23 Nisan Pazartesi 2018
Ana Sayfa / Hesaplama Araçları / Bekçilik Yaş Hesaplama

Bekçilik Yaş Hesaplama

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği alımlarında sağlık şartları, mezuniyet şartları ve diğer kriterlerin yanında en belirgin olan unsurların başında yaş şartı gelmektedir. Birçok bekçi adayı, yaş şartını sağlayıp sağlamadığını bizlere sormaktadır. Biz de bu yazımızda, bekçi olmak isteyen adaylara yaş şartını sağlayıp sağlamadıklarını öğrenmeleri için oluşturduğumuz hesap motorunu ve genel bilgilendirme yazısını paylaşacağız.

Bekçilerin iş başlangıcı için yasal dayanak olan Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği, 5 madde ç bendinde yaş şartı aşağıdaki şekilde ifade edilmektedir:

“Bekçi adayları 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak..” şartı aranmaktadır.

Çarşı ve mahalle bekçiliğe başvuran adaylar, dilekçelerini ilgili makamlara verdikleri zamanda 31 yaşından yukarı olmamak zorundadırlar.  Mesela SAMSUN şehri bekçi alımı ilanı açıldı var sayalım. Dilekçelerin işleme konma tarihi  ise 1 Aralık 2018 olacak diyelim. Başvuruda bulunacak adaylarda aşağıdaki durum oluşacaktır:

 • 1 Aralık 1988 ve sonrası doğumlular başvurabilir.
 • 30 Kasım 1988 ve öncesi başvuramaz.
Çarşı ve Mahalle Bekçiliği
Gün
Ay
Yıl
Sınava Girmek İstediğiniz Yıl

Önemli not: Bu araçta 15 Mayıs 2018 tarihi ilan başvuru tarihi olarak baz alınmıştır.

Aşağıdaki araç ile bugün hangi yaşta olduğunuzu ve kaç yaşından gün aldığınızı öğrenebilirsiniz. Bekçilik başvurusu yaparken 31 yaşından gün almamış olmanız lazım.

2018 yılı içinde yeni bekçilik ilanlarının gelmesini bekliyoruz. Bu süreçte yaş şartında 35 yaş esnetilmesi oldukça çok talep görüyor. Adaylar bu süreçte ilanları yakından takip etmeli, yeni alımları sıklıkla kontrol etmelidirler. İlanlar geldikçe şartlar daha da kesinleşecektir.

31 yaşından küçük ve 18 yaşından büyük olanlar bekçilik alımlarına başvurabilirler.

Bekçi alım ilanları geldikçe bu konuda daha detaylı ve kesin bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir!

2018 Jandarma Uzman Erbaş Yaş Sınırı ve Hesaplama

2018 yılı Jandarma Uzman Erbaş alımı İçişleri Bakanlığı’na bağlı Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yapılacak. 2018 …

15 Soru Cevaplandı

 1. 1988 başvuru yapabilir 2018 arkadaşlar bence yazılım hatası var 1988 2019 olsaydı olmaz di kesin bilgi

 2. Dis sorun olur mu 3 dişim cikartmşm

 3. 01.01.1988 dogumluyum başvuru yapabilirmiyim.tşkler

  • admin

   31 yaşından gün aldınız maalesef.

   • admin 31 yaşından gün almak demek ne demek bilmiyorsun sanırım 31 yaşına girdiysen gün almışsındır insanları yanlış yönlendiriyorsun ?

    • admin

     Sen daha iyi biliyorsun. Sen doğru yönlendir bizi. Daha şartları doğru anlayamamışsın ahkam kesiyorsun. 31 yaşından gün almak demiyor, 31 yaşından gün almamış olacak diyor. Anlıyor musun??

 4. Merhaba 17/04/1988 dogumluyum yani sali gunu tam 30 yasindayim carsamba yedekligimi kaybetmismi oluyorum lutfen cevaplarmisiniz

  • admin

   Merhaba, sizin hesaplama ilana başvurduğunuz zamana bağlı olduğundan hak kaybı yaşamazsınız. Fakat bundan sonraki alımlarda şartlar değişmezse başvuramazsınız.

   • Tesekkurler maddede yedeklige cagrildigi tarihde nitelikleri tasimiyorsa diyor o sebebden kafam karisiyor eski yonetmelige gorede 30 yasindan yukari olmamak srti deyimi bir muamma deyim oldugu icin eger cagirmazlarsa tek itiraz sebebim olucak cunki 31 yasindan gun almamis olmak demiyor yukari olmamak diyor bunun bir acik oldugunu dusuniyorum

 5. Merhaba 31 yasından gün almamış yazıyor 31 yaşından küçük ibaresi Yok.1988 doğumlular bu başvuruyu yapamamakta.bu konuda bilgi verirmisinz

 6. Kucukken kopek isirmisti kollarimda izleri var o sorun olur mu acaba

 7. Merhaba.Diyelim ki Bekçi olmak nasip oldu.3 yıl görevde kalanlara daha sonra polisliğe geçiş hakkı bulunuyor mu ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir