Pomem İzinleri ve Yönetmeliği

POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi) polis memuru yetiştiren yüksek öğrenim kurumlarıdır. Polis Akademisi’ne bağlı çalışan POMEM okulları, Pomem Yönetmeliği‘ne göre çalışma süreçlerini yönlendirmektedir. POMEM okuyan öğrencilerin çarşı izinleri, evci izinleri ve diğer izinler Pomem Yönetmeliği’ne dayanarak okul idareleri tarafından planlanır ve uygulanır. Bu makalemizde Pomem izinleri ve bu izinlerin dayandığı yönetmelik maddelerini paylaşacağız.

Pomem öğrencileri aşağıdaki başlıklar halinde verdiğimiz hakları baz alarak izin kullanabilirler. Bu pusular Pomem yönetmeliğinde 12 maddede anlatılan “Öğrenci İzinleri” başlığında ifade edilmiştir:

1)Pomem Resmî Tatil İzni: Pomem öğrencilerine  haftasonu (Cumartesi-Pazar) ve diğer resmî tatillerde(23 Nisan, 19 Mayıs, 29 Ekim, 30 Ağustos) gündüz verilen izinler bu kapsamdadır. Resmi tatillerde okul programı varsa bu izin geçerli olmaz. Resmi tatillerde görevli veya cezalı olanlar hariç bütün pomem öğrencileri izinli sayılır. Evci izninde olmayan öğrenciler dışında kalanlar, resmi tatil izin günleri akşamı belirlenen saatte POMEM okullarına dönerler.

2)Pomem Evci İzni: Pomem öğrencisinin eşi, ana-baba, kardeşlerden, eşinin ana-babasından veya ikinci dereceden kan hısımlarından herhangi birisinin, öğrencinin okuduğu POMEM’in bulunduğu İl/İlçeler ile sınırı olan diğer İl/İlçelerde ikamet ediyorsa evci izni alabilirler. Bu durum POMEM Müdürlüğü tarafından araştırılıp tespiti yapılır. Evci izni kullanmaya hak kazanan pomem öğrencisi, eğitim-öğretim yılı boyunca cuma akşamı ders bitiminden, pazar günü akşam yoklamasına kadar, diğer tatil günlerinde tatil günü başlayıp tatilin son günü akşam yoklamasına kadar gece yatısına kalmak üzere izinli sayılır.

Evci izini, POMEM’in bulunduğu İl/İlçeler ile sınırı olan diğer İl/İlçelerin ulaşım durumu ve yol güvenliği göz önüne alınarak POMEM Müdürlüğü tarafından değerlendirilerek verilir. Yani okul müdürlüğü dilerse bu izni sınırlayabilir.

3)Pomem Sömestr İzni: Her sene POMEM çalışma takviminde bu izin belirlenir. Eğitim-öğretim süresi içerisinde başlangıç ve bitiş tarihleri ile süresi Başkanlıkça duyurulur. Pomem öğrencileri bu izinlerini belirtmiş oldukları ikamet adreslerinde geçirebilir. Öğrenciler tatillerini geçirecekleri adresi okul idaresine dilekçe ile ibraz etmek zorundadır.

4)Pomem Günübirlik İzin: Pomem öğrencileri, herhangi bir mazeretinden dolayı bütün veya yarım gün olarak bu izni kullanabilir. Bu izini kullanabilmek için gerekçenizi okul idaresine anlatmak zorundasınız. İzni verip vermemek idarenin takdirindedir. Günübirlik pomem izni toplamı, bir yılda toplam 10 günü geçemez.

5)Pomem Gece Yatısı İzni: POMEM öğrencilerinden evci olmayan öğrencilere, mazeretlerinden dolayı POMEM Müdürlüğü tarafından uygun görülen hallerde, hafta içi veya sonunda gece dışarıda yatması için ders bitiminden sabah yoklamasına kadar gece yatsı izni verilebilir. Öğrencilerin bu izni kullanabilmesi için evci izninde belirtilen yakınlarından birinin yanında kalacağını ispatlaması zorunludur. İznin verilip verilmemesi okul takdirindedir.

6)Pomem Hafta Sonu İzni: Pomem okuyanlardan evci olmayan öğrencilere, mazeretlerinden dolayı POMEM Müdürlüğü tarafından uygun görülen hallerde, hafta sonu için izin verilebilir. Öğrencilerin bu izni kullanabilmesi için evci izninde belirtilen yakınlarından birinin yanında kalacağını ispatlaması zorunludur.

7)Pomem Mazeret İzni: Pomem okurken bir durum oldu ve mazeretiniz oluştu. Bu izin hakkını kullanabilirsiniz. Öğrenci mazeretini ispat eden geçerli belgeye veya inandırıcı bilgiyi okula sunmak zorundadır. Bu bilgiyi sunduktan sonra okul idaresi bu ibraza dayanarak eğitim-öğretim süresince en fazla on güne kadar izin verebilir. Ölüm-evlilik gibi durumlarda bu izin kullanılmaktadır.

8)Pomem Hastalık İzni: Pomem okurken hasta olursanız ya da raporlu duruma düşerseniz, doktor raporuna istinaden POMEM Müdürlüğünce uygun görülmesi halinde rapor süresi kadar  izin verilir. Bu iznin POMEM dışında geçirilebilmesi için POMEM Müdürünün onayı şarttır. Yani okul dışında evde de istirahat alabilirsiniz.

Evet pomem okurken kullanılan ya da faydalanılabilecek izinler ve türleri yukarıdaki gibidir. İzinli çıkacak öğrencilerin kılık ve kıyafetleri sıralı amirleri veya tatil gün ve saatlerinde nöbetçi heyetinden görevlendirilecekler tarafından kontrol edilir; kılık ve kıyafetlerinde kusur görülenlere kusur giderildikten sonra izin verilir. İzinli çıkan pomem öğrencisine, iznin türü ve süresini gösteren bir izin belgesi verilir. Bu belge gerektiğinde öğrenci tarafından yetkililere sunulur.

Konu hakkında merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Polis adayları; Polis olup olmayacağınızı belirleyecek olan sözlü sınavdır. Birçok aday sözlüden düşük not alıp elenir. Sözlü mülakata mutlaka çalışmalısınız. Aşağıdaki uygulamalar bunun için. 2019'de alınacak 15 BİN PMYO ve POMEM polis öğrencisi arasında siz de yer alın. Üstelik polislik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Binlerce polis adayını mesleğe kazandırdığımız için iddialıyız.İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 4 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

4
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Uğur
Ziyaretçi
Uğur

merhaba pomemde eğitim süresi boyunca evli ve cocuklu kişilerin saatleri ve tatil günleri oluyor mu?

Erhan
Ziyaretçi
Erhan

Ben 31 yasindayim meslek lise mezunuyum polis olma ihtimalim varmi