Bekçilik Sözlü Mülakat Notu-Puanı Öğrenme

2019 1. dönem bekçilik sözlü mülakatları sonrası oluşan puanlar sonucunda kazanan, yedek kazanan ve elenen adaylar Polis Akademisi tarafından açıklanacak. On binlerce bekçi aday heyecanla sonuç ekranına bakacak ve kazanan, yedek kazanan ve kazanamayanlar şeklinde ifadeler içeren sonuçlarla karşılaşacaklar Kimi adaylar üzülecek, kimi adaylar çalışmalarının karşılığını aldığı için sevinecek, kimi adaylar ise haksızlığa uğradığını düşünerek isyan edecek.

Bekçilik sınavları sonucunda kazananların açıklandığı ekranda yedek olduğunu ya da kazanamadığını görecek adaylardan çoğu sözlü mülakat puanını merak edecektir. Daha önceki makalelerimizde de ifade ettiğimiz gibi sözlü puanı %50 ağırlığa sahip ve 70 puandan aşağı alan kişiler, yazılı ve fiziki parkudan 100 bile alsalar elenirler. Bazı aday arkadaşların parkur ve yazılı puanlarının yüksek olmasına rağmen kazanamamalarının ya da çok yüksek bir yedek sırasına sahip olmalarının tek nedeni bekçilik sözlü mülakat puanlarıdır.

Bekçilik sözlü mülakat puanı nasıl öğrenilir?

Polis Akademisi, yaptığı hiçbir alımın (POMEM, PMYO, PAEM vb.) sözlü mülakat notunu açıklamaz. Yani sözlü mülakattan kaç aldığınızı sonuç ekranında ya da telefon ile akademiyi arayarak öğrenemezsiniz. Bu bilgi adaylarla paylaşılmaz. Bekçi adayının sözlü mülakat sorusunu bilmesine rağmen neden kaldığı ya da neden düşük puan verildiği söylenmez.

Bekçilik puanınızın kaç olduğunu öğrenmek için yapabileceğiniz tek yol e-devlet üzerinden CİMER’e başvurmak. CİMER(Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) üzerinden yapacağını başvuru sonucunda, bir ay içinde sözlü mülakattan kaç puan aldığınız size e-posta ve sistem üzerinden iletilir.

E-devlet girişi yaptıktan sonra arama kısmına CİMER yazıp yeni başvuru seçeneğini seçin. Gelen ekranda en üstte bilgi edinme ve gerçek kişi seçeneklerini seçip e-posta bilgilerinizi girdikten sonra devam edin.

Gelen ekrana aşağıdaki şekilde bir metin girin:

“İçişleri Bakanlığına bağlı Polis Akademisi tarafından işlemleri yürütülen 2018 1. dönem çarşı ve mahalle bekçiliği sınavlarına katıldım. …/…/2019 tarihinden ……. okulunda sözlü mülakat sınavına girdim. İlgili sözlü mülakat sınavı sonucunda şahsıma verilen puanın bilgi edinme hakkı kapsamında bana bildirilmesini bilgilerinize arz ederim.”

Yukarıdaki metni detaylandırabilir ya da farklı şekilde yazabilirsiniz. Başvurunuzu tamamlayın ve size sözlü mülakat sonucunuzun iletilmesini bekleyin. 3-4 hafta içinde iletilecektir. Yazımın başında da belirttiğim gibi neden o puanı aldığınız size söylenmez, sadece puanınız iletilir.

Sonuçlara itiraz edebilir miyim?

Evet edebilirsiniz. OKUYUN

Yukarıda başvuru sonucu sözlü puanını öğrenmiş bir adayın başvuru cevabını görüyorsunuz. Burada yüksek puanınız olmasına rağmen elendiyseniz güvenlik arşiv araştırmasından kaynaklı da olabilir.

Bu makale ile alakalı toplam 32 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

32
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Çınar
Ziyaretçi
Çınar

Hastaneden heyetten çarşı mahalle bekçi olur raporu aldım Ankara sağlık daire başkanlığından bi sıkıntı olur mu ordan olumsuz gelmez demi ?

Çınar
Ziyaretçi
Çınar

10 bin 500 bekçi eğitim yerleri ne zaman belli olacak ?

Aykut akbıyık
Ziyaretçi
Aykut akbıyık

Admin birsey daha soracam sana halk bankasina harci yatirinca saglik muanesi ve diger evraklari nasil hazirlicaz sinav icin nezaman haber gelir

Aykut akbıyık
Ziyaretçi
Aykut akbıyık

Admin merhaba onbin alim 7binden hemen sonrami olucak ve yazili sinav test olucakmi kac soru olacak suresi nekadar olucak mevcut calistigimiz isten nezaman ayrilmamiz gerekiyor istanbul icin egitim yerleri neresi olucak Allaha emanet ol.

Süleyman
Ziyaretçi
Süleyman

Dalagim normalinden 1 cm büyük ama büyüme yok daha öncedlerden kontrol yaptirdim bana bir sıkıntı cikaririrmi acaba

Dilek
Ziyaretçi
Dilek

Merhaba,2 gün önce mobil uygulama silindi rica etsem yardımcı olabilir misiniz

Urfa63
Ziyaretçi
Urfa63

Asıl kazananlar tekrar boy kilo ölçümü yapılacak mı

Yunus
Ziyaretçi
Yunus

65 kişi alımda 10.cu yedegim gelme ihtimali warmi admin

Ayhan
Ziyaretçi
Ayhan

Hangi ilcede basvuru yaptiysak o ilcenin emniyet mudurlugune gidecegiz degil mi admin?

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Adaletsiz bir ülkede yaşıyoruz 10 yıldır hamallık yaparak 2 ûnûverste okudum hem eve baktım hem okudum polisliğe puanım yetmedi bekçiliğe 2 defa başvurdum 2 sndede olmadı bu saatten sonra ne bekçilik ne polisliğe başvurmam Allah razı olsun .

Saim
Ziyaretçi
Saim

Herkesi bulunduğu ilde eğitime alacaklar diye bir söylenti var dogru mu

Kerem
Ziyaretçi
Kerem

İstanbulda 200 kişi alınacak Ben 13.yedek görünüyorum bana sıranın gelme şansı var mı?

idris
Ziyaretçi
idris

Selam admin daha önce bekçilik uygulamanizi satin almistim fakat format attiktan sonra uygulama silindi yardımcı olabilirmisinz

Faruk
Ziyaretçi
Faruk

Admin istanbulda. 2. Yedeğim gelme şansı nedir? Geçen alımlarda kaçıncı yedek girdi

Faruk
Ziyaretçi
Faruk

İstanbulda 200 kişi alım var 2.yedeğim Geçen alımda Kaçıncı yedek alındı

Ayhan
Ziyaretçi
Ayhan

Kazanmisim. Il emniyet mudurlugune cagrildilar simdi ne goturmemiz gerekiyor ne yapilacak orda bilgi verirmisin?