’den başlayan bir maaş ile(Bkz. Bekçi Maaşları) kendi memleketinde görev yapmak birçok gencin hayalini süslüyor. İş güvencesi ve vatan hizmeti konusunda sağladığı doyum nedeniyle bekçi olmak isteyen aday sayısı oldukça artmış durumda. 7 bin bekçi alımına tahmini olarak 40 ile 60 bin arasında bir başvurunun olmasını bekliyoruz. Tüm bu süreçte, ön plana çıkmak ve diğerlerinden ayrılarak bekçilik kadrosunu kazanmak isteyen adayları aşağıdaki sınav aşamaları bekliyor olacak:

  1. Yazılı sınav (Detay)
  2. Bekçilik fiziki parkuru (Detay)
  3. Sözlü mülakat (Detay)

Bekçi adayları, yazılı sınavda 100 soru üzerinden bir değerlendirmeye tabi tutulacaklar ve her doğruları için 1 puan alacaklar. 50 puan alamayan elenecek, aldığınız bu yazılı puanının %25’i başarı puanınıza eklenecek.

Bekçilik fiziki parkur sınavına girecek olan adaylar, yaptıkları dereceye göre 100 puan üzerinden değerlendirilecekler ve bu sınavdan aldıkları puanın %25’i başarı puanlarına eklenecek. Adayların bu aşamayı geçmek için en az 60 puan almaları gerekiyor.

Sözlü mülakat aşamasında ise adaylar 100 puan üzerinden değerlendirilecekler ve bu sınavdan aldıkları puanın %50’si başarı puanlarına eklenecek. Sözlü sınavdan başarılı olmanız için en az 70 puan almalısınız.

Tüm bu üç sınavdan aldığınız puanların yüzdeleri toplanıp sizin kişisel bekçilik başarı puanınızı oluşturacaktır. Bu puanınıza göre en yüksekten başlanarak listeleneceksiniz ve başvuru yaptığınız ilin kontenjanına göre en başarılıdan başlanmak üzere asil kazanan ve yedek kazanan şeklinde sıralanacaksınız.  Başarı sıralama puanında eşitlik olması halinde sırasıyla

  1. yazılı sınav puanı,
  2. mülakat puanı
  3. fiziki yeterlilik puanının yüksekliği

esas alınacaktır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilecektir. Misal; 7 bin bekçi alımında İstanbul’a 200 kontenjan verildi. İstanbul için başvuran adaylardan en yüksek başarı puanı olan ilk iki yüz kişi asil kazanan, sonraki 200 kişi ise yedek kazanan olarak listelenecektir. Bunun dışında kalanlar elenecektir.

Konu hakkında merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Bu makale ile alakalı toplam 101 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

101
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Çetin
Ziyaretçi
Çetin

180 asıldan 16. Yedeğim sağlık raporu falan aldırttılar hepsi sağlam olma ihtimali nedir sizce

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Kpss den 64 aldım bekcilige girebilirmiyim

Seyfi
Ziyaretçi
Seyfi

Lise diplomasını 5 Mayıs’ta alıcam .2019 bekçi alımı 7 ocakta başlicak. Diploma almama engel bı durum sınav kalmadı . Bu durumda okuldan aldığım bi belge yani lise diplomasına hakkazanmıştır diye bir imzalı belge alsam . Daha sonra diploma yıl dosyaya teslim etsem bu şekilde başvuru yapabiliyor muyum? Herhangi bir engel yok sadece okul bitim süresini beklicem.?

Emre
Ziyaretçi
Emre

Gaziantep 100 alim var 15.yedegim sansim nedir

Nihat
Ziyaretçi
Nihat

142. Yedek diye bişeymi olur yav türkiye genelimi bu ????

Ahmet ucar
Ziyaretçi
Ahmet ucar

Kütahyadan 80 alim 36. Yedek sizce sıra gelir mi bide yedekler türkiye geneli mi teşekkürler

Murat
Ziyaretçi
Murat

Gaziantepde 100 kişi alınacak fakat bana 196.yedek başarılı yazıyo ne demek yedek yüz kişi olması gerekmiyor mu yardım?

Emre
Ziyaretçi
Emre

Vallah ben 15.yedegim sansim cok az

İbrahim
Ziyaretçi
İbrahim

Hayırlı aksamlar yazılı puanım 86 parkur 85 sözlü mülakat iyi gecti soru sormayı bile unuttular sohbet havasından lisans mezunuyum emniyet müdürü neden polis olmuyorsun diye sordu hatta malatya için 110 alım var yerlesme sansım olur mu sizce
tesekkür ederim

Eren
Ziyaretçi
Eren

Sınav 71puan parkur 95 puan ankaradan şansım varmıdır admin yada sinav puanlari iyimi

ali
Ziyaretçi
ali

yazılı sınav 85 parkur 75 puan kazanma şansı nedir? admin…

ONUR
Ziyaretçi
ONUR

Admin puan hesaplamayi matematiksey olara ornek bir sekilde vere bilirmisiniz

Caner
Ziyaretçi
Caner

Admin yazılıdan 57.spordan 50 bu düşük bir puan biliyorum peki kontejan dolmadı yine gire bilirmiyim

mikail
Ziyaretçi
mikail

selamunaleyküm admin ben yazılıdan 78 ve parkurdan 50 ile ğeçtim hemen ardından mülakata ğirdim takım elbise ve düğmesi ta iliklenmiş kıravat ğayet düzğün ayakkabı uyumlu sakin ve sayğılı hareketlerle komisyon sordu adım soyadımı söyledim soyadımda biraz takıldı yorum yaptı ve yandakilerle tartıştı bunun üzerinde anlam veremedim daha sonra kaç doğumlusun dedi söyledim yalnız hafif panikledim tersten söyledim yıl ay ğün şeklinde sonra ne iş yaptığımı sordu 6 aydır işsizsim bunu söyledim ardından peki ozaman soru kağıdı çek dedi önse sayıyı söylemem ğerekirken ben yine soruyu okudum direkt sonra sayıyı söylememi istedi soru neden bekçi olmak istiyorsunuz çıktı ortam biraz ğerdiği için sadece vatan mişlet ve bayrak sevğisini devletin verdiği yetkiyle kanun içerisinde kimlikleştirmek istiyorum diye bildim halbuki çocukluğ hayalimdir polis olmak birtürlü nasip olmadı bunlardan bahsedemedim çünki süre kısıtlıydı ve sonuç açıklanmadı bu yüzden hep bi kayğı 13 ğündür uyuyamıyorum sizin tahminizle ğeçmişmiyindir

Cengiz
Ziyaretçi
Cengiz

Admin merhaba askerliğimi yapamadım çürük raporum var bekçi olabilirmiyim?

Muhammet
Ziyaretçi
Muhammet

01/10/1988 doğumluyum Aralık ayında başvurular olacakmış diye duydum yaş şartı uyuyor mu