SGK İstirahat Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? – BekçiAlımı

SGK İstirahat Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK rapor parası ve iş göremezlik ödeneği sorgulaması için vatandaşların daha öncesinde 4A ve 4B hizmet türleri bazında yapmaları gereken bir takım işlemler vardır. Hastalık, hamilelik ya da iş kazası sebebiyle işe gidemeyen pek çok kişi, işe gidemedikleri günlerde işveren tarafından kesilen paralarını, SGK tarafından verilen rapor parasıve iş göremezlik ödeneği sayesinde alabilmektirler. Sosyal Güvenlik Kurumunun bu ödeneği ödemesindeki en temel amaç; çeşitli maniler sebebi ile kişilerin raporlu oldukları süre içerisinde işveren tarafından kesilen maaşlarından ötürü oluşan mağduriyeti gidermektir. SGK tarafından verilen rapor parası ve iş göremezlik ödeneğini almak için gereken en önemli şart; vatandaşların 1 yıl önceki tarih içinde 90 günlük priminin yatırmış olmaları gerektiğidir. 1 yıl önceki tarih içinde 90 günlük priminin yatırmış olan kişiler, SGK tarafından verilen rapor parası ve iş göremezlik ödeneğini almaya hak kazanırlar.

SGK İstirahat Parası Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

SGK rapor parası ve iş göremezlik ödeneği sorgulaması yapmak isteyen kişiler, öncelikli olarak e devlet sistemi üzerinden kendilerine ait bir hesaba sahip olmalıdırlar. E devlet sistemi üzerinde kendilerine ait hesapları bulunan kişiler SGK rapor parası ve iş göremezlik ödeneği sorgulaması işlemlerine şu şekilde ulaşabilirler;

  • turkiye.gov.trinternet adresine gidilir,
  • Açılan sayfaya TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılır,
  • Kişiler açılan sistem üzerinde yer alan sağ üst köşedeki arama kısmından iş göremezlik ödeneği kısmını seçerek SGK rapor parası ve iş göremezlik ödeneği sorgulama sonuçlarına rahatlıkla ve sorun yaşamadan ulaşabilirler.

SGK İstirahat Parası Nedir?

SGK rapor parası ve iş göremezlik ödeneği olarak da bilinen bu ödenekler, kişilerin yaşamış oldukları hastalık, hamilelik ya da iş kazası sebebiyle zor durumda kalan vatandaşların almış oldukları rapordan dolayı iş yerinden kesilen maaşlarını Sosyal Güvenlik Kurumundan almalarıdır.

SGK İstirahat Parası Alabilecek Olan Kişiler Kimdir?

Sosyal Güvenlik Kurumundan iş görmezlik raporu parası alabilen kişiler şunlardır;

  • Bir hastalık sonucunda işe gidemeyen ve bu durumdan ötürü rapor alan kişiler,
  • İş kazası sonucunda meydana gelen rahatsızlıklardan dolayı rapor alan kişiler,
  • Hamilelik durumunda olan kişiler

Gibi durumlarda olan vatandaşlar iş görmezlik raporu parası alabilen kişilerdir. SGK istirahat parasıalacak olan kişilerin uzman doktor onaylı rapor almaları durumunda, raporlu oldukları gün kadar kesilen maaşlarını Sosyal Güvenlik Kurumlarından herhangi bir sorun yaşamadan alabilmektedirler.

SGK’dan İstirahat Parası Alacak Olan Kişilerin Dikkat Etmeleri Gereken Hususlar Nelerdir?

SGK rapor parası ve iş göremezlik ödeneği almak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken birkaç tane önemli durum mevcuttur. Rapor parası almak isteyen kişiler bu durumlara uymadıkları takdirde SGK rapor parası ve iş göremezlik ödeneği almak oldukça zorlaşacaktır. İstirahat parası almak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken hususlar şunlardır;

  • E-Rapor sistemi için tanınan yasal sürenin 5 gün olmasından dolayı rapor aldıktan sonraki ilk 5 gün oldukça önemlidir. Rapor alan vatandaşların 5 gün içerisinde almış oldukları raporları işverenlerine hızlı bir şekilde teslim etmeleri gerekir.
  • Rapor alan vatandaşların bağlı oldukları hizmet türü akabinde Sosyal Güvenlik Kurumuna bir an önce bildirimde bulunmaları gerekmektedir. Rapor alan kişiler bu bildirimleri SGK şubelerine hastane üzerinden de yapabilmektedirler.
  • SGK rapor incelemesi yapıldıktan sonra kişilere SGK rapor parası ve iş göremezlik ödeneği alıp alamayacakları SMS yoluyla bildirilir. Onay alan kişiler PTT üzerinden SGK rapor parası ve iş göremezlik ödeneklerini kolaylıkla alabilirler.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir