2018 Mayıs Ayında 7000 Yeni Mahalle Bekçisi Alınacak

Çarşı ve mahalle bekçisi adaylarına büyük müjde, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu tarafından 21 Nisan 2018 tarihinde yapılan Diyarbakır Bölge Güvenlik toplantısında verildi. 2018 Mayıs ayı içinde (15 Mayıs) 7000 yeni çarşı ve mahalle bekçisi alım ilanı gelecek. Üstelik bu alım 81 ilimizin tümünde ve yeni yönetmeliğe göre yapılacak!

2018 yılı içinde 17000 civarında bekçi alımı yapılacağını geçtiğimiz günlerde haberleştirmiştik. Video kaydını da paylaştığımız bu haberi, Türkiye ilk defa bizden duymuştu. Şimdiki haberin video kaydını da aşağıdan izleyebilir, ilgili bölümü sayın Bakan’dan dinleyebilirsiniz.

“… arkadaşlar yeni güvenlik konseptine geçmeye çalışıyoruz.. Niye bekçi alıyoruz… Önce büyükşehirlere aldık. 81 vilayete 7000 bekçi alımına Mayıs 15 2018 de ilana çıkacağız. İstiyoruz ki gündüz huzurunu gecelere de taşıyalım.”

ÖNEMLİ! 2018 de 7 bin bekçi alımı yapılacak olan 81 il ve kontenjanları için TIKLAYIN!

Peki yeni bekçi alımı hangi şartlarla yapılaca?

Çarşı ve mahalle bekçileri, 2018 Mart ayında çıkan Çarşı ve mahalle bekçileri giriş yönetmeliğine göre işlemlere tabii tutulurlar. İlgili yönetmeliğin 5. maddesi, başvuruda bulunacak olan adaylarda aranılan şartları açıklamaktadır:

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylarda aşağıdaki şartlar aranır:

 • Türk vatandaşı olmak,
 • İlkokulu bitirmiş olmak, en az ilkokul mezunu olmaz.
 • Askerlik ödevini bitirmiş olmak,
 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak, (Bekçilik Yaş Hesaplama için Tıklayın)
 • Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,
 • Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,
 • Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak,
 • Memuriyete engel bir hali bulunmamak,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 • Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,(Şartları okumak için Tıklayın)
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya İdari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı İdari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 • Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,(Siyasi Parti Üyeliği İptali için Tıklayın)

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak. Bekçilik başvurusunda bulunacak adaylardan belli başlı evraklar isteniz. Bu evrakları Bekçilik Başvuru Evrakları makalemizde açıklamıştık.

Başvuruda bulunan adayların başvuruları Bakanlıkça uygun görülen müracaat kabul komisyonlarınca alınır. Bu komisyonlar genellikle Emniyet Müdürlüklerinde kurulur. Bekçilik başvurusu ile ilgili olarak istenen belgelerde ya da yukarıdaki koşullarda gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilenlerin başvuruları geçersiz sayılır. Bu kişiler hakkında yasal işlem yapılabilir. Bu adaylar başvuruyu geçse bile yanlış beyanları tespit edildiği an öğrencilikten ve memuriyetten uzaklaştırılırlar.

Bekçilik başvuruları ya da şartları hakkında merak ettiğiniz herşeyi yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

Bu makale ile alakalı toplam 73 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

73
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
ümit
Ziyaretçi
ümit

slm admin ikamet şartı üzerinde bir çok vatandışımız bekçiliğe başvuruyu gerçekleştiremedi dolayısıyla bir bekçi sadece tek aynı mahallede bekçi olması değil polisimizede her yerde ve har daim görevini ifa etmelidir ikamet şartı 6 ay olmalıdır çümkü iş için öğrenci olan var ikametini başka yere aldıkları için ve sonrada başvurunu geri aldıklarında sıfırdan başladığı için yani bir yılı beklediği için vatandaşımız başvuru yapamıyor mağdur oluyorlar inşallah bu ikamet şartı 6 ay olur bende iş için ikametimi aldım kendi memleketimde başvuru yapamadım sayın bakanımıza sesleniyorum bu ikamet şartı ya 6 ay olsun yada kökten kaldırmasını istiyoruz şimdiden tşk. saygılar..

Yılmaz
Ziyaretçi
Yılmaz

25 yıldır İzmir de ikamet ediyorum. 10 aydır ikametimi başka bi şehire almıştım. Tekrar izmire alsam ikametimi başvurabilir miyim adamın ?

emre
Ziyaretçi
emre

Merhabalar

ilkokul ve ortaogretım okuyanlar basvuramıyorlar kesın deyılmı?

İsmail
Ziyaretçi
İsmail

Erzincanliyim ama ilçesinde ikametkah ediyorum bu alimlar ilçeler için geçerlimidir

Engin
Ziyaretçi
Engin

Uzman cavusum sozlesmemin bitmesine 2.5 sene var bekçi olabiliyormuyum mesleği bırakıp

Derya
Ziyaretçi
Derya

Bayan olarak bekci alımına basvurabilirmiyim

nagihan
Ziyaretçi
nagihan

alımların ne zaman olacağı hala belirlenmedi mi

Feyyaz
Ziyaretçi
Feyyaz

Admin başvurular nezaman ve nerde yapılacak şunu bi açıklığa kavuşturalım.

Tugba
Ziyaretçi
Tugba

Sayın yetkilerimiz lütfen yaş sınırı 35 olsun tek umudumuz tek şansımız var. Bu kutlu görevde eşimin görev almasını çok istiyorum. Eşimin baba mesleği lütfen artık yaşda takınmayalım.

Mesut
Ziyaretçi
Mesut

Mayıs 25 1988 doğumluyum 31. Sen gün mü almış oluyorum

Cüneyt
Ziyaretçi
Cüneyt

Askerlik sarti kaldırılsın yaş sınırı 18 31 diyo 18 yaşındaki biri askerlik yapamamaz biliğim kadar nasıl olur admin

sinan
Ziyaretçi
sinan

Sart esnetilicekms die duyumalr altik admin ptt infaz joruma 35 yas sınırı koymuş

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Basvurularin bugun basladigi yazmakta sisteminizde yani 15 mayis 2018 de bende Bugün bulunduğum ildeki emniyet müdürlüğüne gittim bana orda başvuruların emniyetle alakası olmadığı söylendi ama sistemdekii makalede emniyete yapılacağı yazıyor acaba başka bir yere mi yapılacak mesela valilik gibi yada başka bir kuruma mi yardımcı olabilir mısınız nereye gidip başvuru yapmam lazim

Kamil
Ziyaretçi
Kamil

Gögüste hafif çıkınti var pektus carinatum yani güvercin gögüsü var bekçi olabilirmiyim

İKEZ
Ziyaretçi
İKEZ

KAYITLAR NE ZAMAN BAŞLICAK TAM OLARAK BİLGİ VERMENİZİ RİCA EDERİM