Bekçilerin Çalışma Saatleri-Sistemleri

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen arkadaşların gözü Polis Akademisi’nde. 8187 kişinin alınacağı 2019 1.dönem bekçi alımı için süreç 2019 18 Mart tarihinde başlayacak.  Sınavlar konusunu bir kenara bırakırsak, bize oldukça fazla sayıda sorulan soruların başında bekçilerin çalışma saatleri, izin günleri ve çalışma sistemlerinin nasıl olduğu konusu geliyor. Bu makalemizde bekçilerin çalışma saatlerinin nasıl olduğunu ve haftada kaç gün çalıştıklarını örneklerle il il açıklamaya çalışacağız.

Çarşı ve mahalle bekçileri bilindiği üzere EGM bünyesinde görev almakta. Bekçiler de diğer EGM görevlilerinde olduğu gibi(polis, komiser yardımcıları, diğer amirler, PÖH vb.) oldukça esnek bir çalışma sistemine sahipler. Yani görev aldığınız il-ilçedeki personel ve ihtiyaç durumuna göre oldukça farklı biçimlerde çalışmanız gerekebilir. Yoğun çalışma sistemleri olduğu gibi gayet rahat ve düzenli çalışma saatleri olan yerler de mevcut. Olay görev yerinizdeki personel sayısı ve iş yüküne bakıyor. Bu süreçte, sizin personel olarak çalışma sistemine uymaktan başka çareniz bulunmuyor. Diğer memurlar gibi düzenli bir çalışma saatim olsun, akşam şu saatte görev başı yapayım, kışın üşürüm gezemem, evde çocuklar bekliyor erken çıkayım, ben gece çalışmayayım gündüz çalışayım diye beklentileriniz varsa bu mesleğe uygun değilsiniz demektir. Her meslek, mensuplarından bazı fedakarlıklar bekler. Bekçiliğin kaderi de gece çalışma, çoğu zaman yaya olarak görev mahal kontrolüdür. Bu çalışma yükünü kabulleniyorsanız bekçilik mesleğine yönelin.

Bu uzun girişten sonra, en güncel çalışma sistemlerini paylaşmak istiyorum. Yukarıda belirttiğim gibi, yarın bile bu verdiğim bilgiler değişebilir; bu nedenle genel bir bilgi olarak değerlendirmeniz doğru olacaktır.

  • İstanbul: 19:00-07:00 saatleri arasında 12/36 çalışma sistemi uygulanır. (DETAY) Bazı ilçelerde yeterli personel bulunmuyor, bunlar 6 gün görev+1 gün izin şeklinde çalışmaya devam ediyorlar. Akşam 7’de görev başlar, sabah 7’de biter. 1 gece çalışıp, 1 gün dinlenme var 12/36’da.
  • Sakarya: 6 gün görev+1 gün izin şeklinde çalışılıyor.
  • Mersin: Karakollarda görev yapanlar 12/36 çalışıyor. 5 gün izinsiz gündüz 12 saat  sonra 10 gün bir dolu bir boş. Yaya devriye ler 2 +1 şeklinde 9 saat çalışıyorlar.
  • Mardin: 12/24 çalışma sistemi var.
  • Ceyhan: Ceyhan 20-06 saatleri arası çalışılıyor. 6+1 çalışma sistemi var.
  • Antalya: Antalya 21:00 dan 05:00 a kadar 6 gün çalışılıyor.
  • Hatay: 22:00 – 06:00 arası, 6+1 sistemi ile çalışıyoruz.
  • İzmir: 6 gün iş 1 tatil. Tatil de hafta içi.

Diğer illerde yukarıdaki sistemlerin aynısı ya da benzeri şekilde çalışmaktadır.

Bekçi adayları; 2019'da yapılacak 8 BİN bekçi alımında 250 bine yakın rakibinizi geçmek, yazılı ve sözlü sınavına çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Yüzlerce kişiye bekçilik kazandırdık; bunlardan biri de siz olun. Uygulamamız sayesinde on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 291 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

291
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Tunahan
Ziyaretçi
Tunahan

hocam ben geçmişte verem hastalığı geçirdim ve boyun fıtığım var şu an geçmişte olan bu hastalık engel teşkil ediyor mu ve şu anki boyun fıtığı büyük etken mi elenmeye ve bunlardan bahsetmesem ön sağlıkta başıma sonradan neler gelebilir ?

Merve
Ziyaretçi
Merve

Admin erzurum bekçilik çalışma saatleri nasıl acaba

Ihsan
Ziyaretçi
Ihsan

Merhaba bu ikahmet e devlet çıkarsak barkotlu. Şekilde bir sorun olur mu

Emre
Ziyaretçi
Emre

Ben Niğde den başvurumu yaptım ama kontenjan ilimde Kars yazıyor niye öyle oldu

Muhammet Batı
Ziyaretçi
Muhammet Batı

Admin merhaba benim kolumda 5cm lik deriden hafif kabarik dogum lekesi var sıkıntı olur mu ön saglikta

Sevda
Ziyaretçi
Sevda

Arkadaşım ön sağlıktan geçecek nelere bakıyorlar acaba önsağlık nasıl yapılıyor?

Ihsan
Ziyaretçi
Ihsan

Merhaba on sağlık kontrolünden gittiğimiz yerde yaptırılacak yok başka yerde mi

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Admin adana için çalışma saatleri nasil oluyor

can
Ziyaretçi
can

mrb admın bende hafif kekemelik vardı siz demiştiniz sorun olmaz acaba sağlık formunda belirteyim mi yoksa işaretlemiyeyim mi

can
Ziyaretçi
can

EVRAKTA SINAV YERİ VE SINAV TARİHİ YAZIYOR AMA

can
Ziyaretçi
can

SINAV DEĞİLSE BEN SADECE ÖN KAYIT İÇİN Mİ ERZURUMA KADAR GİDECEM YA ŞAÇMALIK DEĞİL Mİ

Ramazan
Ziyaretçi
Ramazan

Arkadaslar bir sorum olacakti..bekcilik sinavina girecegim Şimdi bekciligi kazandim diyelim bekcilikte calisirken polislik sinavina girip kazansam ayni yıl icinde gecebilirmiyim acaba polislige yoksa bekcilikte belli bir sene beklemem gerekiyormu acaba ?

Ramazan
Ziyaretçi
Ramazan

Admin 6 gun 21.00-05.00 arasi calisip 1 gun izin deniliyor. Boyle sabah gelip uyuyup aksam ise gitmek sizce de biraz ters degil mi aksam evde ailemizle vakit geciremiyoruz bana biraz garip geldi hani 1 gun gece gidip obur gun gece calismasak daha uygun olurdu herhalde

Duygu
Ziyaretçi
Duygu

İyi günler eşim apandisit ameliyatı oldu sağlık bilgi formunda belirtmelimiyiz

Duygu
Ziyaretçi
Duygu

Aradan 7 yıl fln geçti ameliyat öyküsü var die işaretlesekmi

Ersin
Ziyaretçi
Ersin

En az 1 yıl öncesinde çekilmiş 4 adet biometrik fotoğrafta belli bir standart varmı? Sakallı olurmu? Birde benim sınav tarihim ayın 20 sinde hangi sınav? Sözlü yazılı spor?