Bekçi Alımında Kulak-Burun-Boğaz Şartları

Çarşı ve mahalle bekçisi adayı öğrenci alımında, bilindiği üzere EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri uygulanmaktadır. İlgili yönetmeliğin çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık durumlarının değerlendirilmesi maddesinde, bekçi alımında hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Bekçilik adayları, EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şarta uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan kulak, burun ve boğaz hususlarını örneklerle anlatmaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı öğrencilerde de aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Bekçi adaylarında, bekçilikte aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle bekçi adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Bekçilik Kulak Burun Boğaz Şartları

Kulak-Burun-Boğaz sistemlerine ait

 • kronik hastalığı,
 • sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı,
 • organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı,
 • sakatlığı
 • doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği
 • organ yokluğu olanlar
 • İşlevsel konuşma bozukluğu olanlar
 • Zar perforasyonu olanlar
 • Tek veya çift taraflı kulak kepçesi yokluğu
 • Kronik otit ve kulağın diğer kronik enfeksiyonları
 • Mastoidit,
 • kolesteatom,
 • Timpanoskleroz,
 • orta kulak kemikçiklerinde kireçlenme,
 • otoskleroz
 • İç kulak iltihabı (labirentit)
 • Vertigo,
 • menier,
 • tinnitus
 • kulağın diğer hastalıkları
 • Nefes almayı veya konuşmayı güçleştiren, septum deviasyonları veya diğer burun ve boğaz patolojileri(ameliyatla düzeltilmediyse)

öğrenciliğe kabul edilmezler.

Her iki kulakta ayrı ayrı olmak üzere, 20dB’e kadar olan (20dB dahil) işitme kayıpları sağlam kabul edilir. Öğrenciliğe kabul edilir. 21 dB ve üzeri bekçiliğe kabul edilmez.

Her iki kulakta ayrı ayrı olmak üzere, 4000 veya 6000 khz frekansta 30dB’e kadar olan (30dB dahil) işitme kayıpları sağlam kabul edilir. Üstü öğrenciliğe kabul edilmez.

Tonsillektomi sağlam kabul edilir ve öğrenciliğe alınır.  Rhinoplasti ve septum deviasyonu ameliyatı sağlam kabul edilir.  Endoskopik sinüs cerrahisi sağlam kabul edilir. 

Konu hakkında sorularını yorum bölümünden ve sor cevap kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu makale ile alakalı toplam 65 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

65
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Aslican
Ziyaretçi
Aslican

Sol kulak 30 db ustunde cıkti tekrar muuyene oldu sonuc ne olur

Aslican
Ziyaretçi
Aslican

Herşey tam sol kulak 30db üstünde tekrar muayene oldum sonuc ne olur

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Merhaba tek kulakta %100 işitme kaybı var diğerinde hiçbir problem yok bekçi olabilirmiyiz bu durumda ?

Murat
Ziyaretçi
Murat

İlk girdiğimde sağ sol 20db di sağlam aldım Ankara tekrar kulak için sevk etti.pazartesi sağlık kurulu sağ 12 dol 6db değerlerine olur dedi Çarşamba günü tekrar çağırdı yüksek frekansta işitme kaybı var olmaz yazdı sizce Ankara daki heyet ne cevap verir değerlere bakarak

Hüseyin
Ziyaretçi
Hüseyin

Gögüs doktoru sft normal akciğer grafi kalsifiye nodül demiş sonuc saglam dedi fakat ankaradan raporda kalsifiye nodül acıklaması ı istemiş elenirmiyim sizce

gökhan alkan
Ziyaretçi
gökhan alkan

20 Db 20 Db cıktı ilk girdiğimde raporum Ankaradan geldi pazartesi salı günü başka hastahanede tekrar girdim 6 Db 6Db cıktı sağlam yazısını da aldım ilk girdiğimde de sağlam almıştım çarşı mahalle bekçisi olur yazıyordu ikincide de aynı sağlam ve bekçi olur u aldım acaba bi aksilik olur mu?

Murat
Ziyaretçi
Murat

Paem öğrencisiyim kbb de odyometri 4000khz 45db her iki kulak doktor bunu not düştü ama sonuç kısmını sağlam yazdı heyet ne karar verdi bilmiyorum. Ama yonetmelige uymuyor sizce ne olur.

lkmn
Ziyaretçi
lkmn

Her iki kulakta ayrı ayrı olmak üzere, 4000 veya 6000 khz frekansta 30dB’e kadar olan (30dB dahil) işitme kayıpları sağlam kabul edilir. Üstü öğrenciliğe kabul edilmez burda 1 kulak normal değer de olsa yine sorun oluyormu tşk

Eyüp
Ziyaretçi
Eyüp

Bekçilik sınav tarihleri büyük ihtimal martta, ben şubatın sonunda kulak zarı ameliyatı olacam sağlık mülakatlarına yetişemeyebilir sorun olurmu? Ameliyat olduğuma dahil belge götürsem yeterli olurmu? Teşekkür ederim.

İsmail
Ziyaretçi
İsmail

Kardeşim kbb işitme testinde 20 db yazdı iki kulak içinde heytten geçtim ankaradan dönerim tekrar

Özgür
Ziyaretçi
Özgür

Merhaba admin tek kulak 2000 khzde %40 çok hafif derecede işitme kaybı diyor sorun olurmu bekçiliğe

Muhammed
Ziyaretçi
Muhammed

Burunda kıkırdak olmaması burun genişliği engel olur mu bekcilige?

ALİ
Ziyaretçi
ALİ

Benim kulak yüksek sese maruz kalmış 5 çıktı heyet bekçi olamaz dedi itiraz ettim acaba Ankara’dan itiraza cevap gelirmi yeniden rapora cagirirlarmi kulakarda duyma kaybi Yok her ikisinde de

Rido
Ziyaretçi
Rido

KBB de sol kulak perfore ( zar yırtık) çıktı sol kulak 31 DB sağ kulak 16 DB çıktı kurul eleme verdi sağlık daire başkanlığına tekrar dilekçe yazdım başka hakem hastaneye sevk ederler mi

Sezai
Ziyaretçi
Sezai

Sol kulakta 6000 ile 8000 herz arası 70 kadar düşüş var sonuç ne olur