Bekçilerin Çalışma Saatleri-Sistemleri

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen arkadaşların gözü Polis Akademisi’nde. 7 binlik 2018 1. dönem bekçi alımı için sınav duyurusunun yapılması bekleniyor. Önümüzdeki haftalarda yazılı sınava girme hakkı kazananların ve sınav yeri-tarihinin açıklanmasını bekliyoruz. Bu konuda resmi duyuru yapılmadan herhangi bir bilgi verme şansımız yok. Sınavlar konusunu bir kenara bırakırsak, bize oldukça fazla sayıda sorulan soruların başında bekçilerin çalışma saatleri, izin günleri ve çalışma sistemlerinin nasıl olduğu konusu geliyor. Bu makalemizde bekçilerin çalışma saatlerinin nasıl olduğunu ve haftada kaç gün çalıştıklarını örneklerle il il açıklamaya çalışacağız.

Çarşı ve mahalle bekçileri bilindiği üzere EGM bünyesinde görev almakta. Bekçiler de diğer EGM görevlilerinde olduğu gibi(polis, komiser yardımcıları, diğer amirler, PÖH vb.) oldukça esnek bir çalışma sistemine sahipler. Yani görev aldığınız il-ilçedeki personel ve ihtiyaç durumuna göre oldukça farklı biçimlerde çalışmanız gerekebilir. Yoğun çalışma sistemleri olduğu gibi gayet rahat ve düzenli çalışma saatleri olan yerler de mevcut. Olay görev yerinizdeki personel sayısı ve iş yüküne bakıyor. Bu süreçte, sizin personel olarak çalışma sistemine uymaktan başka çareniz bulunmuyor. Diğer memurlar gibi düzenli bir çalışma saatim olsun, akşam şu saatte görev başı yapayım, kışın üşürüm gezemem, evde çocuklar bekliyor erken çıkayım, ben gece çalışmayayım gündüz çalışayım diye beklentileriniz varsa bu mesleğe uygun değilsiniz demektir. Her meslek, mensuplarından bazı fedakarlıklar bekler. Bekçiliğin kaderi de gece çalışma, çoğu zaman yaya olarak görev mahal kontrolüdür. Bu çalışma yükünü kabulleniyorsanız bekçilik mesleğine yönelin.

Bu uzun girişten sonra, en güncel çalışma sistemlerini paylaşmak istiyorum. Yukarıda belirttiğim gibi, yarın bile bu verdiğim bilgiler değişebilir; bu nedenle genel bir bilgi olarak değerlendirmeniz doğru olacaktır.

  • İstanbul: 19:00-07:00 saatleri arasında 12/36 çalışma sistemi uygulanır. (DETAY) Bazı ilçelerde yeterli personel bulunmuyor, bunlar 6 gün görev+1 gün izin şeklinde çalışmaya devam ediyorlar. Akşam 7’de görev başlar, sabah 7’de biter. 1 gece çalışıp, 1 gün dinlenme var 12/36’da.
  • Sakarya: 6 gün görev+1 gün izin şeklinde çalışılıyor.
  • Mersin: Karakollarda görev yapanlar 12/36 çalışıyor. 5 gün izinsiz gündüz 12 saat  sonra 10 gün bir dolu bir boş. Yaya devriye ler 2 +1 şeklinde 9 saat çalışıyorlar.
  • Mardin: 12/24 çalışma sistemi var.
  • Ceyhan: Ceyhan 20-06 saatleri arası çalışılıyor. 6+1 çalışma sistemi var.
  • Antalya: Antalya 21:00 dan 05:00 a kadar 6 gün çalışılıyor.
  • Hatay: 22:00 – 06:00 arası, 6+1 sistemi ile çalışıyoruz.
  • İzmir: 6 gün iş 1 tatil. Tatil de hafta içi.

Diğer illerde yukarıdaki sistemlerin aynısı ya da benzeri şekilde çalışmaktadır.

Bekçi adayları; Mart 2019'da yapılacak 8 BİN bekçi alımını kaçırmamak, yazılı ve sözlü sınavına çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Yüzlerce kişiye bekçilik kazandırdık; bunlardan biri de siz olun. Uygulamamız sayesinde on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 22 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

22
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Faruk
Ziyaretçi
Faruk

12/24 çalışma sistemi nasıl oluyor?

ömer
Ziyaretçi
ömer

Uzman Çavuşluktan istifa ettim. Girsem mülakatta elenir miyim sizce önlisans mezunuyum.

Tugay
Ziyaretçi
Tugay

İZMİR çalışma saatleri yazmıyor?

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Boy ve kilo kac olmalidir

Metin
Ziyaretçi
Metin

10.05.1988 liyim basvuru yapabilormiyim

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Admin ben dışardan liseyi okuyorum son 43 kredim kaldı bu yıl lise diplomasi alırım insallah başvuru da bir sıkıntı yok tur inşallah

serkan
Ziyaretçi
serkan

1987 mayıs doğumluyum marttaki alıma başvuru yapabilir miyim?

Eyüp
Ziyaretçi
Eyüp

1500 bekci alımının tek tercıhı mıbolcak yılda bı kez mı oluyo basvurular

samet
Ziyaretçi
samet

ortaokul mezunuyum bekçi olabilirmiyim?

Eyüp
Ziyaretçi
Eyüp

Evrak ne zaman veriliyo ve basvuru sırasında okul sorulmuyor mu

Eyüp
Ziyaretçi
Eyüp

Suan acıktan lıse okuyorum nisan ayında sınavım var inşllah mezun aluyorum subat mart gıbı basvuru olursa basvuru yapabılır mıyım yapabılıyorsam nasıl yapıcam

Tunahan
Ziyaretçi
Tunahan

Bekçilik yapmak istiyorum özenle ve guvenle

Doğan
Ziyaretçi
Doğan

Manisanın çalışma saatleri hakkında bilgi verebilir misiniz peki ?