Binlerce Bekçi Adayı Önlem Alınmazsa Mağdur Olacak

2019 yılı bekçi alımı 18 Mart tarihinde başladı. Polis Akademisi, 1. dönem ve 2. dönem olarak başvuruları almaya başladı. İki tür bekçi alımı için farklı ekranlar ve farklı başvuru sistemleri aktif edildi. Eğer gerekli önlemler alınmazsa aynı gün aynı şekilde başlayan bu iki farklı alım nedeniyle binlerce kişi maddi ve manevi zarara uğrayacak, mağdur olacak.

Bekçi adayları bu sabah heyecanla başvuruların başlamasını beklediler. Başvurular sabah 9 gibi başladı ve on binlerce kişi Halkbank ATM lerine sınav ücretleri yatırmaya gitti. Burada adayları iki ekran karşıladı:

  • 2019 1. dönem 81 İl Bekçilik
  • 2019 2. Dönem Sadece İstanbul ve Ankara İlçeleri

Bu iki seçenek adayların kafasını karıştırdı. Birçok kişi 1. döneme başvuracakken il isimlerini görünce İstanbul ev Ankara için ikinci alıma başvurması gerektiğini sandı ve başvurusunu böyle yaptı. Bu konuda yaptığımız açıklamayı lütfen okuyun. Buradan adaylara şu uyarıları yapmak istiyoruz:

  1. Tüm adaylar MUTLAKA 1. DÖNEM 81 il bekçilik başvurusunu yapsın. Çünkü bu alımda kontenjan 8 bin.
  2. İl ve ilçe şartları tutan adaylar 1. dönem yanında 2. dönem alımına da başvurabilir.
  3. Eğer sadece 2. döneme başvurduysanız mağdur olmanız olası, mutlaka 1. döneme de başvurun.
  4. İstanbul ve Ankara dışında tüm adaylar 1. döneme başvurmak durumdalar.
  5. Eğer 1. dönem başvurusunu sistem üzerinden yapmazsanız, 8 binlik kontenjandan ilinize ayrılan kısmı için sürece dahil olamazsınız. Evrak teslimine çağrılmazsınız.

Polis Akademisi ivedi olarak bu problemi çözmelidir. Üstelik iki başvuru için tek ücret mi yatırılacak, ikisi için ayrı ayrı 130 TL mi yatırılacak, ikisine de başvurulabilecek mi vb. birçok belirsizlik var. Aynı gün aynı adla böyle yanıltıcı bir başvuru almak bizce doğru değil. Peki Polis Akademisi ne yapmalı?

  1. İki başvuru için de tek ücret yani 130 TL alınmalı.
  2. 130 TL yatıran herkes iki başvuruya da başvurabilmeli.
  3. 2. döneme başvuran tüm adaylar(muhtemelen hatalıdır) 1. döneme de başvurmuş gibi işlem yapılmalı, 2. dönem için zaten şartı tutmayanlar çağrılmayacağı için kimse mağdur olmayacaktır.

Yukarıda saydığımız üç madde uygulanırsa hiçbir problem kalmayacaktır. Ama dediğimiz unsurlar işleme konmaz ise, binlerce kişi tekrar 130 TL yatırmak zorunda kalacak ve 8 bin kişilik alıma başvurdum sanarken aslında 187 kişilik alıma başvurmuş sayılacak. Hatta bazı adayların başvurusu ikamet uygunsuzluğundan geçersiz sayılacak ve bu işlemin telafisi olmayacak. Bu konuda tüm yetkilileri duyarlı olmaya, bu kadar yüksek bir bedel ile sınav sürecine dahil edilen vatandaşların sıkıntı ve mağduriyet yaşamaması için gerekli önlemleri almaya davet ediyoruz.

Soru: 1. dönem yerine yanlışlıkla 2. dönem başvurusu yapanlar ne yapmalı?

Banka şubesine gidip düzelttirmeye çalışın. Bazı şubeler yardımcı oluyor. Eğer yardım etmezlerse Polis Akademisi nin duyuru ya da açıklama yapmasını bekleyin. Daha ön başvurular sürecek 14 gün. Acele edip bir daha para yatırmayın. Son günlere kadar gelişme olmazsa riske atmayın, parayı yatırıp tekrar doğru başvuru yaparsınız.

Bu makale ile alakalı toplam 353 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

353
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
mehmet can atar
Ziyaretçi
mehmet can atar

suanda askerim 19 nisan sinav tarihim rapor kullanip erken cukabiliyorum ama terhis belgemde 30 nisan yazacak kabul ederlermi

Yasin
Ziyaretçi
Yasin

Merhaba Admin, benim 3 kilo fazlam var ve ön sağlık 3 gün sonra 3 kiloyu vermeye çalışacağım ogüne kadar ama veremezsem direkt elenir miyim?

MUHAMMED MURAT ERDEM
Ziyaretçi
MUHAMMED MURAT ERDEM

Ankara ve İstanbul için ücret yatırdım yanlış yaptım sanırım hiç biryer yardımcı olmadı Istanbul/Çatalca için Ankara’ya sınava çağırıldım ikamet ettiğim ilce ise İstanbul/başakşehir sınava gitmeli miyim ?

Emin
Ziyaretçi
Emin

Selam admin ailemden gelen ve brndede olan hptt b var ksnve çinsel yolla geçiyor özel sektörde ve askerde hiç bi engel teşkil etmedi yaklaşık bi senefirde 6 ayda bi kontrole gidiyorum stabil ne bi ilerleme nede bi gerileme var hptt b engel mi bekçi olumuna

Eray
Ziyaretçi
Eray

Merhaba,
2011 de askerden epilepsi rahatsizligindan dolayi acemi birliginde elsverisli degildir raparu verildi… son 5 yildir hicbir nobet gecirmedim ve ilac kullanmadim…bekcilik basvurusunda bulundum ancak gonderilmesi gereken evraklarda askerlik elverisli degil belgemin yaninda herhangi bir rapor gondermem gerekiyor mu ve bu ne raporu olacak…yardimci olursan sevinirim

egemen sarıtaş
Ziyaretçi
egemen sarıtaş

Merhaba,
ücreti 2. dönem olarak yanlış yatırdım, klavuzda bunun kesinlikle iadesi olmayacağı yazıyor. polis akademisi bu ücretlere el mi koyuyo.

talha
Ziyaretçi
talha

merhaba 5 yıl önce tümörden ameliyat olmuştum fakat tedavi görmedim ve 4 aylık askerken bu durumdan askerlıkten muaf aldım bu bekçiliğe engelmidir ? şuan herhangi bir sorunum yok ?

Emre
Ziyaretçi
Emre

2019 1.dönem 81 ile başvuru yaptım. Başvuru dilekçesine nerden ulaşabilirim.

Emre
Ziyaretçi
Emre

1.dönem diye başvuru yaptık ama başvuru dilekçe örneği İstanbul valiliğine diye çıkıyo onu doldurmam doğru olur mu ben ankarada ikamet ediyorum

Fatih
Ziyaretçi
Fatih

Ekrak teslimi ne zaman başlar ne zaman biter tahminen

Murat
Ziyaretçi
Murat

Bekçi alımında ön başvuruyu yaptıktan sonra başka bişey yapmak gerekiyor mu?

Bekçi Adayi
Ziyaretçi
Bekçi Adayi

Meraba admin benim bir sorum olacaktı 2.5 ay önce safra kesesi ameliyatı oldum bekçi olmama engel olur mu? Teşekkür ederim.

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Parayı yatırıp e devlet den ön başvuru yapıp duyuruyu mu bekliyoruz yoksa herhangi bir yere evrak teslimi yapmamız gerekiryormu

Hacı durak
Ziyaretçi
Hacı durak

Bedelli askerlik için ödeme yaptim. Bana 2020 nisan a tarih verdiler. Dilekçe yazdim öne alinmasi için cevap gelmedi.Benim hatam nedir devlet bu tarihi vermiş ve bekçiliği başvurdum.

Bayram
Ziyaretçi
Bayram

Merhaba ben yanlış yere yatirmisim parayı İstanbul ve Ankara yatirmisim geri nasıl alabilirim Halk bankasına gittim burda yapamazsın dedi değiştireyim diye gitmistim