Bekçilik Başvuru Parası Ne Zaman Yatırılacak? – BekçiAlımı

Bekçilik Başvuru Parası Ne Zaman Yatırılacak?

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen on binler merakla 2019 yılı 1. dönem 8 bin bekçi alımı duyurusunu bekliyor. Alım ile ilgili bugün açıklama yapılması bekleniyor. Mahalle bekçisi olarak görev yapmak isteyen on binler öncelikle bekçilik sınav ücretini yatırmalı, daha sonra da Polis Akademisi sitesi üzerinden başvuruda bulunmalıdırlar. peki bekçilik başvuru ücreti nereye yatırılacak. Ne zaman yatırılacak? Bu konuda onlarca soru aldığımız için makalemizi hazırladık.

Bekçilik başvuru ücreti ne zaman yatırılacak?

Bekçilik sınav ücretini yatırabilmeniz için 2019 bekçi alımı ön başvuru sürecinin başlaması gerekmektedir. Bu süreç henüz başlamadı. Bu nedenle şu an ücret yatırmanıza gerek yok. Zaten hesap açılmadığı için yatıramazsınız. Bekçi adaylarının yapması gereken ön başvuruların başlamasını beklemektir.

Bekçilik başvuru ücreti nereye yatırılacak?

2019 yılı bekçi alım ücreti Polis Akademisi Başkanlığı Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halkbank Gölbaşı Şubesi/ANKARA “2019 1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Giriş Sınavı” isimli hesabına yatırılacaktır. Sadece Halkbank şubelerinden, ATM’lerinden ve internet bankacılığından başvuru ücreti yatırılabilecektir. (İnternet Bankacılığından ücret yatıran adayların dekont çıktısı almaları gerekmektedir.) Adaylar, sınavlara başvurmak için evrak teslimi yaparken, bu ücreti yatırdıklarına dair banka veya atm makbuzlarını da ibraz etmek zorunda olacaklar.

Başvuru ücreti ne kadar olacak?

Geçen yıl 100 TL idi. Bu sene 125 TL olması bekleniyor. Bu ücret tüm sınav ve başvuru sürecinizi kapsayan bir bedeldir ve tekrar sizden ücret alınmayacaktır. Bu ücreti daha sonra geri alamaz ya da iade isteyemezsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

77 Soru Cevaplandı

 1. İsmail Kaplan

  Bugün bankaya gittiğim de bekçilik adına herhangi bir başvuru ve ücret almadıklarını söylediler sebebi nedir acaba?

 2. Bel fıtığı ameliyati oldum 5 yıl önce Elenme olsaligi nedir sağlık kontrolü olduğunuzda sıkıntı olurmu

  • Merhabalar Fıtık olanlar ve bunun cerrahi yöntemi ile tedavisini olmus olanlar ogrenci olamazlar diye madde vardır. Şansınızı deneyin.

  • Peki belirtmesem bunu söylemesem sıkıntı olurmu

  • Onlar anlarlar.

  • Tam şifa bulmuş hastalıklar girebilir deniliyor bu fıtığı kapsamıyor ozman öylemi valla moral çöktü benim şuan teşekkür ederim cevaplarınız için

  • Fıtık ile ilgili kısım yönetmelikte Ortopedi ve Travmotoloji bölümünün 10. Maddesinde gecmektedir. Bu maddede; “Boyun-bel-göğüs fıtıkları, omurga eksiklikleri ve bunların cerrahi müdahaleleri(kapalı yahut açık) öğrenciliğe kabul edilmemektedir.” deniyor.
   Yine de şansınızı deneyin.

  • Kasık fıtığı da dahil mi

  • Yönetmeliğin Genel Cerrahi bölümünde gecmekte olan kasık fıtığı ile ilgili su açıklama mevcut:
   Hiatal, diyafragmatik, karın duvarı, kasık ve diğer bölge fıtıklarının mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir.

  • Benim arkadaşımın bel fıtığı vardı, ameliyat bile olmamıştı, arada çok fena tutuyordu. Komiser yardımcısı oldu geçen sene. Sen yine de şansını dene.

 3. Basvurular basladimi admin acil cevap

 4. başvuru ne zaman başlıyacak bilginiz varmı ve başvurular başladıktan sonra adım adm ne yapmamız lazım eşim için bilgi edinmem lazım hiç bişey bilmiyorum

  • Polis Akademisinin http://www.pa.edu.tr internet adresinde basvurular başladığında, Halk Bankası veya Bankamatiklerinden “2019/1 Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Giris Sınavı” hesabına başvuru ucreti yatırılıp DEKONTU MUTLAKA ALINACAK. DEKONTSUZ ISLEM YAPILMAYACAK. Bu dekont evrak teslimi gunu sizden istenecektir.
   Basvuru ucretini yatıran kişiler, polis akademisi sitesine girip on başvuru yapacaktır. Baska yapılması gereken birsey yoktur.

  • çok teşekkür ederimm .. 🙂

 5. Merhaba Utku bey, eşim için Diyarbakır ilini istiyoruz fakat şuanda istanbulda yaşıyoruz, basvurursak nerdeki polis akademisine çağrılacağız?

  • Merhabalar,
   Adaylar sadece en son ikametlerinin kayıtlı olduğu ilden basvuru yapabilirler. Bu ilde de en az son bir yıldır kayıtlı olmaları gerek.

  • Tamam başvuruyu ist da yapacaz da, sonrasından polis akademisine çağıracaklar, sınavlara başvurmak, evrak teslimi yapmak veya sağlık kontrollerinden geçmek için, diyarbakırdaki polis okulundan çağirmazlar değil mi?

  • Hayır, Başvuru yapılan ilde olur hepsi.

 6. Kendimin yok ancak eşimin siyasi parti üyeliği süreçte sorun yaratır mı?

 7. Ben ciraklik okulu mezunuyum basvuru yapabiliyor muyum

  • Il ya da ilce milli eğitim müdürlüğüne danısınız. Eger lise dengi sayılıyorsa bu ogrenim denklik belgesi alınız.

 8. Bekci adayiiii

  Admin basvuru ucretini mesela bugun yatirdik fakat basvuru dilekcesini aksama yada ertesi gun yapsak olurmu

  • Başvuru ucretini tc no uzerinden yatırdıgınzda sistem bunu tc no üzerinden görüyor. Adaylar başvuru suresine kadar istedikleri zaman başvuru yapabilir, hatta istedikleri zaman tekrar giris yapıp başvuru bilgilerini guncelleyebilir.

 9. merhaba

  liseden tasdikname almış olan biri bekçi olabilirmi ?

 10. Ortaokul mezunları başvuru yapabiliyor mu?

 11. Başvurular ne zaman yapılacak bekçilik icin

 12. Merhaba ben ankarada yaşıyorum ama benim ikamet kırşehirde ben burda iş te çalışıyorum lakin buraya adres aldırmam mümkün olmadi oturduğum evden dolayı yaklaşık olarak 5 yıldır burdayım kırşehir memleketim oyu orda kullanıyorum şimdi ben kırşehirde bekçi olmak istiyorum benim süreç nasıl ilerler ben ankarada mi kırşehir de mi bekçi olabilirim

  • Ikametinizi kırsehirden aldırmayıp hala kırsehirde kayıtlı görünüyorsanız başvuru yapabilirsiniz.

  • Anladım lakin kafama takılan şey illaki soruşturma olacak ve benim ikamet kırşehirde olsa bile ben son 5 yıldır ankarada kalıyorum çalıştığım yer ankara ve kırşehirde de çalışmıyorum yani ondan dolayı kırşehir değilde ankara olacak denilmesin sonra ha dediginiz gibi ikamet Kırşehir olması yetiyorsa problem yok tabi

  • Arşiv soruşturması bekçiliğe hak kazanıp egitime alınmadan once güvenlik soruşturması ile birlikte başlıyor. Bu tarihte zaten isinizden istifa etmeniz de gerekiyor. Kırsehire gidersiniz bu tarihlerde olur biter. Sorun olmasına ihtimal vermiyorum.

  • Anladım peki son sorum olacak ikamet Kırşehir olduğu için ben sınav ve mülakata orda mi gireceğim facebook bekçi sayfasında bazı yazan arkadaşlar başka şehirlere gönderiliyor yazmış bu doğrumu

  • Ikametinizin görüldüğü ile göre programlanır

  • Teşekkür ederim çok sağolun

 13. Mrb Admin ben uzman erbaş idim acaba bizler için bir öncelik varmıdır?

 14. Merhaba, 25.02.1989 doğumlu birisi olarak yaklaşık olarak 10-15 gün farkla yaştan kaybediyorum bunun bir çözümü olabilirmi sizce?

  • Polis Akademisi tarafından yapılacak ilan duyurusunu bekleyin. Orada tarih net belirtilecektir. Konu ile alakalı Polis Akademisi Başkanlığından yada Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Dairesi Başkanlığından bilgi alabilirsiniz

 15. Diş konusunda eksik çürük gibi yazmışsınız ama ön üst dişim 2mm gibi bir kırık var engell olurmu ?

  • On dislerdeki kırıklar sorun olabilmektedir. Dis saglam olması durumunda 2 mm küçük bir deger olduğu icin komisyon insiyatifindedir.

 16. Daha önce belirlenmiş bir suç olmazsa yani adli sicil kaydı olmayan biri .
  ama karakola bazı nedenlerden dolayı gitmiş bişey saptanamamışsa bir engeli varmıdır?

  • Belirttiginiz esaslar degerlendirildiginde herhangi sorun teskil etmedigi anlaşılmaktadır.

 17. Slm ben askerlikten muafim ben basvuru yapabilirmiyim lise mezunuyum askerlik yukumlulugu bulunmamaktadir diyo adkerlik durum belgesinde sizce basvurum kabul olmazmi

  • Muaf olanlar başvuru yapabilmektedir. Askerlikten muaf olup polislik yapan bekçilik yapan emsaller mevcuttur.

 18. Ramazan Dinke

  Behçet hastalığı bekçiliğe engelmidir

  • Merhabalar,
   Ne yalan söyleyeyim ilk defa duydum bu hastalığı. Yönetmelikte de geçmiyor. Yönetmelikte gecmeyen hastalıklarda yönetmelik sağlık komisyonuna inisyatif kullanma yetkisi verir. Yani bir aday yonetmelikte yeri olmasa da komisyon insiyatifi ile elenebilmektedir.
   Behcet hastalığı nedir diye baktım;
   “Behçet hastalığı veya Behçet sendromu, kan damarlarının ve dokularının iltihaplanmasına yol açan nadir ve anlaşılması güç bir durumdur. … Behçet hastalığı bağışıklık sisteminin vücuda saldıran bir otoimmün hastalıktır. Hasta olan kişiler oral veya genital ülserler, cilt problemleri ve göz hastalıkları gelişebilir.” şeklinde tanımlanmış. O halde behcet hastalığı kendi başına bir elenme sebebi degildir. Ancak varlık gösterdiği bölgede, varlık gösterildiği organın yönetmelikteki kriterlerini egale ettigi icin elenmeye sebep olabilir.
   Nereler buralar diye baktığımda;
   -oral(agız) ve genital(makat ve ureme organları) ülser
   -cilt problemleri
   -Göz hastalıkları
   Sebep olduğu hastalıklar genelde yönetmelikte öğrenciliğe engel görülen sorunlar.
   Bu yüzden buradan yorum yapmamız mümkün değildir. Komisyon insiyatifindedir, şansınızı deneyin.

 19. Sayın admin neden hala açıklanmadı bekçilik ?

  • Bilemiyoruz. Biz de bu konu hakkında kaynaklardan bilgi edinmeye çalışıyoruz.

 20. Mehmet öztürk

  Selamunaleykum öncelikle.. bekçilik gurubunu çok detaylı incelememe rağmen sorumun cevabını tam olarak bulamadim. Son çare olarak size yazıyorum. Göğsümde yazlık üniforma giyince gozukmeyecek şekilde avuç ici kadar renkli türk bayrağı dövmesi var bu durum beni eler mi ? Şimdiden teşekkürler..

  • Harhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Yazlık uniforma girildiğinde görülmeyen dovmeler serbes bırakılmıştır. Eger dövme yaka kısmından boyuna dogru tasma yapıp görünmüyorsa herhangi bir sorun teskik etmez. Kesin ve net

 21. Harun çiçek

  20/02/1989 başvurabilir mi

 22. Harun çiçek

  20 02 1989 doğumlu başvurabilir mi sayın admin

 23. Merhabalar ben 190 cm boyunda 112 kg kilo bekçilik için engelmidir

  • Boy kilo bilgilerinize göre vücut kitle endeksiniz 31.02 çıkmakta ve 27.0 sınırını asarak bekçi olmaya engel olmaktadır.
   Boynunuza göre en fazla 97 kilo olmanız halinde bekçi olabilirsiniz. Hesapladım boynunuza gore kilo kilo. En fazla 97 olmanız lazım 98 olsanız bile uymuyor.

  • admin bnmde boyum 166 cm kilo 94 olabilirmiyim

  • Verdigini bilgilerle kilte endeksiniz 34.11 çıkmaktadır ve 27.00 degerini aşmaktadır. 166 birinin kilosunun en fazla 73 olması gerektiği görülmektedir. Ayrıca boy şartı en az 167 olmaktır.

 24. bekçilik başvuruları nezaman başlayacak
  nereden yapılıyor
  6 ay önce taşındık yei ikamekaht yerinde 6 aydır oturuyorum bi sorun olurm acaba

  • Basvuru yapacagınız il sınırları icinde en az son 1(bir) yıldır ikametinizin kayıtlı olması gerekmektedir.

 25. Admin ikametgah için il sınırları diyorsunuz yaa ilce yada köyde ikametgah olunuyorsa sıkıntı oluyor mu ?

 26. Mrb admin 29.01.1990 dogumluyum 1.72 76 kiloyum 4 sene önce psikiyatriden depresyon ilacı kullandım 1 ay yaş boy kilo uyuyormu birde kullandığım ilaçlar olumsuz etkiler mi tşkürr ederim…

  • Psikiyatri bölümü başka bir psikiyatri doktoru tarafından bakilmadigi takdirde sistemde görünmez gizlidir. Bir psikiyatri doktoru da gelmiş geçmiş bütün psikiyatrik tanı,tedavi, muayene ne varsa hepsini görür. Normal de son 1 sene değerlendirmeye alınır. Ama ondan önceki geçmişimizde de doktor mesleğe uygun bir kayıt görürse yine sorun olur. Bu sebeple doktor insiyatifindedir. Diğer bilgiler mesleğe uygun.

 27. Merhaba Polis Akademisi sitesine girdiğimde karşıma çıkan İstanbul Ankara ilçeleri başvurusuna tıkladım ve ön başvuru İçin para yatırmam gerektiği yazıyordu hemen gidip parayı yatırdım 130TL fakat başvuru yapmak İçin girdiğimde sadece çatalca ilçesi seçeneği vardı farklı bi yer seçemiyorum Çatalca’yı seçmek için 1 sene orda oturmam gerekiyormuş şimdi ne olacak bilginiz var mı para yandı mı ? Yada başka ilçeler çıkacak mı çünkü İstanbul Maltepe’de ikamet ediyorum. Madem başka ilçe yok neden başta belirtilmiyor.

  • 2019/1 dönem olana yani “81 il icin” yazan yere başvuru yapmanız gerekiyordu.

  • Başvuru yapmadım sadece İstanbul ilçeleri olan kısmı seçtim baktım başka yer olmayınca seçmedim bi yeri sorun olr mu teşekkür ederim

  • Istanbul ve Ankara ilceleri yazan yer sadece belirli köy misyonundaki ilçeler için. Istanbul icin 1000 kontenjanlı alım 2019/1 dönem “81 il için” olan.

 28. merhaba admin seçimlerden dolayı 6 ay önceden ikametgahı sivasa aldırdım. sivas için bekçilik başvurusu yapabilir miyim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir