SGK İstirahat Raporu Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? – BekçiAlımı

SGK İstirahat Raporu Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

SGK istirahat raporu sorgulamasının nereden ve nasıl yapılacağı bu yönde istirahat raporu alan sigortalılar tarafından sık aranan bir başlık olmakla beraber bu noktada istirahat raporu tanımının da ayrıntılı olarak yapılması gerekmektedir. SGK istirahat raporu Sosyal Güvenlik Kurumlarından birine bağlı (SSK, BAĞKUR ya da Emekli Sandığı) olarak çalışmaktayken herhangi bir rahatsızlığından ötürü alınan hekim raporunu ifade eder.

İstirahat Raporu Parası Alma Şartları Nelerdir?

Çalışanın herhangi bir rahatsızlık, hastalık ya da cerrahi operasyon nedeniyle istirahat raporu parasıalabilmesinin bazı şartları bulunmaktadır. Buna göre,

 • İstirahat raporu alabilmek için çalışanın sigortalı olarak SGK kapsamında çalışıyor olması esastır.
 • Rapor tarihi itibariyle geriye dönük 90 gün içerisinde sigorta primlerinin eksiksiz ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Yukarıdaki şartları taşıyan kişilerin istirahat raporu parası alabilmeleri için gerekli belgeleri temin ederek en yakın SGK il veya ilçe müdürlüğüne bizzat başvuru yapmaları gerekmektedir. Ya da işveren tarafından kendisine ulaştırılan raporların 5 gün içerisinde sisteme girilmesi sonucunda ödeme hakkına sahip olunmaktadır.
 • SGK başvuruları değerlendirerek, sigortalının istirahat parası alıp almayacağını belirlemektedir.

SGK İstirahat Raporu Parası Sorgulama Nereden Yapılır?

SGK istirahat raporu parasıyla alakalı gerekli belgeler tamamlanıp başvuru yapıldıktan sonra sürecin takip edilmesi için önceden E-SGM sistemi kullanılırken, e-devlet uygulamasının gittikçe insan yaşamına girmesiyle birlikte bu yönde yapılan tüm sorgulamalar gibi rapor parası sorgulamaişlemi de sadece e-devlet üzerinden yapılmaya başlamıştır. E-devlet sistemine giriş yapılabilmesi için sigortalıların T.C kimlik numaralarının yanında e-devlet şifrelerinin de mutlaka bulunması gerekmektedir. Bu yönde e-devlet şifresine sahip olmayan sigortalılar Türkiye genelindeki tüm PTT şubelerinden 2 TL karşılığında e-devlet şifrelerini alabilmektedirler.

E-Devlet Üzerinden SGK Rapor Parası Sorgulaması

E-devlet rapor parası sorgulama işlemi oldukça kolay bir işlem olmakla beraber, istirahat raporuyla alakalı her türlü detaya da kolaylıkla ulaşılabilen bir yapıda tasarlanmıştır. E-devlet vasıtasıyla rapor parası sorgulaması yapılabilmesi için;

 • Kullanıcının T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle birlikte sisteme giriş yapması gerekmektedir.
 • Ana sayfa ekranı açıldıktan sonra sağ üst köşedeki arama bölümüne “istirahat raporu” ya da “iş göremezlik ödemesi” yazıldığında sistem kullanıcıyı otomatik olarak 4A / 4B İş göremezlik ödemesi görme sayfasına yönlendirmektedir.
 • Ana sayfa üzerindeki arama butonu haricinde, ana sayfanın alt bölümündeki e-hizmetler menüsü içerisinde bulunan 4A / 4B İş göremezlik ödemesi görme sayfasından da sorgulama ekranına geçiş yapılabilmektedir.

SGK İstirahat Raporu Ödeme Bilgileri

E-devlet kapısı altyapısı ve Sosyal Güvenlik Kurumu iş birliğiyle sunulan SGK rapor parası sorgulamahizmeti sorgulama ekranında kişinin adı ve soyadı yanında;

 • Vaka
 • Ödeme durumu (ödendi/ödenmedi)
 • Ödeme tutarı
 • Evrak işlem tarihi
 • Rapor başlangıç tarihi
 • Rapor bitiş tarihi
 • Bankaya gönderilme tarihi gibi bilgilere ulaşılabilmektedir.

Burada SGK raporunda adı geçen vakanın ne olduğu, rapor parasının henüz ödenip ödenmediği, ödeme yapılacak tutar detayı, rapor başlangıç ve bitiş tarihleriyle birlikte sigortalının rapor parasına başvurduğu evrak tarihi ve ödemenin bankaya gönderilme tarihi gibi tüm bilgilere kolaylıkla erişebilmek mümkündür. İş göremezlik ödeneği adı da verilen SGK istirahat raporu ödemeleri;

 • Genel anlamda PTT şubeleri aracılığıyla hak sahiplerine ödenmektedir. Sistem üzerinde sigortalı ilgili tutarın bankaya gönderilme tarihini kontrol ederek nüfus cüzdanıyla birlikte Türkiye genelindeki tüm PTT şubelerinden istirahat rapor parası tutarını çekebilir.
 • İş göremezlik ödeneğini PTT’den almak istemeyen hak sahipleri ise başvuru esnasında tanımlı banka bilgileri sunduklarında, E-rapor istirahatödemelerini belirtilen banka aracılığıyla da alabilmektedir. Konuyla alakalı tüm detaylar ve e-rapor örneği SGK’nın internet sitesi üzerinden de öğrenilebilir.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir