Bedelli Askerlik Başvurusu Yapanlar ve Bekçilik
bedelli askerlik bekcilik

Bedelli Askerlik Başvurusu Yapanlar ve Bekçilik

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de 10 bin bekçi kadrosunun yayınlanması ile birlikte sitemizi günde otuz bine yakın insan ziyaret etmeye başladı. Bu ilgi ve alakanın başlıca nedenleri olarak kendi mahallesinde -ilinde- çalışma, iş garantisi ile kamu görevi olması, 4 bin TL’ye yaklaşan maaş ve kolluk kuvveti çerçevesinde çalışma imkanı gibi avantajlar yer alıyor. Birbirinden farklı konularda sorular da ziyaretçilerimizden gelmeye başladı. Bu konulardan biri de bedelli askerlik başvurusu yapanların bekçi alımına başvuru hususu. Bilindiği üzere ülkemizde bedelli askerlik ile ilgili bir gündem var. Geçtiğimiz günlerde bedelli askerlik için başvuranların sayısı 635 bin olarak resmi makamlar tarafından duyuruldu. Bedelli askerlik için başvuru yapan yüz binlerce aday arasında bekçi olmak isteyenler de bulunuyor. Bu adaylar bize şu şekilde sorular yöneltiyorlar:

  • “Bedelli askerlik başvuru yaptım. Bekçi alımına başvurabilir miyim?
  • “Bedelli askerlik için para yatırdım. Ne zaman çağırırlar bilemiyorum. 10 bin alımına başvurabilir miyim?

Bu makalemizin amacı bedelli askerlik başvurusu yapanların bekçi alımı başvurularındaki durumunu açıklamak. Bilindiği üzere bekçi alımlarında askerlik şartı aranmaktadır. Bekçilik başvuru yapan adaylardan “askerlik ödevini bitirmiş olmak” şartı istenmektedir. Peki bedelli askerlik başvurusu yapanlar, askerlik görevlerini -ödevlerini- ne zaman bitirmiş olurlar? Bu konuda bedelli yönetmeliğine bakmamız gerekiyor:

bedelli askerlikodevi gorevi

İlgili maddeden de anlaşılabileceği üzere, bedelli askerlik başvurusu yapanların askerlik görevini -ödevini- yapmış olmaları için aşağıdaki hususları sağlamaları gerekiyor:

  1. Başvuru yapmış olmak
  2. Parayı yatırmış olmak
  3. 21 gün temel askerlik eğitimini yerine getirmiş olmak

Özet olarak 21 gün askerlik eğitimini almadan askerlik ödevini yapmış olmazsınız. Başvuru yapmış olmanız bunu sağlamaz. Mevcut durumda, bedelli başvurusu yapıp eğitimi almamış olanlar bekçilik başvurusu yapamazlar, yapsalar bile evrak tesliminde elenirler. 10 bin bekçi alımına başvurur, bu süreçte eğitimi tamamlar ve bireysel başvuruya evrağınızla giderseniz başvurunuz kabul edilir. Tersi durumda yukarıda dediğim gibi yine elenirsiniz. Bu konuda bakanlık bir düzenleme ya da kolaylık sağlayabilir. Takip etmek lazım. 10 bin bekçi alımına yönelik birçok bilgilendiri makaleyi sitemizde sizlerle paylaştık. Aşağıdaki konulara göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

10 bin bekçi alımına ilgi gösteren, kaçırmak istemeyen tüm ziyaretçilerimizin sitemizi sık sık takip etmesini tavsiye ederiz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
273 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Burak
Burak

Bekçilik neden artık şırnak ilinde alınmıyor

Ömer
Ömer
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Sayın admin bekçilik alımında askerlik şartında esneklik veyahut 2020 senesinde bedelli yapacak kişilerede başvuru şansı tanınması gibi birşey söz konusu mu

Sercan
Sercan

Yau neden askerlik şartı kalkmıyor ya sıktı iyice ha yaş en fazla 25 olacak askerlik şartı aranmıcak

Ömer
Ömer

Peki bunun ile ilgili bir çalışma var mı polisler de askerlik şartı aranmıyor ve bedelli askerlik yapanlar içinde başvuru şansı tanınması gerekir sonuçta bu yapılacak 21 gün

Sebesiz Nedenler
Sebesiz Nedenler

Merhaba;

Bekçi alımlarında askerlik şartı kaldırılması gerekmektedir. Her konuda polisle aynı yetkilere sahip olduğu sürekli ilgili makamlarca bildirilmekte ve vurgu yapılmaktadır. Lakin bekçiler de askerlik şartını devam ettirip polisler de askerlik şartı aranmaması kafalarda çelişki doğurmaktadır. Dilerim bu sorun da çözülür gönlünüze göre olur.

Mustafa
Mustafa

Admin 7000 bekçi alımında intibak ne zaman yapılır ve kaç ay sürer birde egitimde intibak olurmu bilgi verebilirmisin

Ufuk
Ufuk

Admin beden eğitimi öğretmenliği mezunu olan birisi nasıl kazanamaz. Torpil var mi?

Ozan
Ozan

Arkadaslar bedelli askerlikle ilisigi olanlar icin bi gündem olusturalim sesimizi duyuralim bi yerden baslayalim bizde basvurudan faydalanalim

ismail
ismail
Cevaplandı:   Ozan

kesinlikle katılıyorum bunu hemen yapmalıyız!

Alper
Alper

Askerlikk durumu ne olacak bedelli askerliğe para yatirdim alimlari gelecek yila atildi ben hidmek isdiyorim ama alik olmuyo askere sonuç olarak parayi yatirdim Allah askina bana bi bilgi verin

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...