Koşu Bandı ile Kilo Vermek ve Yağ Yakma Programları 2023 – BekçiAlımı

Koşu Bandı ile Kilo Vermek ve Yağ Yakma Programları 2023

Koşu bandı, kilo vermek için kullanılan en etkili egzersiz aletlerinden biridir. 2023 yılında ülkemizde ve dünyada on milyonlar evde kalınca kilo sorunları da oluşmaya başladı. Herkes ideal kilosundan az çok fazla bir sayıya çıkmış durumda. Peki bu kiloları en kolay şekilde koşu bandı ile verebileceğinizi ve kardiyo olarak iyi seviyelere gelebileceğinizi biliyor muydunuz? Koşu bandını kullanarak zayıflayan kişi sayısı hiç de azımsanacak kadar az değildir. Koşu bandı etkili bir şekilde kullanıldığı zaman, bir ay içerisinde 5’den fazla kilo vermenizi sağlayabilir. Peki koşu bandı ile nasıl zayıflanır? Koşu bandı zayıflatır mı? Koşu bandı ile doğru koşu nasıl yapılır gibi soruların tamamına bu yazıda cevap vereceğim.

Koşu Bandında Yürümek

Uzmanlar, saate 3 mil hızla yürümenin 68 kilo biri için her bir mil başına 80 kalori yakabileceğini söylüyor. Yani 68 kilo biri her 1,6 km yürüdükten sonra 80 kalori yakıyor. Rakam kulağınıza az gelmiş olabilir, ancak kilo miktarı arttıkça daha çok enerji harcıyorsunuz. Örneğin, 68 kilo biri 1,6 km başına 80 kalori yakarken,  yaklaşık 90-100 kilo aralığında bir kişi 120-140 kalori yakabiliyor.

Sizlerde koşu bandında yürüyerek yorulmadan kilo verebilirsiniz. Kilo vermek için günde en az 500 kalori daha az almanız gerekir. Koşu bandında bir saat yürüyerek ve akşam yemeği miktarını azaltarak sizlerde kilo verebilirsiniz.

Koşu Bandında Etkili Kilo Verme Programı Nasıl Uygulanır? 

Koşu bandında kilo vermek için tasarlanmış programlar var, aşağıdaki programlara bakarak koşu bandı zayıflatır mı? ne kadar kalori yakarsınız öğrenebilirsiniz.

Yüksek Yoğunluklu Antrenman

Yüksek Yoğunluklu Antrenman

Bu antrenman, yavaş ve hızlı temponun bir arada bulunduğu bir antrenmandır. Bu programı uygulayan bireyler, kalp atışlarını kısa süreliğine hızlandırarak uzun bir süre yağ yakmaya devam edebilirler, bu programda, kısa süreli yürüyüş ve koşu bulunur.

1-  Programa ilk başladığınızda saate 3 km hızla 5 dakika boyunca yürüyünn.

2-  Sonra 30 saniye boyunca 15 km hızla koşmaya başlayın.

3- Sonra hızınızı 60 saniye için 6 kmh’e düşürün

4–  Bu programı 5 ile 10 kez tekrarlayın. Egzersiz sona erdiğinde, 3kmh hızla 3 dakika boyunca yürüyürek soğuma işlemini tamamlayın.

Yağ Yakıcı Program

Yağ Yakıcı Program

Bu program da eğim kullanılarak yüksek oranda yağ yakımı amaçlanmaktadır.

1– Önce 3kmh hızla 5 dakika yürüyün.

2– Sonra eğimi yüzde 2’ye çıkarın. Her yüzde 1’lik bir eğim,  kalori yakma hızınızı yüzde 6 oranında arttırmaktadır. Yani yüzde 2 eğimde 1 saat yürüdüğünüzde, eğimsiz yürümeye nazaran yüzde 12 daha fazla kalori yakarsınız. Yüzde 2  eğim ile saate 7 kilometre hızla 1 dakika koşun

3– Sonrasında eğimi kapatarak 7 kmh hızla 1 dakika daha koşmanız gerekiyor.

4– En sonunda ise, 3kmh hızla 2 dakika yürüyerek soğuyun. Bu egzersizi günde 5-10 kez tekrarlayabilirsiniz.

Yüksek Yoğunluklu 2. Antrenman

Bu antrenman programı, genelde koşmaya yeni başlayanlar için tasarlanmıştır. Eğer koşmaya yeni başladıysanız, aşağıdaki programı takip ederek zayıflayabilirsiniz.

1- Önce 5 dakika boyunca 3,5 kmh hızla yürüyün.

2- Sonra hızınızı 6 kmh’e çıkarın ve 2 dakika yürüyün.

3- Hızınızı 8 kmh’ çıkararak koşmaya başlayın. Bu yaklaşık 4 dakika sürmelidir.

4– Sonra hızınızı 4 kmh’e düşürerek 4 dakika yürüyün.

5– Hızınızı bu kez 10 kmh’e çıkararak 3 dakika koşun.

6- Sonra hızınızı yeniden 4kmh’e düşürün ve bu sefer 5 dakika yürüyün.

7- Son kez 12 kmh hızla 2 dakika koşun.

8- Daha sonra 5 dakika boyunca 4 kmh ve 2 dakika boyunca 2 kmh hızla yürüyerek egzersizi bitirin.

Bu programı uygulayarak kısa sürede kilo verebilirsiniz, kanıtlanmış bir kalp rahatsızlığınız var ise, koşu bandına çıkmadan önce kardiyologunuza danışın.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir