Sınav Sonuç Listelerinin Belirlenmesi, Kazananlar ve Yedekler Listeleri – BekçiAlımı

Sınav Sonuç Listelerinin Belirlenmesi, Kazananlar ve Yedekler Listeleri

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen on binlerin gözü Polis Akademisi(PA)’nde. 2019 1. dönem bekçi alımı için sınav süreci bitti. Bekçi adayları bekçilik sınav giriş puanlarının açıklanmasını ve 2019 1. dönem bekçilik eğitimlerine girmeyi kazananlar ile yedeklerin yer alacağı listelerin duyurulmasını bekliyorlar. Peki sınav sonuç listeleri nasıl belirlenecek? Kazananlar kimler olacak? Yedek liste nedir? Tüm bu konuları makalemizde detaylı olarak açıklayacağız.

Bekçilik Başarı-Giriş Puanı Nasıl Hesaplanacak?

Bilindiği üzere bekçi adayları yazılı, fiziki parkur ve son olarak sözlü mülakat sınavlarına girdiler. Yazılı ve parkur puanlarını tüm adaylar biliyor. Bilinmeyen unsur sözlü mülakat sonuçları. Sözlü mülakat sonuçlarının da açıklanması ile tüm adaylar bekçilik başarı puanlarını öğrenmiş olacaklar. Bekçilik başar-giriş puanı hesaplamasında aşağıdaki formül uygulanır:

 1. Yazılı puanının %25’i. Yani yazılıdan aldığınız puanı 4’e bölüp bölümü alıyorsunuz.
 2. Fiziki parkur sınavının %25’i. Yani yazılıdan aldığınız puanı 4’e bölüp bölümü alıyorsunuz.
 3. Bekçilik sözlü mülakat sınavının %50’si. Yani sözlüden aldığınız notun yarısını alıyorsunuz.

Aldığınız bu üç notu topladığınız bekçilik başarı giriş puanınız ortaya çıkıyor. HESAPLAMA İÇİN TIKLAYIN. Peki kimler kazanacak? Kaç puanı olan bekçi olacak?

Sınav Sonuç Listeleri Nasıl Belirlenir? Kazanan ve yedek listeler…

Tüm adayların başarı puanı hesaplandıktan sonra, her ilin sıralaması oluşturulacak. Yani her aday kendi ilinde yarışacak. Adaylar ikamet ettikleri ilden sınava giren diğer adaylarla başarı puanına göre listelendikten sonra, her il kaç kişi alacaksa o kadar kişi birinci sıradan başlamak üzere kazanan listesine alınacak. Daha sonraki kişilerden aynı kontenjan sayısınca aday yedek listeye alınacak. Bunun dışında kalan tüm adaylar, sözlüden geçse, yüksek puan alsa bile elenecekler. Örnek ile açıklayalım:

Adıyaman için 85 bekçi kontenjanı var. Sınava 300 kişi girip başarılı oldu diyelim. Bu adaylar puanına göre sıralanacak, 85. sıradaki kişi dahil kazanan listesine alınacak ve bekçilik eğitimlerine devam edip bekçi olmaya hak kazanacak. 86. sıradan 170. sıraya kadar olan ikinci kısım yedek liste olacak. Kazananlardan biri kayıt yapmazsa, elenirse, sağlık sorunu çıkarsa vs, 86. sıradaki öncelikli olmak üzere sırayla çağrılacaklar. Kaçıncı sıraya kadar gider böyle devam edecek.

Kazanan aday sonuç ekranı..

Bursa için 100 bekçi kontenjanı var. Sınava 3000 kişi girip başarılı oldu diyelim. Aynı şeklinde sıralanacaklar. İlk yüz kazanan, iki yüzüncüye kadar yedek liste olacak. Kazananlardan elenenler vs olursa sırayla yedeklerden çağrılacak. Adaylar arasından başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla; yazılı sınavdan alınan puan, mülakat puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir.

Yedek listeden kazanan aday ekranı..

Bu şekilde bir sonraki bekçi alımına dek yedekler çağrılmaya devam edecek. ya da eğitim bitip kontenjan dolunca yedek çağrılması sona erecek. Örnekten de anlaşılacağı üzere küçük il ve az başvuru olan yerlerdekiler daha avantajlılar. Misal Ankara da son kazanan bekçi 90 puan olurken, az başvuru olan Adıyaman da son kazanan 84 puan olabilir. Herkes kendi ilinde değerlendirilecek.

Sözlü mülakat sonuçları ile birlikte listeler aynı gün mü açıklanacak?

Bu durum henüz belirsiz. Önce mülakat puanları açıklanıp sonra kazanan ve yedek listeler de açıklanabilir ya da direkt listeler de adaylara duyurulabilir. Duyurunun Polis Akademisi tarafından yapılması bekleniyor. Arşiv ve güvenlik taraması, sağlık raporu alma kısmı ve son olarak bekçilik eğitimleri. Bu makalemizde açıklamalar yaptık.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

75 Soru Cevaplandı

 1. 10 bekçi alımı için başvurular ne zaman başlayacak?

 2. Güvenlik soruşturmasında parti üyeliği sıkıntı çıkarır mı?

 3. Sonuçlar ne zaman açıklanır

 4. Mersin bekci alimi olacak mi

 5. Bekçilik isteyen

  10 bin bekçi alımı aralık’a kadar olmaz ise 1988 doğumluların başvuruda bulunma ihtimali biter mi? Yani çoğu yerde bu senenin sonuna kadar yapılacak diye yazıyor olabilme ihtimali var mı?

 6. Diyarbakır alım olacakmi

 7. Sayın admin gercekten basvurudan bu yana bize gercek icerikli cok destek oldu bu site ve sen oncelikle tsk ederim. Haziran ayin parayi yatirdigimda siyasi parti uyeligim cikti haberim bile yok on basvuruya gittigimde silineli 3 gun olmuştu bu bana arsiv ve guvenlik sorusturmalarinda sikinti yaratirmi

 8. TEKRAR BEKCI ALIMI NE ZAMAN OLUR ?

 9. Emirhan töremiş

  Ben hatay iskenderunda ikamet ediyorum.sınava başvuru yapıcam.buraya vekçi alımı yapılıyor mu

  • 10 bin bekçi alımını bekleyin.

  • Emirhan töremiş

   Takipteyiz admin allah razı olsun senden.7binlik alımı takip etmeye çaliştim ama kaçırdim.sayende 10bini kaçırmayacaz inşallah.bu son şans yaş 30.31 e az kaldı

 10. Arşiv kayıtlarımda 3000 Tl adli para cezam görülmekte sicilim temiz problem teşkil eden bir durum olur mu ? teşekkür ederim şimdiden.

 11. 2. Donem artvine bekci alimi olacak mi

 12. Kazananlarin belirlenmesinden sonra ne kadar süre sonra goreve baslariz??

 13. İbrahim Halil yılmaz

  Asli ceza mahkemesinde açılmış mahkemem var 2 ay sonra güvenlik soruşturmasında problem çıkar mı

 14. Bekçi olmak isteyen

  10 bin alım bu sene içinde olmaz ise 88 doğumlular için hak kalır mı?Aralık ayın da olma ihtimali var mı alımların.

 15. Merhabalar 10 bin bekçi alımı Erzuruma da olacakmı

 16. Bekçi olmak isteyen

  10 bin alım Aralık ta olma ihtimali nedir.Olmaz ise 88 doğumluların başvurma şansı kalmıyor mu?

 17. uzerime sirket var.kanuna gore devlet memuru ticari faliyette bulunamaz.ne zaman uzerimden devretmem gerekir.bu ne zaman karsima cikar.

 18. Adli sicil sözlü tehditten sorun çıkarmı güvenlik araştırmasında hak mahrumiyeti ve belirlenen suçlar arasında yok yinede soru çıkarmı yeşekkürler

 19. Balıkesir alımı olacak mi ?

 20. Admin kardeşim öncelikle gerçekten çok tesekür ederim her konuda bizlere çok doğru degerli bilgiler verdigin için. Mersinde ikamet ediyorum. 10.000 alımların bu yıl sonu yapılma ihtimali sence nedir. Yaşı geçecek olan nice arkadaşlarımız var. Bu soruyu onlar adına ve kendi adıma soruyorum. Senden yorum bekliyorum çünkü ne dediysem çıkıyor… Cevabın için şimdiden tesekür ederim iyi günler

 21. Admin merhaba. 10bin alımlarda Ankara’ya tekrar yer verilecek mi ?

 22. 10 Bin Bekçi Alımları Ne Zaman Belli olacaktır.Adanaya alım olacakmı.

 23. valla sonuçlar bu kadar bekledikçe umudum kırılıyor artık torpilliler yerleşecek kesin
  neden bu kadar üstünde duruyorlar anlamadım ADMIN

 24. 1 haftaya açıklancak dendi açıklamadılar herkez sabırsızca bekliyor admin

 25. 1.Yazılı puanının %25’i. Yani yazılıdan aldığınız puanı 4’e bölüp bölümü alıyorsunuz.
  2.Fiziki parkur sınavının %25’i. Yani yazılıdan aldığınız puanı 4’e bölüp bölümü alıyorsunuz.
  3.Bekçilik sözlü mülakat sınavının %50’si. Yani sözlüden aldığınız notun yarısını alıyorsunuz.

  Benden önce ki sözlü mülakata giren adayların tümüne sordum. Hepsinde de aynı cevabı aldım. Mülakatta ki komisyon kafasını kaldırıp yüzümüze bile bakmadı. Yüzümüze bile bakmayan adam puanlamayı neye göre belirleyecek ses tonuna göre mi??!! Adamlar almışlar alacaklarını biz formalite olarak girdik bu çok açık ve nettir.

  • Nerede girdin mülakata Selçuk

  • Erzincan pomem

  • Selcuk hangi gun girdin erzincanda

  • Cüneyt kardeş 3 kasımda girdim. Öğleden sonra girdik mülakata. Parkur bittikten sonra grup grup aldılar.zaten biliyorsunuz sistemi. Ben son sıralardaydım. İçeri giren adam 1 dk dolmadan çıkıyodu. Sıra bana geldi içeri girdim, yükses sesle kendimi tanıttım (tekmil verdim) vali bey çek selçuk dedi.Disiplin nedir? çıktı. Bende cevapladım. Komisyondan sadece sol tarafta gözlüklü kıvırcık saçlı adamın dışında herkesin kafası öne eğik beni dinliyorlardı. Cevaplamam bittikten sonra hayırlısı olur inşallah çıkabilirsin dediler. Bende tekrar baş selamı verdim çıktım. 1 dakika sürmedi. Kıyafetleri değişmek için geri gittim soyunma odasına. Diğer gruptan çıkan arkadaşlara sordum. Onlara da aynı şekilde davranmışlar. Admin diyor ya hani sözlü mülakatın puanlaması komisyonun hal ve hareketlere,konuşmaya,kendini ifade etmesine,sorulan soruya verilen cevaba göre puanlama yapıyorlar.Arkadaşlar zoruma giden başı yerde olup beni görmeyen heyet neye göre puanlama yapacak.

  • Selcuk kardes bizdede vali yardimcisi vardi o sordu bnde cevapladim ilk gun girdim ayin 30 du sinavim hakkimizda hayirlisi

 26. Bu 7bin alımlarının kazananları ne zaman belli olacak ??

 27. 7 bin bekcilik alımında elendim parkurda 10 bin bekci alımı için başvuru yapicam sorum şu yeniden ilk başvurduğumuz gibi dosya mi hazirlicaz.yoksa nasıl olcak zaten hazirda dosyalarmiz var onlarda nasil olucak.

 28. Admin bu 7 binlik alım için kaç başvuru var bilgin varmı Van için kaç kişi başvurdu 200 kişi alınacak

 29. Admin sonuçlar ne zaman belli olacak tahmin de bulunurmusunuz niye bu kadar uzadi 7000 bin bekci sonuclari tesekkurler

 30. Selcuk hangi gun girdin erzincanda

  • Cüneyt kardeş 3 kasımda girdim. Öğleden sonra girdik mülakata. Parkur bittikten sonra grup grup aldılar.zaten biliyorsunuz sistemi. Ben son sıralardaydım. İçeri giren adam 1 dk dolmadan çıkıyodu. Sıra bana geldi içeri girdim, yükses sesle kendimi tanıttım (tekmil verdim) vali bey çek selçuk dedi.Disiplin nedir? çıktı. Bende cevapladım. Komisyondan sadece sol tarafta gözlüklü kıvırcık saçlı adamın dışında herkesin kafası öne eğik beni dinliyorlardı. Cevaplamam bittikten sonra hayırlısı olur inşallah çıkabilirsin dediler. Bende tekrar baş selamı verdim çıktım. 1 dakika sürmedi. Kıyafetleri değişmek için geri gittim soyunma odasına. Diğer gruptan çıkan arkadaşlara sordum. Onlara da aynı şekilde davranmışlar. Admin diyor ya hani sözlü mülakatın puanlaması komisyonun hal ve hareketlere,konuşmaya,kendini ifade etmesine,sorulan soruya verilen cevaba göre puanlama yapıyorlar.Arkadaşlar zoruma giden başı yerde olup beni görmeyen heyet neye göre puanlama yapacak.

 31. Kolay gelsin hocam mülakat sonuçlarında en dusuk 70 puan almamizmi gerekiyor oyle bir şart varmı

 32. Admin il il giren arkadaşların yazılı puanları ve spor puanları olan bir anket yapabilirmisin eğer yaparsan torpil varmi yok mu daha net ortaya çıkar diye düşünüyorum şimdiden teşekkürler

 33. Ne zaman açıklanır tahmini? ona göre göz ameliyat olacağım

 34. SINAV SONUCUNUZ:
  İzmir İli Çarşı ve Mahalle Bekçiliği sınavını Asıl olarak kazandınız. yazıyor. kesin kazanmış mıyım? hala inanamıyorum

 35. Selam ankaradan 406 .yedek yaziyor girme ihtimalim nedir admin

 36. Sonuçlar açıklandı yedek de yazmıyor asıl de yazmıyor başarılı yada başarısız olarak mı değerlendiriyorlar

 37. Admin İstanbul başarılı yazıyor asıl de yazmıyor yedek de o zaman kazaniyormuyum acil dönüş lütfen

 38. Siyasi parti üyeligimi mülakattan sonra fark ettim iptal ettim engel olurmu sizce en son mu bakıyolar ona

 39. Gecen sene kaç yedek aldılar admin birde ist ye kaç asil aldılat s.soylunun dediği gibi 1500 kişimi aldılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir