Kum Terapisi Nedir? – BekçiAlımı

Kum Terapisi Nedir?

Kum terapisi, çoğunlukla travmatik bir olay yaşayan kişilerin psikolojik tedavisinde kullanılır. Bu tür bir tedavi genellikle çocuklar için kullanılsa da, gençler ve yetişkinler için de yararlı olabilir. Kum tepsisi ile yapılan bu terapide, travmatik olayları veya deneyimleri konuşurken ortaya çıkabilecek psikolojik rahatsızlıkların önlenmesi ve duygusal ifadelerin dile getirilmesi amaçlanır.

Kum Terapisi Nasıl Uygulanır?

Kum tepsisi terapisi, oyun ve sanat terapilerinin bir kombinasyonudur. Terapist, danışanına bir oyun dünyası yaratmak için kumla dolu bir tepsi sunar. Yanında da bir kutu dolusu oyuncak olur. Bu kutunun içerisinde çeşitli minyatür oyuncaklar olabilir. Oyuncaklar, çiftlik hayvanlarından dinozorlara, insanlardan arabalara kadar her şeyi içerebilir. Ağaçlar, çitler, arabalar ve binalar da sıklıkla kullanılır. Danışan, tepsiye hangi oyuncakları dahil edeceğini seçer ve istediği şekilde düzenler. Bu süre zarfında terapist, danışanını sadece gözlemler.

Böyle bir terapi biçimini tercih eden kişiler, danışanların kendi içsel çatışmalarını ya da mücadelelerini temsil eden bir dünya yaratacaklarına inanırlar. Kum oyunu tamamlandıktan sonra, terapist ve danışan seçilen oyuncaklar ve bunların mecazi anlamları hakkında konuşurlar. Danışan, terapinin gidişatına göre oyuncakları yeniden düzenlemeyi seçebilir. Kum terapisi ayrıca konuşma terapisi, oyun terapisi, sanat terapisi veya diğer tedavi türleriyle birlikte yapılabilir.

Kum Terapisinin Faydaları Neler?

Kum terapisi, İngiliz terapist Dora Kalff tarafından geliştirildi. Bu tedavi yöntemi, bir terapistin hastaya güvenli bir alan sağlaması durumunda, danışanın sorunlarına kendi başına çözüm bulmak amacıyla kum tepsisini kullanacağı düşüncesine dayanır. Araştırmalar, kum tepsisi terapisinin birçok akıl sağlığı semptomlarını azalttığını ve dayanıklılığı artırdığını gösteriyor. Bununla birlikte, travmatik olayların etkisinden kurtulmak isteyenler için de kum terapisinin faydalı olduğu biliniyor.

Yazar: Fatma YÜKSEL

Medya ve iletişim mezunuyum. Dijital pazarlama, sosyal medya ve içerik yazarlığı alanlarında uzun zamandır aktif rol alıyorum. Ayrıca, dijital reklam ve tasarım işleriyle de ilgileniyorum. Bir yandan da eğitimime devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir