Bir Bekçi Adayının Sağlık Kurulu Raporu Alma Tecrübesi
bekci saglik kurulu raporu

Bir Bekçi Adayının Sağlık Kurulu Raporu Alma Tecrübesi

Merhaba arkadaşlar. 2019  bekçi alımında kazananlar yakında açıklanacak. Kazanan adayları güvenlik soruşturması ve sağlık raporu süreci bekliyor. Ben daha önceki alım sürecinde Ankara’dan bekçiliği kazananlardanım… Ufakta olsa sizinle tecrübelerimi paylaşmak istedim.

Bu süreçte sağlıkla ilgili tavsiyem kesinlikle sağlığa girmeden kan, göz gibi kontrollerinizi yaptırın, kan da eğer karaciğerle ilgili değerleriniz yüksekse yağlı yiyeceklerden uzak durun ve bol bol yeşillik yiyin. Her sabah aç karınla limon ve maydonoz karışımı olan limon kürünü için faydasını görürsünüz. Bir çok kan değerini normale çevirecek inşallah.

Bazı kan değerleri için sigara içenlere önerim var; bari kan verene kadar içmesinler. Kan değerlerinde çok sıkıntısı olanlar kızılaya kan versin, ya da bir sağlık ocağına gidip kan durumunu bu şekilde öğrensin. Sağlık raporu alırken kan sonucu sıkıntılı olanlar doktordan rica edip tekrar kan vermesini istemeli. Zaten doktor 3 defa şans veriyor. Eğer değerleri sıkıntılı bir sekilde onaylatırsanız, tekrar sevkle uğraşırsınız. Birde o kan vermeden önceki günlerde bol bol su için.

Göz içinse mutlaka kontrole gidin bir özel hastaneye, her bir göz için miyop ve Astigmat +2yi geçmeyecek. Hipermetrop içinse her bir için +1i geçmeyecek. Siz emniyet teşkilatı sağlık yönetmenliğindeki göz bölümünü özeldeki göz doktoruna gösterin daha faydalı olur. Eğer göz dereceleriniz bu derecelerin üstünde ise iyileşme sürecinide doktora sorup çizdirin yoksa elenirsini.

Ben de elendim gözden, doktor derecemi biraz yüksek yazdığından yoksa kontrolerimi yapmıştım ama hakkımı aradım. Elendiğim hafta gözümü çizdirdim ve özelden aldığım sağlık raporu ve hazırladığım dilekçeyi 16 bölümü bitirip hastane heyetine verdikten sonra egm sağlık daire başkanlığına teslim ettim.

Bir süre sonra sevkim geldi, başka devlet hastanesinde tekrar gözle ilgili bölüme muayene olup atamam geldi çok şükür. Demek istediğim düzeltebilecek durumlarınızı, gerek önceden kontrol amaçlı muayene olup tedbirini almak gerekse sağlık raporunuzu alırken sıkıntılı durumda doktordan rica ederek düzeltip tekrar muayeneye geleyim tarzında konuşmanız sizin için çok faydalı olur.

Soru: Biz mi hastaneye gideceğiz onlar mı götürecek?

Herkes bulundugu ilde hastaneye gider. Hastane secimini emniyet yapar. Toplu halde gidersiniz. Herkes bulunduğu ile bağlı emniyetin belirlediği tam teşekküllü devlet hastanesinden sağlık raporu alır.

Soru: Psikiyatri’de nelere bakılıyor?

Psikiyatri genelde sohbet havasında gerek konuşma, kendini ifade etme gibi durumu kontrol ediyor. Ayrıca  son bir sene içinde kullandığın ilaçlara bakıyor bilgisayarından(e-nabız sisteminden). Eğer psikiyatri ilaç kullanımı varsa bir sene içinde doktora bağlı elenme veya tam tersi olabilir…

Soru: Kulakta ne yapıyorlar?

Kulakta belli ölçüm aralığı için test yapılıyor. Sağlık yönetmenliğindeki kulak bölümünü kontrol amaçlı gideceğin hastanedeki doktora gösterirsen faydalı olur.

Soru: Renk körlüğü elenme nedeni mi?

Evet en çok eleme yapılan konudur.

Soru: Tekrar boy-kilo ölçümü yapılacak mı?

Evet yapılacak.

Soru: Burunda et var sorun olur mu?

Hayır normal hayatı engellemiyorsa sorun olmaz.

Soru: Ürolojide varikoselden elenme oluyor mu?

Yönetmelikte de yazıyor varikosel ve hidroselden elenmiyorsun.

Hepinizin hakkında hayırlısı olsun, nasipten ötesi yok. Size birazda olsa faydam dokunduysa ne mutlu bana. Çünkü ben de bu sağlık sürecinde çok sıkıntı çektim kendim araştırdım ve sağolsun başka şehirlerdeki tecrübeli arkadaşların vesileyle bu süreci aştım. (Murat AYDIN)

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
233 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
mehmet demirtaş
mehmet demirtaş

7 bin bekçi alım sonuçu ne zaman açıklanır acaba?

Osman
Osman

Alkol cikiyomu saglik raporunda acaba

Tolga
Tolga

Diste nelere dikkat ediyorlar benim azı buyuk diş te eksikler var 5 veya 6 adet lakin azi dişte ön dişlerim sağlam

Murat çelik
Murat çelik
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Peki protez sıkıntı.mi

Tolga
Tolga
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Bi kac yerde büyük azı dişler hariç diyordu bu yanlış o halde pazartesi günu bi doktora gidim acil yonden

Memet
Memet

Abe ben renkleri ayırt etmede çok sıkıntı çekiyorum örn on sağlıktan 3 defa okutturdu öyle geçirdi yane zar zor geçtim ne yapabilirim eğer sağlık raporu aşamasına gelirsem ne yapabilirim gözüm için birde uzagi çok iyi göremiyorum .göz doktoru kontrolüne gidersem bu bilgiler girerler renk koru veya başka bi sıkıntı diye daha sonra heyet gorse sıkıntı teşkil etmez mi lütfen yardım.

Emre
Emre

Sonuçları bir açıklasalar önce bu kadar bekletmek neden çok merak ediyorum.

Recep aksungur
Recep aksungur

Antidepresan kullanıyorum kan testinde çıkarmı çıkarsa bi sorun olurmu.

İlyas
İlyas

Ben uykusuzluk ve halsizlik den nörolojiye gittim bana antidepresan verdi 10mm sorun olurmu

sema
sema
Cevaplandı:   Utku DEMİR

nöroloji baş ağrısı şikayeti ile eşime de antidepresan yazmıs hemde 3 kutu birden kullanmadık almadık haberimiz bile yok enabızda karsımıza çıktı. sorun teşkil eder mi acaba.? laroxyl 10 mg

Admin
Admin
Cevaplandı:   sema

Merhabalar,
Sanıldığının aksine her antidepresan, her pskiyatri gecmisi yahut psikolog öyküsü sorun olmaz.
Belli ilaçlar ve hastalıkların “tanı” kısmında bazı tanılar sorun teskil eder.
Nöroloji doktorunun verdigi ilacın yanı sıra “tanı” kısmına bakılarak degerlendirme yapılır.
Bu tür ilaç öyküleri genelde sorun yasatmaz.

sema
sema
Cevaplandı:   Admin

doktor tanıya davranışsal ve duygusal karma tip bozukluklar yazmış. Bir nöroloji doktoru nasıl bu tanıyı koyabilir ya sadece baş ağrısı şikayetiyle. bu tanı sorun teşkil eder mi sizce admin ?

Cengizhan
Cengizhan

Sadece psikiyatri değil diğer hastalıklarda da son 1 yilda kullanilan ilaçlara bakiliyor mu acaba karacigerle ilgili falan hepatit b için

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...