Polis ve Komiser Yardımcısı Alımında (POMEM, PMYO, PAEM) Göz Şartları

Polis ve komiser yardımcısı adayı öğrenci seçiminde, bilindiği üzere EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri adaylarda aranmaktadır. Ürolojik koşullar bu yönetmelikte belirtilmiştir. İlgili yönetmeliğe göre öğrenci seçimi yapılmakta, rapor alınmaktadır. Bu yönetmeliğin POMEM, PAEM, PMYO ve PÖH öğrenci adayı polis alımı için başvuran adayların sağlık durumlarının değerlendirilmesi kısmında, polis ve komiser yardımcısı öğrenci alımı için hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Polis adayları, Polis okullarına girebilmek için EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şartları sağlamaları ve uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan göz ve bunlara bağlı sistemler konusunda aranılan şartları açıklamaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı ve komiser yardımcısı adayı öğrencilerin hepsinde aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Polis adaylarında, polis adayı öğrencilerde aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle polis adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Polislik ve Komiser Yardımcılığı Göz ve Bunlara Bağlı Sistemler Sağlık Şartları

Polis ve komiser yardımcısı adaylarının gözlerinde ve buna bağlı sistemlere ait

 • kronik hastalığı,
 • sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı,
 • organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı,
 • sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar

öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu adaylarının görme ve diskromotopsi muayenesinde lens kullanılmasına izin verilmez. Adaylar lens ile muayeneye gelemezler.  Aşağıdaki durumlarda aday öğrenci olamaz:

 • Parsiyel veya total diskromatopsi (renk körlüğü) (Renk körlüğü testi için TIKLAYINIZ!)
 • Retinitis pigmentoza (tavuk karası) ve diğer retina distrofileri,
 • Şaşılık, göz kapağı düşüklüğü, göz kaslarında ve sinirlerinde fonksiyon kaybı, nistagmus,
 • Katarakt ve katarakt cerrahisi, psödofaki,
 • Reaksiyon göstermeyen, göz, göz ekleri ve orbita içi yabancı cisimler,
 • Keratokonus, glokom, retina patolojileri,
 • Üveit, korioretinit gibi göz ve göz eklerinin kronik enfeksiyonları öğrenciliğe engeldir.

Okullara alınacak öğrencilerde; görme her iki gözde ayrı ayrı miyoplarda; (sferik + silendirik) –2 diyoptriyi, hipermetroplarda + 1 diyoptriyi geçemez. Mikst astigmatlarda transpozisyon sonrası değerlere göre işlem yapılır. Düzeltmeden sonra her iki gözün görme güçleri toplamı en az 20’de 16 olmak zorundadır. Görme gücü 15 olan kişiler elenirler. Düzeltmeden sonra gözlerden birinin görme gücü en az 10’da 7 olabilir, ancak bu durumda diğer gözün görme gücü düzeltmeden sonra 10’da 10 (tam) olmak zorundadır.

Göz dereceleri en fazla sağ 2 sol 2 olmak zorundadır. Hipermetroplarda her bir göz en fazla 1’i, iki göz toplam en fazla 2’yi geçemez.

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Polis adayları; Polis olup olmayacağınızı belirleyecek olan sözlü sınavdır. Birçok aday sözlüden düşük not alıp elenir. Sözlü mülakata mutlaka çalışmalısınız. Aşağıdaki uygulamalar bunun için. 2019'de alınacak 15 BİN PMYO ve POMEM polis öğrencisi arasında siz de yer alın. Üstelik polislik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Binlerce polis adayını mesleğe kazandırdığımız için iddialıyız.İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 166 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

166
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Murat Özcan
Ziyaretçi
Murat Özcan

Bu sonuçlar Peam komiserlik için engel mi? Sınav açıklanmadan tedavi olmalı mıyım?

İsmail
Ziyaretçi
İsmail

Merhaba iyi günler komiserliğe başvurmayı düşünüyorum da seneye miyopum sol gözüm 2 sağ 1.75 sorun olur musun?

Serkan
Ziyaretçi
Serkan

Benim sağ gözüm 1.5 miyop sol gözüm 2.20 miyop sağlıkta sorun olur mu acaba şimdiden teşekkürler

Muhammed sen
Ziyaretçi
Muhammed sen

Hocam benim makinada astigmat her ikigozde 2,25 cikiyor ama tam kontrollerde iki gözümün derecesi ayri ayri 1 çıkıyor sıkıntı olurmu

Hakan
Ziyaretçi
Hakan

Merhaba, Sol gözümde göz tembelliği var 0.50, sağ gözün çok iyi dedi doktor polisliğe engel olur mu?

Emre
Ziyaretçi
Emre

Selamun aleykum astigmat var gözde 1 derece engel midir yeni saglık yönetmeliğinde acaba bu arada asrigmat kac derece sını oluyor

Nevzat
Ziyaretçi
Nevzat

Hocam YouTube da bazıları göz tembelliği engel diyolar bazıları ise engel değil diyor Hangisine inalalım

Gnl
Ziyaretçi
Gnl

Merhaba, sağ göz -1.50 miyop -0.50 astigmat sol göz -1.00 miyop -1.00 astigmat sağlıkta sorun olur mu ?

EMRE
Ziyaretçi
EMRE

polis amirliği için sınava gireceğim önümüzdeki hafta.Gözümde miyop derecesi 4+ bu durumda elenmem gerekiyor.Peki lazer ameliyatı bu hafta mı olmalıyım yoksa sınavlara katılıp kazandıktan sonra mı?
Cevaplandırırsanız çok sevinirim

Zeliş
Ziyaretçi
Zeliş

Merhabalar miyop iki gozde -1.5 astigmat ise biri 0.50 digeri 0.75 degerlerim sınırı geçiyormu acaba pöh için

Serkan
Ziyaretçi
Serkan

Merhaba Miyop için en fazla toplamda 4 derece hipermetrop için toplamda 2 derece diye belirtilmiş bende astigmat var her bir gözde 1.25 toplam 2.5 astigmat için bi sınır var mi varsa kaçtır

Andre
Ziyaretçi
Andre

Merhaba sağ göz 1.25 miyp 0.50 astigmat sol göz 1.50 miyop 0.25 astigmat PMYO ya girebilirmiyim?

Hasan
Ziyaretçi
Hasan

merhaba,sag göz:2.00 miyop 0.50 astigmat—sol göz:2.25 miyop 1.25 astigmat var.MUAYENEDE İNİSİYATİF KULLANIYORLAR MI YOKSA BU DEGERLERLE DİREKT ELENİR MİYİM?

cengizhan
Ziyaretçi
cengizhan

merhaba paem alımı için sol 1,50 sağ 1,75 astigmat sol 1,75 sağ 0,75 toplam 5,75 sorun ulur mu bu şekilde mi hesaplıyoruz?

Miran
Ziyaretçi
Miran

Goz tembelligi var sag gozumde yuzde otuz digeri saglam engel mi dereceler 0.50