Bir Bekçi Adayının Sağlık Kurulu Raporu Alma Tecrübesi

Merhaba arkadaşlar. 2019  bekçi alımında kazananlar yakında açıklanacak. Kazanan adayları güvenlik soruşturması ve sağlık raporu süreci bekliyor. Ben daha önceki alım sürecinde Ankara’dan bekçiliği kazananlardanım… Ufakta olsa sizinle tecrübelerimi paylaşmak istedim.

Bu süreçte sağlıkla ilgili tavsiyem kesinlikle sağlığa girmeden kan, göz gibi kontrollerinizi yaptırın, kan da eğer karaciğerle ilgili değerleriniz yüksekse yağlı yiyeceklerden uzak durun ve bol bol yeşillik yiyin. Her sabah aç karınla limon ve maydonoz karışımı olan limon kürünü için faydasını görürsünüz. Bir çok kan değerini normale çevirecek inşallah.

Bazı kan değerleri için sigara içenlere önerim var; bari kan verene kadar içmesinler. Kan değerlerinde çok sıkıntısı olanlar kızılaya kan versin, ya da bir sağlık ocağına gidip kan durumunu bu şekilde öğrensin. Sağlık raporu alırken kan sonucu sıkıntılı olanlar doktordan rica edip tekrar kan vermesini istemeli. Zaten doktor 3 defa şans veriyor. Eğer değerleri sıkıntılı bir sekilde onaylatırsanız, tekrar sevkle uğraşırsınız. Birde o kan vermeden önceki günlerde bol bol su için.

Göz içinse mutlaka kontrole gidin bir özel hastaneye, her bir göz için miyop ve Astigmat +2yi geçmeyecek. Hipermetrop içinse her bir için +1i geçmeyecek. Siz emniyet teşkilatı sağlık yönetmenliğindeki göz bölümünü özeldeki göz doktoruna gösterin daha faydalı olur. Eğer göz dereceleriniz bu derecelerin üstünde ise iyileşme sürecinide doktora sorup çizdirin yoksa elenirsini.

Ben de elendim gözden, doktor derecemi biraz yüksek yazdığından yoksa kontrolerimi yapmıştım ama hakkımı aradım. Elendiğim hafta gözümü çizdirdim ve özelden aldığım sağlık raporu ve hazırladığım dilekçeyi 16 bölümü bitirip hastane heyetine verdikten sonra egm sağlık daire başkanlığına teslim ettim.

Bir süre sonra sevkim geldi, başka devlet hastanesinde tekrar gözle ilgili bölüme muayene olup atamam geldi çok şükür. Demek istediğim düzeltebilecek durumlarınızı, gerek önceden kontrol amaçlı muayene olup tedbirini almak gerekse sağlık raporunuzu alırken sıkıntılı durumda doktordan rica ederek düzeltip tekrar muayeneye geleyim tarzında konuşmanız sizin için çok faydalı olur.

Soru: Biz mi hastaneye gideceğiz onlar mı götürecek?

Herkes bulundugu ilde hastaneye gider. Hastane secimini emniyet yapar. Toplu halde gidersiniz. Herkes bulunduğu ile bağlı emniyetin belirlediği tam teşekküllü devlet hastanesinden sağlık raporu alır.

ÖNEMLİ:   2020 Yeni Bekçi Alımı Gecikecek

Soru: Psikiyatri’de nelere bakılıyor?

Psikiyatri genelde sohbet havasında gerek konuşma, kendini ifade etme gibi durumu kontrol ediyor. Ayrıca  son bir sene içinde kullandığın ilaçlara bakıyor bilgisayarından(e-nabız sisteminden). Eğer psikiyatri ilaç kullanımı varsa bir sene içinde doktora bağlı elenme veya tam tersi olabilir…

Soru: Kulakta ne yapıyorlar?

Kulakta belli ölçüm aralığı için test yapılıyor. Sağlık yönetmenliğindeki kulak bölümünü kontrol amaçlı gideceğin hastanedeki doktora gösterirsen faydalı olur.

Soru: Renk körlüğü elenme nedeni mi?

Evet en çok eleme yapılan konudur.

Soru: Tekrar boy-kilo ölçümü yapılacak mı?

Evet yapılacak.

Soru: Burunda et var sorun olur mu?

Hayır normal hayatı engellemiyorsa sorun olmaz.

Soru: Ürolojide varikoselden elenme oluyor mu?

Yönetmelikte de yazıyor varikosel ve hidroselden elenmiyorsun.

Hepinizin hakkında hayırlısı olsun, nasipten ötesi yok. Size birazda olsa faydam dokunduysa ne mutlu bana. Çünkü ben de bu sağlık sürecinde çok sıkıntı çektim kendim araştırdım ve sağolsun başka şehirlerdeki tecrübeli arkadaşların vesileyle bu süreci aştım. (Murat AYDIN)

TIKLA TAKİP ET!
Bildir
guest
232 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Burcu özturk
Burcu özturk
11 Mart 2020 18:26

Merhaba arkadaşlar erkek arkasımin sağlık raporu alırken hastaneden bir sorun çıkmamıştı ama sonuçlar açıklandı listede adı hiç yok o ve giren grubun adı hiç yok. Ne yapılabilir bu elendi demek mi oluyor beklesin demişler emniyetten ama tüm umudumuzu kaybettik lütfen biri birşeyler söylesin

Serkan
Serkan
7 Şubat 2020 02:51

İdrarda protein çıktı. Haliyle heyette kaldım. Daha sonra kendim aynı devlet hastanesinden tekrar idrar tahlili yaptırdım ve sonuç normal çıktı. İtiraz dilekçesi yazdım ve dilekçeye normal çıkan idrar sonucunu da ekleyip emniyete teslim ettim. Dosyam şuan Ankara’da. Acaba Ankara direk kabul eder mi veya 2.hastaneye sevk mi ederler. Teşekkürler

Muhammet
Muhammet
31 Ocak 2020 10:18

Admin ben 1.5 yıl önce karaciğer nakli oldum şuna sağlığım yerinde hiç bir sorunum yok acaba alımlarda sıkıntı olurmu

ERHAN
ERHAN
18 Ocak 2020 13:33

kulak değerlerim saf ses 20db str 8 db çıktı ses tekrarı %100 bir sıkıntı cıkarmı acaba ? kurula dosyayı daha vermedim.

Sırrı
Sırrı
8 Ocak 2020 22:16

Emliyet hastenesi hangileri genellikle

Sırrı
Sırrı
8 Ocak 2020 22:15

Sağlık kurulunda göz ölçümünde değişiklik oluyo em son ölçüm yaptırdım hastenede 2. Sağ goz 1.50 da sol çıktı. Başka hastenede ölçüm yaptırdım. 0.25 ve 1 cıktı. Neden kaynaklanıyo bu cihazdan mı. Pols ve hoca değişiklik gösteriyor dedi. Hastaneden hastaneye

Jaja
Jaja
6 Ocak 2020 20:54

Admin kardesim hangi hastaneye gitecemizi önceden bize söylicek ler mi yoksa gittimiz gün hastaneye getirdiklerinide mi öğrenmiş olacaz?

Kamil kamiloğlu
Kamil kamiloğlu
30 Ekim 2019 20:04

Admin bundan 6 yıl önce biri şikayetçi oldu sonrada şikayetini geri çekti ama devlet mahkeme açtı 3 kez mahkemeye gittim 2 yıl infaz verdi 2 yıl bi suç işlemedim infaz düştü şuandada e devletten baktığımda sicilimde temiz görünüyo arşiv kaydımda temiz görünüyo güvenlik soruşturmasında bi sıkıntı olurmu? Bu olay yaşanalı 6 yıl oldu ve reşit değildim

Oguzhan
Oguzhan
28 Ekim 2019 15:56

Düz tabanlık engelmi

Emre koru
Emre koru
22 Ekim 2019 22:40

Ön sağl8kta boy kilodan sınırdan geçtim. Şu an biraz kilo aldım. Raporda tekrar boy kilo orantısına bakıyolar mı

Cihan
Cihan
22 Ekim 2019 12:26

Benim yüzük parmağımın 3te birisi koptu yok o yüzden spor mülakatınıda geçtim ama sonrasında sıkıntı olurmu acaba

Emre
Emre
21 Ekim 2019 13:38

Ön sağlıkda boy kilodan sınırdan geçtim. O zamandan beri biraz kilo aldım. Şu an kilom fazla yani. Hastane raporunda sıkıntı olur mu.

Hüseyin
Hüseyin
16 Temmuz 2019 23:21

2012 yılında biyopsi ile karaciğerimden parça alındı. İlaç tedavisi gördüm ve kan değerlerim şuan iyi. Her hangi bir sorun olur mu?

Cafer
Cafer
3 Nisan 2019 16:45

BEL FITIĞI AMELİYATI OLDUM 5 YILDIR HİÇ BİR SAĞLIK SORUNUM YOK BEKCİ OLMAMA ENGEL MI

Cafer
Cafer
Cevaplandı:   admin
5 Nisan 2019 01:02

Altta bir yorumda bel fıtığı engel yazmışsınız

Cafer
Cafer
Cevaplandı:   Cafer
5 Nisan 2019 01:03

Bel fıtığı ameliyatı olmuş olmakta engel yazmışsınız

Gamze
Gamze
25 Mart 2019 13:50

23.donem Pomem sağlık muaynesinde safra kesesinde 3mm polipe rastlanmasi nedeniyle gastroentoloji bölümü saglik yönetmeliğin “B dilimi safra kesesi hastaliklari ogrencilige engeldir.” Ibaresinden dolayi olumsuz karar verdi. Yonetmelikte genel cerrah bölümünde ise şu madde yer almakta. A) 2. Maddeİntra veya ekstra hepatik safra yolları ile safra kesesinde taş mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Tümör
harici nedenlerle yapılmış kolesistektomi sağlam kabul edilir. Heyet kurulu raporumdan pomem ogrencisi olamaz seklinde bir sonuc alırsam,hangi yollari izlemem gerekir? Mahkemeye verecek olursam süreç ne kadar surmektedir? Yardımcı olabilir misiniz?

Emre
Emre
Cevaplandı:   admin
25 Mart 2019 14:07

Dava ne kadar surer bilginiz varmi? Dava döneminde okulda egitimde mi kalmam gerekir?

Emre
Emre
Cevaplandı:   admin
26 Mart 2019 10:27

Saglikta red alındıği zaman bir defaya mahsus tekrar saglik kontrolune çağrılabilir diyo yeni duznlemede. Peki ben dava açmadan onceki bi surec mi yoksa hemen dava mi açmam gerekir?

Cihazınızda internet yok...