Özgüveni Artırmanın Yolları – BekçiAlımı

Özgüveni Artırmanın Yolları

Özgüven, kişinin yeteneklerine, niteliklerine ve muhakemesine duyduğu güven olarak tanımlanır. Özgüven, sağlığınız ve psikolojik iyiliğiniz için önemlidir. Sağlıklı bir özgüven seviyesi, kişisel ve profesyonel yaşamınızda başarılı olmanıza yardımcı olabilir. Peki, özgüveni artırmanın yolları nelerdir?

Kendine Güvenmenin Faydaları

Kendinize inandığınızda, yeni şeyler denemeye daha istekli olacaksınız. İster bir terfi için başvuruyor olun, ister bir yemek kursuna kayıt olun, kendinize inanmak kendinizi ortaya koymanın anahtarıdır. Yeterli özgüven seviyesine sahip olduğunuzda, kaynaklarınızı elinizdeki göreve adayabilirsiniz. Yeterince iyi olmadığınızı düşünerek zaman ve enerji harcamaktansa, enerjinizi çabalarınıza ayırabilirsiniz. Bu da demek oluyor ki, kendinize güvendiğinizde daha iyi performans göstereceksiniz.

Özgüveni artırmanın yolları hakkında öneriler sunmadan önce bir örnekle durumu açıklayalım. Yapacağınız bir sunum konusunda kendinize güveniyorsanız, mesajınızı izleyicilerinize ulaştırmaya odaklanacaksınız. Bununla birlikte, iletişim kurma becerinize güven duymuyorsanız, kimsenin dinlemediğinden endişelenebilirsiniz. Konsantre olmakta güçlük çekebilir ve sözlerinize takılıp kalabilirsiniz.

Neyse ki, özgüveni artırmanın yolları sayesinde, belirli bir alanda veya genel olarak kendinize olan güveni yükseltebilirsiniz. Bunun için uygulamanız gereken stratejiler:

Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamayın

Sosyal ağlarda arkadaşlarınıza nasıl göründüğünüzü düşünmek veya maaşınızı arkadaşınızın gelirleriyle karşılaştırmak, size büyük zarar verebilir. Kıskançlık ile kendiniz hakkında hissettikleriniz arasında doğrudan bir bağlantı bulunur. Araştırmalar, kendilerini başkalarıyla karşılaştıran insanların kıskançlık yaşadıklarını gösterir. Ve ne kadar çok kıskançlık durumu söz konusu ise kişinin kendisini o kadar kötü hissettiği söylenir. Servetinizi, sahip olduklarınızı, becerilerinizi, başarılarınızı ve niteliklerinizi karşılaştırdığınız zamanlara dikkat edin. Başkalarının daha iyi olduğunu veya daha fazlasına sahip olduğunu düşünmek, kendinize olan güveninizi aşındırır. Karşılaştırmalar yaptığınızı fark ettiğinizde, kendinize bunu yapmanın doğru olmadığını hatırlatın.

Vücudunuza Dikkat Edin

Özgüveni artırmanın yolları arasında bulunan bir başka konu da vücudunuza iyi bakmanız gerektiğidir. Uyku kaliteniz düşükse, sağlıksız besleniyorsanız ve spor yapmıyorsanız, genel refahınız düşer. Ayrıca, sürekli olarak fiziksel aktivite yapmanın güveni arttırdığı söylenir. Fiziksel olarak iyi durumda olduğunuzu hissettiğinizde, doğal olarak kendinize daha çok güveneceksiniz.

Öz Merhamet Uygulayın

Kişinin kendine şefkat göstermesi, özgüveni artırmanın yolları olarak sayılabilir. Bir hata yaptığınızda, başarısız olduğunuzda veya bir aksilik yaşadığınızda kendinize nezaket göstermelisiniz. Kendinizi aşağılamak ve kendinizle alay etmek yerine, güvendiğiniz bir arkadaşınızla konuşuyormuş gibi iç sesinizle konuşmayı deneyin. Bu hareket, kendinizi gevşetmenize, gülümsemenize ve güveninizin yerine gelmesine katkıda bulunur.

Kendinizden Şüphe Etmeyin

Bazen insanlar kendilerine daha çok güven duyana kadar, birini randevuya davet etmek veya bir terfi için başvurmak gibi şeyler yapmayı ertelerler. Bazen özgüven kazanmanın en iyi yolu eylemde bulunmaktır. Özgüven eksikliğinden kaynaklanan bazı korkularınızla yüzleşin. Korku yaşıyorsanız, yine de bunu deneyin. Yaklaşan önemli bir konuşmanız varsa, arkadaşlarınızın ve ailenizin önünde pratik yapın. Böylece güveniniz yükseliş gösterir. Ancak, kendinize yüzde 100 güven duyana kadar beklemeyin. Aksi halde, oraya asla varamayabilirsiniz…

Davranışsal Deneyler Yapın

Davranışsal deneyler yapmak da özgüveni artırmanın yolları arasındadır. Beyniniz size bir toplantıda konuşmak için hiçbir işinizin olmadığını veya antrenman yapamayacak kadar formda olmadığınızı söylediğinde, kendinize düşüncelerinizin her zamana doğru olmadığını hatırlatın. Ve bazen, olumsuz iç konuşmayla baş etmenin en iyi yolu bu ifadelere meydan okumaktır. Beyninizin size yapamayacağınızı söylediği şeyleri yapmayı deneyin. Kendinize bunun sadece bir deney olduğunu hatırlatın. Sonuç olarak biraz endişenin veya birkaç hata yapmanın sandığınız kadar kötü olmadığını öğrenmiş olursunuz. Ve her ilerleyişinizde kendinize daha fazla güven duyabilirsiniz.

Yazar: Fatma YÜKSEL

Medya ve iletişim mezunuyum. Dijital pazarlama, sosyal medya ve içerik yazarlığı alanlarında uzun zamandır aktif rol alıyorum. Ayrıca, dijital reklam ve tasarım işleriyle de ilgileniyorum. Bir yandan da eğitimime devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir