Pomem İntibak Eğitimi – BekçiAlımı

Pomem İntibak Eğitimi

POMEM, polis memuru yetiştiren Polis Akademisi’ne bağlı en fazla kurum sayısına sahip olan okullardır. POMEM okumak isteyen öğrenciler intibak eğitimine tabi tutulurlar. Peki pomem intibak eğitimi nedir? Nasıl olur ve ne gibi şartları taşır? Bu ve benzeri konuları Pomem Yönetmeliği açıklamaktadır. Bu yazımızda tüm bu huşuları bu yönetmeliği baz alarak sizlere açıklama çalışacağız.

Pomem Yönetmeliği 4. maddenin f bendinde, Pomem intibak eğitimi şu şekilde tanımlanmaktadır:

“Polis Meslek Eğitim Merkezinde meslek disiplinine uyum sağlamak için verilen eğitimi”.

Tanımdan da anlaşılabileceği gibi, pomem intibak eğitimi, kesin kayıtlar öncesi pomem öğrencisi olmaya hak kazanmış adayların denendiği, mesleğe uygunluklarının ölçüldüğü ve adayların da kendilerini tanımalarını sağlayan bir eğitim programıdır. Bu programa girebilmek için ön başvuru, sözlü mülakat, fiziki parkur ve diğer seçmeleri geçip Pomem öğrencisi olmaya hak kazanmış olmanız gerekir. Pomem intibak eğitimine katılmaya hak kazanan adaylar, Polis Akademisi sitesinden duyurulur ve adaylar belirtilen gün ve saatte, intibak eğitimini alacakları okula giderler. Okula giderken intibak süresince kullanacakları kişisel eşyalar, spor kıyafetler ve ufak tefek eşyalar aday tarafından yanında getirilir.

Pomem intibak eğitimleri kaç gün sürer?

Pomem intibak eğitimleri 10 ile 14 gün arası planlanır ve uygulanır. Bu süreçte adayların pomem eğitimine yeterliliği ölçülür. Basit spor hareketleri ve temel vücut geliştirme sanatları adaylara anlatılır ve tatbik edilir. Bu süreçte adaylar ile aşağıdaki aşamalar da yerine getirilir:

  1. Pomem intibak eğitimi
  2. Pomem sağlık kurulu raporu alınması
  3. Arşiv ve güvenlik araştırması

Bu üç adım da intibak süresince uygulanır. Bu aşamda adaylar da kendini tanır ve mesleğe uygun olup olmadıklarını, hayat boyu bu mesleği yapıp yapamayacaklarını görürler. Her iş içine girince asıl yüzünü ortaya koyar. Birçok aday, intibak eğitimi sonrası pomem eğitimini bırakır ve başka alanlara yönelir. Bu kısımda, adayların en çok merak ettiği husuların başında pomem tazminatı gelir.

Pomem intibak eğitiminde ayrılırsam tazminat öder miyim?

Hayır intibak eğitimi süresince ayrılırsanız ya da intibak sonunda geri dönmezseniz tazminat ödemezsiniz. İntibak deneme süreci diyebiliriz. İntibak bitince 14 gün sonra yani evlere geri gönderilirsiniz. Bir hafta on gün sonra eğer intibakta elenmediyseniz ya da vaz geçmediyseniz kesin kayıt için gerekli evraklarla birlikte okula geri döner ve asıl pomem eğitimlerine başlarsınız.

Pomem intibak eğitimi süresince:

  • sağlık kurulu raporları ve buna bağlı olarak yapılacak tetkik ve tedaviler
  • sağlık giderleri
  • iaşeler
  • eğitim malzeme giderleri
  • eğitim giderleri
  • konaklama
  • yeme-içme

gidelerinin tamamı POMEM okulu tarafından karşılanır ve adaydan para talep edilmez. Bu süreçte elenen ya da vaz geçen adaylar yerine pomem yedek listesinden kazanan adaylar okullara davet edilir.

POMEM intibak eğitiminde gerekli malzemeler için TIKLAYIN.

Pomem intibak eğitimi elenme sebepleri nelerdir?

İntibak eğitimindeyken elenme sebepleri belli başlı olarak şöyle söylenebilir; sağlık kurulu raporu alırken polis olmanıza engel durum varsa elenirsiniz. Eğitimler sırasında psikolojik uygunsuzluk ya da uyumsuzluk gösterirseniz de elenirsiniz. Eğitmenler sizin polis olmanızı uygun görmez ya da tehlikeli bulursa elenirsiniz. Silah kullanamazsanız ya da eğitimlerde başarısız olursanız elenirsiniz. Bunlar dışında çoğunlukla mesleğe uygun olmadığını düşünen adaylar kendi istekleri ile eğitimi bırakırlar. Kısacası pomem intibak eğitimleri zor mu? dersek kişiye göre değişir. Siz bu mesleğe uygunsanız çok kolay ve zevkli, yapınız polisliğe uygun değilse çetin ve zorlu olur.

Konu hakkında merak ettiğiniz tüm huşuları sorabilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir