2018 Bekçilik Sınavları Hakkında
bekcilik sinavlari ne zaman

2018 Bekçilik Sınavları Hakkında

2018 yılı 1. dönem çarşı ve mahalle bekçilerinin ön başvuru süreci devam ediyor. Evrak teslimi ve ön sağlık taraması için ülke çapındaki 40 civarı polis okulunda işlemler yapılıyor. Yüz bine yakın gencin 7 bin kişilik kadro için yarıştığı bu süreçte, ön başvurular sonrası bekçilik sınavları yapılacak. Bekçilik sınavlarına, evrak tesliminden ve ön sağlık taramasından geçen tüm adaylar çağrılacaktır.

Bekçilik sınavlarına kimler çağrılacak?

Bireysel başvuru ve ön sağlık taramasından sorunsuz geçen tüm adaylar çağrılacaktır.

Sınavlar nerede yapılacak?

Bekçilik sınavlarının hangi kurumlarda yapılacağı henüz netleşmedi. Muhtemelen yine polis okullarında yapılacak.

Sınavlar için nereye gideceğiz?

Muhtemelen ön başvuru yaptığınız okullara çağrılacaksınız. Evrakları nereye teslime ttiyseniz bekçilik sınavlarına da orada girmeniz yüksek olasılık.

Hangi sınavlar yapılacak?

Aşağıdaki sırayla sınavlar uygulanacak:

  1. Yazılı sınav: 100 soruluk test olacak, en az 50 alan sonraki aşamaya çağrılacak. (Detay)
  2. Bekçilik fiziki parkuru: PMYO tarzı bir parkur olacak, 60 alan sonraki aşamaya geçecek. (Detay)
  3. Sözlü mülakat: En az 70 almanız lazım. 70 ve üstü alanlar, diğer puanlarına göre sıralamaya sokulacak. (Detay)

Bekçilik sınav duyurusu ne zaman yapılır?

Şu anki ön bireysel başvurular 23 Temmuz tarihine kadar sürecek. Bundan sonraki 1-2 hafta içinde yazılı sınav duyurusuyla ilk aşamayı geçen adaylar okullara davet edilecektir fikrindeyim.

Kaç defa daha sınav için okullara gideceğiz?

Yazılı sınav sonuçlarının değerlendirilmesi ve okunması var. Bu nedenle sadece bu süreç bir gün sürer. Daha sonra fiziki parkur ve sözlü mülakat aşamaları var. Bu ikisinin aynı gün yapılması olası. Yani en az iki defa daha okullara gitmeniz gerekecektir.

Yazılı sınav nasıl yapılacak?

Tüm adaylara tek oturumda ve tek günde yapılacak. Ayrı ayrı çağrılmayacaksınız, hepiniz tek gün ve aynı zamanda yazılı sınav olacaksınız. Eski bekçi alımlarında olduğu gibi her il ayrı sınav yapmayacak, tek ve ortak sınav olacak. Böylece kimi yerde basit kimi yerde zor soru sorulması gibi acayiplikler yaşanmayacak, herkes eşit şartlarda yarışacak.

Bekçilik yazılısı ne zaman yapılır?

2018 Ağustos ayında PMYO süreci var. Polis okulları işler olacak. PMYO süreci 2 hafta kadar sürer. Geri kalan 2 haftada da bekçilik yazılısının yapılacağını düşünüyorum. Eylül-Ekim 2018 tarihlerinde ise 23. dönem POMEM ve 2018 PAEM süreçleri var. Okullar yine aktif. Bu süreçte bekçilik fiziki parkur ve sözlü mülakatları için de çalışma olabilir fakat tüm sürecin 2018 Kasım ayına kadar sürebileceğini düşünüyorum. Erken de olabilir daha da gecikebilir de. Tüm bu aşamaları başarıyla geçenler, Polis Akademisi’nin asil ve yedek kazananları açıklamasından sonra bekçilik eğitimi ve sağlık raporu alınması aşamalarıyla sürece devam edecekler.Konu hakkında merak ettiklerinizi ve aklınıza takılanları sorabilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
154 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mert
Mert

Kardeşim ayin 22 si degil 23 ne kadar surecekmis okulda öğrendim bende bilgin olsun

kaan
kaan
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Suanda bekcilik basvurusu yapabilirmiyiz ?

Sezgin
Sezgin
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Admin evrakları hemen hazırlayıp verebilirimiyiz son başvuru tarihi 23 doğru mu anladık

enes
enes

admin sinav giris belgemde basvuru gunu : 23.07.2018 yaziyor. bu duyuruda 22 sine kadar devam edilecek yazilmis.

Salih
Salih

o değilde 100 kişiden 5i görev alsa geri kalanlar elense ve verdikleri 104 tl çöp oldu yani büyük bir kazık var gibime geliyor durumu olan var olmayan var ki olmayan zaten başvurdu ki rahat ekmek yesin kazanmazsa bari para iadesi olsun vicdan sahiplerine sözlerim HARAM PARA başka bişey değil. ben şahsen helal etmiyorum.

koray
koray
Cevaplandı:   Salih

Bahane bulmak için sebep arıyolar resmen sağlıkta elenen olmasa bile snaw yada sözlü mülakatta muhakak başarmayanlrı eliceklr bundan önceki dönem alınanlr yapılan bir haksızlık oldnu düşünüyorum snaw parası bile yatırmadan snawa girdiler bu nası bi adlet şimdi

Kadir
Kadir

Sözlü mülakatı da geçersek sağlık raporu alacaklar diye yazmışsınız, bu nasıl ve nerede olacak, teşekkür ederim 🙂

muhammed
muhammed

Öncelikle selam Biz Bolu’dan Eskişehir’e geleceğiz sınav yeride tekrar Eskişehir mi olacak acaba ve neden bizi ta Bolu’dan Eskişehir’e vermişler on sağlık için anlamış değilim..

Kadir
Kadir

S.a admın ben lıse terkım ön başvuru ıcın ewraklar tamm sence elenırmıyım bılgı verırmısn
Teşekkür ederim

Selahattin
Selahattin

Admin kaç kişi başvuru yapmış bide hangi ilde kaç kişi başvuru da bulunmuş. Bilgiliniz varsa paylaşabilir misiniz?

Cenk
Cenk

Admin kardeşim o zaman 10.000 bekçi yıl sonu alımları olmayacak mı ?
2018 1. Dönem dendiği için bizlerde Bakanımız Süleyman Soylu nun söylemleri doğrultusunda 2018 2. Dönem alımları var diye düşündük hep.

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...