Bir Bekçi Adayının Sağlık Kurulu Raporu Alma Tecrübesi

Merhaba arkadaşlar. 2019  bekçi alımında kazananlar yakında açıklanacak. Kazanan adayları güvenlik soruşturması ve sağlık raporu süreci bekliyor. Ben daha önceki alım sürecinde Ankara’dan bekçiliği kazananlardanım… Ufakta olsa sizinle tecrübelerimi paylaşmak istedim.

Bu süreçte sağlıkla ilgili tavsiyem kesinlikle sağlığa girmeden kan, göz gibi kontrollerinizi yaptırın, kan da eğer karaciğerle ilgili değerleriniz yüksekse yağlı yiyeceklerden uzak durun ve bol bol yeşillik yiyin. Her sabah aç karınla limon ve maydonoz karışımı olan limon kürünü için faydasını görürsünüz. Bir çok kan değerini normale çevirecek inşallah.

Bazı kan değerleri için sigara içenlere önerim var; bari kan verene kadar içmesinler. Kan değerlerinde çok sıkıntısı olanlar kızılaya kan versin, ya da bir sağlık ocağına gidip kan durumunu bu şekilde öğrensin. Sağlık raporu alırken kan sonucu sıkıntılı olanlar doktordan rica edip tekrar kan vermesini istemeli. Zaten doktor 3 defa şans veriyor. Eğer değerleri sıkıntılı bir sekilde onaylatırsanız, tekrar sevkle uğraşırsınız. Birde o kan vermeden önceki günlerde bol bol su için.

Göz içinse mutlaka kontrole gidin bir özel hastaneye, her bir göz için miyop ve Astigmat +2yi geçmeyecek. Hipermetrop içinse her bir için +1i geçmeyecek. Siz emniyet teşkilatı sağlık yönetmenliğindeki göz bölümünü özeldeki göz doktoruna gösterin daha faydalı olur. Eğer göz dereceleriniz bu derecelerin üstünde ise iyileşme sürecinide doktora sorup çizdirin yoksa elenirsini.

Ben de elendim gözden, doktor derecemi biraz yüksek yazdığından yoksa kontrolerimi yapmıştım ama hakkımı aradım. Elendiğim hafta gözümü çizdirdim ve özelden aldığım sağlık raporu ve hazırladığım dilekçeyi 16 bölümü bitirip hastane heyetine verdikten sonra egm sağlık daire başkanlığına teslim ettim.

Bir süre sonra sevkim geldi, başka devlet hastanesinde tekrar gözle ilgili bölüme muayene olup atamam geldi çok şükür. Demek istediğim düzeltebilecek durumlarınızı, gerek önceden kontrol amaçlı muayene olup tedbirini almak gerekse sağlık raporunuzu alırken sıkıntılı durumda doktordan rica ederek düzeltip tekrar muayeneye geleyim tarzında konuşmanız sizin için çok faydalı olur.

Soru: Biz mi hastaneye gideceğiz onlar mı götürecek?

Herkes bulundugu ilde hastaneye gider. Hastane secimini emniyet yapar. Toplu halde gidersiniz. Herkes bulunduğu ile bağlı emniyetin belirlediği tam teşekküllü devlet hastanesinden sağlık raporu alır.

Soru: Psikiyatri’de nelere bakılıyor?

Psikiyatri genelde sohbet havasında gerek konuşma, kendini ifade etme gibi durumu kontrol ediyor. Ayrıca  son bir sene içinde kullandığın ilaçlara bakıyor bilgisayarından(e-nabız sisteminden). Eğer psikiyatri ilaç kullanımı varsa bir sene içinde doktora bağlı elenme veya tam tersi olabilir…

Soru: Kulakta ne yapıyorlar?

Kulakta belli ölçüm aralığı için test yapılıyor. Sağlık yönetmenliğindeki kulak bölümünü kontrol amaçlı gideceğin hastanedeki doktora gösterirsen faydalı olur.

Soru: Renk körlüğü elenme nedeni mi?

Evet en çok eleme yapılan konudur.

Soru: Tekrar boy-kilo ölçümü yapılacak mı?

Evet yapılacak.

Soru: Burunda et var sorun olur mu?

Hayır normal hayatı engellemiyorsa sorun olmaz.

Soru: Ürolojide varikoselden elenme oluyor mu?

Yönetmelikte de yazıyor varikosel ve hidroselden elenmiyorsun.

Hepinizin hakkında hayırlısı olsun, nasipten ötesi yok. Size birazda olsa faydam dokunduysa ne mutlu bana. Çünkü ben de bu sağlık sürecinde çok sıkıntı çektim kendim araştırdım ve sağolsun başka şehirlerdeki tecrübeli arkadaşların vesileyle bu süreci aştım. (Murat AYDIN)

Bu makale ile alakalı toplam 223 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

223
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Kamil kamiloğlu
Ziyaretçi
Kamil kamiloğlu

Admin bundan 6 yıl önce biri şikayetçi oldu sonrada şikayetini geri çekti ama devlet mahkeme açtı 3 kez mahkemeye gittim 2 yıl infaz verdi 2 yıl bi suç işlemedim infaz düştü şuandada e devletten baktığımda sicilimde temiz görünüyo arşiv kaydımda temiz görünüyo güvenlik soruşturmasında bi sıkıntı olurmu? Bu olay yaşanalı 6 yıl oldu ve reşit değildim

Oguzhan
Ziyaretçi
Oguzhan

Düz tabanlık engelmi

Emre koru
Ziyaretçi
Emre koru

Ön sağl8kta boy kilodan sınırdan geçtim. Şu an biraz kilo aldım. Raporda tekrar boy kilo orantısına bakıyolar mı

Cihan
Ziyaretçi
Cihan

Benim yüzük parmağımın 3te birisi koptu yok o yüzden spor mülakatınıda geçtim ama sonrasında sıkıntı olurmu acaba

Emre
Ziyaretçi
Emre

Ön sağlıkda boy kilodan sınırdan geçtim. O zamandan beri biraz kilo aldım. Şu an kilom fazla yani. Hastane raporunda sıkıntı olur mu.

Hüseyin
Ziyaretçi
Hüseyin

2012 yılında biyopsi ile karaciğerimden parça alındı. İlaç tedavisi gördüm ve kan değerlerim şuan iyi. Her hangi bir sorun olur mu?

Cafer
Ziyaretçi
Cafer

BEL FITIĞI AMELİYATI OLDUM 5 YILDIR HİÇ BİR SAĞLIK SORUNUM YOK BEKCİ OLMAMA ENGEL MI

Gamze
Ziyaretçi
Gamze

23.donem Pomem sağlık muaynesinde safra kesesinde 3mm polipe rastlanmasi nedeniyle gastroentoloji bölümü saglik yönetmeliğin “B dilimi safra kesesi hastaliklari ogrencilige engeldir.” Ibaresinden dolayi olumsuz karar verdi. Yonetmelikte genel cerrah bölümünde ise şu madde yer almakta. A) 2. Maddeİntra veya ekstra hepatik safra yolları ile safra kesesinde taş mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Tümör
harici nedenlerle yapılmış kolesistektomi sağlam kabul edilir. Heyet kurulu raporumdan pomem ogrencisi olamaz seklinde bir sonuc alırsam,hangi yollari izlemem gerekir? Mahkemeye verecek olursam süreç ne kadar surmektedir? Yardımcı olabilir misiniz?

mevlut
Ziyaretçi
mevlut

merhaba admin,
Bende bel fıtıgı baslangıcı vardı 8.000 alım için basvuruda bulunacağım sence ne oldur direk elerler mi ?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Bel fıtığı engel.
Bel fıtığı ameliyatı geçirmiş olmakta engel.
Ancak fıtık başlangıcı daha fıtık sayılmaz. Şansınızı deneyin

AhmetK.
Ziyaretçi
AhmetK.

2018 alımlarında ön sağlık komisyonundan elendim göğüsten dolayı ve yakınlarda tekrar alım olacakmış ona başvuru yapıcağım tekrar aynı durumdan dolayı elenmemek için hastaneden rapor almam veya heyete çıkmam gerekiyor mu ?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhabalar,
Sağlık aşamasında elenmis adaylar sonraki basvurulara yeniden başvuru yapabilir.
Adaylar elendikleri sağlık sorunlarının devam etmesi ve yeniden tespiti halinde tekrar elenebilirler.
Alım sureci boyunca Emniyetin sevk ettiği sağlık kuruluşları dışındaki herhangi bir sağlık kurulusundan alınacak belge, rapor vb kabul edilmemektedir.

ahmet
Ziyaretçi
ahmet

tek testis bekçi olmaya engel mi diğeri sağlam

Bekcilik
Ziyaretçi
Bekcilik

Merhaba admin.
Ben ilk hastanede olumsuz aldim Tekrardan 2’ci hastaneye Sevk yaptilar orada ki Hastaneden Olumlu Aldim Raporlar ankaraya gonderildi sayet bugun haber geldi 3’cü hastane icin sevk yapacaklarmis boyle birsey olmasi mümkün mü cünkü bes arkadas itiraz ettik ve ikinci hastanede olumlu aldik simdi ise ucuncu hastaneye sevkimizi yapacaklar ben arastirdim bizim gibi olan hic bir arkadasimiz yok ne yapmamiz lazim.

Ali
Ziyaretçi
Ali

Kurul heyetten olumsuz denildiğinde hemen mi itiraz dilekçesi yazılıyor sevk için yoksa ankaradan gelen sonucu mu beklemeliyiz.

Mert
Ziyaretçi
Mert

Hakem heyetinden olumlu aldım bende ne zaman eğitime başlarız süreç nasıl işleyecek

Burak
Ziyaretçi
Burak

Selam kardeşim benide senin gibi hakem heyetine sevk ettiler şükür olumlu aldık Ankaraya evraklar gideli 5 gün oldu sence atama ne zaman olur

Adem
Ziyaretçi
Adem

İki sefer gözden ve üroloji den heyetten olumlu rapor aldım üçüncüyede gönderirler. .mi