Ortaokul Mezunu Bekçi Alımı

2019 yılı ile birlikte çarşı ve mahalle bekçiliği alım ilanı beklentisi had safaya ulaştı. Bekçi olmak isteyen adaylar, yeni alım ilanlarını ve bu yeni bekçi atamalarının hangi illere yapılacağını merak ediyorlar. Bu süreçte, bekçi olmak isteyen adaylarda aranılacak şartlara yönelik birçok farklı soru bizlere ulaşıyor. Bekçi olmak isteyen adaylar, yeni alım ilanlarını ve bu yeni bekçi atamalarının hangi illere yapılacağını merak ediyorlar. Bu süreçte, bekçi olmak isteyen adaylarda aranılacak şartlara yönelik birçok farklı soru bizlere ulaşıyor. Bu soruların başında, ortaokul mezunlarının bekçi olup olamayacağı, olurlarsa nasıl olabilecekleri hususu ön plana çıkıyor. Bu yazımızda ortaokul mezunlarının nasıl bekçi olabilecekleri hususunu siz okuyucularımıza açıklayacağız.

GÜNCELLEME: 2019’da en az LİSE mezunu bekçi alınacaktır. Ortaokul mezunları alınmayacaktır.

Bekçi istihdamı geçtiğimiz 2018 Mart ayında yayınlanan Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği ile yapılmaktadır. Bu yönetmelikte, bekçi adaylarında aranılan şartlar detaylı anlatılmıştır. Bekçi adayında aranan mezuniyet şartı 5. madde b fıkrasında aşağıdaki şekilde belirtilmiştir:

“Madde 5 – b: İlkokulu bitirmiş olmak”

Bu maddeden de anlaşılacağı üzere, bekçilik başvurusu yapmayı düşünen adaylar en az ilkokul mezunu olmak zorundadır.Bu maddeye göre bekçi adayları ilkokulu yani 4. sınıfı bitirmiş olmalı. Fakat ilgili maddenin son açıklamasında aşağıdaki husus ifade edilmiş durumda: “Birinci fıkranın (b) bendinde belirtilen eğitim düzeyi için gerektiğinde İçişleri Bakanlığınca üst sınır belirlenebilir.” Yani bakanlık bu en az ilkokul mezun şartını dilerse lise, dilerse üniversite yapabilir. Dilerse ilkokul olarak aynen ilana çıkabilir. Yetki bakanlıktadır.  Bundan önce yapılan bekçi alımlarında mezuniyet şartı şu şekilde belirlendi:

  • 2016 yılı: En az ilkokulu bitirmiş olmak
  • 2017 yılı: Lise ve dengi okul mezunu olmak
  • 2018 yılı: En az lise ve dengi okul mezunu

Görüldüğü üzere son 2 yıldır en az lise mezunu alınmaktadır. 2019 yılında hangi mezuniyet şartı ile bekçi adayı başvurusu alınacağı henüz belli değil. En az lise veya dengi mezunu olma şartı aranması yüksek ihtimal; ama kesin diyemeyiz. Site site gezmenize, her bulduğunuz yere sormanıza ya da cevap aramanıza gerek yok.  Bu husus 2019  çarşı ve mahalle bekçiliği alım ilanı ve kılavuzu yayınlanınca kesinleşecektir.  Öncesinde kimsenin bilmesi ya da söylemesi mümkün değildir. 2019 yılı bekçilik başvurusunun nasıl yapılacağı konulu makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Soru: 2019 bekçi alımlarında ortaokul mezunları başvurabilecek mi?

İlan gelince netleşecek.

Soru: Ortaokul terk olanlar da başvurabilecek mi?

İlan gelince netleşecek.

Soru: Aklıma birşey takıldı… Yardımcı olur musunuz?

Evet soru sor kısmımızdan destek alabilirsiniz.

 

Konu hakkında merak ettiklerinizi ve sorularınızı yorum ve soru sor bölümümüzden iletebilirsiniz.

Bekçi adayları; 2019'da yapılacak bekçi alımında YÜZ BİNLERCE rakibinizi geçmek için SÖZLÜ MÜLAKATTA yüksek almalısınız! Çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Yüzlerce kişiye bekçilik kazandırdık; bunlardan biri de siz olun. Uygulamamız sayesinde on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 622 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.
Utku DEMİR
Utku DEMİR hakkında 593 makale
Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

622
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Orhan
Ziyaretçi
Orhan

Ortaokul mezunuyum boyum, kilom yaşım, fiziğim hep uyuyor fakat bu imkanlardan bizde faydalanıp hizmet etmek istiyoruz.ve 2019 bekçi alımı nezaman belli mi?

Abdullah
Ziyaretçi
Abdullah

Merhabalar ben lise 1. Sınıftan terkim bekçiliğe başvuru hakkım varmıdır acaba.

halil
Ziyaretçi
halil

açık öğretim lisesinde okuyorum bekçiliğe başvurabilirmiyim

Mesut
Ziyaretçi
Mesut

Peki ortaokul mezunları baş vuru yapamicakmi okadar ortaokul mezunu baş vuru yapmak istiyo nasıl Olcak acaba 2020 degisiklilik olurmu acaba ortaokul mezunlarıdi baş vuru yapabilirmi acaba

Mesut
Ziyaretçi
Mesut

Mrb ben ortaokul mezunuyum da ama 3 sene meslek okula gittim ve belgem var lise yerine geçermi acaba baş vuru yapabilirmiyimm

Mesut
Ziyaretçi
Mesut

Mrb ben ortaokul mezunuyum da ama 3 sene meslek okula gittim ve belgem var lise yerine geçermi acaba baş vuru yapabilirmiyim

İbrahim K
Ziyaretçi
İbrahim K

Ben orta okul mezunuyum bekçilik sınavına gire bilir miyim

Ömer karandı
Ziyaretçi
Ömer karandı

Orta okul mezunu bekçi olabilirmi

bayram
Ziyaretçi
bayram

arkadaşlar orta okul mezunu bekçi alımı olmaz cumhurbaşkanlığına kadar sordum bilgi almak amacıyla kendimizi yormayalım adam yerine konulmuyoruz kısaca

Serkan
Ziyaretçi
Serkan

Yaş sınırı varmi

Hasan basri
Ziyaretçi
Hasan basri

Basvurular nezaman aciklancak

Ferhat
Ziyaretçi
Ferhat

İyi akşamlar ben ortaokul mezunuyum 3 sene çıraklık okudum kalfalık belgem var ustalık belgemde var lise dengi oluyor mu başvuru yapabilir mıyım?

Fahrettin
Ziyaretçi
Fahrettin

Ben üniversite mezunuyum ama diplomam okulda okulda Suan mesafemiz çok uzak lise diploması götürsem olurmu

Yusuf
Ziyaretçi
Yusuf

Ama 12 bitti 1 ay sonra da diplomamı alcam geçici belge aldım. Sonucta lise bitti

Murat
Ziyaretçi
Murat

Başvurular bitti mi