Bekçi Alımında Göz Şartları

Mahalle ve çarşı bekçisi adayı öğrenci seçiminde, bilindiği üzere EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri adaylarda aranmaktadır. İlgili yönetmeliğe göre öğrenci seçimi yapılmakta, rapor alınmaktadır. Bu yönetmeliğin Çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık durumlarının değerlendirilmesi kısmında, bekçi alımında hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Mahalle bekçisi adayları, EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şartları sağlamaları ve uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan göz şartları, göz dereceleri ve kusurları konusunu açıklamaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı öğrencilerde de aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Bekçi adaylarında, bekçilikte aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle bekçi adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Bekçilik Göz Derecesi, Hastalıkları ve Şartları

Bekçi adaylarının gözlerinde ve buna bağlı sistemlere ait

 • kronik hastalığı,
 • sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı,
 • organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı,
 • sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar

öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bekçi adaylarının görme ve diskromotopsi muayenesinde lens kullanılmasına izin verilmez. Adaylar lens ile muayeneye gelemezler.  Aşağıdaki durumlar çarşı ve mahalle bekçisi adayı öğrenci olmaya engeldir:

 • Parsiyel veya total diskromatopsi (renk körlüğü) (Renk körlüğü testi için TIKLAYINIZ!)
 • Retinitis pigmentoza (tavuk karası) ve diğer retina distrofileri,
 • Şaşılık, göz kapağı düşüklüğü, göz kaslarında ve sinirlerinde fonksiyon kaybı, nistagmus,
 • Katarakt ve katarakt cerrahisi, psödofaki,
 • Reaksiyon göstermeyen, göz, göz ekleri ve orbita içi yabancı cisimler,
 • Keratokonus, glokom, retina patolojileri,
 • Üveit, korioretinit gibi göz ve göz eklerinin kronik enfeksiyonları öğrenciliğe engeldir.

Okullara alınacak öğrencilerde; görme her iki gözde ayrı ayrı miyoplarda; (sferik + silendirik) –2 diyoptriyi, hipermetroplarda + 1 diyoptriyi geçemez. Mikst astigmatlarda transpozisyon sonrası değerlere göre işlem yapılır. Düzeltmeden sonra her iki gözün görme güçleri toplamı en az 20’de 16 olmak zorundadır. Görme gücü 15 olan kişiler elenirler. Düzeltmeden sonra gözlerden birinin görme gücü en az 10’da 7 olabilir, ancak bu durumda diğer gözün görme gücü düzeltmeden sonra 10’da 10 (tam) olmak zorundadır.

Göz dereceleri en fazla sağ 2 sol 2 olmak zorundadır. Hipermetroplarda her bir göz en fazla 1’i, iki göz toplam en fazla 2’yi geçemez.

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Bekçi adayları; 2019'da yapılacak 8 BİN bekçi alımında 250 bine yakın rakibinizi geçmek, yazılı ve sözlü sınavına çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Yüzlerce kişiye bekçilik kazandırdık; bunlardan biri de siz olun. Uygulamamız sayesinde on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 572 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

572
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Nevzat
Ziyaretçi
Nevzat

Göz tembelliği hipermetrop lazer amiliyatı olabiliyormuş cevaplardan sevinirim

Aday
Ziyaretçi
Aday

Admin 2.00 sınır deģilmi sağ göz sıkıntı dediniz bekçiliğe engelmi yani

Aday
Ziyaretçi
Aday

SPH CYL AX
Sağ göz -0.25 -2.00 177

Sol göz 0.00 -1.25 14
Sonuç ne admin

Emin Çataklı
Ziyaretçi
Emin Çataklı

Sağ 1.75 sol.1.25 astigmat sıkıntı olur mu birde gözlük takarak gitsek ona bişey derler mi

samet
Ziyaretçi
samet

sol 3 sağ 2.50 miyob sorun olurmu ? çizdirmem mi lazım

Uğur çeşmeci
Ziyaretçi
Uğur çeşmeci

Keratokonus ameliyatı oldum gözümde halka var. Makinada gözlerim sağlam çıkıyor ama görmemde biraz problem var. Makinaya takılma olmaz. Sorun ılur mu ön elemeye gidelim mi

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Sağlık bilgi formuna gözle ilgile miyopi sağ 2 sol 2 yazıyormuyuz bunu belirtmemiz gerekiyor mu ?

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Sağ göz miyop 2 derece
Sol göz miyop 2 derece
Sorun olurmu
Biometrik gotoğraf gözlüklümü olmalı
Göz dereceleri sınırları kaç derece

murat
Ziyaretçi
murat

selamınaleyküm sol gözüm 2 numara sağ gözüm 1 numara sol gözümde tembellik var sorun olurmu lazer olmam gerekiyomu bilgilendirirseniz sevinirim.

İlkay
Ziyaretçi
İlkay

Kolay gelsin 6 sol 6 sag goz miyop var ölcüm yapiyolarmı gözlüge bakiyolsrmı yarın basvurum var ne yaparsam skntı yaşamam admin sonra cizdirme yapsam ?

Adem
Ziyaretçi
Adem

Selamlar odun krarken gozume dal parcasi carpti bir sure glokom tedavisi gördüm ilac felan kullandım ama en son muayene oldugumda dr. iyilesmissin dedi ve ilac yazmadi bekçi olmaya engel mi acaba

birtan
Ziyaretçi
birtan

Merhaba yarın sağlık muayenesine gireceğim uzağı görememe var sol göz 1,25 sağ göz 1 derece gözlük kullanıyorum şaşılık var ama gözüm fazla kayık değil gözlüklemi girmem daha faydalı yoksa gözlüksüzmü not biometrik fotogragta gözlükle çekildim

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Merhaba bekçilik ön saglık kontrolüne gireceğim göz problemim var ama formda yok yazmayı düşünüyorum ve gözlüksüz gideceğim sizce böylemi yapmalımıyım göz problemim şu tek gözümde 3 astigmat bir gözüm 0.75 diğeri 1 miyop var sizce sorun olur mu renk körlüğü testinden başka göz testi yapılıyor mu teşekkürler

Çağlayan
Ziyaretçi
Çağlayan

Sağ göz 4derece astigmat sıkıntı olur mu solda sıkıntı yok

Cezmi
Ziyaretçi
Cezmi

Sağ 0.25 sol 0.50 bunun için gözlük ve göz derece raporu götürmek gereklimi