2018 Mayıs Ayında 7000 Yeni Mahalle Bekçisi Alınacak

Çarşı ve mahalle bekçisi adaylarına büyük müjde, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu tarafından 21 Nisan 2018 tarihinde yapılan Diyarbakır Bölge Güvenlik toplantısında verildi. 2018 Mayıs ayı içinde (15 Mayıs) 7000 yeni çarşı ve mahalle bekçisi alım ilanı gelecek. Üstelik bu alım 81 ilimizin tümünde ve yeni yönetmeliğe göre yapılacak!

2018 yılı içinde 17000 civarında bekçi alımı yapılacağını geçtiğimiz günlerde haberleştirmiştik. Video kaydını da paylaştığımız bu haberi, Türkiye ilk defa bizden duymuştu. Şimdiki haberin video kaydını da aşağıdan izleyebilir, ilgili bölümü sayın Bakan’dan dinleyebilirsiniz.

“… arkadaşlar yeni güvenlik konseptine geçmeye çalışıyoruz.. Niye bekçi alıyoruz… Önce büyükşehirlere aldık. 81 vilayete 7000 bekçi alımına Mayıs 15 2018 de ilana çıkacağız. İstiyoruz ki gündüz huzurunu gecelere de taşıyalım.”

ÖNEMLİ! 2018 de 7 bin bekçi alımı yapılacak olan 81 il ve kontenjanları için TIKLAYIN!

Peki yeni bekçi alımı hangi şartlarla yapılaca?

Çarşı ve mahalle bekçileri, 2018 Mart ayında çıkan Çarşı ve mahalle bekçileri giriş yönetmeliğine göre işlemlere tabii tutulurlar. İlgili yönetmeliğin 5. maddesi, başvuruda bulunacak olan adaylarda aranılan şartları açıklamaktadır:

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylarda aşağıdaki şartlar aranır:

 • Türk vatandaşı olmak,
 • İlkokulu bitirmiş olmak, en az ilkokul mezunu olmaz.
 • Askerlik ödevini bitirmiş olmak,
 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak, (Bekçilik Yaş Hesaplama için Tıklayın)
 • Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,
 • Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,
 • Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak,
 • Memuriyete engel bir hali bulunmamak,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 • Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,(Şartları okumak için Tıklayın)
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya İdari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı İdari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 • Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,(Siyasi Parti Üyeliği İptali için Tıklayın)
ÖNEMLİ:   2019 1. Dönem Bekçi Alımı

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak. Bekçilik başvurusunda bulunacak adaylardan belli başlı evraklar isteniz. Bu evrakları Bekçilik Başvuru Evrakları makalemizde açıklamıştık.

Başvuruda bulunan adayların başvuruları Bakanlıkça uygun görülen müracaat kabul komisyonlarınca alınır. Bu komisyonlar genellikle Emniyet Müdürlüklerinde kurulur. Bekçilik başvurusu ile ilgili olarak istenen belgelerde ya da yukarıdaki koşullarda gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilenlerin başvuruları geçersiz sayılır. Bu kişiler hakkında yasal işlem yapılabilir. Bu adaylar başvuruyu geçse bile yanlış beyanları tespit edildiği an öğrencilikten ve memuriyetten uzaklaştırılırlar.

Bekçilik başvuruları ya da şartları hakkında merak ettiğiniz herşeyi yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

0 0 vote
Yazıyı Oyla
TIKLA TAKİP ET!
Bildir
guest
73 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
ümit
ümit
14 Haziran 2018 03:45

slm admin ikamet şartı üzerinde bir çok vatandışımız bekçiliğe başvuruyu gerçekleştiremedi dolayısıyla bir bekçi sadece tek aynı mahallede bekçi olması değil polisimizede her yerde ve har daim görevini ifa etmelidir ikamet şartı 6 ay olmalıdır çümkü iş için öğrenci olan var ikametini başka yere aldıkları için ve sonrada başvurunu geri aldıklarında sıfırdan başladığı için yani bir yılı beklediği için vatandaşımız başvuru yapamıyor mağdur oluyorlar inşallah bu ikamet şartı 6 ay olur bende iş için ikametimi aldım kendi memleketimde başvuru yapamadım sayın bakanımıza sesleniyorum bu ikamet şartı ya 6 ay olsun yada kökten kaldırmasını istiyoruz şimdiden tşk. saygılar..

Yılmaz
Yılmaz
9 Haziran 2018 01:44

25 yıldır İzmir de ikamet ediyorum. 10 aydır ikametimi başka bi şehire almıştım. Tekrar izmire alsam ikametimi başvurabilir miyim adamın ?

emre
emre
4 Haziran 2018 12:06

Merhabalar

ilkokul ve ortaogretım okuyanlar basvuramıyorlar kesın deyılmı?

İsmail
İsmail
4 Haziran 2018 01:50

Erzincanliyim ama ilçesinde ikametkah ediyorum bu alimlar ilçeler için geçerlimidir

Engin
Engin
29 Mayıs 2018 11:43

Uzman cavusum sozlesmemin bitmesine 2.5 sene var bekçi olabiliyormuyum mesleği bırakıp

Derya
Derya
27 Mayıs 2018 23:58

Bayan olarak bekci alımına basvurabilirmiyim

nagihan
nagihan
25 Mayıs 2018 01:51

alımların ne zaman olacağı hala belirlenmedi mi

Feyyaz
Feyyaz
24 Mayıs 2018 09:12

Admin başvurular nezaman ve nerde yapılacak şunu bi açıklığa kavuşturalım.

Tugba
Tugba
22 Mayıs 2018 14:07

Sayın yetkilerimiz lütfen yaş sınırı 35 olsun tek umudumuz tek şansımız var. Bu kutlu görevde eşimin görev almasını çok istiyorum. Eşimin baba mesleği lütfen artık yaşda takınmayalım.

Mesut
Mesut
21 Mayıs 2018 23:36

Mayıs 25 1988 doğumluyum 31. Sen gün mü almış oluyorum

Cüneyt
Cüneyt
20 Mayıs 2018 13:33

Askerlik sarti kaldırılsın yaş sınırı 18 31 diyo 18 yaşındaki biri askerlik yapamamaz biliğim kadar nasıl olur admin

sinan
sinan
17 Mayıs 2018 16:35

Sart esnetilicekms die duyumalr altik admin ptt infaz joruma 35 yas sınırı koymuş

Mustafa
Mustafa
15 Mayıs 2018 19:35

Basvurularin bugun basladigi yazmakta sisteminizde yani 15 mayis 2018 de bende Bugün bulunduğum ildeki emniyet müdürlüğüne gittim bana orda başvuruların emniyetle alakası olmadığı söylendi ama sistemdekii makalede emniyete yapılacağı yazıyor acaba başka bir yere mi yapılacak mesela valilik gibi yada başka bir kuruma mi yardımcı olabilir mısınız nereye gidip başvuru yapmam lazim

Kamil
Kamil
12 Mayıs 2018 22:03

Gögüste hafif çıkınti var pektus carinatum yani güvercin gögüsü var bekçi olabilirmiyim

İKEZ
İKEZ
11 Mayıs 2018 18:57

KAYITLAR NE ZAMAN BAŞLICAK TAM OLARAK BİLGİ VERMENİZİ RİCA EDERİM

Cihazınızda internet yok...

73
0
Hemen Destek İstex
()
x