Parkur Sınavı Ne Zaman Olacak? – BekçiAlımı

Parkur Sınavı Ne Zaman Olacak?

Bekçilik parkur sınavı için talimat, uygulama, kural ve detayları içeren Polis Akademisi (PA) duyurusu yayınlandı. Parkur sınavı beklendiği gibi muadili olan POMEM ve PAEM benzeri şekilde yapılacak. Bekçi adaylarının başarılı sayılıp bir üst sınav olan sözlü mülakat aşamasına kalmak için en az 50 saniye içinde parkuru bitirmeleri gerekiyor. 40 saniye ve daha aşağı sürede tamamlayan bekçi adayları 100 tam puan alacaklar. Peki bekçilik parkur sınavı ne zaman yapılacak? Sözlü mülakat ile aynı gün mü yapılacak?

Bekçilik yazılı sınav sorularının açıklanmasından sonra gözler 26 Ekim tarihine kilitlendi. Bekçi adayları 26 Ekim tarihinde doğru ve yanlış sayıları ile birlikte bekçilik yazılı sınav sonuçlarını öğrenecekler. Bundan sonraki aşama olan parkur ve fiziki yeterlilik sınavı ise Polis Akademisi bünyesinde yapılacak.

Fiziki parkur sınavında puanlama nasıl olacak?

40 saniye ve altı sürede parkur etabını tamamlayana adaylar 100 tam puan alacaklar. Adayların parkuru bitirme sürelerinde saliseler göz önüne alınmayacak yalnızca saniyeler baz alınarak bitirme süresi olarak yazılacaktır. Yani  40 saniye ile 40.9 saniye bitiren aday aynı puan olan 100 alacaklar. Aşağıda saniye kazanacağınız puan tablosu mevcut.

51 ve üzeri saniye yapan adayla 7 binlik bekçi alım sürecinden elenecekler. Parkuru kurallara uygun olarak yapmadığınızda uygulanacak olan ceza saniyeleri için bekçilik parkuru makalemize bakınız.

Bekçilik fiziki parkur sınavı ne zaman olur?

Normalde yazılı sınav sonuçları 7 Kasım tarihinde açıklanacaktı. Polis Akademisi bu süreci hızlandırdı ve yazılı sınav sonuçları yarın yani 26 Ekim’de açıklanacak. Yani süreç bir ivme kazandı. Sonuçların açıklanması sonrası Polis Akademisi önünde herhangi bir gündem yok; bekçilik parkur ve sözlü mülakat sınavları ivedi şekilde yapılabilir. Biz tüm sürecin bu yıl sonlanacağını düşünüyoruz. Yazılı sınav kolay olduğu için asıl eleme fiziki parkur ve sözlü mülakatta yapılacak.

Parkur sınavı nerede yapılır?

Polis okullarında yapılacaktır. Ön başvuruya çağrıldığınız kurumlarda olması olası.

Bekçilik parkur sınavından sonra hangi aşama var?

Parkur sınavından geçer not alanlar bekçilik sözlü mülakatına katılacaklar. Bu konuda yazdığımız yazıya bakınız: Bekçilik Sözlü Sınav Aşamaları ve Tavsiyeler

Parkur’da torpil olur mu? Yazılı sınav çok kolaydı..

Hayır. Fotoselle ölçüm olduğu için adil bir sınav olacak.

Parkur ile sözlü mülakat aynı gün olur mu?

Evet olma ihtimali var. Geçen yıl polis alımlarında mülakatlar aynı gün yapılıyordu, şu aşamada henüz nasıl bir sürecin izleneceği kesinleşmiş değil ama aynı gün olma ihtimali var.

Parkura nasıl çalışabiliriz?

Yakında bekçilik parkur kursları açılacaktır. Oralarda ya da kendi başınıza kardiyo hızlanma egzersizleri yaparak çalışabilirsiniz.Konu hakkında merak ettiğiniz herşeyi sorabilirsiniz.

Bekçi adayları olarak şimdi ne yapalım?

 1. Yazılı sınav bitti. Sanırım çoğu kişi sınavı geçti. Artık o konuyu bir kenara bırakma zamanıdır. Yapacağınız işler aşağıdaki gibidir:
 2. Fiziki parkur için spor yapmaya başlayın. Kiloluysanız rejim yapın, koşu ve kardiyo çalışmalarına başlayın. Polis parkurlarını baz alıp etaplar hazırlayın ve hazırlanın. Çevikliğinizi arttırın.
 3. Bekçilik sözlü mülakatına çalışın. Bundan önceki sözlü mülakatta çıkmış sorulara çalışın. Ülke gündemini takip edin. Kendinizi rahat ifade edebilmek için ayna karşısında çalışın, polis mülakatlarında çıkan sorulara bakın. Beni niye bekçi olarak seçsinler sorusuna verilecek bir cevabınız olsun. Bunu cevaplayamıyorsanız, neden bekçi seçilmeniz gerektiğinin nedenleştiremiyorsanız zaten işiniz zor demektir.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

9 Soru Cevaplandı

 1. Merhaba. Bende daha yeni fıtık oluştu. 2 gün oldu. Ameliyatı parkurdan sonra olmayı düşünüyorum. Bu süreçte bi sıkıntı olur mu?

 2. 5 kasım 22 kasım arası pomem fiziki mülakatları yapılacak benim fikrim aralık ayında yapılır çalışma süresi verilir

 3. Hiç sanmam yazılı sonuçlarını öne çekip hız kazandırdılar tahminimce en yakın zaman önümüzdeki ayda bitiricekler yazılı sınav çok uzadı ve çok tepki topladı

 4. Süreci hızlandıralım başkanım ne olur sesimizi duyun….

 5. admin 🙂 parkur ve sözlü mülakat giriş yerleri açıklandı.. İkisi de aynı gün. Nasıl olacak ben anlayamadımda 🙂

 6. Recep GÜRSOY

  Bu parkurda boy kilo endenksine bakılacak mı bir bilginiz var mı ?

 7. 2019 bekçi alımı için fiziki yeterlilik ve sözlü mülakat aynı gün mü yapılacak herhangi bir bilgi yada açıklama var mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir