22 Nisan Pazar 2018
Ana Sayfa / Sağlık / Renk Körlüğü Testi, Belirtileri ve Tedavisi

Renk Körlüğü Testi, Belirtileri ve Tedavisi

Renk körlüğü yâda renk görme eksikliği şeklinde tabir edilen bir göz hastalığıdır. Bu hastalık gözler de belirli renkleri veya renk tonlarını bir derecede ayırmada yetersiz olan rahatsızlıktır. Yani bu hastalıkta insanın sadece siyah-beyaz renkleri görebileceği anlamına gelmemektedir. Renk körlüğü değişik tiplerde karşımıza çıkabilmektedir. Bunların en yaygın olanları kırmızı-yeşil, mavi-sarı renkleri görme sorunu olarak karşımıza çıkarmaktadır.

Kırmızı-Yeşil renk bozukluğu en yaygın  görülenidir. Ve bu durumda olan kişi kırmızı ve yeşilin tonları arasındaki farkları görme yeteneğini ortadan kaldırırken mavi-sarı renk tonlarındaki görmeme sorunu nadiren görülmektedir. Renk körlüğü oranı erkek bireylerde % 8 bayan bireylerde ise bu oran %1’kısmında rastlanmaktadır. Ve genellikle kalıtımsal bir hastalık olarak ortaya çıkabilmekte çok nadir durumlarda göz ve beyin hastalıkları veyahut kullanılan bir kısım ilaçlar renkli görmeyi bozabilmektedir.

Renk körlüğü testi okul okuyan her bireye eğitiminin ilk yıllarında yapılmaktadır. Tanı için en yaygın test Renk Testidir. Bu testin yapılış şekli oldukça basittir testin sayfaların da renkli noktalardan oluşmuş daireler vardır. Renk körü olmayan kişiler bu daireler içindeki değişik renklerdeki noktalarla oluşturulmuş sayı ve şekilleri ayırt edebilirler. Renkleri görme bozuklukları olan kişiler ise bazı sayfadaki sayıları ayırt edemezler. Daha gelişmiş görme testleri var olduğu gibi renk yumakları tarzın da basit yapılı testler de bulunmaktadır. Ayrıca unutulmamalıdır ki ülkemizde renk körü olan kişilere ehliyet verilememektedir.

Renk Körlüğü Tedavisi kalıtımsal durumlarda ne yazık ki tedavisi mümkün olmamakla beraber bu kişilere eğitimle renklerin parlaklığıyla yâda bulundukları yere göre tahmin yeteneğiyle öğretilebilir. Özel olarak geliştirilmiş renklendirilmiş gözlük veya kontak lensler vasıtasıyla renk körü olan kişilerin belli bir kısmında belli renkleri ayırt etmede yardımcı olabilmektedir. Günümüz koşulları itibariyle genetik bir tedavi yöntemi mevcut olmamakla birlikte tedavi ile ilgili tıp alanında bilimsel çalışmalar yapıldığını da belirtmekte bu hastalığın iyileşmesi adına az da olsa umut niteliğindedir.

 

Faydalı makaleler: Renk Körlüğü Testi Yap

Bekçi adayları; Mahalle Bekçisi olup olmayacağınızı belirleyecek olan yazılı ve sözlü sınava, hazır ve donanımlı olarak göğüs germek için aşağıdaki sınav ve test uygulamalarını satın alabilirsiniz. Üstelik, 40-50 TL fiyatlarla satılan kitapların yerine sadece 16.99 TL. Bir kez ödeyin, sürekli güncel ve hızlı bir çalışma imkanına sahip olun. 2018'de alınacak 17 bin bekçi arasında siz de yer alın. Üstelik bekçilik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Bu uygulamalar bekcialimi.com sitemizin resmi ve desteklediği uygulamalardır. İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN

İlginizi Çekebilir!

Bekçilik Ön Sağlık Kontrolü

Çarşı ve mahalle bekçiliği başvurusunda adaylardan bir takım evraklar istenmektedir. 2018 yılında 17 bin yeni …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir