Bekçilik Sözlü Mülakat Notu-Puanı Öğrenme

2020 yılında yeni çarşı ve mahalle bekçisi alımı süreci için gözler İçişleri Bakanlığı’nda. Yeni yapılacak bekçiliğin jandarma bekçi olarak olmasını ve köy ve mahalleleri kapsamını beklediğimizi daha önce yazmıştık. (2020 Yılında Bekçilik Başvurusu Nasıl Olacak) O günden bu zamana bilindiği üzere dünyada ve ülkemizde yoğun bir virüs mücadelesi devam etmektedir. Ülkemizde on milyonlar evde kal kampanyaları ile dışarı çıkmamakta, iller ve ilçeler arasında karantina uygulamaları yapılmakta, toplu etkinlikler iptal edilmektedir.

2019 1. dönem bekçilik sözlü mülakatları sonrası oluşan puanlar sonucunda kazanan, yedek kazanan ve elenen adaylar Polis Akademisi tarafından açıklanacak. On binlerce bekçi aday heyecanla sonuç ekranına bakacak ve kazanan, yedek kazanan ve kazanamayanlar şeklinde ifadeler içeren sonuçlarla karşılaşacaklar Kimi adaylar üzülecek, kimi adaylar çalışmalarının karşılığını aldığı için sevinecek, kimi adaylar ise haksızlığa uğradığını düşünerek isyan edecek.

Bekçilik sınavları sonucunda kazananların açıklandığı ekranda yedek olduğunu ya da kazanamadığını görecek adaylardan çoğu sözlü mülakat puanını merak edecektir. Daha önceki makalelerimizde de ifade ettiğimiz gibi sözlü puanı %50 ağırlığa sahip ve 70 puandan aşağı alan kişiler, yazılı ve fiziki parkudan 100 bile alsalar elenirler. Bazı aday arkadaşların parkur ve yazılı puanlarının yüksek olmasına rağmen kazanamamalarının ya da çok yüksek bir yedek sırasına sahip olmalarının tek nedeni bekçilik sözlü mülakat puanlarıdır.

Bekçilik sözlü mülakat puanı nasıl öğrenilir?

Polis Akademisi, yaptığı hiçbir alımın (POMEM, PMYO, PAEM vb.) sözlü mülakat notunu açıklamaz. Yani sözlü mülakattan kaç aldığınızı sonuç ekranında ya da telefon ile akademiyi arayarak öğrenemezsiniz. Bu bilgi adaylarla paylaşılmaz. Bekçi adayının sözlü mülakat sorusunu bilmesine rağmen neden kaldığı ya da neden düşük puan verildiği söylenmez.

ÖNEMLİ:   81 İlde En Az İlkokul Mezunu 7000 Bekçi Alımı 15 Mayıs 2018'de Başlıyor

Bekçilik puanınızın kaç olduğunu öğrenmek için yapabileceğiniz tek yol e-devlet üzerinden CİMER’e başvurmak. CİMER(Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) üzerinden yapacağını başvuru sonucunda, bir ay içinde sözlü mülakattan kaç puan aldığınız size e-posta ve sistem üzerinden iletilir.

E-devlet girişi yaptıktan sonra arama kısmına CİMER yazıp yeni başvuru seçeneğini seçin. Gelen ekranda en üstte bilgi edinme ve gerçek kişi seçeneklerini seçip e-posta bilgilerinizi girdikten sonra devam edin.

Gelen ekrana aşağıdaki şekilde bir metin girin:

“İçişleri Bakanlığına bağlı Polis Akademisi tarafından işlemleri yürütülen 2018 1. dönem çarşı ve mahalle bekçiliği sınavlarına katıldım. …/…/2019 tarihinden ……. okulunda sözlü mülakat sınavına girdim. İlgili sözlü mülakat sınavı sonucunda şahsıma verilen puanın bilgi edinme hakkı kapsamında bana bildirilmesini bilgilerinize arz ederim.”

Yukarıdaki metni detaylandırabilir ya da farklı şekilde yazabilirsiniz. Başvurunuzu tamamlayın ve size sözlü mülakat sonucunuzun iletilmesini bekleyin. 3-4 hafta içinde iletilecektir. Yazımın başında da belirttiğim gibi neden o puanı aldığınız size söylenmez, sadece puanınız iletilir.

Sonuçlara itiraz edebilir miyim?

Evet edebilirsiniz. OKUYUN

Yukarıda başvuru sonucu sözlü puanını öğrenmiş bir adayın başvuru cevabını görüyorsunuz. Burada yüksek puanınız olmasına rağmen elendiyseniz güvenlik arşiv araştırmasından kaynaklı da olabilir.

TIKLA TAKİP ET!
Bildir
guest
82 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İsa
İsa
11 Ocak 2020 12:11

Bekçilik asıl aday alım süreci başladı. Yedek adayların bazı illerde işlemler hizlansin diye bir grup evrakları ile bekletiyorlar. Bulunduğun ilin diğer illerde olduğu gibi alım zamanlarının hızlanması için bir işlem yapılacak mi diye cimere sormak uygun olurmu sonradan sıkıntı çıkarmı.il emniyet müdürlüğü ile

memet
memet
6 Ocak 2020 19:32

yeni alım hangi ayda yapilir tahmini

Ahmet
Ahmet
5 Ocak 2020 16:11

Eskişehir 140 kişi alaca 41. Yedek adayım sence şansım nekadar cevaplarsanız sevinirim

Ahmet
Ahmet
5 Ocak 2020 16:08

Eskişehir 140 kişi alaca 41. Yedek adayım sence şansım nekadar

Akar
Akar
4 Ocak 2020 23:31

Admin sağlık kuruluna ne zaman çıkar evrak teslim edenler ?

Ramazan
Ramazan
4 Ocak 2020 19:27

Yine kazanamadık mk, kısmet değilmiş.

YUSUF
YUSUF
4 Ocak 2020 13:37

Ankara 150. yedek adayım ufakta olsa bir umut varmı acaba yoksa kendimizi kandırmayalım mı alım zaten 500 kişi

EZEL
EZEL
4 Ocak 2020 11:51

AÇIKLANDI

Ferhat K
Ferhat K
2 Ocak 2020 23:54

Cimer, puan sonucu felan cevaplamıyor ben bilgi için başvuru yapmıştım fakat bana verdikleri cevap pa sayfasını takip edin oldu oradan sonuçlar açıklancak dendi ve bu cevap için tam 3 hafta bekledim..

asasd
asasd
2 Ocak 2020 22:16

Admin yeni bekçi alımı ne zaman kazanmak istiyorum şu mesleği 3cü denemem olacak.

ibrahim
ibrahim
25 Aralık 2019 01:46

admin kardeşim istanbulda ortalamam 85 olsa kazanma ihtimalim varmı sence

Zaza
Zaza
23 Aralık 2019 16:55

Admin cimere yazdım sizin bu yazınızı ben ve benim gibi herkeze aynı cevap geldi bekcilik sonucları acıklanmamıstır sonuclar İcin polis akedemi si İnternet sitesini takipte kalın die sonuc olarak ögrenemedik mülakat sonucunu.
Acaba sonuc acıklandıktan sonra mülakat puanım İcin tekrar yazsam cimere kac aldıgımı ögrenebilir miyim?

Manisa
Manisa
22 Aralık 2019 22:26

Admin gece 12 de açıklanacak diye bı duyum aldim doğruluk durumu nedir acaba

Zaza
Zaza
19 Aralık 2019 20:12

Cimer puan sonucunu ne kadar sürede cevaplıyor kesin cevap geliyor mu admin?

Ali
Ali
14 Aralık 2019 00:29

Yorumla artık şu yorumlarımızı ve birşey yaz admin. Neden açıklanmıyor. Bakanımız bilmiyor sen kesin biliyorsundur hadi hadi söyle

Cihazınızda internet yok...