19 Nisan Perşembe 2018
Ana Sayfa / Güncel / Renk Körlüğü Testi Nedir?

Renk Körlüğü Testi Nedir?

RENK KÖRLÜĞÜ NEDİR?

Renk körlüğü, bazı ana renklerin olduğundan farklı algılanmasının yanı sıra odak eksikliği de yaratan kalıcı bir göz sağlığı bozukluk halidir. ”Renk körü” diye tabir edilen kişi belli bir renge, birden çok renge ve ya her renge karşı tamamen renk körü olabilir. Kişiler, bulunduğumuz bu teknoloji çağında kendi kendilerini de renk körlüğü testine tabi tutabilmekte ve hangi renge karşı renk körlüğü bulunduğunu da öğrenebilmektedirler. Renk körlüğünün herhangi bir tıbbi ameliyatla tedavisi henüz bulunmamaktadır. Ancak renk körlüğüne özel olarak geliştirilen bir gözlük bulunmaktadır. Bu sayede kişiler dünyayı tam ve net olarak algılayabilmektedirler.

 

RENK KÖRLÜĞÜ HAYATI NASIL ETKİLER?

Peki, renk körlüğü testi pozitif çıkarsa bu hayatınızı nasıl etkiler? Kamuya giriş sınavlarında özel olarak belirtilmesi dışında yaklaşık 5 yıl öncesine kadar ehliyet konusunda da sıkıntı yaşanabilse de ehliyet alımlarında renk körlüğü ile ilgili madde değiştirilmiş ve renk körlüğü yaşayan kişilerin ehliyet alabilmesinin önü açılmıştır. Ancak önceden belirttiğim gibi renk körlüğü olan kişilerde bu sağlık sorunu dikkati etkilemesi sonucu geceleri sıkıntı olabilmektedir. Bunun için dikkat etmek gerekmektedir.

Bunun dışında hayatı olumsuz etkilemese de asıl rengi görme yetisi kaybolduğundan dolayı bazı hallerde bir eşyayı farklı algılama ve ya bir kişiyi ve ya nesneyi betimlerken yanılgıya düşme kaçınılmaz olmaktadır. Bunun yanında renk tonları arasında ayrım da zorlaşabilmektedir. Ancak yapılan araştırmalara göre renk körü olan kişilerin suni olarak kamufle olan kişileri göz sağlığı bozuk olmayan kişilere göre ayırt etme oranının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. renk körlüğü testi yaparken sunulan renklere bakarken her rengin dikkati çektiği ve karışık olarak görünüp belli bir şekil olarak algılayamadığımızı unutmayıp ayrı ayrı iken değil bir arada iken renklerin karıştırıldığı hatırlanmalıdır.

RENK KÖRLÜĞÜ TESTİ YAPIN!

Renk Körlüğü Testi İçin Aşağıdaki Resimlere Bakarak Altında Yazanları Takip Edin;

 

 

 

İlginizi Çekebilir!

Bekçi Olmak için Gerekli Şartlar

Bir zamanlar yürürlükte olan Bekçilik mesleği, günümüz de tekrardan uygulamaya geçiriliyor. Alımların bu kadar az …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir