Polis Alımlarında (POMEM-PMYO-PÖH) Psikiyatri-Depresyon-Psikolojik Durumlar
polislikdepresyon psikiyatr

Polis Alımlarında (POMEM-PMYO-PÖH) Psikiyatri-Depresyon-Psikolojik Durumlar

2019 yılında alınacak olan 15 bin polis alımı için polis öğrencisi adayları heyecanla ilanın gelmesini bekliyor. 24. dönem pomem ve 2019 PMYO alımları kesin olsa bile 2019 da PÖH ilanı gelip gelmeyeceği belli değil. Polis adaylarında EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümlerine bakılır. Öğrenci adayları A diliminde olmak zorundadırlar. Polis adaylarında psikiyatrik olarak kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar  elenir. Polis adayları ruhsal yönden sağlam olacaktır. Geçmişinde ve halen hiçbir ruhsal hastalık, intihar girişimi, hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları ve kişilik bozukluğu olmayacaktır, bulunması durumunda aday elenir. Son iki yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi psikiyatrik yönden sağlam kabul edilir.  Ayrıca

 • onikofaji (tırnak yeme),
 • trikotilomani (saç, kirpik, kaş vb yolma) gibi durumların mevcudiyetinde daha ayrıntılı değerlendirilir.

Self mutilasyon (kendine zarar verme girişimi, yıkıcı davranım, dürtü kontrol ve davranım bozukluğu) polisliğe engeldir. Narsistik, obsesif kompulsif, histrionik, bağımlı ve çekingen) kişilik bozuklukları bekçiliğe engeldir. Geçirilmiş ruhsal bozukluklar:

 • a) Depresyon bozuklukları,
 • b) Anksiyete bozuklukları,
 • c) Obsesif kompulsif ve ilişkili bozukluklar,
 • ç) Travma ve stresör ile ilişkili bozukluklar,
 • d) Disosiyasyon bozuklukları, bedensel belirti ve ilişkili bozukluklar,
 • e) Uyum bozuklukları,
 • f) Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu,
 • g) Yeme bozuklukları, uyku bozuklukları, cinsel işlev bozuklukları,
 • h) Hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları.
 • i) Kendine zarar verme girişimi polisliğe engeldir.

Psikotik bozukluklar (şizotipal bozukluk, sanrılı bozukluk, tek psikotik atak, kısa psikotik bozukluk, şizofreniform bozukluk, şizofreni, şizoafektif bozukluk, maddeye bağlı psikoz, tıbbi durumlara bağlı psikoz, başka türlü adlandırılamayan psikotik bozukluk, psikotik özellikli depresif bozukluklar, siklotimik bozukluk) polis olmaya engeldir.
Güncel tedavi algoritmalarına uygun şekilde, etkin doz ve yeterli süre tedavi edilmelerine rağmen iyileşememiş olan, silahlı görev yapabilecek iyilik haline ulaşamamış olan; madde bağımlılığı, kronik nitelik kazanmış alkol bağımlılığı polisliğe engeldir.
Psikoseksüel bozukluklar, (cinsiyet değişikliğinin tibbi ve adli sürecini tamamlamamış transseksualite, parafilik bozukluk)
Kronik nitelik kazanmış, kişinin sosyalliğini (iş ortamına uyumunu ve kişiler arası ilişkilerini) ve/veya işlevselliğini (çalışma gücü ve verimini) bozan;

 • a) Organik nedenlere bağlı kişilik bozuklukları,
 • b) Kronik organik ruhsal bozukluklar.

Kronik nitelik kazanmış, kişinin sosyalliğini (iş ortamına uyumunu ve kişiler arası ilişkilerini) ve/veya işlevselliğini (çalışma gücü ve verimini) bozmuş, güncel tedavi algoritmalarına uygun şekilde, etkin doz ve yeterli süre tedavi edilmelerine rağmen iyileşememiş olan, silahlı görev yapabilecek iyilik haline ulaşamamış olan kronik seyirli travma sonrası stres bozukluğu. İntihar girişimi, yıkıcı davranım, dürtü kontrol bozukluğu ve davranım bozukluğu ve bipolar bozukluk polisliğe engeldir.

Polis adaylarının bu durumları sınavlar sonrası alınacak olan heyet raporlarında uzmanlar tarafından değerlendirilir ve araştırılır. e-nabız sisteminde yer alan psikolojik ilaç geçmişi, DEPRESYON İLAÇLARI ve TEDAVİSİ, psikiyatri geçmişi ve doktor ziyaretlerinin tamamı değerlendirilir ve adaylar hakkında bireysel karar verilir.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
114 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sena
Sena

Uyum bozukluğu teşhisi konulmuş ve hiç ilaç kullanmamış sadece 1 kere muayene olmuş kişi sağlıkta sorun yaşar mı

Fırat
Fırat

Sadexe bir kere onda 4 yıl önce antidepresan ilaç yazılmış herhangi bir sorun olur mu

Cengizhan Doğan
Cengizhan Doğan

Merhaba bundan 3 sene kadar önce askerlik tecilimi bozdurup muayene olduktan sonra bana uyum bozukluğu teşhisi konulmuştu. Sonraki senede tedavi icin ne gittim nede ilaç kullandım. 1 sene bu tanıdan dolayı aldığım erteleme sonunda tekrardan gittigimde askere gidebilir sağlamdır raporu verildi. Ben polislik sınavlarına hazırlanıyorum ve yönetmelim geregi psikiyatrik rahatsizlarda a ve b dilimlerinde olanlarda 2 seneyi geçmesi halinde sağlam sayılıyor fakat c ve d dilimine giren psikiyatrik rahatsızlıklarda süre aşımı olmadığindan kabul görmüyormuş. Sormak istediğim şey şu e nabıza girdiğimde Genel psikiyatrik muayene başka yerde sınıflanmamış tanısı karşıma çıkmakta ve bunun ne anlama geldiğini anlayamadiğimdan uyum bozukluğu tanımın hangi dilimde olduğunu bulamadım. Hangi dilimde olduğunu nasıl öğrenebilirim yardımcı olmanızı bekliyorum. Şimdiden çok teşekkürler.

Cengizhan Doğan
Cengizhan Doğan
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Peki bildiğiniz kadarıyla bundan 2 sene önce uyum bozukluğu teşhisi konulmuş ilaç yada herhangi bu tedavi süreci geçirmemiş biri olarak polis alımlarına engel bir durumum varmıdır ?

Burhan can
Burhan can
Cevaplandı:   Cengizhan Doğan

Ayni durum bendede var geçirilmiş uyum bozukluğu naptın sonuç ne oldu

Cengizhan Doğan
Cengizhan Doğan

Ben sorununu tekrardan dile götürmek istiyorum. Sizlerden yardım bekliyorum.
Merhaba bundan 3 sene kadar önce askerlik tecilimi bozdurup muayene olduktan sonra bana uyum bozukluğu teşhisi konulmuştu. Heyet kararı sonrası 1 yıl uyum bozukluğundan erteleme aldım. Sonraki senede tedavi icin ne gittim nede ilaç kullandım. 1 sene bu tanıdan dolayı aldığım erteleme sonunda tekrardan gittigimde askere gidebilir sağlamdır raporu verildi. Ben polislik sınavlarına hazırlanıyorum ve yönetmelik geregi psikiyatrik rahatsizlarda a ve b dilimlerinde olanlarda 2 seneyi geçmesi halinde sağlam sayılıyor fakat c ve d dilimine giren psikiyatrik rahatsızlıklarda süre aşımı olmadığindan kabul görmüyormuş.
Sormak istediğim şey şu e nabıza girdiğimde 1 senelik erteleme sonunda askerlik muaneyesi için gittiğim doktor askere gidebilir raporu vermisti e nabızdada bu tanı kısmında Z02.9 – İDARİ AMAÇLAR İÇİN MUAYENE, TANIMLANMAMIŞ yazısı çıkmakta. Ancak bana uyum bozukluğu teşhisi verilen tarihte yani erteleme verildiği tarihte uyum bozukluğuyla ilgili tanı gözükmemekte bu yüzdende uyum bozukluğu tanımın hangi dilime girdiğini bulamadım. Hangi dilimde olduğunu nasıl öğrenebilirim. Yada bu erteleme sonrası muaneyede tanı kısmında yazan Z02.9 – İDARİ AMAÇLAR İÇİN MUAYENE, TANIMLANMAMIŞ tanısı polis olmama engelmidir. Bu yazan tanı aldığım ertelemeden sonraki sene tekrar muaneye girdiğimde yazan tanı. Yardımcı olmanızı bekliyorum. Şimdiden çok teşekkürler

Cengizhan Doğan
Cengizhan Doğan
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Kısacası uyum bozukluğu teşhisiyle bir yıl askerlikten erdeme aldım. Bu bir yıl içerisinde ne ilaç kullandım ne tedavi olmak için gittim. Bir senenin sonunda askere gidebilir sağlam raporu aldım. Bu bana sıkıntı yaratırmı en azından buna cevap verseniz.

kürsad
kürsad

benim migrenim var. auralı migren diye geçiyor. Nöroloji doktoru(psikiyatri değil) bana raporlu ilaç çıkardı migren için ve ben bu ilacı sürekli olarak kullanıyorum. ilaç reçetesiz alınan bir ilaç. sizce bu durum polis olmama engel teşkil eder mi?

deniz
deniz

kumar bağımlılığı tedavisi devam eden bir kişi için durum nedir bilginiz var mı?

Saveen
Saveen

20 ay önce sınav stresi yüzünden psikiyatr a gitmistim selectra vermişti en düşük doz. Paem i kazanırsam bundan elenir miyim tekrar muayene edilir miyim

serdar
serdar

merhaba. bu sene içerisinde 4 kere özel hastanede psikologa gittim . herhangi bir ilaç yazılmadı ve e-nabızda muayenelerin hepsi gözükmekte ; açıklama kısımlarında herhangi bir tanı bulunmamaktadır. bu konu paem ve pomem de problem olur mu ? teşekkürler.

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...