Tam Altın ve Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark – BekçiAlımı

Tam Altın ve Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark

Ekonomi dünyasının ve aslında herkesin güveli limanı altın her zamanki gibi ilgiyle karşılanıyor. Günümüzdeki Türk Lirası karşılığının devamlı yükselmesinin yanında fiyatına bakmadan düzenli olarak birikim yapanlarımız var. Dolayısıyla altına talep bu kadar yüksek olunca önümüzdeki dönemde de yukarıya doğru çıkabileceğini söyleyebiliriz. Bazı kişilerin aklına takılan soruları yanıtlarken tam altın ve Cumhuriyet altını arasındaki farka da değinmek istedik. Özellikle birikim, yatırım yapmak isteyenler ikisinin arasında kalınca ne yapacağını bilemiyor. Hangisinin daha fazla kar getireceği gibi soru işaretleri kafada oluşuyor.

Halihazırda her muhabbet içerisinde altının uzun vadeli yatırım aracı olduğunu duyarsınız. Bazen yıllar alan bu yatırımı yaparken altın çeşitleri arasındaki farkları da bilmelisiniz. İşçilik gibi çeşitli kavramların eklenmesi kar edilecek paranın miktarını değiştiriyor.

Tam Altın ve Cumhuriyet Altını Arasındaki Farklar

Tam altın 22 ayar 7,016 gramdan oluşmaktadır. İçinde 6,42 gram has altın bulunmaktadır. Cumhuriyet altını ise 22 ayar 7,216 gramdan oluşurken içinde 6,60 gram has altın barındırmaktadır. Gördüğünüz üzere en büyük fark gram marjı ve içlerindeki has altın. Bu sebeple Cumhuriyet altını daha fazla değer görmekte. Yine kendi içlerinde de ayrıldıklarını belirtmemiz gerekir. Örneğin Cumhuriyet altını, ziynet altınları ve altın sikkeleri olarak iki türde yer alır. Halk arasında Ata altın adını duyduysanız Cumhuriyet altın sikkelerini kastetmişlerdir.

Hangi Altın Daha Karlıdır?

Genel anlamda yatırım yapmak veya özel günlerde hediye etmek istiyorsanız Cumhuriyet altınının barındırdığı yüksek gramajlı has altını baz almalısınız. Bu yüzden kuyumcuya gittiğinizde fiyatının diğerlerine nazaran daha pahalı olduğunu öğrenirsiniz. İlk etapta aradaki fark fazla gelmese bile uzun vadeli ve büyük ölçüde yatırım yapılırsa 1 kuruşluk farkın bile büyüyebileceğini tahmin etmelisiniz.  Dolayısıyla tam altın mı Cumhuriyet altını mı hangisi karlıdır dediğinizde en ince detayına kadar bakmanız gerekiyor.

Altın alacak kişilerin makas aralıklarına dikkat etmesi lazım. Eğer online bir şekilde bankalardan hesap açarak almak istiyorsanız mesai saatleri dışındaki güvenlik amacıyla açılan makaslardan alım yapmamasını tavsiye ederiz. Normal makasların kuyumcunun sunduğu fiyatlarla kıyaslanması en faydalısıdır. Çünkü anlık büyük değişimler neticesinde herkes kendisine göre bir fiyat belirleyebiliyor. Gram değerlerinin yüksekliğinden dolayı Cumhuriyet altını da tam altın da ciddi şekilde farklı fiyatlandırılıyor.

En Düşük Altın Makası Olan Kurumlar

Alın alım satımı arasındaki makas aralığı en düşük olan banka ve finans kuruluşları ise şunlardır:

  1. TürkiyeFinans TFX Target: Haftada 5 iş günü 24saat en düşük altın makasını sunar.
  2. ING FX: TFX’e göre daha yüksek bir makası olsa da bankalara göre yine de düşük bir aralık imkanı sunar.
  3. Enpara

Eğer yüklü miktarda altın alımı ve satımı yapacak bu finansal aracı kullanacaksanız TFX en mantıklı çözüm olur. TFX sayesinde gece gündüz demeden 24 saat en düşük oranlarla altın alım satımı yapabilirsiniz. Fram altın makas aralığı en düşük olan banka ürünü TFX’dir. Şu anda bu sisteme rakip bir kuruluş bulunmamaktadır.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Yazar: Adem Kaya

"Webmaster olarak başladığım web sektörü içerisinde 2014 yılından bu yana içerik üreticiliği yapmaktayım. İlgilendiğim alanlar arasında finans, ekonomi ve teknoloji bulunmaktadır. Bu alanlarda düzenli araştırmalar, okumalar yaparken çeşitli içerikler de hazırlamaktayım."

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir