Motivasyonu Artırmanın Yolları – BekçiAlımı

Motivasyonu Artırmanın Yolları

Evinizi temizlemek, ders çalışmak veya kilo vermek için motiveye ihtiyaç duyabilirsiniz. Motivasyon eksikliği, hedeflerinize ulaşmanın önündeki en büyük engellerden biridir. Peki, motivasyonu artırmanın yolları neler? Detayları inceleyelim…

Bir görevi tamamlamak için motivasyonunuz olmadığında, neden zorlandığınızın olası nedenlerini düşünün. Ardından kendinizi motiveye etmeye yardımcı olacak bir plan geliştirin. Her stratejinin herkes için veya her durumda işe yaramayacağını unutmayın. Hangi stratejilerin işe yaradığını görmek için denemeler yapabilirsiniz.

Şimdi, motivasyonu artırmanın yolları hakkında sunulan ipuçlarına göz atalım.

10 Dakika Kuralını Uygulayın

Koşu bandında 1 saat boyunca yürümek için ilham almaya ihtiyacınız varsa ve kendinizi bu konuda güçsüz hissediyorsanız, 10 dakika kuralını uygulayabilirsiniz. Bu demek oluyor ki 10 dakika boyunca neden bunu yapmanız gerektiğini, koşu bandında yürümenin faydalarını düşünmelisiniz. 10 dakika tamamlandığında, göreve başlayıp başlamayacağınızı kendinize sorun. Devam etmek için yeterli motivasyona sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Doğada Yürüyüşe Çıkın

Motivasyonu artırmanın yolları listesinde bir diğer önemli konu da doğayla iç içe olmak. Temiz hava, manzara değişikliği ve küçük bir egzersiz, motivasyonunuz üzerinde harikalar yaratabilir. Kalabalık bir caddede yürümek yerine daha sessiz bir alanı seçebilirsiniz. Böylece zihninizi yatıştırabilirsiniz. Sessiz bir alanda başka bir şeylerle ilgilenmek, iyi bir zihinsel kaçıştır. Etkinlik sonrasında motive olmuş şekilde projenize ya da görevinize dönebilirsiniz.

Zorlandığınız Bir Görevi Sevdiğiniz Bir Etkinlikle Eşleştirin

Duygularınız, motivasyon seviyenizde önemli bir rol oynar. Üzgünseniz, sıkıldıysanız, yalnızsanız veya endişeliyseniz, zorlu bir görevi tamamlama arzunuz ortadan kaybolabilir. Bunun için aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz:

 • Spor yaparken müzik dinleyin.
 • Evi temizlerken bir arkadaşınızı arayıp konuşun.
 • Bilgisayarınızda çalışırken kokulu bir mum yakın.
 • İş için seyahat ederken lüks bir araç kiralayın.
 • Dışarıda halletmeniz gereken bir iş varsa, arkadaşınızın size eşlik etmesini isteyin.
 • Çamaşırları katlarken TV’de veya bilgisayarda sevdiğiniz programları izleyin.

Örnekler çoğaltılabilir. Sadece, eğlencenizin performansınızı düşürmediğinden emin olun.

Yapılacaklar Listenizi Yönetin

Yapılacaklar listenizi düzenlemek de motivasyonu artırmanın yolları arasındadır. Listeniz çok yoğunsa motive olmak zordur. Her şeyi halletmenin kolay olmayacağını düşünüyorsanız, yeni bir düzenleme yapabilirsiniz. Listenizdeki gereksiz ve acil olmayanları geri plana atıp, öncelikli olanlara yönelmelisiniz.

Kendinize İyi Bakın

Kendinize bakmadığınız sürece motivasyonla mücadele edebilirsiniz. Uykusuzluk, kötü beslenme, kendine vakit ayırmama ve öz bakım uygulamalarının yerine getirilmemesi her şeyi daha da zorlaştırabilir. Zihninize ve bedeninize bakmanız için sağlıklı bir kişisel bakım planı oluşturun. Bunun için aşağıdaki uygulamalara yeterince vakit ayırdığınızdan emin olun:

 • Düzenli egzersiz
 • Yeterli uyku
 • Yeterli su tüketimi
 • Sağlıklı beslenme
 • Eğlence için zaman ayırmak
 • Aşırı alkol ve sigara tüketmemek

 

Yazar: Fatma YÜKSEL

Medya ve iletişim mezunuyum. Dijital pazarlama, sosyal medya ve içerik yazarlığı alanlarında uzun zamandır aktif rol alıyorum. Ayrıca, dijital reklam ve tasarım işleriyle de ilgileniyorum. Bir yandan da eğitimime devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir