Polis ve Komiser Yardımcısı Alımında (POMEM, PMYO, PAEM) Göz Şartları

Polis ve komiser yardımcısı adayı öğrenci seçiminde, bilindiği üzere EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri adaylarda aranmaktadır. Ürolojik koşullar bu yönetmelikte belirtilmiştir. İlgili yönetmeliğe göre öğrenci seçimi yapılmakta, rapor alınmaktadır. Bu yönetmeliğin POMEM, PAEM, PMYO ve PÖH öğrenci adayı polis alımı için başvuran adayların sağlık durumlarının değerlendirilmesi kısmında, polis ve komiser yardımcısı öğrenci alımı için hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Polis adayları, Polis okullarına girebilmek için EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şartları sağlamaları ve uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan göz ve bunlara bağlı sistemler konusunda aranılan şartları açıklamaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı ve komiser yardımcısı adayı öğrencilerin hepsinde aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Polis adaylarında, polis adayı öğrencilerde aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle polis adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Polislik ve Komiser Yardımcılığı Göz ve Bunlara Bağlı Sistemler Sağlık Şartları

Polis ve komiser yardımcısı adaylarının gözlerinde ve buna bağlı sistemlere ait

 • kronik hastalığı,
 • sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı,
 • organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı,
 • sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar

öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu adaylarının görme ve diskromotopsi muayenesinde lens kullanılmasına izin verilmez. Adaylar lens ile muayeneye gelemezler.  Aşağıdaki durumlarda aday öğrenci olamaz:

 • Parsiyel veya total diskromatopsi (renk körlüğü) (Renk körlüğü testi için TIKLAYINIZ!)
 • Retinitis pigmentoza (tavuk karası) ve diğer retina distrofileri,
 • Şaşılık, göz kapağı düşüklüğü, göz kaslarında ve sinirlerinde fonksiyon kaybı, nistagmus,
 • Katarakt ve katarakt cerrahisi, psödofaki,
 • Reaksiyon göstermeyen, göz, göz ekleri ve orbita içi yabancı cisimler,
 • Keratokonus, glokom, retina patolojileri,
 • Üveit, korioretinit gibi göz ve göz eklerinin kronik enfeksiyonları öğrenciliğe engeldir.

Okullara alınacak öğrencilerde; görme her iki gözde ayrı ayrı miyoplarda; (sferik + silendirik) –2 diyoptriyi, hipermetroplarda + 1 diyoptriyi geçemez. Mikst astigmatlarda transpozisyon sonrası değerlere göre işlem yapılır. Düzeltmeden sonra her iki gözün görme güçleri toplamı en az 20’de 16 olmak zorundadır. Görme gücü 15 olan kişiler elenirler. Düzeltmeden sonra gözlerden birinin görme gücü en az 10’da 7 olabilir, ancak bu durumda diğer gözün görme gücü düzeltmeden sonra 10’da 10 (tam) olmak zorundadır.

Göz dereceleri en fazla sağ 2 sol 2 olmak zorundadır. Hipermetroplarda her bir göz en fazla 1’i, iki göz toplam en fazla 2’yi geçemez.

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Polis adayları; Polis olup olmayacağınızı belirleyecek olan sözlü sınavdır. Birçok aday sözlüden düşük not alıp elenir. Sözlü mülakata mutlaka çalışmalısınız. Aşağıdaki uygulamalar bunun için. 2019'de alınacak 15 BİN PMYO ve POMEM polis öğrencisi arasında siz de yer alın. Üstelik polislik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Binlerce polis adayını mesleğe kazandırdığımız için iddialıyız.İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 134 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.
Utku DEMİR
Utku DEMİR hakkında 574 makale
Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

134
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Leyla
Ziyaretçi
Leyla

Astım hastaları için prosedür nedir acaba

CANNS
Ziyaretçi
CANNS

BENİM GÖZDE MİYOP VE ASTİGMAT MEVCUT. MİYOP VE ASTİGMAT TOPLAMI MI 2 DERECEYİ GEÇMEYECEK ONU ANLAMADIM YARDIMCI OLUR MUSUNUZ

CANNS
Ziyaretçi
CANNS

sağ göz 1.25 miyop ve 1.75 astigmat var engel olur mu bu dereceler
sol 1.00 miyop ve 1.25 astigmat dereceler bunlar hocam

beyza
Ziyaretçi
beyza

benim 2.50 sağ göz 2.50 sol hiç bir şekilde geçemiyormuyum

Nur
Ziyaretçi
Nur

Merhaba Bnm göz derecelerim miyop sağ 3.25 sol 3.25 pomem alımında sıkın olur mu?

Yuşa
Ziyaretçi
Yuşa

Merhabalar miyop hastalığım var ve iki gözümde toplam 4 ü geçiyor. Ancak bu sağlık kontrolünden önce lazer tedavisi olursam kontrolü geçebiliyor muyum?

burak
Ziyaretçi
burak

Merhabalar
Benim sol.göz 0.25 sag goz 2.75 ve 5 numara astigmat sag gozde varmis bir gozde 2 numara geciyor ama toplamda 4 u gecmiyor ama astigmat sikinti yaratiyor galiba gozden eleniyorum buyuk ihtimal ama genede sormak istedim cevap verirseniz sevinirim
Kolay gelsin

Admin
Üye
Admin

Sag gozunuz problem olur. Her bir gözün toplam bozuklukları en fazla 2 derece, iki gozun2 toplam 4 derece olabilir.

burak
Ziyaretçi
burak

Tesekkurler

Pöh mustafa yldrm
Ziyaretçi
Pöh mustafa yldrm

Sa kolay gelsin efendim, pmyo yu kazandık herşeyden geçtikten sonra sağlık taraması yapılıyoya hastanelerde orada göz degerimiz 2 den büyük olursa elinirmiyiz yoksa lazer tedavisine izin verilirmi lütfen cevap verin🇹🇷🇹🇷🐺🐺🐺

hanıfe
Ziyaretçi
hanıfe

eşim göz arkasına lens taktırıcak pomem de sorun olur mu

Admin
Üye
Admin

Konu hakkında net bir bilgi yoktur. Lens sağlık esnasında kabul edilmeyip çıkartılıyor. Ancak sabit lensler için prosedür nedir bilemiyoruz. Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığına danışabilirsiniz.

Alihan
Ziyaretçi
Alihan

Merhaba bende keratakonus var ama tadavi olup yapay kornea taktıracağım sorun olurmu polislik için ?

Admin
Üye
Admin

Bu sekilde ileri derece teknik konularında net bilgi gecmemektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığına danışabilirsiniz.

hasan
Ziyaretçi
hasan

MERHABA
BENIM GÖZLERIMDE 5 NUMARA ASTIGMAT VAR BEKCI OLABILIRMIYIM

Admin
Üye
Admin

Merhaba her bir gözde 2 dereceden fazla, iki gözde toplamda 4 dereceden fazla olan bozukluklar öğrenci olmaya engeldir.

Slymn
Ziyaretçi
Slymn

Merhaba sağ gözüm 1.75 sol gözüm 0.75 miyop astigmat pomem de sorun teşkil eder mi

Admin
Üye
Admin

Merhabalar,
Vermis oldugunuz degerler neticesinde her bir gozunuzun en fazla 2 derece, iki gözünüzün toplam 4 derece sınırını asmaması hasebiyle başvuru yapmanızda ve meslegi icra etmenizde herhangi bir engel olmadığı anlasılmaktadır.

Sinem
Ziyaretçi
Sinem

Merhaba göz kapağım düşmüştu ameliyat oldum iki gözüm aynı oldu polislikte sorun olurmu

Admin
Üye
Admin

Tedavi sonucu tedavinin izi kalmaması ve adayın tamamen sifa bulmuş olması durumunda sorun olmaz.

Bilgin
Ziyaretçi
Bilgin

Reaksiyon göstermeyen göz göz ekleri orbita içi yabancı cisimler bu madde ne demek istiyor benim gözüme yabanci cisim battı ama hızlı müdahale ile görmemde sıkıntı yok derece 1 in altnda

Admin
Üye
Admin

Merhabalar,
Yabancı cisim denmekteki kasıt tibbi müdahale sonrası kisinin sorun olan bolgesini sağlıklı kullanabilmesi icin kullanılan ve orada kalan malzemedir. Mesela platin,vida vb. Gözde kontak lensler yabancı cisimdir mesela.
Sizin durumunuzu etkileyen bir husus yoktur. Belirttiginiz şartlar dahilinde başvuru yapabilirsiniz.

Gulsah yaban
Ziyaretçi
Gulsah yaban

Iyi akşamlar benim kardeşim şu an komserlik yardımcılığı için ankara da eğitimde ilk sağlık muayenesinde doktor A1B engel yazmış kurula sevk etmiş sol gözünde tembellik varmış özelde muayene oldu sizce kuruldan geçer mi

emre
Ziyaretçi
emre

benim sağ gözüm sferik -2.75 sol gözüm sferik -3.25 sorun olur mu lazer olmam gerekiyor mu en kısa zaman da eğitimde lazer yaptırmaya izin veriyorlar mı