Motorsikletli Polis Yunuslar – BekçiAlımı

Motorsikletli Polis Yunuslar

Yunus polislerden olmak birçok gencin hayali. Yunus içeren amblemleri, motorsikletleri, çalışma şartları ve halk içindeki imajları bu konuda çok dikkat çekiyor. Yunus polis olmak isteyenlerin öncelikle polis olmaları gerekmektedir. Yunuslar polis memurları içinden seçilir. Lise mezunları PMYO, ön lisans ve lisans mezunları ise POMEM veya PMYO okuyarak polis olmalıdırlar. Bu okullardan polis olarak mezun olan adaylar mezun olup görev yerlerine atanırlar ve atandıkları birimlerin ihtiyacına göre birimlere gönderilirler.Bu aşamada yunus polis ihtiyacı o birimde varsa eğitimler için duyuruya çıkılır ve başvurular alınır. Bu başvurularda yunus polis olmak için bazı şartlar aranır.

Yunus Polis Olma Şartları

  • Erkeklerde 175 cm, kadınlarda en az 170 cm boya sahip olma.
  • Komiser yardımcıları dışında en fazla 28 yaşında olmak.
  • Motor sürüşü konusunda istekli ve deneyimli olmak

Yukarıdaki ana şartları sağlıyorsanız kursa alınırsınız. Yunus polis eğitim kurslarında motor bilgisi, sürüş, motor tamiri, olaylara müdahale ve iletişim gibi dersler verilir. Yunus polisler  BMW ya da HONDA motor kullanırlar. Yeni olabileceği gibi eski model motor da gelebilir. Bu husus yunus polisin görev yapacağı ildeki araç durumuna bağlıdır. Yine güvenli sürüş için gerekli kask, bot ve koruyucular gibi ekipmanlar da yunuslara verilir. Tüm bunlar için öncelikle polis olmanız gerekir.

Eğitim ve donanım aşamasından sonra yunuslar aktif göreve başlarlar. Olay yerine hızlı ulaşım, anında müdahale ve dar alanlarda asayiş sağlama gibi görevler yanında eskortluk yapma ve trafiği düzenleme gibi görevler de yunus polislerin işleri arasındadır.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir