Bekçilik Yaş Hesaplama

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği alımlarında sağlık şartları, mezuniyet şartları ve diğer kriterlerin yanında en belirgin olan unsurların başında yaş şartı gelmektedir. Birçok bekçi adayı, yaş şartını sağlayıp sağlamadığını bizlere sormaktadır. Biz de bu yazımızda, bekçi olmak isteyen adaylara yaş şartını sağlayıp sağlamadıklarını öğrenmeleri için oluşturduğumuz hesap motorunu ve genel bilgilendirme yazısını paylaşacağız.

Bekçilerin iş başlangıcı için yasal dayanak olan Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği, 5 madde ç bendinde yaş şartı aşağıdaki şekilde ifade edilmektedir:

“Bekçi adayları 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak..” şartı aranmaktadır.

Çarşı ve mahalle bekçiliğe başvuran adaylar, dilekçelerini ilgili makamlara verdikleri zamanda 31 yaşından yukarı olmamak zorundadırlar.

2018 Bekçilik Yaş Şartı:  18 yaş ını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ( 02/07/2000 tarihinde ve önce sinde doğmuş olmak ) ve 31 yaşından gün almamış ( 02/07/1988 tarihinde ve sonrasında doğmuş olmak ) olmak,

2019 Bekçilik Yaş Şartı: Henüz ilan gelmediği için net bir durum yok. Kanun değişebilir ilan farklı tarihte gelebilir.. Ya da ilanda baz alınan tarih farklı olabilir.  2 Mart 2019 tarihinde ilan gelecek varsayarsak, bu tarih baz alınırsa ve kanunlar değişmezse;( 02/03/1989 tarihinde ve sonrasında doğmuş olmak )

  • 2 Mart  1989 ve sonrası doğumlular başvurabilir.
  • 1 Mart 1989 ve öncesi başvuramaz.
  • 2 Mart 2001 ve öncesi başvurur.(Askerlik şartı da aranabilir!)
  • 3 Mart 2001 ve sonrası başvuramaz.
Çarşı ve Mahalle Bekçiliği
Gün
Ay
Yıl
Sınava Girmek İstediğiniz Yıl

Aşağıdaki araç ile bugün hangi yaşta olduğunuzu ve kaç yaşından gün aldığınızı öğrenebilirsiniz. Bekçilik başvurusu yaparken 31 yaşından gün almamış olmanız lazım.

Bir gün bile tutmasa başvuru yapamazsınız.

Bu makale ile alakalı toplam 178 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

178
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Rose
Ziyaretçi
Rose

Bekci alimlarinda yas siniri 40 0lmali bence emeklilik yasi zaten yuksek ayrica gunumuzde artik 40 yas orta bir yas lutfen duyun sesimizi zaten elemek isteseler elerler sozlu yazili bir suru sinav

İsmail Deniz
Ziyaretçi
İsmail Deniz

Alım var mi

kemal
Ziyaretçi
kemal

ben suan 17 yasındayım 18 ime girmeye 63 gun kaldı bekçilige girebilirmiyim

çetin
Ziyaretçi
çetin

ben 01.01.1989 doğumluyum kimlikte gerçek doğumun 26.10.1991 yas duzeltme davası açtım ben 31 yaş yasti için sınava girebilirmiyim

Feyzullah
Ziyaretçi
Feyzullah

Yaş sınırı 35 olacağı yönünde iddia var doğru mu

pilatin
Ziyaretçi
pilatin

tekrardan valilige kaymakamlıga geçsin abi . bu sistem . polis akademisine geçti insanların . elemek için . gözünün üstünde kaşın var diyeni eliyorlar zaten bu işte gün batımı olan bir iş . kim görebilirki üniforma altında kalan dövmeyi resmen bahane arıyorlar kardeşim . mankenmi olalım illa bekçi degil manken arıyorlar pürüzsüz insan olurmu herkezin illaki bi sorunu olur herkez zaten yaşını başını almış insanlar buna başvuranlar bu kadar abartmanın özemenin bi anlamı yokki al işe bak başvuruyoruz elimizi boşa çıkarıyorlar alın bizde çalışalım yolumuza bakalım evlenelim ne bileyim bi düzenimiz olsun sen beni eliyorsun gidip işi olan sivilde çalışan gayet güzel işi olan adamı alıyorsun o adam aylık sivilde 3 bin 4 bin maaşı zaten alıyor . sen işi olmayanı eliyorsun işi olanı alıyorsun . biz mankenmiyiz abi illaki kusurumuz olaçaktır . o kadarda abartmalarının anlamı yok .

pilatin
Ziyaretçi
pilatin

çarşı mahalle bekçilgne başvuru yapabiliyorzda adaletli davransınlar artık ilk girdigimizde kolumuzdaki dövmeden elediler madem yazlık üniforma altında kalan dövme engel degildir diye yasa çıktı bu girdigimizde bizi elemesinler artık . haksızlık yapıyorlar şuanda görevde kolunda dövme olan polis asker yokmu var hemde birsürü madem bu yasak o zaman kimse yaptırmasın . ön saglıkta çok merhametsiz davranıyorlar . biz oraya saçımızı sakalımızı kestik efendi efendi gittik . suratımıza bakmadılar bi dövme var diye. bu kadarmı . yani . insanların değeri az merhametli olun bizi bıraktılar ama çok kişiyide geçirdiler. şuanda benim ekmegimi neden bir başkası yiyor ya ben hakkımı helal etmiyorum

Ayhan
Ziyaretçi
Ayhan

Düzelt yaşı 18 yaşından önce yapılmış ilk yazılan yaşmı dikkate alınacak

feyyaz
Ziyaretçi
feyyaz

Orta okul mezunları alınacak mi yaş 35 çekilecek mi

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Ya ben 21 mart 1988 liyim yaşı esnetirlerse bekcilige girebilirmiyim

Davud
Ziyaretçi
Davud

İlkine girdim ikinciye 1 Ocak 89 dogumlu olduğum için giremiyorum 1 Ocak kabul edilir mi admin

Cumali
Ziyaretçi
Cumali

15.07.1988 basvuru yapabilirmiyim sınava girebilirmiyim yardımci olun lutfen

Gürsoy
Ziyaretçi
Gürsoy

Malesef giremezsiniz siz 31 yas olmussunuz

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Bakan açıklama yapmıştı 1 ocak esas alınacak diye öyle olursa 1 ocak 1989lularda başvurur o zaman değil mi

emrah
Ziyaretçi
emrah

bekçilik yasının yükselme ihtımali varmi

hakan
Ziyaretçi
hakan

1.4.1988 basvuru yapabilir mi

Gürsoy
Ziyaretçi
Gürsoy

Hayir