Olumlu Düşünmek İçin İpuçları – BekçiAlımı

Olumlu Düşünmek İçin İpuçları

Daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmek için olumlu olanı vurgulamayı öğrenmek önemlidir. Bazı ipuçları sayesinde hayatınıza daha fazla pozitiflik ve mutluluk getireceğinizden emin olabilirsiniz. İşte, olumlu düşünmek için yapmanız gerekenler!

Mutlu Hissettiren Düşünceleri Listeleyin

30 dakikanızı ayırın ve sizi mutlu hissettiren düşünceleri listeleyin. Uzun bir liste yapmaya çalışın. Kendinize iyi bir 30 dakika verin. Sizi mutlu eden insanları, yerleri, iyi arkadaşları, favori tatil yerlerinizi, çocukluk anılarınızı ve daha fazlasını düşünün.

Olumsuz Duygu ve Düşüncelerin Farkında Olun

Tüm hafta boyunca düşüncelerinize dikkat edin. Kendinizi olumsuz, üzgün veya stresli bir şey hakkında düşünürken bulursanız, bu düşüncenin sizi mutsuz ettiğinin farkında olun. Gün boyunca çok fazla mutsuz düşünceniz söz konusu ise endişelenmeyin. Bunlar tamamen normal. Yeter ki, olumlu düşünmek için, sizi neyin mutsuz hissettirdiğini fark edin.

Motive Olun

Olumsuz düşüncelerinizin ve duygularınızın farkında olduktan sonra, onlara karşı koymak için çaba gösterin. Dikkat dağıtıcı duygulara maruz kalmadan ve stres yaşamadan olumsuz duyguları olumlular ile değiştirmek için bir motive kaynağı edinmeyi deneyebilirsiniz.

Mutsuzluk Sonrasında Bunu Unutmayın

Olumlu düşünmek için pek çok seçeneğiniz var. Mutsuz bir düşünceyi veya duyguyu zihninizde etiketledikten sonra, hemen ardından aklınıza sizi mutlu eden bir düşünceyi veya olayı getirin. Gün boyu bunu uygulamak için bir öğe seçebilir veya her ihtiyaç duyduğunuzda farklı öğeleri aklınıza getirebilirsiniz.

Kendinizi Yargılamayın

Herkesin gün içinde mutsuz ve olumsuz düşüncesi olabiliyor. Onlardan daha fazla haberdar oldukça, kendinizden utanıyor veya kendinizi yargılıyorsanız, bundan vazgeçmelisiniz. Olumlu düşünmek için kendinizi yargılamamalı ve her şeyin normal olduğunu kabul etmelisiniz.

Gülümseyin

Mutlu düşüncenizi aklınıza getirirken yüzünüzde bir gülümseme de olmalı. Bu, olumsuz düşüncelerin etkilerini daha kolay şekilde silmenize yardımcı olacaktır.

 

Yazar: Fatma YÜKSEL

Medya ve iletişim mezunuyum. Dijital pazarlama, sosyal medya ve içerik yazarlığı alanlarında uzun zamandır aktif rol alıyorum. Ayrıca, dijital reklam ve tasarım işleriyle de ilgileniyorum. Bir yandan da eğitimime devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir