Bireysel Destek Kredisi Dağıtılmaya Başlanıyor – BekçiAlımı

Bireysel Destek Kredisi Dağıtılmaya Başlanıyor

Düşük ve orta gelirli aileleri desteklemek için devlet tarafından Kredi Destek Fonu çerçevesinde dağıtılacak olan Bireysel Destek Kredisi başvuruları devam ediyor. Hane geliri 5 bin TL olanların başvurabildiği Bireysel ihtiyaç Destek Kredisi başvurularına cevaplar SMS olarak iletilmeye başlandı. Bu desteği almaya hak kazananlar sosyal izolasyon kuralları çerçevesinde nasıl başvuru yapacakları hakkında bilgilendiriliyorlar.

Bireysel Destek Kredisi Başvurusu

Siz de düşük ve az gelirli bir aileye mensupsanız, SGK kayıtlarına göre aylık geliriniz 5 bin TL altındaysa aşağıdaki başvuru formları aracılığı ile başvuruda bulunabilirsiniz:

Bireyse Destek Kredisi Kapsamı

Alt gelir grubunda yer alan kesimlerin gıda harcamaları, kira, elektrik, su, doğalgaz faturaları gibi ödemelerinin finansmanını karşılanmasına yönelik olarak oluşturulmuştur.

Desteğin Hedef Kitlesi

  • Aylık hane halkı geliri 5.000.- TL ve altında olan ücretliler,
  • asgari ücretliler,
  • emekliler,
  • serbest meslek mensupları ve diğer bireyler

Kredinin Amacı

Salgından doğrudan veya dolaylı olarak etkilenen vatandaşların temel ihtiyaçlarının finansmanının uygun
şartlarda sağlanması

Kredi Tutarı

5.000-7.500-10.000 TL.

VADE

6 Ay Ödemesiz, Toplam 36 Ay

FAİZ ORANI

1-36 Ay: aylık % 0,49 Kredi Tahsis Ücreti: Binde 5

Bireysel Destek Alamayacak olanlar

Bireysel ihtiyaç destek kredisinin dağıtımında mevcut kredi kuralları uygulanmayacak, ödeme gücü kontrolü yapılmayacaktır. Yani hemen hemen sorunsuz olan her haneye destek sağlanacaktır. Aşağıdaki kişilerin-ailelerin başvurusu ise olumsuz cevaplanacaktır:

  • Açık takip kaydı bulunan,
  • Açık karşılıksız çeki bulunan,
  • Açık protestolu senedi bulunanlar
  • Hanehalkı/Eşlerden biri kredi kullanmışsa diğeri kullanamayacak

Toplam Azami Hazine Destekli Kefaleti 16 Milyar TL dir. Bankaların katılımı ile 50 ilyar TL civarı destek vatandaşa dağıtılacaktır. Bu da 6 milyon civarı hane ve 30 milyon insana ulaşılacak demektir.

Bireysel ihtiyaç destek kredisi başvurularınıza SMS, mobil şubeye ulaşımınız varsa onun üzerinden cevaplar iletilmeye başlanmıştır.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir