22 Nisan Pazar 2018
Ana Sayfa / Bekçi Alımları / Ortaokul Mezunu Bekçi Alımı

Ortaokul Mezunu Bekçi Alımı

2018 yılı ile birlikte çarşı ve mahalle bekçiliği alım ilanı gelmesi bekleniyor. 14500 civarı alım yapılacak olan bekçilik mesleğine başvuracak olan adaylar, belli şartları taşımak zorundadır. Bekçi olmak isteyen adaylar, yeni alım ilanlarını ve bu yeni bekçi atamalarının hangi illere yapılacağını merak ediyorlar. Bu süreçte, bekçi olmak isteyen adaylarda aranılacak şartlara yönelik birçok farklı soru bizlere ulaşıyor. Bu soruların başında, ortaokul mezunlarının bekçi olup olamayacağı, olurlarsa nasıl olabilecekleri hususu ön plana çıkıyor. Bu yazımızda ortaokul mezunlarının nasıl bekçi olabilecekleri hususunu siz okuyucularımıza açıklayacağız.

Bekçi istihdamı geçtiğimiz 2018 Mart ayında yayınlanan Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği ile yapılmaktadır. Bu yönetmelikte, bekçi adaylarında aranılan şartlar detaylı anlatılmıştır. Bekçi adayında aranan mezuniyet şartı 5. madde b fıkrasında aşağıdaki şekilde belirtilmiştir:

“Madde 5 – b: İlkokulu bitirmiş olmak”

Bu maddeden de anlaşılacağı üzere, bekçilik başvurusu yapmayı düşünen adaylar en az ilkokul mezunu olmak zorundadır. İlkokul mezunu olmayan ya da ilkokul terk olan adaylar bekçi olamaz ve bekçilik başvurularında ilanlara müracaat edemezler. 2017 kış aylarında yapılan bekçilik alımlarında lise mezunu olmak şartı aranırken, 2018 bekçi alım ilanlarında bu şartın en az ilkokul mezunu olarak düzenleneceğini düşünüyoruz. Bu nedenle ortaokul mezunları da 2018 yılı içinde yapılacak olan bekçi alımlarına ve ilanlarına başvurabileceklerdir.

İlkokul mezunu olan herkes bekçiliğe başvurabilir sonucu bu yazından çıkarılmamalıdır. Ortaokul mezunlarının bekçi olabilmesi için sağlık şartı, bekçilik boy-kilo indeksi, askerlik şartı ve diğer alım koşullarını da sağlaması gerekir. Bu konularda detaylı yazıları sitemizde bulabilirsiniz.

Soru: 2018 bekçi alımlarında ortaokul mezunları başvurabilecek mi?

Evet bu son değişiklikle 2018 yılında gelecek olan bekçilik alımlarına başvurabileceksiniz.

Soru: Ortaokul terk olanlar da başvurabilecek mi?

Evet başvurabileceksiniz.

Soru: Aklıma birşey takıldı… Yardımcı olur musunuz?

Evet soru sor kısmımızdan destek alabilirsiniz.

 

Konu hakkında merak ettiklerinizi ve sorularınızı yorum ve soru sor bölümümüzden iletebilirsiniz.

Bekçi adayları; Mahalle Bekçisi olup olmayacağınızı belirleyecek olan yazılı ve sözlü sınava, hazır ve donanımlı olarak göğüs germek için aşağıdaki sınav ve test uygulamalarını satın alabilirsiniz. Üstelik, 40-50 TL fiyatlarla satılan kitapların yerine sadece 16.99 TL. Bir kez ödeyin, sürekli güncel ve hızlı bir çalışma imkanına sahip olun. 2018'de alınacak 17 bin bekçi arasında siz de yer alın. Üstelik bekçilik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Bu uygulamalar bekcialimi.com sitemizin resmi ve desteklediği uygulamalardır. İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN

İlginizi Çekebilir!

81 İlde En Az İlkokul Mezunu 7000 Bekçi Alımı 15 Mayıs 2018’de Başlıyor

2018 yılı çarşı ve mahalle bekçisi alımları içişleri bakanı Süleyman Soylu’nun yaptığı açıklama ile başladı. …

20 Soru Cevaplandı

 1. Sa üstad ben tip 1 diyabet şeker hastasıyım bekçi olmak istiyorum ama bazı sistem olamazsın bazı sistem olabilirsin diyor bunun aslı astarı nedir olumsuz nir sonuç çıkarsa itiraz etme durumumuz var mı saygılar

  • admin

   Merhaba, diyabet genelde elenmeyle sonuçlanıyor.

   • genelde derken olabilen varmı ? 11 yıldır diyabet hastasıyım. olumsuz sonuçla karşılanınca itiraz edebileceğimiz bir merci varmı

    • admin

     Değerleri sağlık yönetmeliği içinde olanlar bekçi olabilir. Diyabet engeldir dava edilse de sonuç alınmaz.

 2. 2018 orta okul bekçi alım sınavı ne zaman nereye başvuru yapacagız

 3. Slm kardeşim ile ilgili bir mahkeme süreci geçirdim haneye tecavüz etti kendisi bende bir tokat attım sonra kovdum kendisi tırnakları ile çizmiş ve hastaneden darp raporu alıp polise şikayetçi olmuş mahkemelik olduk kendisi gelmedi çünki uyuşturucu kullanıyor ve şuan taşıma ve satış dan dolayı içerde hakim beni haklı buldu ve dava düştü fakat emniyet te hala dosya gözükmektedir kadına şiddet falan diye yazıyor anlıcanız ne bir ceza aldım ne affa uğradım bekçilik için sorun olur mu sizce

  • admin

   Sorun yaşamazsınız.

   • Kesin midir hocam aynı zaman da silahlı güvenlik görevlisiyim özel bir bankada ve son olan sınava girdim mülakatta elendim aklıma bu geldi çünki beni sıraya çağıran çocuk bana baktı böyle bişey yazıyor dedi ve korktuğum başıma. Geldi elendim sizce bu yüzden midir?

    • admin

     O an kurulun önüne bu olay gelir. Takdir kurulda. Genelde problem olmaz ama size onu dikkate alan denk gelmiş olabilir. Siz yine de şansınızı deneyin ve yeni alım sürecine hazırlanın.

 4. Merhaba başvurularıı nerden nasıl yapabiliriz bilgi verirseniz çok sevinirim ?

 5. Orta okul mezunuyum bayanım bu sene başvuru yapabilirim değil mi 3 ay sonra lise mezunu olacağım dilimde az da olsa pelteklik var bu problem olur mu .?

 6. mrb hala tam net bir tarih yok ama deilmi sadece yakın zamanda olabilir ..

  • admin

   Maalesef yok. 2 görüş var; yazın ya da sonbaharda alım olması konunda. Ağırlığı sonbaharda olacağı yönünde. Sitemizi takip ediniz.

 7. 2017 bekçi alımında yedekte olanlar 2018 bekçi alımında öncelik sağlanır mi

 8. ilkokul mesunu Açık lise okuyan basvurabiliyormu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir