2019 Yılı Bekçi Maaşları

Bekçilik kendi memleketinde yapma avantajı, kesin iş garantisi, devlet güvencesi, kolluk görevi olma gibi avantajlar nedeniyle tercih ediliyor. Bu nedenle çarşı ve mahalle bekçiliği son yıllarda oldukça revaçta. On binler bekçi olmak için birçok zorlu sınava giriyor ve bu şanlı mesleğe adım atmak için yarışıyor.Nasıl Bekçi Olunur? konulu yazımızda bu huşuları detaylıca anlattık. Bekçi maaşları 657 sayılı devlet memurları kanununa göre belirleniyor. Sizler için bu yazımızda derece ve kademelerine göre bekçi maaşlarını bir araya getirdik. Bu maaşlara çocuk paraları ve BES kesintileri dahil değildir. Bunları da kendinize göre hesaplayarak maaşları bulabilirsiniz. 2019 yılında bekçilerin alacağı maaşlar aşağıdaki gibidir.

2019 yılında henüz enflasyon farklı belli olmadığı için bu değeri Merkez Bankası tahmininden yola çıkarak baz alacağız. Bu fark (%8 civarı) ve toplu sözleşme hakkı(%4) ile yeni yılda oluşacak olan bekçi maaşları aşağıdakine yakın değerler olacaktır:

 • 9/1 Lise mezunu yeni bekçinin 2019 yılı ocak ayı maaşı: 3970 TL
 • 9/1 lisans önlisans mezunu yeni bekçilinin 2019 yılı ocak ayı net maaşı: 4002 TL

Yukarıdaki maaşlar ham maaşlardır. Yeni göreve başlayan bir bekçinin alacağı tutarlardır. Kademe ve dereceye göre fark oluşur. Aynı zamanda aşağıdaki durumlarda ek tutar da net maaşlara yansıtılır:

 • Eşi çalışmayan bekçinin maaşına yapılan aylık ek ödeme:  248 TL
 • Eşi çalışan bekçinin maaşına ek ödeme yapılmaz.

Bekçi görevi yapan kişinin çocukları varsa maaşına ek ödeme aylık olarak yapılır. Çocuk yardımları aşağıdaki gibidir:

 • 72 aydan küçük çocuk için; 58 TL
 • 72 aydan büyük çocuk için: 29 TL

Bu miktarlardan yola çıkarsak, 2019 yılında yeni göreve başlayan evli ve 2 tane 6 yaşından küçük çocuğu olan bekçinin aylık net maaşı 4360 TL civarı olacaktır. Kişi eğer BES sistemine dahil olursa 80 TL civarı aylık kesinti olur. Bu da maaşından aylık düşer. tüm bu miktarlar kişiye görev yılına ve görev yaptığı yere göre ufak değişikliklere uğrayabilir. Yukarıdaki tutar Ankara’da görev yapan bekçi için geçerlidir. Hakkari gibi zorlu yerlerde görev yapan bekçiler 190 TL civarı daha fazla ödeme alırlar. Yani yukarıdaki gibi durumu olan bir bekçi Hakkari de 2019’da 4550 TL civarı maaş alacak.

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Bekçi adayları; 10 bin bekçi alımını kaçırmamak, yazılı ve sözlü sınavına çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Bu sayede on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 39 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

39 yorum

 1. Akciğerinde, (tüberküloz, kanser vb hastalığı değil) tüberküloz dışı atipik bi çevresel bakteri üremesine bağlı 1.5 cm büyüklüğünde bir leke olan ve bu lekeye bağlı tedavi için ilaç kullanan biri sağlık kontrolunde elenirmi?

 2. 7 BİN BEKÇİ ALIMINDA SPORDAN ELENDİM .10 BİN ALIMINDA ELENLERE ÖNCELİK OLURMU-YAŞ ŞARTINDA ESNEME OLABILIR Mİ ? SİZCE
  09/09/1988 DOĞUMLUYUM. YENİ ALIMDA TAKILIRMIYIM.

 3. 2015 yilinda uyusturucudan 6. ay 27 gun cezaevinde yatip tahliye oldum su an evrak cikardigimda adli sicil kaydi gozukmuyor sabika kaudi yok bu bekcilige basvurmamda bir engel olurmu?

 4. 3 sene once uyusturucu dan dolayi cezaevine girdim 6 ay 27 gun yattim ve tahliye oldum disardan 5 sene ceza verdiler diye biliyorum evrak cikardigim zaman adli sicil kaydi gozukmuyor diyecegim o ki bekcilige basvurmamda bir sıkıntı olurmu?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*