Bekçilik Sağlık Kurul Raporu Aşamaları 2018

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği yazılı sınavının açıklanmasının ardından asil listede bulunan arkadaşlar güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formunu doldurmak için emniyete müracaat etmeye başladı. Doldurulan bu formdan sonra emniyet tarafından başlatılan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının ne zaman biteceği belli değil. Bu işlem bir ay da sürebilir daha fazlada sürebilir, il ve ilçedeki yoğunluğa göre değişiklik gösterecektir.

Adayların güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmalarının yanında bir de sağlık işlemleri devam etmektedir. Bazı iller  sağlık kurul raporu için adayları hastahaneye çağırmış bulunuyor. Aşağıya ekleyeceğimiz bilgi sağlık kurul raporu işlemlerini yapmış olan bir arkadaşımız tarafından gönderilmiştir. Umarım sizlere faydalı olacaktır.

Sağlık kurulu 6 tüp kan sonra tok karnına 1 tüp idrar, sırasıyla röntgen, ultrason, diyetisyen, kbb göz kardiyoloji, kan sonuçları öğlen vakti açıklanıyor, Sonra hemen dahiliye dördüne birden sağlam diye onaylıyor.

Sonrasında sonuçlara göre cildiye, nöroloji, ortopedi, genel cerrahi basit hemen sağlam yazılıyor. Daha sonra psikiyatri ve işitme testi, işitme testi kbb de oluyor. En son ağız ve diş sağlığı oluyor ve sağlık işlemleri bitmiş oluyor.

Bu süreçte sağlıkla ilgili tavsiyem kesinlikle sağlığa girmeden kan, göz gibi kontrollerinizi yaptırın, kan da eğer karaciğerle ilgili değerleriniz yüksekse yağlı yiyeceklerden uzak durun ve bol bol yeşillik yiyin. Her sabah aç karınla limon ve maydonoz karışımı olan limon kürünü için faydasını görürsünüz. Bir çok kan değerini normale çevirecek inşallah.

Bazı kan değerleri için sigara içenlere önerim var; bari kan verene kadar içmesinler. Kan değerlerinde çok sıkıntısı olanlar kızılaya kan versin, ya da bir sağlık ocağına gidip kan durumunu bu şekilde öğrensin. Sağlık raporu alırken kan sonucu sıkıntılı olanlar doktordan rica edip tekrar kan vermesini istemeli. Zaten doktor 3 defa şans veriyor. Eğer değerleri sıkıntılı bir sekilde onaylatırsanız, tekrar sevkle uğraşırsınız. Birde o kan vermeden önceki günlerde bol bol su için.

Göz içinse mutlaka kontrole gidin bir özel hastaneye, her bir göz için miyop ve Astigmat +2yi geçmeyecek. Hipermetrop içinse her bir için +1i geçmeyecek. Siz emniyet teşkilatı sağlık yönetmenliğindeki göz bölümünü özeldeki göz doktoruna gösterin daha faydalı olur. Eğer göz dereceleriniz bu derecelerin üstünde ise iyileşme sürecinide doktora sorup çizdirin yoksa elenirsini.

Ben de elendim gözden, doktor derecemi biraz yüksek yazdığından yoksa kontrolerimi yapmıştım ama hakkımı aradım. Elendiğim hafta gözümü çizdirdim ve özelden aldığım sağlık raporu ve hazırladığım dilekçeyi 16 bölümü bitirip hastane heyetine verdikten sonra egm sağlık daire başkanlığına teslim ettim.

Bir süre sonra sevkim geldi, başka devlet hastanesinde tekrar gözle ilgili bölüme muayene olup atamam geldi çok şükür. Demek istediğim düzeltebilecek durumlarınızı, gerek önceden kontrol amaçlı muayene olup tedbirini almak gerekse sağlık raporunuzu alırken sıkıntılı durumda doktordan rica ederek düzeltip tekrar muayeneye geleyim tarzında konuşmanız sizin için çok faydalı olur.

Soru: Biz mi hastaneye gideceğiz onlar mı götürecek?

Herkes bulundugu ilde hastaneye gider. Hastane secimini emniyet yapar. Toplu halde gidersiniz. Herkes bulunduğu ile bağlı emniyetin belirlediği tam teşekküllü devlet hastanesinden sağlık raporu alır.

Soru: Psikiyatri’de nelere bakılıyor?

Psikiyatri genelde sohbet havasında gerek konuşma, kendini ifade etme gibi durumu kontrol ediyor. Ayrıca  son bir sene içinde kullandığın ilaçlara bakıyor bilgisayarından(e-nabız sisteminden). Eğer psikiyatri ilaç kullanımı varsa bir sene içinde doktora bağlı elenme veya tam tersi olabilir…

Soru: Kulakta ne yapıyorlar?

Kulakta belli ölçüm aralığı için test yapılıyor. Sağlık yönetmenliğindeki kulak bölümünü kontrol amaçlı gideceğin hastanedeki doktora gösterirsen faydalı olur.

Soru: Renk körlüğü elenme nedeni mi?

Evet en çok eleme yapılan konudur.

Soru: Tekrar boy-kilo ölçümü yapılacak mı?

Evet yapılacak.

Soru: Burunda et var sorun olur mu?

Hayır normal hayatı engellemiyorsa sorun olmaz.

Soru: Ürolojide varikoselden elenme oluyor mu?

Yönetmelikte de yazıyor varikosel ve hidroselden elenmiyorsun.

Bazı adaylar sürekli sorup duruyorlar, boy kilo ölçümü tekrar yapılıyor. Boy kilo hesaplamaya bakabilirsiniz

Anlaşır hale getirmeye çalıştım umarım bir yanlışım olmamıştır, tüm adaylara şimdiden geçmiş olsun umarım sorunsuz geçersiniz.

Not: Kafanıza takılan soruları aşağıdan yorum olarak sorabilirsiniz. Sitemizdeki yazıların altına sorulan sorular daha çabuk yanıtlanır.

Bekçi adayları; Mart 2019'da yapılacak 8 BİN bekçi alımını kaçırmamak, yazılı ve sözlü sınavına çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Yüzlerce kişiye bekçilik kazandırdık; bunlardan biri de siz olun. Uygulamamız sayesinde on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 1.622 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

1622
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Eyup
Ziyaretçi
Eyup

Admin bi sorum olacak ulturasyona direk mi gidiyoz giriyoz yoksa yoksa genelcerrahi doktoru mu gonderiyo git cekin gel diye

Mhmmd
Ziyaretçi
Mhmmd

S.a benim sag kolumda daha sürünürken uzerime cay dokulmesi sonucu yanik izi var dirsegimin hizasindan basliyor omuZuma dogru bide trafik kazasi nedeniyle kolum Cama girdi iki tane kesik izi kaldi sizce 2019 bekicilige basvurmalimiyim sansim varmi simdiden tesekkurler Allah razi olsun

feyaz
Ziyaretçi
feyaz

Db si kurtariyormu ve galiba orta julak kireclemesidir ameliyat olsam sizce n kadar sürede ilesirim çünki bu sūrecte bekcilege bas vurcam ameliyatla gecermi sizinde basinizi agritiyorum hakkinizi helal edin

feyaz
Ziyaretçi
feyaz

Merba hocam sag kulagim sola göre agir isitiyor ama silahli güvenlik görevlidiyimde bekcilik icin hastaneden isitme testi yaptim doktora gösterdim kirecleme var dedi. Tabi hava iletimi 39 db diyor isitme testinde sadece sag kulagim.39 dibi kurtariyor dedi. Ve alt cenem sag arkayaya dogru 4cürük dis vardi cektirdim protes atti doktor istedigimde cikartip takiyom bana bu kunu hakinda yardimci olurmusun acaba

Sinan14
Ziyaretçi
Sinan14

Geçmişte yaşadığım kanser rahatsızlığı nasıl etkiler şuan herhangi bi problemim Yok 6aydan 6aya kontrollerim oluyo sadece ve vücudum da ameliyattan kaynaklı dikiş izleri var karnımda..bu sebepten dolayı kanser hastalığından dolayı yani askerlikten de muaf tutuldum

Murat
Ziyaretçi
Murat

Merhaba admin ilk alımda elendim kulaktan yeni alımda herşeyi sağlam olarak alsam raporu Ankara’daki heyet daha önce eğlendiğim rapor değerlerine bakar mı yoksa sağlam deyip onaylar mı?

Rıdvan
Ziyaretçi
Rıdvan

Sağlık rapor esnasında safra kesesinde taş var ibaresi yüzünden belçi olamaz diye doktor not yazdı sonrasında raporu iade edip dilekçe yazdım hakkımdan feragat ettim diye geri dönüş imkanı var mı?

Deniz
Ziyaretçi
Deniz

Merhaba adamın sorum aslında birçok adayı ilgilendiren bi problem Ç.M.B asil olarak kazandım.Hepatit b taşıyıcısıyım.6 aylık raporlarım olduğundan ilk hastahaneden olur aldım.Daha sonra başka bir hastahaneye sevk edildim ordanda olur aldım,tekrar aynı hastaneye karar anında biyopsi gerekmektedir diye sevk edildim gittiğim hastane değerleri normal olduğundan biyopsi kriteri olan HBV DNA 2000 altında olduğundan biyopsi yapılmadı kararı verildi.(Doktor biyopsi yapmak istemedi sağlam insanı biyopsi yapamam dedi).Daha sonra Ankara eğitim araştırmaya sevk edildim.Ordanda biyopsi yapmadan Ç.M.B olur kararı verildi kurulda.Şimdi ne sonuç gelir tekrar beni sevk edermi yoksa elenirmiyim.Şimdiden teşekkür ederim.

Muhammet
Ziyaretçi
Muhammet

Merhaba admin ben askeligimi 10 ay yaptım 2 ay kalasiya çürük raporu verdiler ama şuanda hiç bir sağlık soruum yok bekçiliği girmeme engel olurmu??

Hamdi
Ziyaretçi
Hamdi

Mrb admin 2018 bekçilik herşeyi geçtim sağlık raporu heyete girdim heyetten gectim ama ankara beni kulakda sorun var diye sivasa sevk etti ve sivsta kulak zarim delik dedi ve bıraktılar 23.01.2019 da bekci olamaz diye bir kaat verdiler ben mahkemeye başvuru yapabilirmiyim itiraz icin ve enson nezaman yapabilirim amaliyatlarimi oldum bilginiz varsa yrdimci olurmuunuz

umut
Ziyaretçi
umut

merhaba. ben askeri muayenede kilo fazlalığından dolayı çürük/askere elverişsizdir raporu aldım bu rapor kilo vermeme rağmen bekçi olmama engelmidir.

Ömer
Ziyaretçi
Ömer

Merhaba . Dirsegimin birinde leke var acaba bu saglik raporu almama engel olur mu

Kadir
Ziyaretçi
Kadir

Hocam Bi konu var ben 2015 yılında ailemin cevrekorkusuyla amatem e götürdüler idrar testi verdım temiz cıktı doktor bir madde kullandınmı diye sordu bende 1 2 kere kullandığımı söyledim bikac ilaç yazdı ve bidaha gitmedim bu elenme sebebimidir bu konuyu pskıyatrımı inceliyor tskler

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Kulak frekans değerleri 30db den 60 db yükselecek diyorlar bilginiz varmı

Sundus
Ziyaretçi
Sundus

Diyelim kontenjan doldu bu sağlığa çağırılan yedekler ne olcak