Polis Alımlarında (POMEM-PMYO-PÖH) Psikiyatri-Depresyon-Psikolojik Durumlar

2019 yılında alınacak olan 15 bin polis alımı için polis öğrencisi adayları heyecanla ilanın gelmesini bekliyor. 24. dönem pomem ve 2019 PMYO alımları kesin olsa bile 2019 da PÖH ilanı gelip gelmeyeceği belli değil. Polis adaylarında EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümlerine bakılır. Öğrenci adayları A diliminde olmak zorundadırlar. Polis adaylarında psikiyatrik olarak kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar  elenir. Polis adayları ruhsal yönden sağlam olacaktır. Geçmişinde ve halen hiçbir ruhsal hastalık, intihar girişimi, hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları ve kişilik bozukluğu olmayacaktır, bulunması durumunda aday elenir. Son iki yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi psikiyatrik yönden sağlam kabul edilir.  Ayrıca

 • onikofaji (tırnak yeme),
 • trikotilomani (saç, kirpik, kaş vb yolma) gibi durumların mevcudiyetinde daha ayrıntılı değerlendirilir.

Self mutilasyon (kendine zarar verme girişimi, yıkıcı davranım, dürtü kontrol ve davranım bozukluğu) polisliğe engeldir. Narsistik, obsesif kompulsif, histrionik, bağımlı ve çekingen) kişilik bozuklukları bekçiliğe engeldir. Geçirilmiş ruhsal bozukluklar:

 • a) Depresyon bozuklukları,
 • b) Anksiyete bozuklukları,
 • c) Obsesif kompulsif ve ilişkili bozukluklar,
 • ç) Travma ve stresör ile ilişkili bozukluklar,
 • d) Disosiyasyon bozuklukları, bedensel belirti ve ilişkili bozukluklar,
 • e) Uyum bozuklukları,
 • f) Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu,
 • g) Yeme bozuklukları, uyku bozuklukları, cinsel işlev bozuklukları,
 • h) Hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları.
 • i) Kendine zarar verme girişimi polisliğe engeldir.

Psikotik bozukluklar (şizotipal bozukluk, sanrılı bozukluk, tek psikotik atak, kısa psikotik bozukluk, şizofreniform bozukluk, şizofreni, şizoafektif bozukluk, maddeye bağlı psikoz, tıbbi durumlara bağlı psikoz, başka türlü adlandırılamayan psikotik bozukluk, psikotik özellikli depresif bozukluklar, siklotimik bozukluk) polis olmaya engeldir.
Güncel tedavi algoritmalarına uygun şekilde, etkin doz ve yeterli süre tedavi edilmelerine rağmen iyileşememiş olan, silahlı görev yapabilecek iyilik haline ulaşamamış olan; madde bağımlılığı, kronik nitelik kazanmış alkol bağımlılığı polisliğe engeldir.
Psikoseksüel bozukluklar, (cinsiyet değişikliğinin tibbi ve adli sürecini tamamlamamış transseksualite, parafilik bozukluk)
Kronik nitelik kazanmış, kişinin sosyalliğini (iş ortamına uyumunu ve kişiler arası ilişkilerini) ve/veya işlevselliğini (çalışma gücü ve verimini) bozan;

 • a) Organik nedenlere bağlı kişilik bozuklukları,
 • b) Kronik organik ruhsal bozukluklar.
ÖNEMLİ:   Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) Yaş Şartı ve Sınırı Değişti

Kronik nitelik kazanmış, kişinin sosyalliğini (iş ortamına uyumunu ve kişiler arası ilişkilerini) ve/veya işlevselliğini (çalışma gücü ve verimini) bozmuş, güncel tedavi algoritmalarına uygun şekilde, etkin doz ve yeterli süre tedavi edilmelerine rağmen iyileşememiş olan, silahlı görev yapabilecek iyilik haline ulaşamamış olan kronik seyirli travma sonrası stres bozukluğu. İntihar girişimi, yıkıcı davranım, dürtü kontrol bozukluğu ve davranım bozukluğu ve bipolar bozukluk polisliğe engeldir.

Polis adaylarının bu durumları sınavlar sonrası alınacak olan heyet raporlarında uzmanlar tarafından değerlendirilir ve araştırılır. e-nabız sisteminde yer alan psikolojik ilaç geçmişi, DEPRESYON İLAÇLARI ve TEDAVİSİ, psikiyatri geçmişi ve doktor ziyaretlerinin tamamı değerlendirilir ve adaylar hakkında bireysel karar verilir.

TIKLA TAKİP ET!
Bildir
guest
95 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Acil
Acil
5 Temmuz 2020 12:33

Ben 2016 da sınav dönemi stresi ile basım çok ağrıdı belirli aralıklarla geçsin diye sürekli ağrı kesici aldım gece daha da arttı baş ağrım ve acile gittik doktor herhangi ilaç aldın mı ona göre ilaç vereceğim deyince söyledim böyle böyle diye 4 veya 5 tane olması lazım ilaç migdemi yıkadilar herhangi bir risk olusmasin diye ama ben iyiydim bulantım vs. Yoktu. Ama bunu açılın doktoru kendine kasıtlı zarar verme diye geçmiş e nabiza 4 sene geçti üzerinden sadece tanı var ilaç tedavi veya tekrarlayıcı süreç yok jandarma veya pomeme engel midir

Gokboru
Gokboru
1 Temmuz 2020 03:14

Depresif nobet ve depresif epizodlae tanısı ve bir kere yazılmış rileptid2mgilaç var . Sağlıkraporu sürecine 2 sene dolmuş olacak sorun olur mu ?

meraklı
meraklı
30 Haziran 2020 14:19

2017 yılında dikkat eksiliği teşhisi ile kırmızı reçete ilaç verildi. 2019 yılında da dikkat eksikliği ilacı aldım ama o kırmızı reçete değil idi. 2020 yılında polisliğe başvursam 2017’deki teşhisi mi yoksa 2019’da aldığım ilacı mı dikkate alırlar birde 2021 yılında her ikisinin de üstünden 2 sene geçmiş oluyor yani seneye girsem sorun olur mu?

kerim
kerim
30 Haziran 2020 11:33

e nabizda tani veya bir ilaç yok sadece polikinlik ismi var 5 sene önce. Keşke gitmeseydim bir sorun olurmu lütfen cevaplarmisiniz..

DERVİŞ
DERVİŞ
26 Haziran 2020 09:14

BİR AY ÖNCE UYKU PROBLEMİM OLDUĞU İÇİN NÖROLOJİ DOKTORUNA BAŞVURDUM ATİVAN 1 MG UYKU İLACI VERDİ YANLIZ E NABIZDA KESİN TANI OLARAK ANKİSETE BOZUKLUĞU ATILMIŞ. SORUN OLUR MU

Murat ipek
Murat ipek
24 Haziran 2020 17:19

İyi günler bir yıl önce sınavlarda heyecan yapmayayım diye ilaç kullandım ilacın adı selectra 2019 nisan ayından beri kullanmıyorum engelmidir polis olmama şusn bi sıkıntım yok ilacı yazan doktordan bi rapor alıp kurula sunmam yeterli mi

Nihat
Nihat
17 Haziran 2020 17:27

2016 da kırmızı reçete olan concerta kullandım ve 4 senedir hic kullanmadım bu sene girdiğimde sorun olur mu ?

Ahmet
Ahmet
8 Haziran 2020 15:48

Epizodlar ve dikkat bozuklukgu tanısı var 2015 ve 2017 arası elenme sebebi olurmu sizce

Tengri
Tengri
28 Mayıs 2020 01:46

Merhabalar 2012 de psikiyatri ilacı kullandım yeşil reçete kısa süre. En son 2016 da gittim başkada yok son 4 yıldır hiç gitmedim son 2 yıl sebebi ile kurtarırmıym 2012 yılına bakarlar mi ? Teşekkürler

Alper
Alper
22 Mayıs 2020 19:39

Merhabalar 2008 yılında psikiyatri kaydım var teşhis koymuşlar geçinilmiş nevrotik bozukluk diyor.
Bu durumum polislik için engel oluşturur mu ? Sağlam raporu alsam bu durumu aşabilir miyim ?
İlaç yazmışlar ama hiç kullanmadım

Selcuk
Selcuk
19 Mayıs 2020 19:20

Hocam merhabalar 2019 kasım ayında aile arasında tartışma ile psikoloğa gittim ve akut ve geçici psikotik bozukluk tanısı koydu ve Gyrex ve rispedal ilacı yazdı e nabızdan baktığım zaman psikiyatrik tanı olarak gözüküyor pmyo veya pomem sağlık ta psikiyatri bölümünde problem olur mu.Hocam birde epikriz raporu nedir ve nerede kullanılır

Aslı
Aslı
19 Mayıs 2020 07:00

Merhaba admin
Polisliği kazandım. 1 yıl önce sağlık ocağı doktoru unisom uyku ilacı yazmıştı bana sınav zamanları uyuyamadığım için. Muayene tanısında uyku bozukluğu girmiş ama sağlık ocağı doktoru yani psikiyatri değil. Sorun olur mu ilaç geçmişime bakılınca?

Aslı
Aslı
Cevaplandı:   Aslı
19 Mayıs 2020 07:01

İlaç yeşil reçeteli falan da değil 25mglık bi uyku ilacı?

Ömer
Ömer
8 Mayıs 2020 20:27

İyi günler. Benim bi sorum olacaktı. Benim 2014 ve 2015 yılına ait toplamda iki defa gittiğim psikiyatri geçmişim var. 2014 de uyum bozukluğu yazıyor 2015de genel psikiyatrik muayene yazıyor. Ve istirahat raporu görünüyor ilaç yok. 2 defa psikiyatriye gitmem kronik hastalık olarak mı sayılır? Sizce bi sıkıntı olur mu?

Mucahit
Mucahit
Cevaplandı:   Ömer
22 Mayıs 2020 04:23

Sorunun cevabini ogrendiniz mi aynı sorun bende de var da

Beratt
Beratt
7 Mayıs 2020 05:00

Merhaba admin bana 14 ay önce ilaç yazıldı normal reçete tanı yok ama hiç almadım da kullanmadım da sorun olur mu pomem kazandım geçer miyim sağlıktan?

Gnrii
Gnrii
3 Mayıs 2020 14:40

Kolay gelsin 2018 yılında e nabızda folik asit eksikliği yüzünden huzursuz bacak sendromu (tremor ve diğerlerine giriyor) hareket bozukluğu hastalığı tanımlanmış. Şu anda böyle bir şikayetim yok genel sağlıkta elenmeme sebep olur mu ?

Gnrii
Gnrii
Cevaplandı:   admin
4 Mayıs 2020 23:25

teşekkür ederim umarum söylediğin gibi çıkar

Cihazınızda internet yok...