Vücudunda Kalıcı Yanık İzi ve Doğum Lekesi Olanlar Bekçi Olabilir Mi? – BekçiAlımı

Vücudunda Kalıcı Yanık İzi ve Doğum Lekesi Olanlar Bekçi Olabilir Mi?

Emniyet Teşkilatı’nın yapmış olduğu personel alımlarına katılmak ve emniyet mensubu olmayı dileyen adaylarımız tarafından merak edilenleri cevaplandırma devam ediyoruz. 2019 yılı Mart ayında ilana çıkacak olan 8 bin bekçi alımına başvuracak adaylar heyecanla ilanı bekliyorlar. Tarafımıza en çok yöneltilen sorulardan olan;
“Vücudumda yanık izi var sorun olur mu?”, “Vücudumda doğum lekesi var sorun olur mu?” sorularını cevaplandırmaya çalışacağız.

A-) Vücudunda Kalıcı Yanık İzi Olanlar Bekçi Olabilir mi?

Çoğu zaman kazalarla meydana gelen çeşitli yanıklar bazen kalıcı izler yahut hasarlar meydana getirebilirler. Vücudunda bu şekilde izler olupta, emniyet mensubu olmak isteyen ziyaretçilerimizin bu sorusuna açıklık getirmeye çalışalım. Yanık ve yanığın sebep olduğu izler meydana geldigi bölge ve verdiği hasarın sekline göre öğrenciliğe engel teşkil etmektedir.  Eğer meydana gelen yanık sonucunda vücutta işlevsel hasarlar oluşmuşsa ve bu yanığın sebep olduğu izler 5 metre mesafeden bakıldığında hala görünecek sekilde eşkal belirleyici olacak biçimde el-yüz-boyun ve kollarda meydana gelen kalıcı izler bekçiliğe engel olur. Bunun yanı sıra, vücutta işlevsel hasar bırakmamış, vücudun eskal belirleyici yerlerinde olmayan yanık ve benzeri izlerde ise bekçiliğe  kabul edilir.

B-) Vücudunda Doğum Lekesi Olanlar Bekçi Olabilir Mi?

Doğum lekeleri de doğuştan meydana gelen ve adayların kaderini belirleyen istemsiz faktörlerden biridir. Diğer izlerde olduğu gibi doğum lekeleri ve benler de, eskal belirleyici bir sekilde el, kol, yüz ve boyun bölgesi gibi yazlık üniforma giyildiğinde görünen yerlerde kalıyorsa bekçiliğe engeldir.

Ancak doğum lekesi ve ben izleri de aynı diğer izlerde olduğu gibi vücudun eşkal belirleyici bölgelerinde degilse, yazlık üniforma giyildiginde görülmeyecek konumda ve biçimdeyse veyahut 5 metre mesafeden bakıldığında görülmeyecek sekil ve bicimdeyse(komisyon insiyatifi) adaylar bekçiliğe kabul edilir.

Not: Bazı hallerde yanık izi, doğum lekesi ve ben izleri çeşitli tıbbi yöntemlerle giderilebilmekte ve oldukları bölgeden herhangi bir iz ya da hasar bırakmadan yok olabilmektedir. Bu şekilde bekçiliğe engel halden kurtulmak mümkün olmaktadır.

Soru: Kolumun iç kısmında yanık izi var, kollarım serbest halde kapalıyken görünmüyor sorun olur mu?

Cevap: Bu izler ne konumda duruldugunda görünüp/görünmediğine bakılmaksızın vücudun eşkal belirleyici yerlerindeyse ve de en az 5 Metre mesafeden bakıldığında hala fark edilebiliyorsa bekçiliğe engeldir. Ancak 5 metre mesafeden bakıldığında fark edilmeyecek düzeydeki doğal ve kazara meydana gelmis her türlü iz(komisyon insiyatifi ile) bekçiliğe sorun teşkil etmemektedir.

Soru: Yüzümde/Kolumda/ Boynumda, elenmeme sebebiyet verecek şekilde yanık izi/doğum lekesi/ben vb iz var. Doktorum bu izin yok edilebilecegini söyledi ama alım sürecine yetismedi. Bu izleri tedavi ettirmem icin zaman verilir mi?

Cevap: Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği’nce adayların alım süreci ve sağlık kontrolleri sürecinde sağlık yönünden tam ve sağlam olması gerekli görülmüştür. Bu tür tıbbi müdahaleler için zaman tanınmamaktadır. Yani bekçi adayları incelenmeden önce tüm tedavilerini olmak zorundadırlar.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

6 Soru Cevaplandı

  1. Ya bende doğum lekesi var o da karın bölgesinde engel mi

  2. Ben spor yaptığım dönemlerde kolumda çatlaklar var bu sıkıntı olur mu elenirmiyim ve çok belli oluyo

  3. Benim yuzumde bekcilige engel olucak bir ben vardi aldirdim, dikis attılar daha yeni olduğu icin dikis izi belli oluyor yakinda muane edicekler engel olur mu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir