Bekçi Alımında Kulak-Burun-Boğaz Şartları

Çarşı ve mahalle bekçisi adayı öğrenci alımında, bilindiği üzere EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri uygulanmaktadır. İlgili yönetmeliğin çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık durumlarının değerlendirilmesi maddesinde, bekçi alımında hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Bekçilik adayları, EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şarta uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan kulak, burun ve boğaz hususlarını örneklerle anlatmaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı öğrencilerde de aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Bekçi adaylarında, bekçilikte aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle bekçi adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Bekçilik Kulak Burun Boğaz Şartları

Kulak-Burun-Boğaz sistemlerine ait

 • kronik hastalığı,
 • sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı,
 • organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı,
 • sakatlığı
 • doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği
 • organ yokluğu olanlar
 • İşlevsel konuşma bozukluğu olanlar
 • Zar perforasyonu olanlar
 • Tek veya çift taraflı kulak kepçesi yokluğu
 • Kronik otit ve kulağın diğer kronik enfeksiyonları
 • Mastoidit,
 • kolesteatom,
 • Timpanoskleroz,
 • orta kulak kemikçiklerinde kireçlenme,
 • otoskleroz
 • İç kulak iltihabı (labirentit)
 • Vertigo,
 • menier,
 • tinnitus
 • kulağın diğer hastalıkları
 • Nefes almayı veya konuşmayı güçleştiren, septum deviasyonları veya diğer burun ve boğaz patolojileri(ameliyatla düzeltilmediyse)

öğrenciliğe kabul edilmezler.

Her iki kulakta ayrı ayrı olmak üzere, 20dB’e kadar olan (20dB dahil) işitme kayıpları sağlam kabul edilir. Öğrenciliğe kabul edilir. 21 dB ve üzeri bekçiliğe kabul edilmez.

Her iki kulakta ayrı ayrı olmak üzere, 4000 veya 6000 khz frekansta 30dB’e kadar olan (30dB dahil) işitme kayıpları sağlam kabul edilir. Üstü öğrenciliğe kabul edilmez.

Tonsillektomi sağlam kabul edilir ve öğrenciliğe alınır.  Rhinoplasti ve septum deviasyonu ameliyatı sağlam kabul edilir.  Endoskopik sinüs cerrahisi sağlam kabul edilir. 

Konu hakkında sorularını yorum bölümünden ve sor cevap kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bekçi adayları; Mart 2019'da yapılacak 8 BİN bekçi alımını kaçırmamak, yazılı ve sözlü sınavına çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Yüzlerce kişiye bekçilik kazandırdık; bunlardan biri de siz olun. Uygulamamız sayesinde on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 103 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

103
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Selim
Ziyaretçi
Selim

Kulak çınlaması var bekçilige engelmi

Recep
Ziyaretçi
Recep

Sol kulak 500 hz de 20 dsbelde ses alındı ama normal ancak 1000 hz 30 dsbelde ses alındı
Ama sol kulak 22 sag kulak 11 yazması ne demek aydınlatırsanız sevinirim

sinan
Ziyaretçi
sinan

20 db konuşma testimi 30 db işitme testimi oluyor

Emre
Ziyaretçi
Emre

Sol kulağım yüzde doksan duymuyor sağ kulağımda sorun yok. Girebilirmiyim

ceren
Ziyaretçi
ceren

20 db ve 30 db olan kuralları anlamadım…acaba 20db yazan kural konuşma testimi oluyor 30 yazan kural ise 4000 6000 arası odyometri işitme testimi oluyor ….

burak
Ziyaretçi
burak

sağ kulakta işitme kaybım var askerliğede bundan dolayı kabul edilmedim peki bekçi alımına kabl edilebilirmiyim? geri hizmet gibi birşey mevcutmu ona göre başvuru yapıcam teşekkürler.

metin.d
Ziyaretçi
metin.d

mrb benim sol kulakta isitme kaybi yok ama sag kulakta tamammen isitme kaybim var ve askerligi 3 ay yaptım daha sonra askerliğe el verissiz diye teskere verildi bekcilikte aorun olurmu bu

Kaan
Ziyaretçi
Kaan

Merhaba bekçi olmak istiyorum ben sol 63 db sağ 74 db engel mıyın

İbrahim6689
Ziyaretçi
İbrahim6689

1.dönem çarşı ve mahalle bekciligi alımında kbbden 4000 khz ve 6000 khz frekansta sol kulak 45. Db çıktığı için elendim acaba yönetmeliğin değişme olasılığı varmıdır.

Admin
Üye
Admin

Yönetmelik hala 30dB demektedir.

selim
Ziyaretçi
selim

İBRAHİM BEY 20 DB LİK TESTTEN GECER ALDINIZMI

Admin
Üye
Admin

20dB zaten geçer? Her bir kulak 20dB kadar olabilir. Uzeri engeldir.

selim
Ziyaretçi
selim

ANLADIGIM KADARIYLA 2 KERE TESTE SOKUYORLAR BİRİNCİSİ 20 DB LİK GÜNLÜK DUYMA TESTİ İKİNCİSİ KISIK SESLİ DUYMA TESTİ FREKANS YUKSELDIKCE SES AZALIYOR SANIRIM

Sinan
Ziyaretçi
Sinan

Isitmw kaybim yuzde 10 yani iki kulakta 50 db kayip var kulak ici isitme cihazi onerildi engel olabilir mi isitme cihazi kullanmam

Admin
Üye
Admin

Her bir kulak en fazla 20dB olabilir. Uzeri kabul edilmez.

Halil
Ziyaretçi
Halil

Merhabalar. BENİM DOĞUSTAN HAFIF DERECE İŞİTME KAYBI VAR VE BEL FITIK AMELIYAT OLDUM. BU SORUN OLUR MU?

Admin
Üye
Admin

Fıtık ve ameliyatları engel olarak belirtilmiştir. Isitme kaybı da her bir kulak 20 Db ye kadar saglam kabul edilir

sinan
Ziyaretçi
sinan

işitme testinde sol kulak 29 db sag kulak 30 desibel kabul oluyormu…birde açıklamada 20 db diyor sonra 30 desibel diyor bunları anlayamadım tam olarak… başvurularda başlıcak sizin söyleyeceginiz cevaba göre başvuracagım

Admin
Üye
Admin

Normal ses seviyesinde yani günlük hayattaki duyma oranı için, her bir kulağın isitme kaybı sınırı 20 dB, kulaga cihaz ile 4000…6000 khz frekanslarda verilen ses dalgalarını duyabilme de isitme kaybı her bir kulak için 30 dB sınırı vardır.

selim
Ziyaretçi
selim

merhaba ben kulak zarımdan amelyat oldum son ölçümüm 500 2000 aasındaki test som 32 sag 26 çıktı 4000 ve 6000 arası testlerde ne cıkacagını bilmiyorum bu sonuclara gore bekçilikten elenirmiyim

Admin
Üye
Admin

Merhabalar,
Değerlere göre yorum yapma imkanımız yoktur. 4000 ve 6000 khz icin 30dB sınırdır. Şansınızı deneyin.

selim
Ziyaretçi
selim

sadece 4000 6000 testinemi girmem lazım acaba bide sınır 30 mu 30 kabul goruyormu

Admin
Üye
Admin

Her bir kulak en fazla 30 Db olabilir. Iki kulağınız ayrı ayrı bu hakka sahiptir. 4000…6000 khz frekansta her bir kulağınızın en fazka 30 Db olması sorun yaratmaz. 31 Db ve uzeri engeldir.

İbrahim
Ziyaretçi
İbrahim

Kolay gelsin admin. İşitme testinde 4000 hz de 10 db de . fakat doktor dosyaya 30 db yazmıs. Skıntı olur mu

selim
Ziyaretçi
selim

merhaba ben kulak zarımdan amelyat oldum son ölçümüm 500 2000 aasındaki test som 32 sag 26 çıktı 4000 ve 6000 arası testlerde ne cıkacagını bilmiyorum bu sonuclara gore bekçilikten elenirmiyim