Bekçi Alımında Göz Şartları

Mahalle ve çarşı bekçisi adayı öğrenci seçiminde, bilindiği üzere EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri adaylarda aranmaktadır. İlgili yönetmeliğe göre öğrenci seçimi yapılmakta, rapor alınmaktadır. Bu yönetmeliğin Çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık durumlarının değerlendirilmesi kısmında, bekçi alımında hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Mahalle bekçisi adayları, EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şartları sağlamaları ve uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan göz şartları, göz dereceleri ve kusurları konusunu açıklamaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı öğrencilerde de aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Bekçi adaylarında, bekçilikte aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle bekçi adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Bekçilik Göz Derecesi, Hastalıkları ve Şartları

Bekçi adaylarının gözlerinde ve buna bağlı sistemlere ait

 • kronik hastalığı,
 • sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı,
 • organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı,
 • sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar

öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bekçi adaylarının görme ve diskromotopsi muayenesinde lens kullanılmasına izin verilmez. Adaylar lens ile muayeneye gelemezler.  Aşağıdaki durumlar çarşı ve mahalle bekçisi adayı öğrenci olmaya engeldir:

 • Parsiyel veya total diskromatopsi (renk körlüğü) (Renk körlüğü testi için TIKLAYINIZ!)
 • Retinitis pigmentoza (tavuk karası) ve diğer retina distrofileri,
 • Şaşılık, göz kapağı düşüklüğü, göz kaslarında ve sinirlerinde fonksiyon kaybı, nistagmus,
 • Katarakt ve katarakt cerrahisi, psödofaki,
 • Reaksiyon göstermeyen, göz, göz ekleri ve orbita içi yabancı cisimler,
 • Keratokonus, glokom, retina patolojileri,
 • Üveit, korioretinit gibi göz ve göz eklerinin kronik enfeksiyonları öğrenciliğe engeldir.

Okullara alınacak öğrencilerde; görme her iki gözde ayrı ayrı miyoplarda; (sferik + silendirik) –2 diyoptriyi, hipermetroplarda + 1 diyoptriyi geçemez. Mikst astigmatlarda transpozisyon sonrası değerlere göre işlem yapılır. Düzeltmeden sonra her iki gözün görme güçleri toplamı en az 20’de 16 olmak zorundadır. Görme gücü 15 olan kişiler elenirler. Düzeltmeden sonra gözlerden birinin görme gücü en az 10’da 7 olabilir, ancak bu durumda diğer gözün görme gücü düzeltmeden sonra 10’da 10 (tam) olmak zorundadır.

Göz dereceleri en fazla sağ 2 sol 2 olmak zorundadır. Hipermetroplarda her bir göz en fazla 1’i, iki göz toplam en fazla 2’yi geçemez.

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Bu makale ile alakalı toplam 187 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

187 yorum

 1. Hipertmetrop rahatsızlığım var lazerle sıfırlayabiliyorlar. Ancak göz tembelliği ortadan kalkmıyor sorun olurmuki sizce giren varmı ve önemli olan da derece değilmi admin cevaplarsanız sevinirim.

 2. MERABALAR , SOL GÖZÜMLE HARFLERİ OKUYAMIYORUM AMA SAĞ GÖZÜMLE ÇOK NET OKUYUP GÖRÜYORUM.DERECELERİNİ BİLMİYORUM AMA DURUM BUDUR.SAĞLIKTA SORU OLUR MU BU DURUM ?

 3. Arkadaslar bu göz toplam astımat toplamı mi 2 olucak yoksa dereceleri mi iki olucak benim astimatlar 1.75 sabıt derecelerde ikiside 3 geçiyormu yoksa ciZdirmeme gerek varmi

 4. Selamlar ben sol gözümden kornea nakli oldum dikişler den dolayı astigmat görme kaybı var ama geçici dikişler alınınca normal görme gerceklesecek sağ gözüm 2.0 bir engel olur mu heyette

 5. Selamlar ben sol gözümden kornea nakli oldum fikirlerden dolayı astigmat görme kaybı var ama geçici dikişler alınınca normal görme gerceklesecek sağ gözüm 2.0 bir engel olur mu heyette

 6. Merhaba benim göz şartlarına uymam için ameliyat olmam lazım.Şimdi ayın 2sinde fiziksel ve sözlü sınav var.O zamana kadar ameliyat olim mi o gün gözümle ilgili bir durum olur mu yoksa ayın 2 sinden sonra mı olayım ameliyat lütfen yardımcı ılurmusunuz ?

 7. Merhaba.benim gözlerimde miyop var.ameliyat olmayı düşünüyorum.ama iş sadece saglik kontrolüne kaldığı zaman olmak istiyorum.böyle bir şansım var mi.yani her şeyden geçtim.son olarak sağlık kontrolüne giricem o sırada ameliyat olmak istiyorum.

 8. MRB KOLAY GELSİN GÖZÜMDE KERATOKONUS VAR KENDİ DOKTORUMA YENİ GİTTİM İLERLEYEN Bİ DURUM YOK AMELİYATADA GEREK YOK DEDİ ÖN SAĞLIKTAN GEÇTİM AMA İLERLEYEN SÜREÇTE BU YÜZDEN ELENME İHTİMALİM VAR MI ACABA?

 9. Merhaba benim gözlerimde -4,50 miyop ve 2.00 astigmat var sağ gözde ise -4.25 miyop ve 1.75 astigmat var ancak lazer ile düzettireceğim lazer operasyonları bekçiliğe engel midir?

 10. Makine de göz değerleri kritere uyuyo.ancak doğuştan gelen göz tembelliği var.sağ göz yüzde 40 görüyo dedi doktor.ancak günlük yaşantıda sorun yok.okuma yazma görme..Muayene de sıkıntı olur mu

 11. Kardeş bnde astigmat sol göz 2.50 şağ göz .0.75 biri diyo tek göz 2 geçmeyecek biri diyo toplam 4 dü geçmeyecek ben muayne oldum heyet gittim eğer gözde problem çıkarsa bana ek süre verilirmi yoksa direk eleniyomuyuz

 12. Benim göz sol göz 2.75 .Sağ 0.75 toplam 4 mü tek göz 2 mı bide ben heyete çıktım ankaraya ulaştı kağıtlar eğer bşy olursa geri dönme yansı varmı bi bilgi verir misiniz admin

 13. merhaba benim göz derecem sağ 1.25 miyop sol +0.50-2.50 astigmag var bu engelmidir ona göre sınav ücreti yatırıcam acil cevap bekliyorum sizden teşekkür ederim şimdiden

 14. Merhabalar sağ göz 1,25 sol göz 1,25 olmak üzere toplamda 2,5 miyop çıktı. evet yukarıda yönetmeliği paylaşmışsınız iki göz toplamı 4 se sorun teşkil ediyor. polis akademisini aradım ve yönetmelik değişti iki göz toplamı 2 yi geçmemeli gözünüzü çizdirmelisiniz denildi??? yönetmeliğe mi inanmalı yoksa akademi de ki beyefendiye mi bilemedim.

 15. Selamun Aleyküm benim size bekçi alımında sağlık yönünden göz şartları konusunu kapsayan bir sorum olacaktı.Benim sol gözüm geçirmiş olduğum retina dekolmanı hastalığı sonrası tamamen görme yeteneğini kaybetmiştir.Fakat sağ gözümde sadece miyop olarak bozukluk bulunmaktadır yani sağ gözüm gözlükle tam görmektedir.Çok ama çok olmak istediğim bekçilik mesleğine bahsetmiş olduğum durumlar engel teşkil etmektemidir?Lütfen beni bu konu hakkında bilgi sahibi iseniz aydınlatınız.Allah(C.C) şimdiden tüm vereceğiniz cevaplar için sizlerden razı olsun.

 16. Admin bey mrb benim gözderecem sağ 2.25 astigmat ve miyopun toplamı sol da 2.25 sıkıntı çıkarılarmı büyükmü dereceler şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkür ederim

 17. 17*15 mm boyutlarında labule konturlu hiperekojen solid lezyon işlenmiştir. (Hemanjiom). Ulturasan çektirdim böyle bişi çıktı MR istediler. Bu durum ne gibi sıkıntı yaratır ?

 18. 2014 yilinda kasik fitigi ameliyati oldum. Suan hicbir rahatsizlik teskil etmiyor. Girdigim saglik bolumlerinde de normal yazildi kurul sıkıntı yapar mi engel olunur mu bekcilik için.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*