Ortaokul Mezunu Bekçi Alımı
ortaokul mezunu bekci alimi

Ortaokul Mezunu Bekçi Alımı

2019 yılı ile birlikte çarşı ve mahalle bekçiliği alım ilanı beklentisi had safaya ulaştı. Bekçi olmak isteyen adaylar, yeni alım ilanlarını ve bu yeni bekçi atamalarının hangi illere yapılacağını merak ediyorlar. Bu süreçte, bekçi olmak isteyen adaylarda aranılacak şartlara yönelik birçok farklı soru bizlere ulaşıyor. Bekçi olmak isteyen adaylar, yeni alım ilanlarını ve bu yeni bekçi atamalarının hangi illere yapılacağını merak ediyorlar. Bu süreçte, bekçi olmak isteyen adaylarda aranılacak şartlara yönelik birçok farklı soru bizlere ulaşıyor. Bu soruların başında, ortaokul mezunlarının bekçi olup olamayacağı, olurlarsa nasıl olabilecekleri hususu ön plana çıkıyor. Bu yazımızda ortaokul mezunlarının nasıl bekçi olabilecekleri hususunu siz okuyucularımıza açıklayacağız.

GÜNCELLEME: 2019’da en az LİSE mezunu bekçi alınacaktır. Ortaokul mezunları alınmayacaktır.

Bekçi istihdamı geçtiğimiz 2018 Mart ayında yayınlanan Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği ile yapılmaktadır. Bu yönetmelikte, bekçi adaylarında aranılan şartlar detaylı anlatılmıştır. Bekçi adayında aranan mezuniyet şartı 5. madde b fıkrasında aşağıdaki şekilde belirtilmiştir:

“Madde 5 – b: İlkokulu bitirmiş olmak”

Bu maddeden de anlaşılacağı üzere, bekçilik başvurusu yapmayı düşünen adaylar en az ilkokul mezunu olmak zorundadır.Bu maddeye göre bekçi adayları ilkokulu yani 4. sınıfı bitirmiş olmalı. Fakat ilgili maddenin son açıklamasında aşağıdaki husus ifade edilmiş durumda: “Birinci fıkranın (b) bendinde belirtilen eğitim düzeyi için gerektiğinde İçişleri Bakanlığınca üst sınır belirlenebilir.” Yani bakanlık bu en az ilkokul mezun şartını dilerse lise, dilerse üniversite yapabilir. Dilerse ilkokul olarak aynen ilana çıkabilir. Yetki bakanlıktadır.  Bundan önce yapılan bekçi alımlarında mezuniyet şartı şu şekilde belirlendi:

  • 2016 yılı: En az ilkokulu bitirmiş olmak
  • 2017 yılı: Lise ve dengi okul mezunu olmak
  • 2018 yılı: En az lise ve dengi okul mezunu

Görüldüğü üzere son 2 yıldır en az lise mezunu alınmaktadır. 2019 yılında hangi mezuniyet şartı ile bekçi adayı başvurusu alınacağı henüz belli değil. En az lise veya dengi mezunu olma şartı aranması yüksek ihtimal; ama kesin diyemeyiz. Site site gezmenize, her bulduğunuz yere sormanıza ya da cevap aramanıza gerek yok.  Bu husus 2019  çarşı ve mahalle bekçiliği alım ilanı ve kılavuzu yayınlanınca kesinleşecektir.  Öncesinde kimsenin bilmesi ya da söylemesi mümkün değildir. 2019 yılı bekçilik başvurusunun nasıl yapılacağı konulu makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Soru: 2019 bekçi alımlarında ortaokul mezunları başvurabilecek mi?

İlan gelince netleşecek.

Soru: Ortaokul terk olanlar da başvurabilecek mi?

İlan gelince netleşecek.

Soru: Aklıma birşey takıldı… Yardımcı olur musunuz?

Evet soru sor kısmımızdan destek alabilirsiniz.

 

Konu hakkında merak ettiklerinizi ve sorularınızı yorum ve soru sor bölümümüzden iletebilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
667 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Bekirhan
Bekirhan

ilkokul mesunu Açık lise okuyan basvurabiliyormu

Onur
Onur
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Ortaokul mezunuyum liseye kayıtım var bekçiliğe başvuru yapabıliyormuyum

Gökhan
Gökhan

2017 bekçi alımında yedekte olanlar 2018 bekçi alımında öncelik sağlanır mi

murat
murat

mrb hala tam net bir tarih yok ama deilmi sadece yakın zamanda olabilir ..

Melek
Melek

Orta okul mezunuyum bayanım bu sene başvuru yapabilirim değil mi 3 ay sonra lise mezunu olacağım dilimde az da olsa pelteklik var bu problem olur mu .?

ramazan
ramazan

Merhaba başvurularıı nerden nasıl yapabiliriz bilgi verirseniz çok sevinirim ?

Cüneyt
Cüneyt

Slm kardeşim ile ilgili bir mahkeme süreci geçirdim haneye tecavüz etti kendisi bende bir tokat attım sonra kovdum kendisi tırnakları ile çizmiş ve hastaneden darp raporu alıp polise şikayetçi olmuş mahkemelik olduk kendisi gelmedi çünki uyuşturucu kullanıyor ve şuan taşıma ve satış dan dolayı içerde hakim beni haklı buldu ve dava düştü fakat emniyet te hala dosya gözükmektedir kadına şiddet falan diye yazıyor anlıcanız ne bir ceza aldım ne affa uğradım bekçilik için sorun olur mu sizce

Cüneyt
Cüneyt
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Kesin midir hocam aynı zaman da silahlı güvenlik görevlisiyim özel bir bankada ve son olan sınava girdim mülakatta elendim aklıma bu geldi çünki beni sıraya çağıran çocuk bana baktı böyle bişey yazıyor dedi ve korktuğum başıma. Geldi elendim sizce bu yüzden midir?

Sefer
Sefer

2018 orta okul bekçi alım sınavı ne zaman nereye başvuru yapacagız

Emre kaya
Emre kaya

Sa üstad ben tip 1 diyabet şeker hastasıyım bekçi olmak istiyorum ama bazı sistem olamazsın bazı sistem olabilirsin diyor bunun aslı astarı nedir olumsuz nir sonuç çıkarsa itiraz etme durumumuz var mı saygılar

emre kaya
emre kaya
Cevaplandı:   Utku DEMİR

genelde derken olabilen varmı ? 11 yıldır diyabet hastasıyım. olumsuz sonuçla karşılanınca itiraz edebileceğimiz bir merci varmı

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...