Sınav Sonuç Listelerinin Belirlenmesi, Kazananlar ve Yedekler Listeleri
sinav sonuc listeleri

Sınav Sonuç Listelerinin Belirlenmesi, Kazananlar ve Yedekler Listeleri

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen on binlerin gözü Polis Akademisi(PA)’nde. 2019 1. dönem bekçi alımı için sınav süreci bitti. Bekçi adayları bekçilik sınav giriş puanlarının açıklanmasını ve 2019 1. dönem bekçilik eğitimlerine girmeyi kazananlar ile yedeklerin yer alacağı listelerin duyurulmasını bekliyorlar. Peki sınav sonuç listeleri nasıl belirlenecek? Kazananlar kimler olacak? Yedek liste nedir? Tüm bu konuları makalemizde detaylı olarak açıklayacağız.

Bekçilik Başarı-Giriş Puanı Nasıl Hesaplanacak?

Bilindiği üzere bekçi adayları yazılı, fiziki parkur ve son olarak sözlü mülakat sınavlarına girdiler. Yazılı ve parkur puanlarını tüm adaylar biliyor. Bilinmeyen unsur sözlü mülakat sonuçları. Sözlü mülakat sonuçlarının da açıklanması ile tüm adaylar bekçilik başarı puanlarını öğrenmiş olacaklar. Bekçilik başar-giriş puanı hesaplamasında aşağıdaki formül uygulanır:

  1. Yazılı puanının %25’i. Yani yazılıdan aldığınız puanı 4’e bölüp bölümü alıyorsunuz.
  2. Fiziki parkur sınavının %25’i. Yani yazılıdan aldığınız puanı 4’e bölüp bölümü alıyorsunuz.
  3. Bekçilik sözlü mülakat sınavının %50’si. Yani sözlüden aldığınız notun yarısını alıyorsunuz.

Aldığınız bu üç notu topladığınız bekçilik başarı giriş puanınız ortaya çıkıyor. HESAPLAMA İÇİN TIKLAYIN. Peki kimler kazanacak? Kaç puanı olan bekçi olacak?

Sınav Sonuç Listeleri Nasıl Belirlenir? Kazanan ve yedek listeler…

Tüm adayların başarı puanı hesaplandıktan sonra, her ilin sıralaması oluşturulacak. Yani her aday kendi ilinde yarışacak. Adaylar ikamet ettikleri ilden sınava giren diğer adaylarla başarı puanına göre listelendikten sonra, her il kaç kişi alacaksa o kadar kişi birinci sıradan başlamak üzere kazanan listesine alınacak. Daha sonraki kişilerden aynı kontenjan sayısınca aday yedek listeye alınacak. Bunun dışında kalan tüm adaylar, sözlüden geçse, yüksek puan alsa bile elenecekler. Örnek ile açıklayalım:

Adıyaman için 85 bekçi kontenjanı var. Sınava 300 kişi girip başarılı oldu diyelim. Bu adaylar puanına göre sıralanacak, 85. sıradaki kişi dahil kazanan listesine alınacak ve bekçilik eğitimlerine devam edip bekçi olmaya hak kazanacak. 86. sıradan 170. sıraya kadar olan ikinci kısım yedek liste olacak. Kazananlardan biri kayıt yapmazsa, elenirse, sağlık sorunu çıkarsa vs, 86. sıradaki öncelikli olmak üzere sırayla çağrılacaklar. Kaçıncı sıraya kadar gider böyle devam edecek.

bekcilik sonuc ekrani
Kazanan aday sonuç ekranı..

Bursa için 100 bekçi kontenjanı var. Sınava 3000 kişi girip başarılı oldu diyelim. Aynı şeklinde sıralanacaklar. İlk yüz kazanan, iki yüzüncüye kadar yedek liste olacak. Kazananlardan elenenler vs olursa sırayla yedeklerden çağrılacak. Adaylar arasından başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla; yazılı sınavdan alınan puan, mülakat puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir.

yedek kazanan
Yedek listeden kazanan aday ekranı..

Bu şekilde bir sonraki bekçi alımına dek yedekler çağrılmaya devam edecek. ya da eğitim bitip kontenjan dolunca yedek çağrılması sona erecek. Örnekten de anlaşılacağı üzere küçük il ve az başvuru olan yerlerdekiler daha avantajlılar. Misal Ankara da son kazanan bekçi 90 puan olurken, az başvuru olan Adıyaman da son kazanan 84 puan olabilir. Herkes kendi ilinde değerlendirilecek.

Sözlü mülakat sonuçları ile birlikte listeler aynı gün mü açıklanacak?

Bu durum henüz belirsiz. Önce mülakat puanları açıklanıp sonra kazanan ve yedek listeler de açıklanabilir ya da direkt listeler de adaylara duyurulabilir. Duyurunun Polis Akademisi tarafından yapılması bekleniyor. Arşiv ve güvenlik taraması, sağlık raporu alma kısmı ve son olarak bekçilik eğitimleri. Bu makalemizde açıklamalar yaptık.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
75 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ahmet
Ahmet

10 bekçi alımı için başvurular ne zaman başlayacak?

Alihan
Alihan
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Güvenlik soruşturmasında parti üyeliği sıkıntı çıkarır mı

Alihan
Alihan

Güvenlik soruşturmasında parti üyeliği sıkıntı çıkarır mı?

Caner
Caner

Sonuçlar ne zaman açıklanır

Sinan
Sinan

Mersin bekci alimi olacak mi

Bekçilik isteyen
Bekçilik isteyen

10 bin bekçi alımı aralık’a kadar olmaz ise 1988 doğumluların başvuruda bulunma ihtimali biter mi? Yani çoğu yerde bu senenin sonuna kadar yapılacak diye yazıyor olabilme ihtimali var mı?

Yusuf
Yusuf

Diyarbakır alım olacakmi

Asi bekci
Asi bekci

Sayın admin gercekten basvurudan bu yana bize gercek icerikli cok destek oldu bu site ve sen oncelikle tsk ederim. Haziran ayin parayi yatirdigimda siyasi parti uyeligim cikti haberim bile yok on basvuruya gittigimde silineli 3 gun olmuştu bu bana arsiv ve guvenlik sorusturmalarinda sikinti yaratirmi

GÜNEY
GÜNEY

TEKRAR BEKCI ALIMI NE ZAMAN OLUR ?

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...