Bekçilik Sağlık Kurul Raporu Aşamaları 2018

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği yazılı sınavının açıklanmasının ardından asil listede bulunan arkadaşlar güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formunu doldurmak için emniyete müracaat etmeye başladı. Doldurulan bu formdan sonra emniyet tarafından başlatılan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının ne zaman biteceği belli değil. Bu işlem bir ay da sürebilir daha fazlada sürebilir, il ve ilçedeki yoğunluğa göre değişiklik gösterecektir.

Adayların güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmalarının yanında bir de sağlık işlemleri devam etmektedir. Bazı iller  sağlık kurul raporu için adayları hastahaneye çağırmış bulunuyor. Aşağıya ekleyeceğimiz bilgi sağlık kurul raporu işlemlerini yapmış olan bir arkadaşımız tarafından gönderilmiştir. Umarım sizlere faydalı olacaktır.

Sağlık kurulu 6 tüp kan sonra tok karnına 1 tüp idrar, sırasıyla röntgen, ultrason, diyetisyen, kbb göz kardiyoloji, kan sonuçları öğlen vakti açıklanıyor, Sonra hemen dahiliye dördüne birden sağlam diye onaylıyor.

Sonrasında sonuçlara göre cildiye, nöroloji, ortopedi, genel cerrahi basit hemen sağlam yazılıyor. Daha sonra psikiyatri ve işitme testi, işitme testi kbb de oluyor. En son ağız ve diş sağlığı oluyor ve sağlık işlemleri bitmiş oluyor.

Bu süreçte sağlıkla ilgili tavsiyem kesinlikle sağlığa girmeden kan, göz gibi kontrollerinizi yaptırın, kan da eğer karaciğerle ilgili değerleriniz yüksekse yağlı yiyeceklerden uzak durun ve bol bol yeşillik yiyin. Her sabah aç karınla limon ve maydonoz karışımı olan limon kürünü için faydasını görürsünüz. Bir çok kan değerini normale çevirecek inşallah.

Bazı kan değerleri için sigara içenlere önerim var; bari kan verene kadar içmesinler. Kan değerlerinde çok sıkıntısı olanlar kızılaya kan versin, ya da bir sağlık ocağına gidip kan durumunu bu şekilde öğrensin. Sağlık raporu alırken kan sonucu sıkıntılı olanlar doktordan rica edip tekrar kan vermesini istemeli. Zaten doktor 3 defa şans veriyor. Eğer değerleri sıkıntılı bir sekilde onaylatırsanız, tekrar sevkle uğraşırsınız. Birde o kan vermeden önceki günlerde bol bol su için.

Göz içinse mutlaka kontrole gidin bir özel hastaneye, her bir göz için miyop ve Astigmat +2yi geçmeyecek. Hipermetrop içinse her bir için +1i geçmeyecek. Siz emniyet teşkilatı sağlık yönetmenliğindeki göz bölümünü özeldeki göz doktoruna gösterin daha faydalı olur. Eğer göz dereceleriniz bu derecelerin üstünde ise iyileşme sürecinide doktora sorup çizdirin yoksa elenirsini.

Ben de elendim gözden, doktor derecemi biraz yüksek yazdığından yoksa kontrolerimi yapmıştım ama hakkımı aradım. Elendiğim hafta gözümü çizdirdim ve özelden aldığım sağlık raporu ve hazırladığım dilekçeyi 16 bölümü bitirip hastane heyetine verdikten sonra egm sağlık daire başkanlığına teslim ettim.

Bir süre sonra sevkim geldi, başka devlet hastanesinde tekrar gözle ilgili bölüme muayene olup atamam geldi çok şükür. Demek istediğim düzeltebilecek durumlarınızı, gerek önceden kontrol amaçlı muayene olup tedbirini almak gerekse sağlık raporunuzu alırken sıkıntılı durumda doktordan rica ederek düzeltip tekrar muayeneye geleyim tarzında konuşmanız sizin için çok faydalı olur.

Soru: Biz mi hastaneye gideceğiz onlar mı götürecek?

Herkes bulundugu ilde hastaneye gider. Hastane secimini emniyet yapar. Toplu halde gidersiniz. Herkes bulunduğu ile bağlı emniyetin belirlediği tam teşekküllü devlet hastanesinden sağlık raporu alır.

Soru: Psikiyatri’de nelere bakılıyor?

Psikiyatri genelde sohbet havasında gerek konuşma, kendini ifade etme gibi durumu kontrol ediyor. Ayrıca  son bir sene içinde kullandığın ilaçlara bakıyor bilgisayarından(e-nabız sisteminden). Eğer psikiyatri ilaç kullanımı varsa bir sene içinde doktora bağlı elenme veya tam tersi olabilir…

Soru: Kulakta ne yapıyorlar?

Kulakta belli ölçüm aralığı için test yapılıyor. Sağlık yönetmenliğindeki kulak bölümünü kontrol amaçlı gideceğin hastanedeki doktora gösterirsen faydalı olur.

Soru: Renk körlüğü elenme nedeni mi?

Evet en çok eleme yapılan konudur.

Soru: Tekrar boy-kilo ölçümü yapılacak mı?

Evet yapılacak.

Soru: Burunda et var sorun olur mu?

Hayır normal hayatı engellemiyorsa sorun olmaz.

Soru: Ürolojide varikoselden elenme oluyor mu?

Yönetmelikte de yazıyor varikosel ve hidroselden elenmiyorsun.

Bazı adaylar sürekli sorup duruyorlar, boy kilo ölçümü tekrar yapılıyor. Boy kilo hesaplamaya bakabilirsiniz

Anlaşır hale getirmeye çalıştım umarım bir yanlışım olmamıştır, tüm adaylara şimdiden geçmiş olsun umarım sorunsuz geçersiniz.

Not: Kafanıza takılan soruları aşağıdan yorum olarak sorabilirsiniz. Sitemizdeki yazıların altına sorulan sorular daha çabuk yanıtlanır.

Bekçi adayları; Mart 2019'da yapılacak 8 BİN bekçi alımını kaçırmamak, yazılı ve sözlü sınavına çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Yüzlerce kişiye bekçilik kazandırdık; bunlardan biri de siz olun. Uygulamamız sayesinde on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 1.742 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

1742
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Abdullah
Ziyaretçi
Abdullah

Merhaba. Kolay gelsin. Benim sorum şu sedef bekçiliğe engel biliyorum ama bunun bı derecesı var mı? Benım dirseklerimde 4 5 cm çapında kızarıklıklar var bunlardan elenırmıyım birde bunlara sağlık kontrolune gıderken fondeten fln surup bı sekılde kapasam sızce anlasılır mı?

Ali sinan
Ziyaretçi
Ali sinan

Merhaba admin öncelikle ben özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım haliyle ayakta fazla durmaktan sol ayağımda varis çıktı bekçilik alımlarına başvurdum sizce sağlık raporunda bekçilik için engel teşhis eder mi bilgilendirir mısın Teşekkür ederim

Zeki
Ziyaretçi
Zeki

Dövme yaptırmış biri adaylığı geçerli olurmu

ali ihsan
Ziyaretçi
ali ihsan

merhaba admin 2015 yılında boyun fıtığı teşhisi konuldu ve 2haftalık fizik tedavi ile süreci atlattım. e-nabız da bu görünüyor sizce genel sağlık taramasında bir problem teşkil eder mi ? ben bahsetmemeyi düşünüyorum zaten ameliyat vb bir durum olmadı. Siz ne dersiniz ?

berkecan
Ziyaretçi
berkecan

S.a admin 5 sene önce uyuşturucudan suçsuz yere idrar tahliline çarptırıldım sıkintisizca verdim geçtim çıkmaz diyolar problem olurmu ?

Admin
Üye
Admin

Sorun olmaz merak etmeyin.

Hüseyin
Ziyaretçi
Hüseyin

Bekçilikte gözleri çizdirme işlemini diğer aşamaları kazandıktan sonra yaptırsak olurmu sağlık kuruluna girmeden önce vakitte sıkıntı olurmu?

Admin
Üye
Admin

Zaten o asamada sorun olmakta gözler. Bu sebeple o vakte kadar sureniz var sıkıntı olmaz.

adayadayı
Ziyaretçi
adayadayı

ben çizdirdim kardşeim şuan gayet iyiyim inşallah sende iyi olursun ama şunu unutma her göz çizilmiyor muayene ol önce derim uygun mu diye.

adayadayı
Ziyaretçi
adayadayı

sınav ücreti yatırılıp kayıt oldum şimdi beklememiz mi gerekiyor 1 kayıtlar bitene kadar

Admin
Üye
Admin

Evet bekleyeceksiniz. Basvurular bittikten ortalama 15 gün sonra asıl başvuru ve evrak teslimi icin okullara davet edilmeye başlanıyor

Samet
Ziyaretçi
Samet

Gözdeki kaymadan dolayı elenirmiyim

Erkan
Ziyaretçi
Erkan

Bekcilikten renk gorlu vardir deyip elendim yeni alimlara basvura bilirmiyim tekrar

Erkan
Ziyaretçi
Erkan

Renk korlugu cikti elendim simdi tekrar basvura bilirmiyim bekcilige

Rıdvan keskin
Ziyaretçi
Rıdvan keskin

Merhabalar alım aşamaları ne kadar süre içinde oluyor sözlü Yazılı ve parkur sırası ve arasında süre hafta ay vs nasıl oluyor

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Bu renk körlüğü hangi aşamalarda karşımıza çıkıyo testi ezberlesek geçemezmiyiz acaba

Satılmış
Ziyaretçi
Satılmış

Benim kolumda jilet izi car fakat sildiriyorum engel olurmu

GÜNGÖR
Ziyaretçi
GÜNGÖR

ADMİN MERHABA BENİM ŞU ANDA 7 KİLO GİBİ BİR FAZLALIĞIM VAR SORUM ŞU BOY KİLO KONTROLÜNE HANGİ AŞAMADA GİRİORUZ ŞUAN SIKI BİR DİYETE GİRDİM FAKAT 7 KİLO VERMEM İÇİN YETERLİ SÜREM VAR MI ? BOY KİLO KONTROLÜNE GİRİP ELENME SÜRESİ HANGİ AŞAMADA OLUYOR ? başvuru tarihleri 18mart -1 nisan ama boy kilo elemesine tahmini nezaman olur

Admin
Üye
Admin

1 nisanda başvurular bitiyor. Başvurular bittikten yaklaşalık 15 gun sonra asıl basvuru ve evrak teslimi icin okullara davet edilmeye başlanıyor. Bu asamada boy kilo bakılıyor

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Sağlık raporu alırken hastane muayene vs vs olurken sigortam olması gerekiyor mu?

Admin
Üye
Admin

Hayır gerekmiyor. Devlet ucreti karşılıyor.