Nasıl Daha İyi Bir İnsan Olunur? – BekçiAlımı

Nasıl Daha İyi Bir İnsan Olunur?

Hepimiz, elimizden gelenin en iyisini yapmak istiyoruz. Ancak birçok insan, yetişkinlik döneminde daha iyi bir insan olmanın gerçekten mümkün olup olmadığını merak ediyor. Cevap kocaman bir evet! Her zaman kendinizi geliştirmenin yolları vardır. Peki, iyi insan olmanın yolları nelerdir? Kendi iyiliğinizi ve başkalarının çıkarlarını göz önünde bulundurarak daha iyi bir insan olmanın yollarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Öfkeyi Bırakın

Zaman zaman herkes öfke yaşayabilir. Ancak kontrolsüz öfke, ilişkilerinizde ve hatta sağlığınız konusunda çeşitli problemler yaratabilir. Tüm bunlar daha fazla strese ve ek sorunlara yol açabilir, hayatı zorlaştırabilir ve iyi olmanızı benliğinizden uzaklaştırabilir. Öfkeyi bırakmak her zaman kolay değildir. İlk adım, öfkeyi tanımak ve kendinizi kızgın hissettiğinizde yapmanız gerekenleri bilmektir. Sinirlendiğiniz zaman bu duyguyu reddetmek veya başkalarına kızmak yerine, öncelikle öfkenizi kontrol altında tutmaya istekli olmalısınız. Bunun için stresi ve öfkeyi azaltan en iyi uygulamalardan biri olan meditasyonu deneyebilirsiniz.

Güçlü Yönlerinizden Yararlanın

İyi insan olmanın yolları arasında bulunan diğer konu da güçlü yönlerinizden yararlanmanızdır. İşi veya ilginizi çeken başka bir faaliyeti yerine getirdiğinizde, akışı yakalarsınız. Bu durum çoğu insan için tanıdıktır. Akış, bir hobiye derinden dahil olduğunuzda, yeni bir beceri veya konu öğrenmeye başladığınızda ya da iyi hissettiren faaliyetlere katıldığınızda olan şeydir. Yazarak, dans ederek, yaratıcılığınızı ortaya koyarak veya başkalarına bir şeyler öğreterek akışı deneyimleyebilirsiniz.

Değişim Aşamaları Modelini Kullanın

Kendinize sorun. Sihirli değnek sahibi olsaydınız, gelecekte ne görmek isterdiniz? Oraya nasıl ulaşacağınız hakkındaki fikirleri göz ardı ederek, ideal yaşamınızı ve ona neyin dahil edileceğini canlı bir şekilde hayal edin. Birkaç dakikanızı ayırıp, bu resimde yer alacak değişiklikleri ve hedefleri not alın. Ne istediğiniz konusunda net olun. Görünüşte zor gibi gözüken bir şey istiyorsanız, sorun değil. Sadece yazın. Sonrasında değişim aşamaları modelini şu adımlarla uygulamaya çalışın:

  • Ön düşünme: Sorunu görmezden gelmek
  • Tefekkür: Sorunun farkında olmak
  • Hazırlık: Değişime hazırlanmak
  • Eylem: Hedefe yönelik doğrudan eylemde bulunmak
  • Bakım: Yeni davranışın sürdürülmesi

Kendinize İyi Bakın

İyi insan olmanın yolları öz bakım yapmaktan da geçer. Karşılaştığınız koşulların kontrolünü, her zaman elinizde tutamayabilirsiniz. Fakat kendinize ne kadar iyi bakarsanız, kontrolü o kadar elinizde tutabilirsiniz. Öz bakım için şunları unutmayın:

  • Spor yapın
  • Yeterince uyuyun
  • Sağlıklı beslenmeye gayret edin
  • Sosyal bağlantılar kurun
  • Kendinize zaman ayırın

Yazar: Fatma YÜKSEL

Medya ve iletişim mezunuyum. Dijital pazarlama, sosyal medya ve içerik yazarlığı alanlarında uzun zamandır aktif rol alıyorum. Ayrıca, dijital reklam ve tasarım işleriyle de ilgileniyorum. Bir yandan da eğitimime devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir