Bekçilik Sağlık Kurul Raporu Aşamaları 2020

2019 yılı bekçi alımı için önümüzdeki günlerde asil ve yedek kazananlar açıklandı. Kazanamayanlar da kazanamadıklarını görecekler. Çarşı ve Mahalle Bekçiliği yazılı sınavının açıklanmasının ardından asil listede bulunan arkadaşlar güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formunu doldurmak için emniyete müracaat edecekler. Doldurulan bu formdan sonra emniyet tarafından güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak. Bu işlem bir ay da sürebilir daha fazlada sürebilir, il ve ilçedeki yoğunluğa göre değişiklik gösterecektir.

Adayların güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmalarının yanında bir de sağlık işlemleri olacak. Aşağıya ekleyeceğimiz bilgi 2018 yılında sağlık kurul raporu işlemlerini yapmış olan bir arkadaşımız tarafından gönderilmiştir. Umarım sizlere faydalı olacaktır.

Sağlık kurulu 6 tüp kan sonra tok karnına 1 tüp idrar, sırasıyla röntgen, ultrason, diyetisyen, kbb göz kardiyoloji, kan sonuçları öğlen vakti açıklanıyor, Sonra hemen dahiliye dördüne birden sağlam diye onaylıyor.

Sonrasında sonuçlara göre cildiye, nöroloji, ortopedi, genel cerrahi basit hemen sağlam yazılıyor. Daha sonra psikiyatri ve işitme testi, işitme testi kbb de oluyor. En son ağız ve diş sağlığı oluyor ve sağlık işlemleri bitmiş oluyor.

Bu süreçte sağlıkla ilgili tavsiyem kesinlikle sağlığa girmeden kan, göz gibi kontrollerinizi yaptırın, kan da eğer karaciğerle ilgili değerleriniz yüksekse yağlı yiyeceklerden uzak durun ve bol bol yeşillik yiyin. Her sabah aç karınla limon ve maydonoz karışımı olan limon kürünü için faydasını görürsünüz. Bir çok kan değerini normale çevirecek inşallah.

Bazı kan değerleri için sigara içenlere önerim var; bari kan verene kadar içmesinler. Kan değerlerinde çok sıkıntısı olanlar kızılaya kan versin, ya da bir sağlık ocağına gidip kan durumunu bu şekilde öğrensin. Sağlık raporu alırken kan sonucu sıkıntılı olanlar doktordan rica edip tekrar kan vermesini istemeli. Zaten doktor 3 defa şans veriyor. Eğer değerleri sıkıntılı bir sekilde onaylatırsanız, tekrar sevkle uğraşırsınız. Birde o kan vermeden önceki günlerde bol bol su için.

Göz içinse mutlaka kontrole gidin bir özel hastaneye, her bir göz için miyop ve Astigmat +2yi geçmeyecek. Hipermetrop içinse her bir için +1i geçmeyecek. Siz emniyet teşkilatı sağlık yönetmenliğindeki göz bölümünü özeldeki göz doktoruna gösterin daha faydalı olur. Eğer göz dereceleriniz bu derecelerin üstünde ise iyileşme sürecinide doktora sorup çizdirin yoksa elenirsini.

Ben de elendim gözden, doktor derecemi biraz yüksek yazdığından yoksa kontrolerimi yapmıştım ama hakkımı aradım. Elendiğim hafta gözümü çizdirdim ve özelden aldığım sağlık raporu ve hazırladığım dilekçeyi 16 bölümü bitirip hastane heyetine verdikten sonra egm sağlık daire başkanlığına teslim ettim.

Bir süre sonra sevkim geldi, başka devlet hastanesinde tekrar gözle ilgili bölüme muayene olup atamam geldi çok şükür. Demek istediğim düzeltebilecek durumlarınızı, gerek önceden kontrol amaçlı muayene olup tedbirini almak gerekse sağlık raporunuzu alırken sıkıntılı durumda doktordan rica ederek düzeltip tekrar muayeneye geleyim tarzında konuşmanız sizin için çok faydalı olur.

Soru: Biz mi hastaneye gideceğiz onlar mı götürecek?

Herkes bulundugu ilde hastaneye gider. Hastane secimini emniyet yapar. Toplu halde gidersiniz. Herkes bulunduğu ile bağlı emniyetin belirlediği tam teşekküllü devlet hastanesinden sağlık raporu alır.

Soru: Psikiyatri’de nelere bakılıyor?

Psikiyatri genelde sohbet havasında gerek konuşma, kendini ifade etme gibi durumu kontrol ediyor. Ayrıca  son bir sene içinde kullandığın ilaçlara bakıyor bilgisayarından(e-nabız sisteminden). Eğer psikiyatri ilaç kullanımı varsa bir sene içinde doktora bağlı elenme veya tam tersi olabilir…

Soru: Kulakta ne yapıyorlar?

Kulakta belli ölçüm aralığı için test yapılıyor. Sağlık yönetmenliğindeki kulak bölümünü kontrol amaçlı gideceğin hastanedeki doktora gösterirsen faydalı olur.

Soru: Renk körlüğü elenme nedeni mi?

Evet en çok eleme yapılan konudur.

Soru: Tekrar boy-kilo ölçümü yapılacak mı?

Evet yapılacak.

Soru: Burunda et var sorun olur mu?

Hayır normal hayatı engellemiyorsa sorun olmaz.

Soru: Ürolojide varikoselden elenme oluyor mu?

Yönetmelikte de yazıyor varikosel ve hidroselden elenmiyorsun.

Bazı adaylar sürekli sorup duruyorlar, boy kilo ölçümü tekrar yapılıyor. Boy kilo hesaplamaya bakabilirsiniz

Anlaşır hale getirmeye çalıştım umarım bir yanlışım olmamıştır, tüm adaylara şimdiden geçmiş olsun umarım sorunsuz geçersiniz.

Not: Kafanıza takılan soruları aşağıdan yorum olarak sorabilirsiniz. Sitemizdeki yazıların altına sorulan sorular daha çabuk yanıtlanır.

Bu makale ile alakalı toplam 2.826 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

2826
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Serkan topal
Ziyaretçi
Serkan topal

Herşey tamam ankaraya evrak gidicekdedii polis ne icin ankaraya gidiyor

Turca
Ziyaretçi
Turca

Admin ben 2016 da psikiyatri muayene olmustum ilac yazdi ama kullanmamistim gecenlerde saglik raporunu sıkıntısız sekilde aldim hic bi sıkıntı yok psikiyatri doktoruda gecirilmis ruhsal tedavisi yok yazip saglam yazdi genede sıkıntı olurmu veyaa elenme

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Hepatit B taşıyıcısıyım ve taşıyıcı anemiyim bekçilik için bir problem olurmu?

Hasna
Ziyaretçi
Hasna

Esrardan denetimli serbestlik sıkıntı olur mu sicil veya başka hususlarda sorun gözükmüyor üstünden Bir yılda geçti sıkıntı çıkarırlar mı bu çok önemli lütfen

Atilla
Ziyaretçi
Atilla

Eğitimde tekrar sağlık kontrolü nasıl yapılıyor nelere bakılıyor

Muhammet
Ziyaretçi
Muhammet

Merhaba, 1.5 yıl önce karaciğer nakli oldum sağlığım yerinde hatta ağır spor bile yapabiliyorum karaciğer nakli olmam bekçi olmamda sorun yaratır mı

Tutarsiz
Ziyaretçi
Tutarsiz

Slm terhis belgesinde sadece hava degisimi yazmasi sorun olurmu yoksaki o yazinin nedenini arastirilirmi ankarada

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Öncelikle Kolay gelsin
Sol kulak 23
Sağ kulak 29 çıktı bütün Doktorlar sağlam kaşesi basıp imza attı lakin Kbb’den olumsuz dediği için emniyet arayıp gelmemi istediler itiraz dilekçeme Kbb kontrolü sırasında soğuk algınlığına bağlı olduguny söylemesine rağmrn bekçi olamaz demiş itiraz ettim ikinci bir şansımız olur mu

Sari
Ziyaretçi
Sari

Acilllllllll
Kolau gelsin admin saglik raporumda hersey saglam hicbir sekilde notta dusmedi doktorlar cmb olur yazdilar aks 106 cikti herkes sinir 100 diyor ankarafan olumsuz gelirmi

Ufuk
Ziyaretçi
Ufuk

S.a hocam karaciğer kist var ama dogustan doktor sıkıntı olmaz dedi sizce bekcilikte sıkıntı olurmu 16mm boyunda sağlıktan elenirmiyim acaba? Bekci için? Zararsız kistmis

Burak
Ziyaretçi
Burak

Kolestrol veya kemik enfeksiyonu sorun olur mu ?

Memet
Ziyaretçi
Memet

Merhaba kolay gelsin 3 yıl önce psikiyatri ilaç çıkıyor ama tanısı yok 566 soru çözdüm normal çıktı doktor halihazırda sağlam yazdı bir sorun olabilirimi.

Pomem
Ziyaretçi
Pomem

Bekçiler eğitime ne zaman başlayacak haberi olan var mı. Bu süre ne kadar sürer. Ve geçen yıl ki güvenlik araştırma süresi ne kadardı?

Erhan
Ziyaretçi
Erhan

Hocam total kolestrol 239
Ldl kolestrol 173
Sınırın üzerinde Elenme sebebi mi ? Diğer tüm tahlillerim normal

Salih
Ziyaretçi
Salih

Protein +3 değer sıkıntı olur mu