Bekçilik Sağlık Kurul Raporu Aşamaları 2020

2019 yılı bekçi alımı için önümüzdeki günlerde asil ve yedek kazananlar açıklandı. Kazanamayanlar da kazanamadıklarını görecekler. Çarşı ve Mahalle Bekçiliği yazılı sınavının açıklanmasının ardından asil listede bulunan arkadaşlar güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formunu doldurmak için emniyete müracaat edecekler. Doldurulan bu formdan sonra emniyet tarafından güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak. Bu işlem bir ay da sürebilir daha fazlada sürebilir, il ve ilçedeki yoğunluğa göre değişiklik gösterecektir.

Adayların güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmalarının yanında bir de sağlık işlemleri olacak. Aşağıya ekleyeceğimiz bilgi 2018 yılında sağlık kurul raporu işlemlerini yapmış olan bir arkadaşımız tarafından gönderilmiştir. Umarım sizlere faydalı olacaktır.

Sağlık kurulu 6 tüp kan sonra tok karnına 1 tüp idrar, sırasıyla röntgen, ultrason, diyetisyen, kbb göz kardiyoloji, kan sonuçları öğlen vakti açıklanıyor, Sonra hemen dahiliye dördüne birden sağlam diye onaylıyor.

Sonrasında sonuçlara göre cildiye, nöroloji, ortopedi, genel cerrahi basit hemen sağlam yazılıyor. Daha sonra psikiyatri ve işitme testi, işitme testi kbb de oluyor. En son ağız ve diş sağlığı oluyor ve sağlık işlemleri bitmiş oluyor.

Bu süreçte sağlıkla ilgili tavsiyem kesinlikle sağlığa girmeden kan, göz gibi kontrollerinizi yaptırın, kan da eğer karaciğerle ilgili değerleriniz yüksekse yağlı yiyeceklerden uzak durun ve bol bol yeşillik yiyin. Her sabah aç karınla limon ve maydonoz karışımı olan limon kürünü için faydasını görürsünüz. Bir çok kan değerini normale çevirecek inşallah.

Bazı kan değerleri için sigara içenlere önerim var; bari kan verene kadar içmesinler. Kan değerlerinde çok sıkıntısı olanlar kızılaya kan versin, ya da bir sağlık ocağına gidip kan durumunu bu şekilde öğrensin. Sağlık raporu alırken kan sonucu sıkıntılı olanlar doktordan rica edip tekrar kan vermesini istemeli. Zaten doktor 3 defa şans veriyor. Eğer değerleri sıkıntılı bir sekilde onaylatırsanız, tekrar sevkle uğraşırsınız. Birde o kan vermeden önceki günlerde bol bol su için.

Göz içinse mutlaka kontrole gidin bir özel hastaneye, her bir göz için miyop ve Astigmat +2yi geçmeyecek. Hipermetrop içinse her bir için +1i geçmeyecek. Siz emniyet teşkilatı sağlık yönetmenliğindeki göz bölümünü özeldeki göz doktoruna gösterin daha faydalı olur. Eğer göz dereceleriniz bu derecelerin üstünde ise iyileşme sürecinide doktora sorup çizdirin yoksa elenirsini.

Ben de elendim gözden, doktor derecemi biraz yüksek yazdığından yoksa kontrolerimi yapmıştım ama hakkımı aradım. Elendiğim hafta gözümü çizdirdim ve özelden aldığım sağlık raporu ve hazırladığım dilekçeyi 16 bölümü bitirip hastane heyetine verdikten sonra egm sağlık daire başkanlığına teslim ettim.

Bir süre sonra sevkim geldi, başka devlet hastanesinde tekrar gözle ilgili bölüme muayene olup atamam geldi çok şükür. Demek istediğim düzeltebilecek durumlarınızı, gerek önceden kontrol amaçlı muayene olup tedbirini almak gerekse sağlık raporunuzu alırken sıkıntılı durumda doktordan rica ederek düzeltip tekrar muayeneye geleyim tarzında konuşmanız sizin için çok faydalı olur.

Soru: Biz mi hastaneye gideceğiz onlar mı götürecek?

Herkes bulundugu ilde hastaneye gider. Hastane secimini emniyet yapar. Toplu halde gidersiniz. Herkes bulunduğu ile bağlı emniyetin belirlediği tam teşekküllü devlet hastanesinden sağlık raporu alır.

Soru: Psikiyatri’de nelere bakılıyor?

Psikiyatri genelde sohbet havasında gerek konuşma, kendini ifade etme gibi durumu kontrol ediyor. Ayrıca  son bir sene içinde kullandığın ilaçlara bakıyor bilgisayarından(e-nabız sisteminden). Eğer psikiyatri ilaç kullanımı varsa bir sene içinde doktora bağlı elenme veya tam tersi olabilir…

Soru: Kulakta ne yapıyorlar?

Kulakta belli ölçüm aralığı için test yapılıyor. Sağlık yönetmenliğindeki kulak bölümünü kontrol amaçlı gideceğin hastanedeki doktora gösterirsen faydalı olur.

Soru: Renk körlüğü elenme nedeni mi?

Evet en çok eleme yapılan konudur.

Soru: Tekrar boy-kilo ölçümü yapılacak mı?

Evet yapılacak.

Soru: Burunda et var sorun olur mu?

Hayır normal hayatı engellemiyorsa sorun olmaz.

Soru: Ürolojide varikoselden elenme oluyor mu?

Yönetmelikte de yazıyor varikosel ve hidroselden elenmiyorsun.

Bazı adaylar sürekli sorup duruyorlar, boy kilo ölçümü tekrar yapılıyor. Boy kilo hesaplamaya bakabilirsiniz

Anlaşır hale getirmeye çalıştım umarım bir yanlışım olmamıştır, tüm adaylara şimdiden geçmiş olsun umarım sorunsuz geçersiniz.

Not: Kafanıza takılan soruları aşağıdan yorum olarak sorabilirsiniz. Sitemizdeki yazıların altına sorulan sorular daha çabuk yanıtlanır.

Bu makale ile alakalı toplam 2.503 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

2503
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Can
Ziyaretçi
Can

Bütün bölümlerden saglam aldım ama karaciger bölgesinde hemanjiom cıktı genel cerrahi a diliminde degerlendirdi ve dahiliyede genel cerraha uydu heyette ve ankaradan sorun cıkarmı

Gülsün yavuz
Ziyaretçi
Gülsün yavuz

Merhaba 33.asil olarak kazandım on saglik aşamasında bütün evrakları tamamladım en son kulak testine geldim sağ kulağımda sıkıntı yok fakat sol kulagimda 38 db kayıp olduğunu söyledi B maddesinin a bendi diye not yazdı sonra sordum nedir bu diye hastanenin kurul heyeti karar verecek dedi bu ne anlama geliyor elenirmiyim sizce

Murat
Ziyaretçi
Murat

2019 1.donm bekcilil saglik kurulundan gecmis isem dosyalarim tekrar ankara da bakacak orda bi sikinti cikar mi

Hakkı
Ziyaretçi
Hakkı

Admin sağlık kontrollerinde trombosit 173 çıktı doktor sağlam yazdı.Buna rağmen ankara geri gönderir mi olumsuz yazı görmedim herhangi bir yerde

Oguzhan
Ziyaretçi
Oguzhan

Merhaba bekçilik için sağlık raporunu aldım fakat genel cerrah sağlam yerine haricen olağan yazmış sağlam anlamına mı gelmekte yardımcı olurmusunuz

Ali
Ziyaretçi
Ali

Açlık kan şekeri değerlerim referans aralığı dışında oldu 3 defa kan verme hakkını da kullandım fakat biraz bilinçsiz kan verdim. Kurul karısına çıktım dosyan olumsuz dediler. Sevk istemek için bu aşamada mi dilekçe vermemiz gerekiyor yoksa ankaradan gelen cevabı mi bekleyecegiz

Dnr
Ziyaretçi
Dnr

Merhaba admin bileğimin iç kısmına doğru küçük. Bir dövme var kıllardan aşırı göZükmüypr ön sağlıkdan geçmiştim şimdi kazandım hastanede sorun oluyormu

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Merhaba doktor göze gözlüklü sağlam yazdı sıkıntı olur mu

Faruk
Ziyaretçi
Faruk

Merhaba 2019 1.donem asil olarak kazandim saglik asamasinda psikiyatri doktoru rapora gecmiste gecirilmis anksiyete bozuklugu notu dustu gecmiste boyle bir tanı koyulmamasina ragmen. Nasil itiraz edebilirim nasil bir yol izlemem gerekir?

Onur
Ziyaretçi
Onur

Elendikten sonraki süreç ne kadardı acaba kaç ay sonra göreve geri döndünüz?

AHMET
Ziyaretçi
AHMET

HETETE GİRDİM. KBB HARİÇ HEPSİNDEN SAĞLAM ALDIM. AMA KBB DB YÜKSEK ÇIKTI VE DOKTOR (BEKÇİ OLAMAZ YAZDI) İLK DEFA BAŞIMA BÖLE BİRŞEY GELDİ. DAHA ÖNCE ÖZEL SÖKTÖRDE İŞE GİRMEK İÇİN ÖLÇÜM YAPTIRDIM GAYET NORMAL ÇIKMIŞTI. ŞİMDİ BENİM BU HEYETTE ÇIKAN KBB SONUCUNA İTİRAZ ETME HAKKIM VAR MI? VARSA NASIL EDEBİLİRİM?

Murat uysal
Ziyaretçi
Murat uysal

Diş bölümünde problemim var protez köprü yaptırdım fakat su an geçiçi dişlerim takılı yönetmelikte protez vs geçer yazıyor doktor röntgende gözükmediğinden yazmamam diyor itiraz nasıl edebilirim

Mesut
Ziyaretçi
Mesut

Admin bügün kbb ye girdim sağ kulak ölcüsü 15 cıktı sol kulak 12 doktor bana yeni yönetmeliği bilmiyorum dedi ve kulağımda hafif ses kaybı varmış onun için kararı sağlık kurulu versin dedi 15 12 cıktı bundan elenirmiyim

Hasan Yıldız
Ziyaretçi
Hasan Yıldız

ben bütün bölümlerden saglam kararı aldım nöroloji ellerdeki titremeyi kontrol etti ve onay verdi titreme yok diye. fakat son gün psikolog da titreme kontrolü yaptı ve tramer yani el titremesi yazdı fakat o gün kosusturma ve kahvaltısız girdim. normalde titreme yok. sorun olur mu ne yapcam

Huseyin
Ziyaretçi
Huseyin

Kulakta 6000 olan aralıkta 8000 çıkması ve 30 olanın 40 çıkması elenmeme neden olur mu lütfen acil cevap verir misiniz