Bekçilik Sınavları Kaç Gün Olacak, Ne Kadar Sürecek?

Çarşı ve Mahalle Bekçisi olmak isteyen adayların heyecanı sürüyor. 7 bin kontenjanlı 2018 1. Bekçi alım sürecine geçtiğimiz ay başvuran adaylar, Polis Akademisi’nin ön başvuru sonuçlarını açıklamasını bekliyor. Ön başvuru sonuçlarının açıklanması ile, bekçilik sınavlarının nerede, ne zaman yapılacağı ile birlikte adayların doldurması gereken başvuru dilekçesi, sağlık bilgi formu ve diğer evraklar da paylaşılacak. Bu aşamada adayların yapması gereken tek şey sınavlara hazırlanmak ve duyuruyu beklemek. Bu süreçte bize iletilen soruların bir kısmını bekçilik sınavlarının kaç gün süreceği, kaç gün yapılacağı hususu oluşturuyor.

Bekçi alımına başvuranların bir kısmı özel sektörde çalışmakta, bir kısmı esnaf, bir kısmı da devlet kadrolarında çalışıyor. Bu kişiler sınavların kaç gün süreceğini ve ne kadar zaman alacağını bu nedenlerle merak ediyorlar. Bu hususta yararlanacağımız evrak Bekçilik Giriş Yönetmeliği‘dir. Yönetmelikte, sınav aşamaları ve sınav detayları anlatılmıştır. Bekçi adaylarını bekleyen sınavlar aşağıdaki gibidir:

Bu dört aşamalı süreç kaç gün sürecek? Öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor; ön başvuru sonuçlarının açıklanması ile, gitmeniz gereken polis okuluna gün ve zamanında gidip başvuru evraklarını teslim ettiğinizde, yaşı veya mezuniyeti tutmayan ya da askerlik şartını sağlamayanlar elenecektir. Bu aşamayı geçen adaylar ön sağlık taramasında genel bir kontrole tabii tutlacak, boy-kilo kontrolü, renk körlüğü testi, diş kontrolü, yara-iz-dövme kontrolü gibi genel bir taramaya gireceklerdir. Bu aşamadan da geçen adayları bekçilik yazılı sınavı bekliyor. Yazılı sınav konusunda detayları yukarıda adresini verdiğimiz konuda açıkladık. Bu sınavdan 100 üzerinden 50 almanız gerekiyor. Haliyle bu sınavın okunması ve duyurulması gerekmekte. Bu nedenle ilk aşama bekçilik başvurusu muhtemelen bu sınav ile birlikte son bulacak, adaylar evlerine gidip yazılı sınav sonuçlarının açıklanmasını bekleyecektir.

Daha sonraki süreçte, bekçilik yazılı sınav sonuçları duyurusu gelecektir. Bu duyuru ile bekçilik yazılı sınavına girip 50 ve üzeri alan tüm adaylar, tekrar polis okullarına çağrılacaktır. Adaylar denilen günde ve zamanda, bu sefer sözlü mülakat ve fiziki parkur için hazırlıklı olarak gitmek zorunda kalacaklar. Önce bekçilik fiziki parkur sınavı yapılacak, 60 alan adaylar sözlü mülakat için yönlendirilecektir. Son aşama olarakta bekçilik sözlü sınavı uygulanacaktır. Bu aşamadan kaç puan aldığınızı ve genel başarı puanınızı ise yine Polis Akademisi duyuru ile sizlere duyuracaktır.

Bekçilik Sınavları Sonucu duyurusu ile, asil ve yedek kazananlar, sözlü mülakattan kalıp kazanamayanlar ve puanı yetmeyip kazanamayanlar duyurulacak, asil kazananlar bir sonraki süreç için işlemlere devam edeceklerdir.

Tüm bu makaleden de anlaşılacağı gibi, bekçilik sınavları süreci minimum 2 gün, maksimum 3 gün sürecektir. Sınavlarda başarılı adaylar en az iki defa sınav için okullara gidecektir. Bu iki sınav günü arasında ise iki hafta ile bir ay arası zaman bulunabilir. Kısacası uzun ve zorlu bir maraton bekçi adaylarını bekliyor diyebiliriz.

Bu makale ile alakalı toplam 108 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

108
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Durmuş
Ziyaretçi
Durmuş

Merhaba. 7 ağustosta sonuçlar açıklandı. Mülâkat ne kadar süre sonra olur

Emre
Ziyaretçi
Emre

İyi akşamlar herkese. Admin ben jandarma uzman çavuş olarak çalışıyorum. Ön sağlık gayet başarılı geçti. Fakat ben sözleşmeliyim. 31 aralıkta bitiyor sözleşmem. Olurda eğer sözleşme bitmeden eğitime çağırma durumu olursa. Neler yapmamız gerekiyor. Saygılar.

Okan
Ziyaretçi
Okan

Peki sıranın başlarındaysam işlemim kaç saat surer

Okan
Ziyaretçi
Okan

Okulda yapılacak muayene için sabah 8de orda olmanız gerekiyor içeri sırayla mi alıyorlar yoksa kendilerimi çağırıyor nasıl oluyor 8den çok daha erken gitsem bir avantaj olur mu işlemin kısa sürede bitmesi icin

Okan
Ziyaretçi
Okan

Peki sabah gittiğimizde içeriye sırayla mi alıyorlar yoksa sıra mira falan olmadan içeri alıp mi işleme başlıyorlar çünkü sıranın basındaysan işin biraz daha erken biter diye soruyorum

Okan
Ziyaretçi
Okan

Peki tahminen muayene falan hepsi saat kaça kadar bitmiş oluyor

Okan
Ziyaretçi
Okan

Ön sağlık muayenesinde hastane ye mi götürüyorlar yoksa okulda mi yapıyorlar muayene yi ?

OKAN
Ziyaretçi
OKAN

PERŞEMBE GÜNÜ ÖN SAĞLIK MUAYENESİ VAR SABAH SAAT 8 DE ÖĞLENE KADAR BITMIŞ OLUR MU VEYA DAHA FAZLA MI SURER

Serkan
Ziyaretçi
Serkan

Merhaba
Benim 1. ve 2. dönem alımada başvurum tutuyor.Ben ikisine de başvuru yaptım.Ben iki kere mi sınava gircem yoksa tek sefer mi.Sınav ve başvuru süreci bu ikisine başvuru yapan için nasıl oluyo bi açıklarsanız teşekkürler.

Ahmet a
Ziyaretçi
Ahmet a

Admin 1 nisanda başvuru bitiyor ne zamana açıklanır sınav veya başvuru yerleri

Serkan
Ziyaretçi
Serkan

merhaba
bekçilik sağlık kontrolü ve yazılı sınavdan sonraki fiziki yeterlilik sınavı arasında nekadar zamam oluyo ve spora nasıl hazırlanmalıyız bilgi verirmisiniz.

Serdar
Ziyaretçi
Serdar

Merhaba admin; yazılı sınav, parkur ve mülakat kaç ay da sonuçlanır birde yazılı sınavdan sonra parkur ve sözlü sınav aynı günde mi yapılacak? Okul eğitiminden önceki süreç(3 ay eğitimden önceki süreç)toplamda kaç ay bulur?

ilker
Ziyaretçi
ilker

Askerim 29 nisanda terhis oluyorum başvursam yetişebilirmiyim ne yapacağımı bilmiyorum yardimci olursaniz sevirim.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Polis Akademisi Başkanlığı ya da Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Dairesi Başkanlığı’na durumunuzu izah edip bilgi talep edin.

Cihan
Ziyaretçi
Cihan

Ben açık lise öğrencisiyim bu dönem okulum bitiyor yani haziranda şimdi ben ne yapmam lazım bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

Ahmet AKAR
Ziyaretçi
Ahmet AKAR

cevaplarsan sevinirim. Toplam kaç gün sürecek bu süreç ? yani eğitime ne zaman başlanır hangi ayda ?