Altın Makası Neden Yüksek? – BekçiAlımı

Altın Makası Neden Yüksek?

Altın makası, altın alım-satım fiyatı arasındaki farka verilen isimdir. Bankalar ya da aracı kurumlardan -tfx gibi- altın alımı veya satımı yaparken fiyatlar arasında fark vardır. Bu farka makas denir. jAltında bir emtia yani finansal araç olduğundan banka ve aracı kurumlar kar etmek için piyasa fiyatından ucuza alıp pahalıya satarlar. Bu makas fiziki altın alım-satımı yapılan kuyumcu ve döviz bürolarında da vardır. 2020 yılı yatırım şampiyona ve en çok kazandıran finansal araçların başında altın geliyor. Herkes altın yatırımı peşinde. Peki alım-satım makas aralığı maliyeti en düşük kuruluş hangisi?

Bazı bankalar altın makasını yüksek tutarken bazı bankalar ve kuruluşlar daha düşük tutarlar. Bu makas aralığı kişilerin altın ticaretinden kar yapabilmeleri için oldukça önemlidir. Altın makası ne kadar düşükse, kişinin altın alım satım yani yatırımından para kazanma ihtimali ve kazanacağı tutar o kadar yüksek olur. Bankalarda ve aracı kurumlarda -tfx gibi- altın makası bazen çok yüksek olur. %5 ile %10 aralığında bir alım-satım fiyat farkı oluşabilir. Altın makasının yüksek olma nedenleri şunlardır:

  1. Piyasa işlem saati bitmiştir. Altın makası hafta içi 9 ile 17:00 arasında en düşük seviyede olur. %0.5 ile %1 oranına kadar düşer. Bu saatler dışında yani 17:00 ile 08:00 arasında ise gittikçe açılır ve %10 lara çıkar. Çünkü aracı kurum ve bankalar kapalıdır.  TFX gibi bazı kurumlar 5 gün 24 saat düşük makas aralığı ile işlem yaparlar. Bankalar yapmaz.
  2. Hafta sonu altın makas aralığı yüksek olur.
  3. Olağanüstü olaylar ve finansal durumlarda makaslar açılır.

En Düşük Altın Makası Olan Kurumlar

Alın alım satımı arasındaki makas aralığı en düşük olan banka ve finans kuruluşları ise şunlardır:

  1. TürkiyeFinans TFX Target: Haftada 5 iş günü 24saat en düşük altın makasını sunar.
  2. ING FX: TFX’e göre daha yüksek bir makası olsa da bankalara göre yine de düşük bir aralık imkanı sunar.
  3. Enpara

Eğer yüklü miktarda altın alımı ve satımı yapacak bu finansal aracı kullanacaksanız TFX en mantıklı çözüm olur. TFX sayesinde gece gündüz demeden 24 saat en düşük oranlarla altın alım satımı yapabilirsiniz. Fram altın makas aralığı en düşük olan banka ürünü TFX’dir. Şu anda bu sisteme rakip bir kuruluş bulunmamaktadır.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir