Sosyal Zekayı Artırmanın Yolları Nelerdir? – BekçiAlımı

Sosyal Zekayı Artırmanın Yolları Nelerdir?

Sosyal zekaya sahip olan bireyler, diğer insanların nasıl hissettiğini hissedebilir, sosyal durumlarda sezgisel olarak ne söyleyeceklerini bilirler. Ayrıca daha büyük bir kalabalıkta bile kendinden emin görünebilirler. Bazı kişilerin insanüstü becerilere sahip olduğunu düşünebilirsiniz, aslında gerçekte sahip oldukları şey sosyal zekadır. Peki, sosyal zekayı artırmanın yolları neler?

Sosyal zeka teorisi, ilk kez 1920 senesinde Amerikan psikolog Edward Thorndike tarafından ortaya atıldı. Bunu, insanları anlama ve yönetme, insan ilişkilerinde akıllıca hareket etme yeteneği olarak tanımladı. Hiç kimse sosyal olarak zeki doğmaz. Bunun yerine sosyal zeka, bireyin zaman içinde öğrendiği bir dizi beceriyi içerir.

Sosyal Zekanın İşaretleri

Sosyal zekayı artırmanın yolları hakkında bilgiler sunmadan önce, sosyal zekanın işaretlerinden bahsedelim. Bunlar:

  • Etkili dinleme: Sosyal zekaya sahip bir kişi, yalnızca yanıt verilenleri dinlemez, bir kişinin ne söylediğine gerçekten dikkat eder. Sohbetteki diğer insanlar anlaşıldıklarını ve bir bağlantı kurulduğunu hisseder.
  • Konuşma becerileri: Sosyal zeki insanlar, hemen hemen herkesle bir konuşma yürütebilecek şekilde beceriye sahiptirler. Konuşmalarında incelikli, uygun, esprili ve samimidirler.
  • İtibar yönetimi: Diğer insanlar üzerindeki yaptıkları izlenimi dikkate alırlar. Sosyal zekanın en karmaşık unsurlarından biri olarak kabul edilen bir itibarı yönetmek, dikkatli bir denge gerektirir. Sosyal zeki insan, kendisine has özellikleri taşıyorken, diğer kişiler üzerinde düşünceli bir izlenim yaratmalıdır.
  • Tartışma eksikliği: Sosyal zekaya sahip biri, başka bir kişiyi kötü hissettirerek tartışmanın iyi bir yol olmadığının bilincindedir. Başkalarının fikirlerini düpedüz reddetmezler, aksine onları açık fikirli şekilde dinlerler.

Sosyal Zekayı Arttırmak İçin İpuçları

Sosyal zekayı artırmanın yolları şu şekilde sıralanabilir:

  • Etrafınızda ne ve kim olduğuna çok dikkat edin: Sosyal açıdan zeki insanlar, gözlemci ve etraftan gelen ince ve sosyal ipuçlarına dikkat ederler. Hayatınızdaki birinin güçlü insan becerilerine sahip olduğunu düşünüyorsanız, başkalarıyla nasıl etkileşim kurduğuna dikkat edin.
  • Duygusal zekanızı artırmak için çalışın: Sosyal zekaya benzese de duygusal zeka, daha çok kendi duygularınızı nasıl kontrol altında tuttuğunuz ve nasıl empati kurduğunuzla ilgilidir. Duygusal anlamda zeki bir kişi, sosyal bir ortamda iken hayal kırıklığı veya öfke gibi olumsuz duyguları tanıyabilir ve kontrol edebilir.
  • Kültürel farklılıklara saygı gösterin: Sosyal zekayı artırmanın yolları arasında sayılan diğer konu da kültürel farklılıklara saygılı olunması gerektiğidir. Dahası, onları anlayabilmek için araştırmalar yapın. Çoğu kişi, becerilerini aileden, arkadaşlardan ve onları çevreleyen topluluktan edinmesine rağmen, sosyal açıdan zeki bir kişi, başkalarının yetiştirilme tarzına bağlı olarak farklı tepkiler ve geleneklere sahip olabileceğini anlar.
  • Hayatınızdaki önemli insanları takdir edin: Sosyal zeki insanların, kendileri için anlamlı olan insanlarla derin ilişkileri vardır. Eşinizin, çocuklarınızın, arkadaşlarınızın ve diğer akranlarınızın duygularına dikkat edin. Hayatınızdaki en yakın insanları görmezden gelirseniz, onlarla nasıl bağlantı kuracağınıza dair ipuçlarını kaçırabilirsiniz.

Yazar: Fatma YÜKSEL

Medya ve iletişim mezunuyum. Dijital pazarlama, sosyal medya ve içerik yazarlığı alanlarında uzun zamandır aktif rol alıyorum. Ayrıca, dijital reklam ve tasarım işleriyle de ilgileniyorum. Bir yandan da eğitimime devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir