Bekçi Alımında Kulak-Burun-Boğaz Şartları

Çarşı ve mahalle bekçisi adayı öğrenci alımında, bilindiği üzere EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri uygulanmaktadır. İlgili yönetmeliğin çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık durumlarının değerlendirilmesi maddesinde, bekçi alımında hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Bekçilik adayları, EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şarta uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan kulak, burun ve boğaz hususlarını örneklerle anlatmaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı öğrencilerde de aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Bekçi adaylarında, bekçilikte aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle bekçi adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Bekçilik Kulak Burun Boğaz Şartları

Kulak-Burun-Boğaz sistemlerine ait

 • kronik hastalığı,
 • sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı,
 • organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı,
 • sakatlığı
 • doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği
 • organ yokluğu olanlar
 • İşlevsel konuşma bozukluğu olanlar
 • Zar perforasyonu olanlar
 • Tek veya çift taraflı kulak kepçesi yokluğu
 • Kronik otit ve kulağın diğer kronik enfeksiyonları
 • Mastoidit,
 • kolesteatom,
 • Timpanoskleroz,
 • orta kulak kemikçiklerinde kireçlenme,
 • otoskleroz
 • İç kulak iltihabı (labirentit)
 • Vertigo,
 • menier,
 • tinnitus
 • kulağın diğer hastalıkları
 • Nefes almayı veya konuşmayı güçleştiren, septum deviasyonları veya diğer burun ve boğaz patolojileri(ameliyatla düzeltilmediyse)

öğrenciliğe kabul edilmezler.

Her iki kulakta ayrı ayrı olmak üzere, 20dB’e kadar olan (20dB dahil) işitme kayıpları sağlam kabul edilir. Öğrenciliğe kabul edilir. 21 dB ve üzeri bekçiliğe kabul edilmez.

Her iki kulakta ayrı ayrı olmak üzere, 4000 veya 6000 khz frekansta 30dB’e kadar olan (30dB dahil) işitme kayıpları sağlam kabul edilir. Üstü öğrenciliğe kabul edilmez.

Tonsillektomi sağlam kabul edilir ve öğrenciliğe alınır.  Rhinoplasti ve septum deviasyonu ameliyatı sağlam kabul edilir.  Endoskopik sinüs cerrahisi sağlam kabul edilir. 

Konu hakkında sorularını yorum bölümünden ve sor cevap kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bekçi adayları; 2019'da yapılacak bekçi alımında YÜZ BİNLERCE rakibinizi geçmek için SÖZLÜ MÜLAKATTA yüksek almalısınız! Çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Yüzlerce kişiye bekçilik kazandırdık; bunlardan biri de siz olun. Uygulamamız sayesinde on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 123 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.
Utku DEMİR
Utku DEMİR hakkında 597 makale
Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

123
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
tatar
Ziyaretçi
tatar

genel kontrol için kbb doktoruna gittim kulak testı falan yaptırmak için doktor burunda eğrilik var dedi elenirsın dedi sartlardada ameliyatla düzeltilmediyse elenir yazıyor.simdi ben estetik ameliyatı olsam tahmini olarak spor mülakat ve sözlü mulakatta hafif morluklar olcak.bu şekilde bile elenirmıyım veya simdi ameliyat olsam elenirmiyim

Kral
Ziyaretçi
Kral

Sıkıntı oldu mu burun egikligi

Ramaazan
Ziyaretçi
Ramaazan

Her iki kulağımdan kulak xarı ameliyatı oldum işitme kaybı yok ameliyat olduğum için sıkıntı olur mu kolay gelsin.

Resul
Ziyaretçi
Resul

Sağ 9 sol 35 dp bana sıkıntı olurmu bu hocam

Fatih
Ziyaretçi
Fatih

8 15 cıktı test normal yazdı alt tarafada kompanenti görülmüştür yazmış

selim
Ziyaretçi
selim

sol kulağım duymuyor sinir kaybı var sağ kulak çok iyi 5db askerlikten muaf oldum bekçilik başvurusunda terhis belgesi yerine geçen muaf belgesi sayılır mı ya da bekçi olabilirmiyim

Can
Ziyaretçi
Can

Merhaba ben geniz eti ameliyatı olmustum bu bekçiliğe engel midir birda sag ayagimda varis gibi cok az siskinlik var doktora gittigimde damarlara etki eden birsey olmadigini soyle yani onemli bisey degilmis sizce engelmidr LUTFEN CEVAP BEKLIYORUM

Salih
Ziyaretçi
Salih

Odyometri testinde Sol kulak 17 sag kulak 23 cıktı bekçi olurmuyum

sami
Ziyaretçi
sami

merhaba ben sağ kulagimdan 27 gun sonra kulagimda kireclenme oldugu icin ameliyat olucam 25 nisanda ameliyattan sonra 2-3 aysonra saglik taramasinda sikinti olur mu bekcilik icin

selim
Ziyaretçi
selim

kulak zarı amelyatı oldum ondan sonra başladı duymaya engel degil sadece sessiz ortamlarda rahatsız edıcı bir durum…

Selim
Ziyaretçi
Selim

Kulak çınlaması var bekçilige engelmi

Recep
Ziyaretçi
Recep

Sol kulak 500 hz de 20 dsbelde ses alındı ama normal ancak 1000 hz 30 dsbelde ses alındı
Ama sol kulak 22 sag kulak 11 yazması ne demek aydınlatırsanız sevinirim

sinan
Ziyaretçi
sinan

20 db konuşma testimi 30 db işitme testimi oluyor

Emre
Ziyaretçi
Emre

Sol kulağım yüzde doksan duymuyor sağ kulağımda sorun yok. Girebilirmiyim

ceren
Ziyaretçi
ceren

20 db ve 30 db olan kuralları anlamadım…acaba 20db yazan kural konuşma testimi oluyor 30 yazan kural ise 4000 6000 arası odyometri işitme testimi oluyor ….

burak
Ziyaretçi
burak

sağ kulakta işitme kaybım var askerliğede bundan dolayı kabul edilmedim peki bekçi alımına kabl edilebilirmiyim? geri hizmet gibi birşey mevcutmu ona göre başvuru yapıcam teşekkürler.