Polis ve Komiser Yardımcısı Alımında (POMEM, PMYO, PAEM) Göz Şartları

Polis ve komiser yardımcısı adayı öğrenci seçiminde, bilindiği üzere EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri adaylarda aranmaktadır. Ürolojik koşullar bu yönetmelikte belirtilmiştir. İlgili yönetmeliğe göre öğrenci seçimi yapılmakta, rapor alınmaktadır. Bu yönetmeliğin POMEM, PAEM, PMYO ve PÖH öğrenci adayı polis alımı için başvuran adayların sağlık durumlarının değerlendirilmesi kısmında, polis ve komiser yardımcısı öğrenci alımı için hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Polis adayları, Polis okullarına girebilmek için EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şartları sağlamaları ve uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan göz ve bunlara bağlı sistemler konusunda aranılan şartları açıklamaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı ve komiser yardımcısı adayı öğrencilerin hepsinde aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Polis adaylarında, polis adayı öğrencilerde aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle polis adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Polislik ve Komiser Yardımcılığı Göz ve Bunlara Bağlı Sistemler Sağlık Şartları

Polis ve komiser yardımcısı adaylarının gözlerinde ve buna bağlı sistemlere ait

 • kronik hastalığı,
 • sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı,
 • organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı,
 • sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar

öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu adaylarının görme ve diskromotopsi muayenesinde lens kullanılmasına izin verilmez. Adaylar lens ile muayeneye gelemezler.  Aşağıdaki durumlarda aday öğrenci olamaz:

 • Parsiyel veya total diskromatopsi (renk körlüğü) (Renk körlüğü testi için TIKLAYINIZ!)
 • Retinitis pigmentoza (tavuk karası) ve diğer retina distrofileri,
 • Şaşılık, göz kapağı düşüklüğü, göz kaslarında ve sinirlerinde fonksiyon kaybı, nistagmus,
 • Katarakt ve katarakt cerrahisi, psödofaki,
 • Reaksiyon göstermeyen, göz, göz ekleri ve orbita içi yabancı cisimler,
 • Keratokonus, glokom, retina patolojileri,
 • Üveit, korioretinit gibi göz ve göz eklerinin kronik enfeksiyonları öğrenciliğe engeldir.

Okullara alınacak öğrencilerde; görme her iki gözde ayrı ayrı miyoplarda; (sferik + silendirik) –2 diyoptriyi, hipermetroplarda + 1 diyoptriyi geçemez. Mikst astigmatlarda transpozisyon sonrası değerlere göre işlem yapılır. Düzeltmeden sonra her iki gözün görme güçleri toplamı en az 20’de 16 olmak zorundadır. Görme gücü 15 olan kişiler elenirler. Düzeltmeden sonra gözlerden birinin görme gücü en az 10’da 7 olabilir, ancak bu durumda diğer gözün görme gücü düzeltmeden sonra 10’da 10 (tam) olmak zorundadır.

Göz dereceleri en fazla sağ 2 sol 2 olmak zorundadır. Hipermetroplarda her bir göz en fazla 1’i, iki göz toplam en fazla 2’yi geçemez.

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Polis adayları; Polis olup olmayacağınızı belirleyecek olan sözlü sınavdır. Birçok aday sözlüden düşük not alıp elenir. Sözlü mülakata mutlaka çalışmalısınız. Aşağıdaki uygulamalar bunun için. 2019'de alınacak on binlerce PMYO ve POMEM polis öğrencisi arasında siz de yer alın. Üstelik polislik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Binlerce polis adayını mesleğe kazandırdığımız için iddialıyız. İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 101 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

101
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
emre
Ziyaretçi
emre

benim sağ gözüm sferik -2.75 sol gözüm sferik -3.25 sorun olur mu lazer olmam gerekiyor mu en kısa zaman da eğitimde lazer yaptırmaya izin veriyorlar mı

Yunus
Ziyaretçi
Yunus

06.04.1989 dogumluyum yaşım bekcilik basvurusu icin kurtariyor mü

fatma
Ziyaretçi
fatma

iyi günler.24.dönem pomem için hazırlanıyorum miyopum göz doktoruna gideceğim gittiğimde 2den fazla çıkarsa şuan göz çizdirme veya lazer yaptırsam ilerde benim için sıkıntı olur mu genel sağlıkta kazanırsam ?

Ömer4232
Ziyaretçi
Ömer4232

Merhaba benim sağ göz 1.5 astigmat 0.5 miyop . Sol göz 1.5 astigmat 0.25 miyop sorun teşkil edermi. Hastahane gözlükle çmb olabilir dedi ama ankara sağlık daireden dönermi. Cevap verirseniz sevinirim iyi günler.

Batuhan
Ziyaretçi
Batuhan

Gözlerim 1,75 e 2 astikmat MSÜde de sıkıntı olur mu ?

Ercan
Ziyaretçi
Ercan

Peki lazer olduktan sonra saglik formuna gozlerle ameliyatı var mi kutucuguna ne koymalıyım evet dersem sıkıntı cıkarmı

Ercan
Ziyaretçi
Ercan

iyi günler ben seneye pmyo ya basvurucağım fakat gözlerim -2 ye +2.25 lazer ile tedavi ettiricem ve ameliyat sonrası 5 saat sonra gündelik hyata dönebilirmişim bunun bir sıkıntısı olurmu??

Cccmustafaccc
Ziyaretçi
Cccmustafaccc

İyi günler pmyo da göz numaralarınınmı toplamına mı bakıyorlar yoksa ayrı ayrı 2 ye mi bakıyorlar teşekkür ederim iyi ki varsınız🇹🇷

Cemal
Ziyaretçi
Cemal

Sol gozum -2.25 sag gozum -2.00 illaki Lazer ameliyat mi olmam gerekecek normalde lens kullaniyorum ?

Yldrm1907
Ziyaretçi
Yldrm1907

Sa kolay gelsin miyopum gözlerimin sag 1,25 sol 1,50 arkadaşımın ikiside 1,75 polis olamaya engelmidir, bide göz numaralarının toplamına bı bakıyorlar iyi günleer, anlımda ufak izler var sıkıntı olurmu

Burak
Ziyaretçi
Burak

Merhaba. Göz 0 derece, tüm organlar sağlam, sportif aktiviteler iyi. Ancak sebebi belirsiz tansiyondan dolayı ilaç kullanıyorum, özellikle ölçümlerde fobi oldu artık 🙂 Komiser yrd. için ihtimal nedir. Teşekkürler..

Mustafa yıldırım_
Ziyaretçi
Mustafa yıldırım_

Sa kolay gelsin gözlerimin numarsı ikisinde 1.75 miyop yaşım su anda 16 . 18 yaşımda 2 olur veya geçer pmyo için engelmi ön sağlıkta elenirmiyim teşekkürler:)

Furkan
Ziyaretçi
Furkan

Hocam doktor bugün 0 0.7 demiş dunde yazmıştım sıkıntı yok demiş okulda ayrı bi heyet varmı bunu tekrar onay verecek yoksa doktorun dediği geçerli mi hipermetrop ve astigmat için

Hande
Ziyaretçi
Hande

Merhabalar bugün komiser amirliği için göz muaynesi olunmuş ve pitozis yazılmış bu engel olur mu?

Furkan
Ziyaretçi
Furkan

Kardeşim bugün muyane ye gitti ve hipermetrop ve agtigmad demişler engel olurmu