Bekçi Alımında Göz Şartları

Mahalle ve çarşı bekçisi adayı öğrenci seçiminde, bilindiği üzere EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri adaylarda aranmaktadır. İlgili yönetmeliğe göre öğrenci seçimi yapılmakta, rapor alınmaktadır. Bu yönetmeliğin Çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık durumlarının değerlendirilmesi kısmında, bekçi alımında hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Mahalle bekçisi adayları, EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şartları sağlamaları ve uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan göz şartları, göz dereceleri ve kusurları konusunu açıklamaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı öğrencilerde de aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Bekçi adaylarında, bekçilikte aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle bekçi adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Bekçilik Göz Derecesi, Hastalıkları ve Şartları

Bekçi adaylarının gözlerinde ve buna bağlı sistemlere ait

 • kronik hastalığı,
 • sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı,
 • organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı,
 • sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar

öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bekçi adaylarının görme ve diskromotopsi muayenesinde lens kullanılmasına izin verilmez. Adaylar lens ile muayeneye gelemezler.  Aşağıdaki durumlar çarşı ve mahalle bekçisi adayı öğrenci olmaya engeldir:

 • Parsiyel veya total diskromatopsi (renk körlüğü) (Renk körlüğü testi için TIKLAYINIZ!)
 • Retinitis pigmentoza (tavuk karası) ve diğer retina distrofileri,
 • Şaşılık, göz kapağı düşüklüğü, göz kaslarında ve sinirlerinde fonksiyon kaybı, nistagmus,
 • Katarakt ve katarakt cerrahisi, psödofaki,
 • Reaksiyon göstermeyen, göz, göz ekleri ve orbita içi yabancı cisimler,
 • Keratokonus, glokom, retina patolojileri,
 • Üveit, korioretinit gibi göz ve göz eklerinin kronik enfeksiyonları öğrenciliğe engeldir.

Okullara alınacak öğrencilerde; görme her iki gözde ayrı ayrı miyoplarda; (sferik + silendirik) –2 diyoptriyi, hipermetroplarda + 1 diyoptriyi geçemez. Mikst astigmatlarda transpozisyon sonrası değerlere göre işlem yapılır. Düzeltmeden sonra her iki gözün görme güçleri toplamı en az 20’de 16 olmak zorundadır. Görme gücü 15 olan kişiler elenirler. Düzeltmeden sonra gözlerden birinin görme gücü en az 10’da 7 olabilir, ancak bu durumda diğer gözün görme gücü düzeltmeden sonra 10’da 10 (tam) olmak zorundadır.

Göz dereceleri en fazla sağ 2 sol 2 olmak zorundadır. Hipermetroplarda her bir göz en fazla 1’i, iki göz toplam en fazla 2’yi geçemez.

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Bekçi adayları; 2019'da yapılacak bekçi alımında YÜZ BİNLERCE rakibinizi geçmek için SÖZLÜ MÜLAKATTA yüksek almalısınız! Çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Yüzlerce kişiye bekçilik kazandırdık; bunlardan biri de siz olun. Uygulamamız sayesinde on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 587 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.
Utku DEMİR
Utku DEMİR hakkında 598 makale
Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

587
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Cem
Ziyaretçi
Cem

Sayın admin yukarıda yazmış olduğunuz şartları sağlık yonetmeliginde ne hikmetse göremedim. Genelde yazılan 2 göz toplamı 20/16 olmak zorunda diyor. Yani göz derecesi sağ 2 sol 2 gibi bir terim yok siz bunu yönetmeligin neresinden aldınız?

Burak
Ziyaretçi
Burak

Bende katarakt varmış ama bi problem hissettmiyorum görme konusunda katakat elenmeye sebep mi ameliyat olsam kabul olur mu ?

Dido
Ziyaretçi
Dido

Bi arkadsim keratokonus gozleri 4.25 cikti cizdirme olurmu o.zmn geçermi

Aday
Ziyaretçi
Aday

Sol gözümde %20 değerinde göz tembelligi var sorun olur mu ?

Erkan
Ziyaretçi
Erkan

Sol 2.3 sağ 0 astigmat var bekçilik için sorun olurmu

Fatih Ömer
Ziyaretçi
Fatih Ömer

Öncelikle kolay gelsin.5 derece astigmat var gözlerimde.Ön sağlik ve genel sağlık muayeneleri arasında ameliyat olma gibi bir ihtimalim var mı ? Yoksa Ön sağlıkdan önce mi ameliyat olmam gerekli

Serkan
Ziyaretçi
Serkan

Sağ göz silindirik 1.0 aks 180
Sol göz silindirik 1.0 aks 180
Engel mi gözlük kabul edilir mi kullansam?

Nevzat
Ziyaretçi
Nevzat

Göz tembelliği hipermetrop lazer amiliyatı olabiliyormuş cevaplardan sevinirim

Aday
Ziyaretçi
Aday

Admin 2.00 sınır deģilmi sağ göz sıkıntı dediniz bekçiliğe engelmi yani

Aday
Ziyaretçi
Aday

SPH CYL AX
Sağ göz -0.25 -2.00 177

Sol göz 0.00 -1.25 14
Sonuç ne admin

Emin Çataklı
Ziyaretçi
Emin Çataklı

Sağ 1.75 sol.1.25 astigmat sıkıntı olur mu birde gözlük takarak gitsek ona bişey derler mi

samet
Ziyaretçi
samet

sol 3 sağ 2.50 miyob sorun olurmu ? çizdirmem mi lazım

Uğur çeşmeci
Ziyaretçi
Uğur çeşmeci

Keratokonus ameliyatı oldum gözümde halka var. Makinada gözlerim sağlam çıkıyor ama görmemde biraz problem var. Makinaya takılma olmaz. Sorun ılur mu ön elemeye gidelim mi

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Sağlık bilgi formuna gözle ilgile miyopi sağ 2 sol 2 yazıyormuyuz bunu belirtmemiz gerekiyor mu ?

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Sağ göz miyop 2 derece
Sol göz miyop 2 derece
Sorun olurmu
Biometrik gotoğraf gözlüklümü olmalı
Göz dereceleri sınırları kaç derece