17 Ağustos Cuma 2018
Ana Sayfa / Hesaplama Araçları / Bekçilik Başarı-Giriş Puanı

Bekçilik Başarı-Giriş Puanı

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adayların heyecanı dorukta. 2018 1. dönem bekçi alım süreci Polis Akademisi tarafından başlatıldı. Bu süreçte, bekçi adayları polis adaylarında olduğu gibi zorlu bir sürece tabi tutulacaklar. Hatta polislerde istenmeyen yazılı sınav bekçi adaylarına uygulanacak. Tüm bu bekçi seçme süreci sonucunda, adaylar başarı puanlarına göre sıralanıp asil ve yedek listeleri oluşturacaklar. Asil adayları, sağlık raporu alma ve eğitimler, yedekleri ise sıra gelmesini beklemeyi içeren bir süreç bekleyecek. Tüm bu olayları belileyecek olan bekçilik başarı puanının hesaplanması konusunda, bu makalemizde detaylı bilgilere yer vereceğiz.

3400TL’den başlayan bir maaş ile(Bkz. Bekçi Maaşları) kendi memleketinde görev yapmak birçok gencin hayalini süslüyor. İş güvencesi ve vatan hizmeti konusunda sağladığı doyum nedeniyle bekçi olmak isteyen aday sayısı oldukça artmış durumda. 7 bin bekçi alımına tahmini olarak 40 ile 60 bin arasında bir başvurunun olmasını bekliyoruz. Tüm bu süreçte, ön plana çıkmak ve diğerlerinden ayrılarak bekçilik kadrosunu kazanmak isteyen adayları aşağıdaki sınav aşamaları bekliyor olacak:

 1. Yazılı sınav (Detay)
 2. Bekçilik fiziki parkuru (Detay)
 3. Sözlü mülakat (Detay)

Bekçi adayları, yazılı sınavda 100 soru üzerinden bir değerlendirmeye tabi tutulacaklar ve her doğruları için 1 puan alacaklar. 50 puan alamayan elenecek, aldığınız bu yazılı puanının %25’i başarı puanınıza eklenecek.

Bekçilik fiziki parkur sınavına girecek olan adaylar, yaptıkları dereceye göre 100 puan üzerinden değerlendirilecekler ve bu sınavdan aldıkları puanın %25’i başarı puanlarına eklenecek. Adayların bu aşamayı geçmek için en az 60 puan almaları gerekiyor.

Sözlü mülakat aşamasında ise adaylar 100 puan üzerinden değerlendirilecekler ve bu sınavdan aldıkları puanın %50’si başarı puanlarına eklenecek. Sözlü sınavdan başarılı olmanız için en az 70 puan almalısınız.

Tüm bu üç sınavdan aldığınız puanların yüzdeleri toplanıp sizin kişisel bekçilik başarı puanınızı oluşturacaktır. Bu puanınıza göre en yüksekten başlanarak listeleneceksiniz ve başvuru yaptığınız ilin kontenjanına göre en başarılıdan başlanmak üzere asil kazanan ve yedek kazanan şeklinde sıralanacaksınız.  Başarı sıralama puanında eşitlik olması halinde sırasıyla

 1. yazılı sınav puanı,
 2. mülakat puanı
 3. fiziki yeterlilik puanının yüksekliği

esas alınacaktır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilecektir. Misal; 7 bin bekçi alımında İstanbul’a 200 kontenjan verildi. İstanbul için başvuran adaylardan en yüksek başarı puanı olan ilk iki yüz kişi asil kazanan, sonraki 200 kişi ise yedek kazanan olarak listelenecektir. Bunun dışında kalanlar elenecektir.

Konu hakkında merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Bu makale ile alakalı toplam 48 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

İlginizi Çekebilir!

PAEM Beden Kitle Endeksi Hesaplama (Boy-Kilo Oranı Şartı)

Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM), polis teşkilatının amir ihtiyacını karşılayan yüksek öğrenim kurumlarıdır. PAEM okuyan …

48 Soru Cevaplandı

 1. Ben kilodan elendim 10 kilo fazlam vardı elendim hayal ettim olmadi gardas

 2. Bekçilik sınavında yedekten 60.sıradayım,şansım nedir

 3. Admin bu evrakları sınavdan önce teslim etmemiz lazım demişsiniz ama sınav saati 9 da benim evrakları bir gün önce mi vermem lazım yoksa sınavla beraber mi teslim ediyoruz. Bir bilgi vermemis ler. Bide bu sağlık raporu belgesi ni sağlık ocağında mi alacaz nasıl

 4. 1987 doğum tarihim başvuru yaptım sınav kağıdım çıktı kabul oluyor mu

 5. Admin boy 163 kilo 59 boy ve kilo endeksi var bu şekilde kurtarır mi

 6. merhaba evrak teslimi ve ön sağlık taraması ne kadar sürer bilginiz var mı acaba ona göre izin almam gerekiyor.

 7. ben sınava 14 temmuzda aydında gircem başvuru ekranındakı kurum benim sınava gireceğim aydınamı evrak teslim etcem

 8. evrakları nereye teslim edeceğiz

 9. Ben koyde oturuyom.farkedermi admin

 10. Sayin admin tahminen sinav nezaman olur.

 11. Merhabalar. Bekçilik için başvuru yapanlar ilerleyen zamanlarda polis astsubay gibi rütbeye yükselebilecek mi öyle bi hak var mı?

 12. lise terkler oluyor mu

 13. İkametim kocaeli ama memleketim düzce.düzceye başvurabiliyor muyım ?

 14. 7000 bekçi ilçelerde de görev yapacak mı yoksa sadece il mrkez de mi görev yapacaklar?

 15. Admin ben ilçede ikamet ediyorum sorun olur mu tekirdağ muratlı tekirdağ merkezde değilim yani bilgilendirirsen sevinirim

 16. Selam admin ben gecen sene sincan da sinavi kaybetim bir daha sincan da basvuru olurmu

 17. 18.01.1988 doğumluyum yani tam 30 yaşındayım başvuru yapabiliyormuyum?

 18. 17 03 1988 dogumluyum basvurabılıyormuyum

 19. en az 1.64 olarak bildiğimiz boy şartı ne oldu? başvuru ücret eklendi mi?

 20. Basvuru ūcreti cok fazla yetkililere sesleniyorum 3 ay önce de bekcilik sınavi oldu yedekte bekleyen arkdaslar var öncelik onlara verilsin neden yine basvuru ve sınava girecez

 21. Bayan alımı bu sene olacak mı?

 22. S.a admin 01.01.1988 doğumluyum ancak gercekte ocak değil eylül dogumluyum.kemik testi yaptirsam herhangi bir geçerliliği olurmu.?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir